» »

Zgodovinski uspeh tudi na matematični olimpijadi

Slo-Tech - V Bathu v Veliki Britaniji se je končala 60. mednarodna matematična olimpijada in tudi na tej je Slovenija nadaljevala trend zgodovinskih rezultatov. Šest slovenskih tekmovalcev je osvojilo dve srebrni medalji, eno bronasto medaljo in tri pohvale, s čimer se je Slovenija ekipno uvrstila na 44. mesto med 112 državami.

Srebrno medaljo sta osvojila Marko Čmrlec (Gimnazija Bežigrad) in Luka Horjak (I. gimnazija v Celju), bron pa Lovro Drofenik (I. gimnazija v Celju). Pohvalo na olimpijadi dobijo vsi, ki v celoti pravilno rešijo vsaj eno nalogo. Taki so bili tudi ostali slovenski tekmovalci: Tea Jeličić (Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana), Jaka Vrhovnik (I. gimnazija v Celju) in Tevž Lotrič (Gimnazija Kranj). Marko Čmrlec je z 28 točkami (izmed 42) za tri točke zaostal za zlato medaljo in v absolutni konkurenci osvojil odlično 65. mesto med več kot 600 tekmovalci iz vsega sveta.

Slovenija je letos dosegla najboljši rezultat v zgodovini, saj še nikoli ni osvojila dveh srebrnih medalj na isti matematični olimpijadi. Eno srebrno medaljo je osvojila lani (prav tako Luka Horjak), pred tem pa kot samostojna država samo še v letih 2006, 2005, 2000.

Letos si je prvo mesto z vsemi dosegljivimi točkami razdelilo šest tekmovalcev: dva Kitajca, dva Američana, Korejec in Poljak. Ekipno sta si prvo mesto razdelili ZDA in Kitajska, ki sta obe domov odnesli po šest zlatih medalj. Med državami EU je bila najboljša Poljska na 10. mestu, sledi pa ji 11. Madžarska.

Matematična olimpijada je najstarejša in največja mednarodna olimpijada. Poteka od leta 1959, Slovenija pa kot samostojna država sodeluje od leta 1993. Prihodnje leto bo tekmovanje v ruskem Sankt Peterburgu. Slovensko ekipo bodo z izbirnimi testi izbrali pri DMFA.