Slo-Tech - Sony-jev prenosni bralnik e-knjig bo na trg prišel šele letos poleti, povedano drugače, Sony zamuja. Kar niti ni pomembno. Bistvo je v bistvu te naprave: PRS-500 je bralnik e-knjig. Gre morda za prvega predstavnika namenskega stroja za lagodno branje knjig v elektronskem zapisu.
Po najbolj črnih napovedih, bo nadgradnja avtorskega prava, ki elektrificira mehanizme za zaščito avtorskih del (DRM), med drugimi številnimi negativnimi posledicami prinesla tudi postopno izumrtje fizičnih, lahko prenosljivih (v fizičnem in pravnem pomenu) primerkov knjig. Ti bodo na voljo samo za petične posameznike, za delovno (storilno) ljudstvo pa bodo na voljo poceni e-knjige (in zelo poceni nadzor nad vsebino). Tako bomo za prikazovanje vsebine prisiljeni uporabljati namenske naprave.
Če se kljub vsemu vrnemo k tehničnim podrobnostim, gre za 6 inčev velik zaslon, pri resoluciji 800x600 točk (to ločljivost smo uporabljali pri 15 inčnih CRT monitorjih, tako da bomo verjetno res deležni vsaj zadovoljivih bralnih pogojev). Zaenkrat bo zaslon črno-bel. Vsebino bo bralnik požiral prek Memory Stick in Secure Digital kartic, sposoben pa bo prikazovanja dokumentov v formatu PDF, JPEG slik, z možnostjo predvajanja avdio zapisov v MP3 formatu. Začetna cena bo postavljena na 350 dolarjev.
Da bi osvojil srca potrošnikov, bodo morali spustiti ceno (konkurenca – Samusung in Pioneer že napoveduje hud boj), in uvesti barven zaslon.
Ah ja, zakaj zamujajo? Domnevam, da se potijo nad zadnjimi podrobnostmi DRM sistema.
eInk ja. Zdej sam rabmo počakat še tistih 16sekund, da nekdo hackne DRM zaščito, da bo zadeva požirala obične pdfje. Potem bi pa zbirka PDFjev končno lahko postala uporabna.
Zadeva obljublja prikaz 7500 strani z enim polnjenjem baterije. Kar pomeni, da lahko napolniš baterije in greš za en mesec na morje na samoten otok brez da bi ti bilo dolgčas. :)
Mi je prav hudo, da bo treba še eno leto počakat, da konkurenca navali in cena pade.
TeraSonic++ sj jo zihr ze delajo.vprasanje je sam al bo to bl "kitajski nateg" kjer bos dobu pol manjso kartico pa display k crkne po 5 dneh...al bojo clo kj orknl nardil(kar seveda ne bo noben hotu v evropo uvozit) :)
to čakam ko sahara vodo... oziroma malo boljšo in cenejšo verzijo (ožja in lažja naprava, prikaz barv, večja kapaciteta... in druga znamka )... potem pa še na dotik občutljiva verzija, tako da bo nadomestila knjige, zvezke, koledarje itd! komaj čakam!
čez pet let bodo šolarji nosili s seboj samo še eno takole napravico, ne pa pet kilogramov knjig in zvezkov v nabito polni torbi...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)
frudi drugač je nokia 770 precej podobna tvojemu opisu, le da je debelejša in dražja. Ampak vseeno se mi zdi the way to go, če trenutno želiš tako zadevo.
Sam itak je ves point tegale PRS-500 le to, da je prvi ki uporablja eInk.
tablet pcji in handheldi me ne ganejo - eni preveliki, drugi premajhni, oboji pa prepotratni in preveč neudobni za dolgotrajno branje. v primerjavi s tem, kar bodo omogočale naslednje generacije e-zvezkov, zgledajo prav primitivno
a se vidi, da komaj čakam razpas e-inka?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)
Verjetno pa vsi čakamo da bomo lahko naredili kot je bilo prikazano v filmu iz Red Planet, ko je tipo iz tulca razgrnil plastični zaslon, seveda barvni :)
Vsekakor pa tudi jaz to čakam že par let, in zgleda da bom še par let počakal :)
Si ze videl kdaj kaksno knjigo, ki bi bila kaj vec kot crno bela? Seveda so izjeme ampak, knjige kot knjige, ne slikanice, so vecinoma crno bele ;)
No ja, $350 je malo prevec za tako zadevo in podpora formatom je tudi precej boga. Jaz sem trenutno kar zadovoljen z handheldi. S PDFji je pa kriz, ker jih je vecina v takem formatu, da ne mores cele strani spraviti na zaslon, premikanje zaslona, sploh levo in desno je pa jako neprakticno pri branju.
