vir: PC Pro
McAfee pojasnjuje, da spletne vsebine kategorizirajo s približno 30 definicijami, na podlagi katerih se izvaja selektivno blokiranje v skladu z željami ISP-jev in strank. Večino dela avtomatično opravijo pajki, ki lazijo po spletnih straneh in iščejo ključne besede za samodejno kategorizacijo. Kadar to ni možno ali je rezultat dvomljiv, kategorizacijo izvede človek.
V podjetju priznavajo, da celotno delo opravlja med pet in deset zaposlenih ljudi, ki so večinoma študentje. Toralv Dirro, strokovnjak za varnostno strategijo iz McAfeeja, pojasnjuje, da je delo med študenti precej popularno. Vsako stran oceni en človek, drugi pa oceno še preveri in s tem je reč zaključena. Dodaja, da izobraževanje ni zahtevno in da bi v principu lahko vsak začel to delo opravljati po enem samem dnevu usposabljanja. Ali se to dogaja tudi v praksi, ni komentiral.
Večkrat izpostavljeni problem ostaja tajnost liste blokiranih strani. Meje med kategorijami, ki imajo zelo različna pravila za blokade, recimo erotika in pornografija, so namreč v mnogo primerih zelo zabrisane in fluidne, končna odločitev pa često zavisi od interpretacije (priljubljen portal slovenske komercialne televizije bi zaradi občasnih napol razgaljenih fotografij na prvi strani novic nedvomno padel v kategorijo erotika in imel blago omejitev dostopa!). Podoben problem se pojavlja pri skrajnih političnih straneh, recimo radikalnih desničarjih, ki sicer objavljajo tudi novice, a se to zelo pristranske in politično neprimerno obarvane. Vse pritožbe lastnikov strani, ki lahko poizvejo, ali je njihova stran uvrščena na listo, razrešuje McAfee, tako da se povsem lahko primeri, da se stran na seznamu blokiranih znajde po krivem. List je seveda več, ker McAfee ni edini ponudnik te storitve, tako da se mora upravljavec strani v končni fazi obrniti na več podjetij in vsakokrat posebej preveriti stanje.