PC World - Adobe je danes precej zvito napovedal partnerstvo z Goooglom pri nadaljnjem razvoju vtičnika Flash Player, kar niti ne bi bil problem, če to ne bi pomenilo ekskluzive pri dobavi bodočih Linux inačic Flash Playerja za brskalnik Google Chrome. Chromium (odprtokodna različica), Firefox, Opera, Konqueror in drugi bodo tako ostali brez.
Razlog na nekompatibilnost od vključno 11.3 (izid enkrat letos) leži v prepisu na nov API za komunikacijo med brskalnikom in vtičniki - PPAPI oz. Pepper, ki ga seveda razvija Google in naj bi zamenjal obstoječo Mozillino ponudbo NPAPI. Mozilla je za zdaj izrazila, da nje prehod ne zanima, zato nove različice Playerja ne bodo delovale na Firefoxu in drugih brskalnikih, ki se zanašajo na vtičnik zanj. Bodo pa zato uporabniki Chrome-a deležni rednejših in samodejnih popravkov tako za 32- kot 64-bitno različico, in seveda prednamestitve vtičnika v svežo inštalacijo brskalnika. To ni nepomembno, ker v Flashu pač ne manjka resnih varnostnih pomankljivosti.
Podpora za Windows in OS X za zdaj ostaja nespremenjena, Linux uporabniki pa se bodo morali zadovoljiti z pet leti garantiranih varnostnimih popravkov za obstoječi Flash 11.2.
Novica niti ni toliko presenetljiva glede na zadnje trende prehoda iz Flasha na bolj odprte HTML5 tehnologije. Adobe je po naporni kregariji z Applom najprej opustil mobilno različico Flash playerja, zdaj pa je zgleda zmanjkalo resursov še za manj uporabljano Linux različico. Na njej je že historično delala peščica inženirjev, ključne funkcije tipa podpore za kamero in mikrofon (v4l1 in šele mnogo kasneje v4l2) in 3d pospešeno predvajanje videa pa so precej zamujale oz. bile slabo izvedene. Ima pa Linux sorazmerno živo odprtokodno Flash skupnost, ki dela tako na predvajalnikih (npr. Gnash) kot tudi prevajalnikih (npr. Ming, swfmill).
Le od kje mi ideja, da je chrome tako napredoval samo zato, ker ga google na vse različne načine forsira?
In ne samo to. Financira tudi razvoj Firefoxa. Čez nekaj let bo Microsoft povsem odrinjen na horizontu brskalnikov, Googlova misija internetnih programov z reklamami namesto plačljivih desktop programov, razvitih v Microsoftovih orodjih, pa bo spet za korak bližje cilju.
Kako se vse spreminja. Spomnim se daljnih časov, ko sem trdil, da ne maram Flasha. In to še precej let prej, kot je do te ideje prišel Steve Jobs. Ampak praktično nihče se ni strinjal z mano. Vsi so o Flashu govorili samo kot o tehnologiji prihodnosti :D Zdaj samo še čakam, da se uresničijo moje misli o Androidu, Googlu in iOSu :)
Flash bi morali z zakonom prepovedat na web straneh. Formati vseh vsebin na internetu bi morali biti standardizirani in odprti, ne pa, da se podpira eno skropucalasto napisano neprenosljivo sranje od luknjastega bloata, ki ga niti sami očitno niso sposobni vzdrževat.
eh ostali browserji bojo privzeli ppapi . @skika še vedno je relavanten. ampak ljudje z pohabljenimi napravami tega pač ne vedo , kakor tudi invalidi ne plezajo v hribe.
kronik....bos pa rabu se par let razvoja, da bo html5 tam kjer je flash. do takrat je pa tole pac...grda poteza za linux userje. se en razlog, da ne uporabljam niti ene googlove storitve. fsck'em. Microsoft je ovcka v primerjavi z njimi.
Video vsebine na spletu si brez težav ogledam brez Flash predvajalnika in tudi na Linux bom torej imel možnost uporabljati Flash predvajalnik še naslednjih 5 let tudi če ne bom uporabljal Google Chrome.
Glede "resnih" in "neresnih" razvijalcev pa kaj če bi te otročarije odnesli drugam.
Sam amaterski web designerji, ki uporabljajo wizarde za delanje strani.
Ostali so šli na HTML5.
Ne vem, če si že slišal za Zyngo. Naj razsvetlim dogajanje zadnjih let: Zynga izdeluje masovne "socialne" igre za na Facebook v Adobe Flash. Gre za gigantsko podjetje, ki ima prihodke enake rangu nekaj desetin Facebookovih. Ker so imeli pred kratkim IPO lahko tudi poguglaš njihovo celotno vrednost podjetja, ki se giblje v miljardah.
No, če smo natančni, velika večina iger za na splet je še vedno izdelana v Flashu. In glede na to, da Adobe preusmerja pozornost v Flash kot igralsko platformo za PC & mobile (poleg videa za PC), bo tako še dolgo -- sploh ker razvijalci brskalnikov ignorirajo to področje bolj kot bi smeli.
Na "mobile", Flash trenutno nima perspektive in niti tega več ne zasleduje Adobe. HTML 5 ali kakšna bolj "vendor specific" tehnologija, ki pa ponavadi/zaenkrat ne sega na druge mobilne platforme!