Microsoftov Reader in .lit format je tukaj precej v prednosti.
tole ni zamenjava za knjižnico... tole je samo vmesnik za pregled vsebine knjižnice!
knjižnica je lepo shranjena doma na disku in na varnih backupih, na parih SD karticah pa imaš zbrane vse knjige, ki si jih lahko predstavljaš, da jih boš želel ali rabil brati v doglednem času...
če si želiš 'sposoditi' knjigo iz lokalne knjižnice, pa se samo priklopiš na net, downloadaš časovno omejeno elektronsko verzijo in to je to... takoj zamenjam tako svojo kot vse javne knjižnice za takšen elektronski sistem! samo da, kot sem že napisal, pridejo nekoliko boljši modeli in se čimveč knjig poelektroni. tistih par eksotik, ki še ne bodo prenešene v elektronsko obliko, pa se še vedno lahko gre iskat v lokalno 'staromodno' skladišče starih knjig...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)
ne, niti pod razno. Nobene knjige ne dajem od sebe, še posojam jih ne (pejt v knjižnico). Sicer imam šele okrog tisoč enot, vendar sem še mlad. Zamenjava ne pride nikakor v poštev. Souporaba bo pa verjetno nujna.
In vsa knjižnica na disku... Od vseh velikih knjižnic (Alekandrijska npr.) nismo imeli prav dosti. Pisana beseda se je ohranila zaradi malih, vaških in obskurnih knjižnic, ki niso bile tarča npr. napadov. Diverzifikacija! nikakor pa ne centralni strežnik.
Če koga zanima leposlovje na to temo, je Laxness napisal sijajno delo Islandski zvon, kjer je govora o obupnem iskanju nekaj listov knjige, kjer je zapisana zgodovina Islandcev. Knjigo redno videvam v antikvariatih.
Kot sem napisal, tole je znanilec časov brez fizičnih primerkov knjig.
kaki centralni strežnik? vsak ima doma svojo zbirko knjig, če je pameten si jo še vsake toliko arhivira nekam na varno.
'centralni' so kvečjemu strežniki e-knjižnic in prodajaln e-knjig, teh bo pa tudi dovolj, da o neki hudi centralizaciji ne bi mogli govoriti...
razen sentimentalne vezanosti na fizične knjige in eventualno možnosti globalnega uničenje elektronike in električnega omrežja, nimajo fizične knjige nikakršne prednosti pred elektronskimi :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)
Problem bo nastopil, ko se bo dostop do e-knjig pričel omejevati zaradi DRM-ja. Takrat boš svoje klnjige lahko bral le ti sam, prijateljem jih pa ne boš mogel posojati.
ne verjamem, da bo prišlo do tega... pa tudi če bodo nekatere knjige zaščitene, se jih bo nekako dalo predelati v odprt format in jih brati na e-knjigah s podporo za nezaščitene formate.
če ne drugače, s programom za zajem slike na ekranu, ali pa magari z digitalcem poslikaš vsako stran knjige, medtek ko jo listaš na svojem monitorju, slike spustiš skozi program za prepoznavo teksta in predelaš v .ps ali .pdf :). tak proces se da z malo truda že sedaj povsem avtomatizirat...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)
Ah ja..samo se Douglasov stavk:DON'T PANIC manjka in vse bi bilo popolno
In ce dobim tako stvarco v roke bodo stoparci prva stvar kar bo na njej pristali (kaj ves kdaj pridejo vogoni izbrisat zemljo ). No ja-prepogljiva je pa OLED tehnologija..samo zaradi privzetega svetenja..ne vem-mam na MP3ju pa nebi v tisto bulu 2uri . Grem pa stavit da bodo spet naredili napako in se bo stvar polnila preko USBja (da da-kot moj Mp3 ) tako da bos vsakic ko bos na njo prenesel knjigo malo dopolnil tisto bogo NI-cadmijevo baterijo .
Grem pa stavit da bodo spet naredili napako in se bo stvar polnila preko USBja (da da-kot moj Mp3 ) tako da bos vsakic ko bos na njo prenesel knjigo malo dopolnil tisto bogo NI-cadmijevo baterijo .
Moj primitivni mp3 player 256MB ima opcijo, da si izbereš, ali želiš polnenje preko usbja, ali ne. Torej to ne bi smel bit tak problem. Čeprav sem sam bolj pristaš AA in AAA baterij...