Ars Technica - Podjetje Psystar je leta 2008 začelo prodajati PC-računalnik za 400 dolarjev, ki je bil sestavljen tako, da je bilo z ustrezno programsko manipulacijo na njem poganjati Applov operacijski sistem Mac OS X, kasneje pa so orodje, ki to omogoča, predstavili javnosti za (skoraj) vse PC-je. Apple nad tem ni bil navdušen in je leta 2008 sprožil tožbo proti Psystarju in jo tudi dobil. Sodišče mu je leta 2009 naložilo prepoved prodaje izdelkov z Mac OS X brez privolitve Apple (ki je seveda ne more dobiti), ker z njo krši Applovo blagovno znamko.
Psystar se na odločitev ni pritožil, ampak je zatrjeval, da Apple sploh ne more zahtevati zaščite blagovne znamke. Trdili so, da so zgolj kupili legalne kopije Mac OS X in jih priložili k PC-jevskim računalnikom ob prodaji, kar bi moralo biti dovoljeno po doktrini prve prodaje. Sodišče tega argumenta ni sprejelo in je sedaj odločilo, da Psystar ni uspel dokazati, da bi licenčna pogodba za Mac OS X kakorkoli omejevala konkurenco ali kreativnost. Pogodba zgolj omejuje rabo Applove programske opreme na Applove računalnike, ne omejuje pa rabe Neapplovih komponent ali programov na Applovih računalnikih.
To je pomembna odločitev, saj potrjuje Applovo odločitev, da bo Mac OS X tekel samo na macih - ne zato, ker drugje ne bi mogel, ampak ker ne sme. Psystar je dosegel le majhno pirovo zmago pri odločitvi, da se mora sodna dokumentacija o primeru odpečatiti. Leta 2009 so jo namreč na Applovo zahtevo zapečatili, ker naj bi vsebovala podatke o tehnični izvedbi omejitve namestitve Mac OS X na druge računalnike. Kljub temu pa je odločitev sodišča bržkone zadnji žebelj v krsto podjetja Psystar. Še vedno pa ne bo ustavila domačih hekerjev, ki lahko nadaljujejo gradnjo sam-svoj-mojster hackintoshov in nanje nameščajo Mac OS X, četudi to ni legalno.
Pogodba zgolj omejuje rabo Applove programske opreme na Applove računalnike, ne omejuje pa rabe Neapplovih komponent ali programov na Applovih računalnikih.
Še vedno pa ne bo ustavila domačih hekerjev, ki lahko nadaljujejo gradnjo sam-svoj-mojster hackintoshov in nanje nameščajo Mac OS X, četudi to ni legalno.
Ni legalno prodajat "hackintoshe". Če pa kdo doma sestavi svoj hackintosh mislim, da tu sploh ni vprašanje legalnosti ali nelegalnosti. Gre preprosto za svobodo domačega ustvarjanja. Zaradi tega ne boš kazensko ali prekrškovno odgovoren. Mislim, da je tako.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.
Hakintosh je obični PC, ki ima strojno podobne komponente Applovim. Odkar so menjali hrčke na C2D procesorje je sestaviti nekaj podobnega mala kaša. Nelegalno je samo nameščanje OSX na PC - torej non-Apple-branded računalnik.
Torej če kupim original Mac OSX in ga namestim na PC sem ilegalec ? Čeprav sem zadevo kupil ? To je malo smešno. A Windows-e pa lahko na vsako platformo inštaliraš ?
Poglej si ceno psystarove resitve v primerjavi z nategom, ki ga izvaja apple.Razlogi za hackintoshe(ki znajo bit celo hitrejsi od originala) je cisto razumljiv.
Torej če kupim original Mac OSX in ga namestim na PC sem ilegalec ? Čeprav sem zadevo kupil ? To je malo smešno. A Windows-e pa lahko na vsako platformo inštaliraš ?
Pri nas ne vem kako je v mislim pa da je v US nekako tako:
-lahko: sestaviš PC iz komponentami ki jih OS X podpira in na ta PC namestiš legalno kupljen OS X
-ne smeš: sestaviti poljuben PC ter OS X heknit da deluje na njem.
Sicer pa kdo bo hodil k tebi domov pa take zadeve kontroliral...
MacOS in Mac ni formula 1 ... bolj bi bila primerna primerjava, da kupiš kakšnega Renaulta in morda kakšne Volkswagna ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
prvič: apple je 100x večji monopolist kot MS. Čakam da jih udari kladivo pravice (četudi neumne) po denarnici. drugič: polovica tega kar oni napišejo v EULA itak ne bi smelo bit legalno, ker si zmišljujejo res nemogoče stvari. npr. ne smeš obiti varnostnih nastavitev svojega (legalno kupljenega) iPhona pa nanj nameščat poljubnih programov ker kršiš EULA (naj bi skrajšal delovno dobo baterije al nevemkaj so takrat flancal), potem pa sami dajo prek iTunesa da nameščaš ISTI software. EULA bi morala biti napisana tako da varuje tako kupce/uporabnike in ne samo podjetja. Predvsem pa bi moralo bit preverjeno kje kaj lahko sploh notr napišejo.
