Dodajanje certifikatov je lahko zelo dolgotrajen postopek in vkljucuje veliko elektronske in neelektronske birokracije... Sicer ne vem, kako skrbijo pri Microsoftu za vkljucitev certifikatov, lahko pa povem za Mozillo in povlecem par vzporednic z Microsoftom, pri katerem pa me bo verjetno se kdo dopolnil.
No, takoj na zacetku naj povem, da je bil cas potreben za vkljucitev slovenskega certifikata razmeroma kratek (Jumping Jack je navedel kot zacetni datum april 2007). Redkokdaj se namrec zgodi, da bi kaksen ponudnik certifikatov opravil postopek za vkljucitev certifikatov v Mozillin modul NSS prej kot v pol leta (nato pa pretece ponavadi se pol do en mesec do vkljucitve v koncno razlicico nekega programa, recimo Firefoxa ali Thunderbirda - ta korak je podoben Microsoftovemu, kjer je potrebno pocakati na "Microsoftov torek"). Vlozitev prosnje se zdalec ne pomeni, da sta obe strani dosegli sporazum o vkljucitvi certifikatov v modul. Vlozitev prosnje zgleda pri Mozilli kot odprtje buga v Bugzilli v komponenti "CA Cetrificates", nato pa se zacne birokratska kalvarija, ki traja vcasih tudi po vec let. Mozilla (kakor tudi Microsoft) imata pac dolocene pogoje (
Mozilla CA Certificate Policy) za vkljucitev certifikata, poleg tega pa je vsaj pri Mozilli tudi na voljo transparenten postopek vkljucitve (se najbolj izstopata tukaj odprta komunikacija preko bugzille in dvotedenska najava v eni izmed Mozillinih novicarskih skupin z moznostjo pritozbe zainteresirane javnosti).
Kar se tice slovenskih certifikatov in Mozille, pa je tako, da ne bo iz tega nic, dokler ne bodo drzavne institucije ali podjetja videla v tem interes. Zaenkrat ni v Mozillinem modulu NSS nobenega slovenskega certifikata (
certdata.txt iz razvojnega drevesa), niti ni bila podana nobena prosnja v bugzilli. Tako na prvi pogled bi rekel, da jim povzroca tezave prevod njihovih politik v anglescino. Vse ostale informacije potrebne za uspesno vkljucitev so dosegljive na Sigenovi spletni strani.
And then I saw her face... Mozilla Firefox