V bistvu niti ne, če govorimo o "cross-browser" rešitvi za realnočasovno pretakanje video vsebin. Tako torej strojna oprema, ki bo prevzela to "breme" in je že na voljo, kot tudi programski okvir, kateri je že implementiran v Google Chrome in Mozilla Firefox in verjetno kmalu sledi tudi Opera.
Se pravi video na spletu bo še bolj "živi", kot je kadarkoli bil.
Na "mobile", Flash trenutno nima perspektive in niti tega več ne zasleduje Adobe. HTML 5 ali kakšna bolj "vendor specific" tehnologija, ki pa ponavadi/zaenkrat ne sega na druge mobilne platforme!
Res je, da Adobe nima namena posodabljati plug-ina za mobilne naprave. Izgleda pa, da se bo čisto osredotočil na izdelovanje nativnih aplikacij s pomočjo Adobe AIR, s katerim je možno izdelati vsebino tako za na PC kot za mobilno napravo -- ampak pač v obliki aplikacije. Na tem področju sicer zaostaja, recimo v primerjavi z Unity (s katerim se tudi objavlja za različne platforme iz enega projekta).
Video vsebine na spletu si brez težav ogledam brez Flash predvajalnika in tudi na Linux bom torej imel možnost uporabljati Flash predvajalnik še naslednjih 5 let tudi če ne bom uporabljal Google Chrome.
Glede "resnih" in "neresnih" razvijalcev pa kaj če bi te otročarije odnesli drugam.
Well, lahko si jih ogledas, ce je to macek, ki je padel v jezero.
Ce pa zelis imeti kvalitetno storitev celo-vecerca z bitrate switchinga (ker ti nekdo na networku pozene torrent), strojnim pospesevanjem, da ti tvoja naprava na bateriji ne umre na polovici, pa bos se nekaj casa bogi.
V bistvu prav nasprotno. Namreč Flash predvajalnik se ni ravno preveč dobro obnesel na mobilnih napravah ravno na tem področju.
Glede dostave "DRM" zaščitenih video vsebin, ki se dostavljajo preko "mreže" do nekega odjemalca pa je Flash le ena izmed možnosti, ki so na voljo v tem trenutku in pa verjetno je to tako ali tako potem odvisno od ponudnika storitve in samega odjemalca, ki ga torej ponuja. Ogled "mačka", oziroma "mačke" v živo s pomočjo spletnega brskalnika pa tudi ne bo prekinil, kar vsak zagon torrent sledilnika, brez skrbi.
Meni osebno nikakor ni všeč, da za delovanje spletnih strani potrebuješ najrazličnejše dodatke, da strani sploh delujejo. Po drugi strani sem pa zadnjič poslušal uporabnika iPada (ki mu dol visi za vso tehnologijo, znamke in podobno, iPada ima za branje mailov in surfanje), ki je tarnal nad tem, kako se bo moral tale Apple še popraviti, saj iPad pol strani ne odpira.
Video vsebine na spletu si brez težav ogledam brez Flash predvajalnika in tudi na Linux bom torej imel možnost uporabljati Flash predvajalnik še naslednjih 5 let tudi če ne bom uporabljal Google Chrome.
Glede "resnih" in "neresnih" razvijalcev pa kaj če bi te otročarije odnesli drugam.
Velikani a la Facebook ipd. običajno preprečijo uporabo starejših različic Flasha; verjetno, ker imajo o tega kakšno korist. Tako ne boš mogel YouTube posnetkov gledati v Facebooku, ampak boš moral neposredno na YouTube spletišče, če tudi to ne bo preprečilo ogleda videa v starejši različici Flasha.
Kakor koli, ta poteza je, oprostite izrazu, blesava in lahko pomeni začetek konca.
Velikani a la Facebook ipd. običajno preprečijo uporabo starejših različic Flasha
Si kaj testiral ali samo domnevaš ?
Sem testiral. Na enem starem prenosniku s FreeBSD-jem sem poganjal Opero in Flash za Linux. Facebook je skozi jamral, da moram posodobiti Flash, tako da nisem mogel gledati niti prilimanih YouTube povezav. Če sem pa obiskal YouTube, je video predvajalo brez težav!
Tako sklepam, da bi lahko to počeli še drugi velikani, prav tako sklepam, da ne zastonj. Za Facebook pa sem to (pre)izkusil na lastnem računalu!
Glede videa na spletu, katerega lahko preprosto "klikneš" in deluje in si ga lahko ogledaš, pa predvidevam, da bo to čedalje bolj delovalo v "stock" spletnem brskalniku. Potem bodo pa verjetno "distribucijski kanali", kjer boš potreboval ali namenski predvajalnik ali spletni brskalnik s podporo za neko tehnologijo. Ti bodo verjetno že vgrajeni v razno razne (namenske) odjemalce in pa verjetno bodo tudi "cross-platform".
Je pa res, da trenutno niti ne vidim interesa večjih ponudnikov strojno/programskih odjemalcev za skupni "standard", ampak bi vsak od večjih rad imel nadzor tako nad lastno tehnologijo, kot imel svoj "market", celo že nad infrastrukturo? Nenazadnje to niti ni nujno slabo, da obstaja več konkurentov, zadnje kaj potrebujemo na spletu je monopolni položaj ponudbe (komercialnih) spletnih vsebin ali tehnologije in infrastrukture, ki to zadevo omogočajo.