» »

Slovenija na matematični olimpijadi rekordno

Slo-Tech - V Romuniji se je končala 59. mednarodna matematična olimpijada, na kateri je slovenska ekipa dosegla velik uspeh. Iz Cluja se Slovenci vračajo z eno srebrno medaljo, eno bronasto medaljo in štirimi pohvalami. Luka Horjak (I. gimnazija v Celju) je s 30 točkami (od 42) osvojil srebrno medaljo in 49. mesto (med 594 tekmovalci), hkrati pa je postavil tudi slovenski rekord v številu točk. To je četrta srebrna medalja za Slovenijo v zgodovini. Marko Čmrlec (Gimnazija Bežigrad) je z 22 točkami osvojil bronasto medaljo. Z bero ene srebrne in ene bronaste medalje je to drugi največji uspeh; z eno srebrno in tremi bronastimi so bili naši tekmovalci uspešnejši le na domačih tleh leta 2006.

Ostali štirje slovenski tekmovalci so osvojili pohvale, kar pomeni, da so v celoti pravilno rešili vsaj eno izmed šestih tekmovalnih nalog. To so David Opalič in Lovro Drofenik (oba I. gimnazija v Celju), Andraž Jelinčič (Gimnazija Bežigrad) in Andraž Maier (Gimnazija Jesenice). S tem je slovenska reprezentanca dosegla tudi lep ekipen uspeh, saj je osvojila 104 točke, kar je tudi rekord. Ekipno je bila Slovenija 42. izmed 107 sodelujočih držav.

Prvo mesto sta si razdelila predstavnika Velike Britanije in ZDA, ki sta oba dosegla vseh 42 točk. Med državami so bile najuspešnejše ZDA (212 točk, 5 zlatih in 1 srebrna medalja), Rusija (201 točka, 5 zlatih in 1 srebrna medalja) in Kitajska (199 točk, 4 zlate in 2 srebrni medalji). Med članicami EU je najviše Poljska na 9. mestu.

Matematična olimpijada je najstarejša olimpijada v znanju, ki je prvikrat potekala leta 1959 v Romuniji in bila do danes samo enkrat odpovedana. Tekmovalci v dveh tekmovalnih dneh rešujejo vsakokrat po tri naloge, za kar imajo vsak dan štiri in pol ure časa. Izmed vseh olimpijad v znanju je največja in ima najmočnejšo konkurenco, zato je vsaka medalja na njej velik dosežek. Prihodnje leto bo tekmovanje v britanskem Bathu. Slovensko ekipo vsako leto izbere DMFA. Kogar zanimajo naloge, si jih lahko ogleda na uradni strani.