» »

Laptop na wifi ne dosega polne hitrosti

Laptop na wifi ne dosega polne hitrosti

Gregex ::

Ta teden so mi priklopili A1 optiko, linija 50 mbitov downloada. Vse naprave dosegajo na wifi polno hitrost, samo moj laptop na wifiju ne gre čez 28 mbitov, če ga dam na kabel pa normalno dosega polno hitrost. Gre pa za tale medionov laptop. https://aldi.medion.com/md62150/sl/?wt_... Nesel k sosedu, ki ima prav tako 50 mbitov downloada, a pri telekomu sicer in normalno doseže polno hitrost. Kje bi lahko bila težava?

DeeCoy ::

V Wifiju access pointa, ki verjetno ne podpira 5GHz, ali pa nimaš nastavljeno tako.

DeeJay ::

Si povezan na 5GHz wifi? Si blizu wifi routerja al maš kake stene vmes?

Gregex ::

Ena stena je vmes, a na telefonu in tablici, ki ju dam na položaj laptopa lepo dela na polno na obeh, tako da to ne bi smelo vplivat. Če nastavim na 5 GHz mi povezave sploh ne najde. V omrežni kartici imam nastavljeno pod zavihkom dodatno pod lastnost 802.11a/b/g Wireless mode pod vrednost imam Dual band 802.11a/b nastavljeno. http://prntscr.com/ndtnls

matobeli ::

Uf, to maš nekaj starega.

V teoriji bi ti delovalo na MAX 54Mbps, mogoče bi v praksi prišel na 45Mbps, če bi imel dober router in bil čist zraven antene, ampak dvomim.

Ena stena stran, dosegaš popolnoma normalno hitrost z 28Mbps.

Telefon in tablica imata če ne AC, pa vsaj n wifi, kar je en ali dva razreda hitreje.

Gregex ::

Stena pomoje nima vpliva, ker kot rečeno pri sosedu testirano je tudi stena vmes in hitrost lepih 49 mbps, ima pa telekom. Zdaj dal laptop čisto zraven modema in isto 28 mbps. Očitno se a1 modem in wifi ma mojem laptopu ne razumeta najbolje, ker desktop pc so celo dve steni vmes in tudi doseže vedno nad 49 mbps. Če ima še kdo kak predlog ali nasvet.

matobeli ::

Lahko da je kaj z kanali v zvezi. Poglej tudi specifikacije za A1 router, mogoče kaj manjka na g wirelessu.

_Denny_ ::

Ta laptop ima vsaj 300 Mbit N ali 433 Mbit AC, tako da je verjetno krivec napačna konfiguracija usmerjevalnika:

Data Rate Won't Exceed 54 Mbps When WEP or TKIP Encryption is Configured
Prestavi si enkripcijo na WPA2-PSK AES, WPA2-AES oz. WPA2-Personal AES (vsi trije izrazi so za isto stvar, katerega imaš ti je odvisno od proizvajalca) ali pokliči na A1, da ti naj uredijo oni.

Mimogrede - wifi je half-duplex, torej na trenutnih 54 Mbit G imaš dejansko ~20-27 Mbit in s tvojimi navzgor zaokroženimi 28 ni nič narobe. Z 867 Mbit AC nisem na zračni razdalji 2m brez vmesnih ovir nikoli imel čez 25MB/s (200 Mbit/s).
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Gregex ::

Rešitev prišla bolj kot ne sama od sebe. No vmes sem en dan samo modem resetiral in zdaj tudi laptop laufa na full.

MrStein ::

_Denny_ je izjavil:


Prestavi si enkripcijo na WPA2-PSK AES, WPA2-AES oz. WPA2-Personal AES (vsi trije izrazi so za isto stvar, katerega imaš ti je odvisno od proizvajalca) ali pokliči na A1, da ti naj uredijo oni.

Ni šans da bi kdo leta 2019 prodajal opremo z WEP ali TKIP.
Je sicer fajn to vedeti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

_Denny_ ::

Še vedno imaš te nastavitve tudi na najnovejših AC Wave 2 routerih, le default več niso. Se hitro zgodi, da dobiš starejšega tehnika s časov 802.11b/g in WEP, ki ti nastavi to kar pač pozna oz. nastavi na zahtevo stranke. Poznam primere iz tega leta, kjer je stranka zahtevala WEP, ker se drugače nek stari Centrino laptop z 11 Mbit mrežno ni hotel povezati in drugo, kjer so v 4-nadstropnem bloku zahtevali odprto omrežje, ker "si je zapomniti in vpisovati neka gesla tečno" in "itak se noben ne po povezoval sem, ker imajo vsi svoj internet".
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

MrStein ::

WPS.
Klik. Mimo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

WPS je huda varnostna luknja. Ne tega uporabljat.