Kupim formulo1. A je malo smešno, da je ne smem voziti po cesti?
Slab primer kot prvo. Kot drugo tudi ne drzi.
Sam lahko sam naredis avto in ga vozis po cesti, ko ga homogaliziras. Homogalizacija je potrebna zaradi varnosti, ker ogrozas sebe in druge, ce se vozis z avtom, ki ne zadosca nekim osnovnim standardom.
Zakaj ne bi smel tega naresti z racunalnikom? Ja en razlog je sigurno ekonomski, saj tako ljudi prisilis v nakup predrage opreme na kateri imas veliko marzo.
dokler je OSX od Appla, lahko sami določajo vse pogoje, kam se ga sme namestit, kako itd... če ti nekaj izumiš ter patentiraš, ter ne želiš da se na nek način uporablja, bo pač to stvar "nelegalno" uporabljat na ta način. sj je prav tko. če se strinjaš s tem, lahko kupiš to MOJO stvar, drugače pa mrš
A lahko nehate s to primerjavo (ki je mimogrede popolnoma zgrešena) utrujat v tej temi?
Samo res, najprej nekdo, ki je jako pameten, sprašuje budalaštine, nato pa ljudje, ki niti ne znajo napisati besede homologacija, odgovarjajo nazaj. Kristus.
Ima formula 1 žmigavce? Nima. Ima mogoće ajirbeg? Nema, bogami. A jel ma dovoljšen in ustrezen profil za vožnjo po cesti? Kaj je to? E, jebiga, onda ne bo šla na cestu, jel'tako? Smo nehal s pametovanjem okoli formul? Good.
Ti lahko proizvajalec nožev prepove, da jih uporabljaš namesto zobne ščetke? Ja, glej, če lahko, potem pa qrc pa tak prenos lastnine ali vsaj pravice do razumne uporabe z nakupom, a ne? A mislim, da ne more. Pravni sistem gre nekako takole: ustava, zakonski akti, podzakonski akti (uredbe i sl. shit). Potem imaš še kolektivne pogodbe (ki so morda celo podzakonski akti, who knows). Čisto na dnu dol nekje imaš EULA. Jasno? E, sad, naj resen pravnik napiše, v katerem zakonu/podzak. aktu se zagotavljajo določene razumne pravice potrošnikov, ne pa da se mularija prepucava okoli s formulami. Če se komu seveda da.
Kristus pa formule in Maci...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021
Meni se to tudi zdi butasto jaz nekaj kupim in nesmem delati sam kar hočem.
kupiš pištolo, pa nesmeš delat z njo kar hočeš, butasto ane. tut v svetu programov obstajajo neki zakoni, s katerimi se moraš strinjat, če hočeš program met. drugače bi vsi kopirali drug od drugega, javno koristili programe, piratizirali...
Meni se to tudi zdi butasto jaz nekaj kupim in nesmem delati sam kar hočem.
kupiš pištolo, pa nesmeš delat z njo kar hočeš, butasto ane. tut v svetu programov obstajajo neki zakoni, s katerimi se moraš strinjat, če hočeš program met. drugače bi vsi kopirali drug od drugega, javno koristili programe, piratizirali...
Slaba primerjava, če jaz kupim OS nobenemu ne ogrožam če inštaliram na kero koli mašino, če pa kupim pištolo in streljam okoli sebe kot norec pa orgožam ostale ljudi.
Bolša primerjava kupim vijak za privit kolo na avto in ga potem nesmem uporabit za privit računalnik na kos železa, ker podjetje ni reklo da lahko. V tem primeru je vseeno kakšna je uporaba dokler ne ogrožam ljudi.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you
Meni se to tudi zdi butasto jaz nekaj kupim in nesmem delati sam kar hočem.
kupiš pištolo, pa nesmeš delat z njo kar hočeš, butasto ane.
zelo neumna primerjava.
kupiti pištolo, brez dovoljenja je tudi nelegalno, torej si že tukaj pogrnil. Kupiti OS pa je povesem legalno za vsakogar, ne glede na to ali je lovec al pa klovn v cirkusu.