MrStein ::

Ponavljam, milijontič: pridi zraven moje hiše in poskusi vdret skozi to "varnostno luknjo".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

isto lahko rečeš za wep, pa ga tut noben ne uporabla več.
#brezpodpisa

MrStein ::

Na kaj to odgovarjaš? Ker nima ne repa, ne glave.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

ker je po težavnosti crackanja na affected routerji približno isti. In ja, odgovarjam na tvoj post, če to ni blo jasno.
#brezpodpisa

MrStein ::

WEP se skreka v minutah, za WPS pa se noben junak ni javil, pa zaradi mene lahko "dela" več dni
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gejspodar ::

MrStein je izjavil:

WEP se skreka v minutah, za WPS pa se noben junak ni javil, pa zaradi mene lahko "dela" več dni


Če ima tvoj router WPS timeout ali pa lockout, to ne pomeni da ga ima vsak. WPS je huda varnostna luknja, saj se koda pošilja oz. preverja v dveh šusih, najprej prvi del (10k kombinacij) in nato še drugi del (1k kombinacij).
WPS se odsvetuje vsem "navadnim" uporabnikom, oz. ljudjem, ki najverjetneje uporabljajo default gesla na svojih mrežnih napravah in z njimi ne znajo upravljati.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Kake kombinacije? To govoriš o PIN-u?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gejspodar ::

Seveda o PIN-u, kaj drugega pa WPS uporablja? Preberi si kaj na to temo, če res misliš da si "secure" s to zastarelo "simple" tehniko.

MrStein ::

Joj, pa sem mislil, da so tu računalničarji.

MrStein je izjavil:

WPS.
Klik.

klik - pritisk na tipko

po angleško : push button

Še slika:

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Gejspodar ::

Seveda smo računalničarji - kaj točno misliš da si s svojim postom tu dokazal? WPS je še vedno največja ranljivost v wireless omrežjih, tud če uporabljaš gumb je v ozadju WPS-ja še vedno 8 oziroma 7 mestni PIN, ki se ga da shekat.

Niso vse naprave ranljive - to je res, VEČINA JIH PA JE.

MrStein ::

Prvič, sem povedal za obstoj varnega priklopa z WPS gumbom.

Drugič, nove naprave nimajo metode s PIN-om sploh, ali nimajo vklopljeno po defoltu.

Trditev, da je večina ranljivih, pa boš moral s čim podkrepiti.

Ker do zdaj še nisem slišal nič razen GA-GA ... nič ne slišim... GA-GA... jaz imam prav..GA-GA !!!

PS: Imam kar nekaj AP-jev. Še vedno velja povabilo, da se kdo mimo hiše pripelje in "vdre". Preko "Ranljivega" WPS. Defolt nastavitve so, pa še kar fajn star FW (pozdrav SeMiNeSanja)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Gejspodar ::

Ne vem kaj točno bi rad slišal, WPS je ranljiv, PIN omogoča vsaka WPS enabled naprava, če ne verjameš potegni in preberi dokumentacijo na uradni strani Wi-Fi allianca. (https://www.wi-fi.org/discover-wi-fi/wi...
Lepo si stegni dol reaverja pa poglej če je kakšen izmed tvojih SSID-jev "unlocked" oz. vulnerable.

Sem ti rekel že v mojem prvem postu - če so tvoji SSIDji locked, oz. imajo timeout za WPS, to ne pomeni da jih ima na miljone drugih naprav, ki so prisotne v domačih mrežah. Glede na to, da se v trgovinah še vedno prodaja WRT54GL, ki je sedaj starejši od 15ih let in je vulnerable, ti ne rabim dokazovati ničesar.

MrStein ::

Torej je tebi in drugim "znalcem" popolnoma sprejemljivo nekriptirano odprto omrežje, medtem ko je WPA-AES slab? Zaradi neke namišljene luknje, za katero še kar nisi niti bloga mogel objaviti?

OK. Saj se ne čudim. To je Slovenija. Dobre in skoraj popolne rešitve (fanatično!) zavračamo, zanič rešitve pa nekritično sprejemamo.

Gejspodar je izjavil:

PIN omogoča vsaka WPS enabled naprava, če ne verjameš

Nič ne rabim verjti. Ker vem. Imam pred nosom napravo. In vem, da nima PIN.
Ti pa kar verjami.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Gejspodar ::

Citat s strani Wi-Fi allianca:

PIN entry is mandatory in all Wi-Fi Protected Setup devices, while push-button and NFC are optional and may also be found in some devices.