ogrožaš plače programerjev pri Applu, ter samo podjetje Apple, ki so s svojim znanjem ter trudom izumili OSX. (mogoče mal pretirano, saj OSX kupiš, ampak mogoče bi se jim pa poznalo, če bi dovolili da lahko OSX namestiš na vsak drek) tut če piratiziraš nikogar ne ogrožaš po vaše
ogrožaš plače programerjev pri Applu, ter samo podjetje Apple, ki so s svojim znanjem ter trudom izumili OSX. (mogoče mal pretirano, saj OSX kupiš, ampak mogoče bi se jim pa poznalo, če bi dovolili da lahko OSX namestiš na vsak drek) tut če piratiziraš nikogar ne ogrožaš po vaše
no to je res, odgovor je bil namenjen Messiahu. jst lohka napišem program, ga zaščitim z zakonom da se ga sploh nesme uporablat, ga patentiram, ter ga tržim za 10.000€. če nato vidim npr. neko firmo da ta program uporablja, četudi ga je kupila, jo lahko tožim, saj se ne strinja s pogoji uporabe mojega programa. da sem pa software primerjal s pištolo je pa res mal mim, saj je software v zakoniku v "svoji" kategoriji
Sem podjetje - veliko vlagam v svoje izdelek, ki je skupek hardwarea in softwarea. Zadevo pilim, poliram, glancam, ujčkam, dokler vse skupaj ne paše kot ata na mamo. Sinergija je popolna. Stranka zadovoljne, dober glas se širi. Strankam s težavami nudim podporo. Software je že vključen v ceni mašine. Ko izdam novo verzijo softwarea bom obstoječim strankam le tega ponudil za bakšiš.
Ker želim, da moj izdelek ostane na dobrem glasu, ne dovolim, da se del mojega izdelka (software) daje na bogve kakšen hardware, saj takšna zadeva potem ni pretestirana z moje strani in posledično trpi uporabniška izkušnja v katero vlagam ves svoj napor. In potem začne dober glas pešati.
Zraven tega imam na grbi supporta cel kup ljudi, ki je software kupilo za bakšiš, čeprav je bil namenjen le uporabnikom, ki so del razvoja softwarea pokrili z nakupom mojega hardwarea. Poleg tega, da mi blatijo težko pridobljen ugled, imam z njimi sedaj še stroške supporta.
Vsi, ki ste tako proti - če bi bili vi lastniki takšnega podjetja, kaj bi naredili?
Prodal podjetje, predej bi šel v stečaj in šel uživat v Logarsko dolino.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Sem podjetje - veliko vlagam v svoje izdelek, ki je skupek hardwarea in softwarea. Zadevo pilim, poliram, glancam, ujčkam, dokler vse skupaj ne paše kot ata na mamo. Sinergija je popolna. Stranka zadovoljne, dober glas se širi. Strankam s težavami nudim podporo. Software je že vključen v ceni mašine. Ko izdam novo verzijo softwarea bom obstoječim strankam le tega ponudil za bakšiš.
Ker želim, da moj izdelek ostane na dobrem glasu, ne dovolim, da se del mojega izdelka (software) daje na bogve kakšen hardware, saj takšna zadeva potem ni pretestirana z moje strani in posledično trpi uporabniška izkušnja v katero vlagam ves svoj napor. In potem začne dober glas pešati.
Zraven tega imam na grbi supporta cel kup ljudi, ki je software kupilo za bakšiš, čeprav je bil namenjen le uporabnikom, ki so del razvoja softwarea pokrili z nakupom mojega hardwarea. Poleg tega, da mi blatijo težko pridobljen ugled, imam z njimi sedaj še stroške supporta.
Vsi, ki ste tako proti - če bi bili vi lastniki takšnega podjetja, kaj bi naredili?
Če bi videl da je demand za moj OS tako velik da se splača bi naredil ločeno verzijo OS-a za računalnike drugih proizvajalcev.
Če bi videl da je demand za moj OS tako velik da se splača bi naredil ločeno verzijo OS-a za računalnike drugih proizvajalcev.
Nočem. Celotno uporabniško izkušnjo tvorita oba dela (hardware, software). Eno brez drugega ni mogoče, ker ni skladno z mojo vizijo.
Kaj narediti?
Glede na to da hardwera ne proizvajajo (več) sami ampak uporabljajo komponente splošno dostopne na trgu in vse samo dajo v svoje ohišje to nekako ni čisto res. Samo nabor gonilnikov bi morali povečat in to je to.
Če bi videl da je demand za moj OS tako velik da se splača bi naredil ločeno verzijo OS-a za računalnike drugih proizvajalcev.
Nočem. Celotno uporabniško izkušnjo tvorita oba dela (hardware, software). Eno brez drugega ni mogoče, ker ni skladno z mojo vizijo.
Kaj narediti?
Glede na to da hardwera ne proizvajajo (več) sami ampak uporabljajo komponente splošno dostopne na trgu in vse samo dajo v svoje ohišje to nekako ni čisto res. Samo nabor gonilnikov bi morali povečat in to je to.
Hardware niso samo komponente - doktoriral sem na tem, kako jih optimalno zložiti, drago pa plačujem tudi vrhunske oblikovalce, da moj izdelek zgleda, tako kot si želim. In ta del predstavlja pomemben del uporabniške izkušnje.