Ne vem kako lahko tako ozkogledno sploh funkcioniraš v družbi.

MrStein ::

Če ti dam skrinšote boš še vedno zanikal?
(ideje, da bi jih dal ti sploh ne bom omenjal)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gejspodar ::

Človek, protokol ne deluje brez PIN-a, ti ga mogoče ne vidiš, a protokol ga še vedno uporablja.
Res ne razumem kako si tako dense.

MrStein ::

Res ne razumem, kako pričakuješ,. da ti verjamem na besedo?
Link, link in še enkrat link. Dokument, ki potrjuje tvoje trditve. Ali programček. Ali skripta. Ali yutube video. Karkoli.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gejspodar ::

Že prej v temi sem ti dal link do strani Wi-Fi alliance.
https://www.wi-fi.org/discover-wi-fi/wi...

Stegni si dol kakrkšnokoli dokumentacijo želiš, zame je pogovor zaključen, saj nisi sposoben ničesar razen puhoglavega tiščanja v svoj kot.

hojnikb ::

WPA-AES slab? Zaradi neke namišljene luknje, za katero še kar nisi niti bloga mogel objaviti?

KRACK je za tebe namišljen ?

Res upam, da ne delaš kot kakšen ITjevec. Kjerkoli.
#brezpodpisa

MrStein ::

Kaj torej predlagaš namesto najbolj varnega sistema?
Nekriptirano omrežje, kot znalec Gejspodar ?

Mimogrede, znalec, KRACK je že zdavnaj pofiksan. (na klientih, da ne boš zmeden)


PS: Za moj IT ne skrbi, sem prej povabil znalce, da vdrejo, pa se noben ni upal javiti. Jezik stegovati pa znajo, o ja.

PS2: S takimi znalci pa res ni čudno, da imamo ves čas novice kot: https://slo-tech.com/novice/t744426

Gejspodar je izjavil:

Že prej v temi sem ti dal link do strani Wi-Fi alliance.
https://www.wi-fi.org/discover-wi-fi/wi...

Stegni si dol kakrkšnokoli dokumentacijo želiš, zame je pogovor zaključen, saj nisi sposoben ničesar razen puhoglavega tiščanja v svoj kot.

Relevantno dokumentacijo sem že prebral. Tako vem, da luknja o kateri blodiš ne obstaja.
Prav tako ne dokument, o katerem blodiš, ki ga opisuje.
Ampak hej.

Jaz se vdam tule. Vera je zmagala nad razumom.

Believe whatever you want to believe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

hojnikb ::

KRACK more bit patchan na obeh straneh. Pricakovat, da bo tipicen user sel flashat nov firmware na router in iskat custom rom za poceni androidneza (ker itk ne dobijo nobenih updejtov) je rahlo utopicno.
#brezpodpisa

MrStein ::

Saj. Torej predlagaš kaj?
Naj izklopi WPA2-AES in ima nekriptirano omrežje?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

updejt in/ali zamenjava naprav bo prava rešitev. Če hočeš bit varen. Če ne, pač furaš default nastavitev in upaš, da se ti kakšen @Gejspodar ne prpela mimo in shecka.
#brezpodpisa

seba-beba ::

Obujam staro temo.

Imam prenosnik Toshiba L350-16-L.

Imam problem z wi-fi (hitrost Telekom optika 100/20). Glede na speedtest dosegam hitrost 20 Mbit/s. Z drugim prenosnikom HP za primerjavo pa preko 50 Mbit/s.

Kaj je razlog za počasnost interneta:
Star prenosnik (+10 let)?
Mrežna kartica?
Router?
...?

Kako odpraviti/rešiti težavo?

Hvala in lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: seba-beba ()

Han ::

Star prenosnik = stara kartica = G hitrost. Priklopiš na kabel ali USB WiFi AC ključ.

seba-beba ::

Han ::

Je ok, pričakuješ lahko okrog 70 Mbit/s.

matobeli ::

men je na na takem malem donglu delovalo 20Mbps, 3m od routerja, cmes so bila vrata.
Pa je bil nekih 10eur od Tplinka

Za ves internet izkoristit bo treba kaj več vzet, pomožnosti z zunanjo anteno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dostop do WIFI modema

Oddelek: Pomoč in nasveti
101897 (1258) matobeli
»

Kako zaščititi wireless

Oddelek: Omrežja in internet
121110 (768) Invictus
»

Ojačanje zaščite domačega omrežja (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5010426 (8753) Yacked2
»

WPS brez WPSja

Oddelek: Omrežja in internet
173572 (3135) Lonsarg
»

Router Security

Oddelek: Pomoč in nasveti
368425 (7831) Route66

Več podobnih tem