Daily Tech - Podjetje Kingston je danes obelodanilo, da so proizvedli DDR3 Hyper X pomnilniški modul, ki se ponaša z ultra nizkimi zakasnitvami. Delovni takt novih HyperX modulov bi naj znašal vse do 1375 MHz, pri čemer bi naj CAS zakasnitev obdržali pri (za DDR3) precej nizki vrednosti 5.
Kingston ponuja nove module v dveh različicah - kot samostojno 1 GB ploščico ali kot 2 x 1 GB dvokanalni paket. Za samostojni modul (KHX11000D3UL/1G) so pri Kingstonu predlagali ceno okoli 400 $, za dvokanalni kit (KHX11000D3ULK2/2G) pa 800 $.
DDR3 je torej neizpodbitno tukaj, le korak od običajnega namiznega računalnika. Ali bo v primerjavi z DDR2 predstavljal revolucijo ali zgolj malenkostni evolucijski premik, pa so poskušali odgovoriti pri X-bit labs.
Sej tudi ddr in ddr2 nista bila na zacetku poceni. Leto ali dve...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Itak kot vedno treba počakat, da se zadeva izpopolni, dozori in predvsem poceni. Tisto pravo bo PC12800 oz. 1600 MHz ali še kaj več - ko pač bo. Pa tudi takrat ne pričakujte kakšnega velikega performance boosta napram izpopolnjenim DDR2 ramom - edino v sintetičnih testih tipa Sisoft Sandra.
@marvin42: Ja normalno, saj to je point racionalnega nakupovanja. A ti takoj lavfaš v trgovino in zapraviš celo premoženje za neko noviteto, ki povrh vsega še ni izpopolnjena? To počnejo samo največji geeki in tisti s preveč denarja...
Ja, ampak po drugi strani pa je stvar kje rabiš to. Če je za neko stvar pomembna sama prepustnost bojo DDR3 RAMi idealna zadeva kljub višjim latencam. Ampak ker za večino stvari ki jih dela normalen folk (igre) pomembnejše latence pa je rezultat tak kot je. Z razliko v višjih frekvencah nekak glih pokrijejo višje latence in nakoncu skor ni razlike.
Prepustnost rama pri Core 2 Duo sistemih baje sploh ni problem. Bolj so torej pomembne latence kot pa frekvence.
Citat iz X-Bit labs:
I have to admit that theoretically it would be too optimistic to expect a significant performance boost from the transition to DDR3 SDRAM. As we know, the bandwidth of dual-channel DDR2-800 SDRAM is 20% higher than the front side bus bandwidth of the top Core 2 Duo processors, and the bandwidth of DDR2-1066 – 60% higher. That is why the memory is evidently not the bottleneck of contemporary systems, even if the CPU supports 1333MHz bus.
Hmm... zakaj so sploh pomembne te latence? Ali sem jaz kaj falil, ali pa ne vem, namreč, ne vidim noben bistvene razlike v hitrosti med DDR1 400 MHz in DDR2 800 MHz RAM-i v npr. Photoshopu?
Pa kaj nam pomagajo nove grafe, cpu-ji, rami, če pa so vodila še vedno ista in zato ista hitrost prenosa po kanalih po matičnih. (o vodilih ne vem vsega, si grem zdaj brat kolko je prepustnost oz. hitrost) Bi že bil čas, da na tem področju kaj naredijo. (mogoče pa so, vsak info zaželjen)
Če testiraš npr. Super Pi prej zračuna na višjih frekvencah, kot pa če imaš nizke latence.
Tako je. Kot sem že prej omenil, visoke frekvence dajo boljše rezultate v sintetičnih testih - latence sicer tudi, a če gledamo v praksi (programi, igre,...), dajo v večih primerih boljši rezultat nizke latence, kot pa višje frekvence. Mogoče so še edino pri "hardcore overclockerjih" pomembne visoke frekvence pa še to spet zaradi izboljševanja scora v sintetičnih testih.
Še vedno mi niste odgovorili na moje enostavno vprašanje: ali je občutna razlika v vsakodnevnem delu (recimo predelava fotografij, rezanje video vsebin itn.) med visoko in nizko latenco RAM-a?
Ker je recimo občutna razlika pri uporabi 133 MHz SDRAM-ov in 800 MHz-nih DDR2 SDRAM-ih. Seveda pa je v tem primeru že razlika tudi pri FSB-ju procesorja in seveda hitrosti samega CPU-ja. Ampak recimo jaz osebno nisem občutil razlike pri uporabi 400 MHz-ih DDR RAM-ov in 800 MHz DDR2 RAM-ov. Ali pa je vse to marketinška fora?
Bolj ali manj. Marketing in zahteva, da starih stvari ne moreš porabiti, ampak moraš vse kupiti novo. Enako velja za diske (IDE/SATA), grafike (AGP/PCIe), da omenim 2 taka kričeča primera.
Brzine v realnosti niso šle veliko gor, vsekakor pa precej manj, kot nam govorijo reklame. Največji razvoj je bil deležen CPU in GPU, ostalo pa ne napreduje tako silno in je treba potrošnike prisiliti, da kupijo komplet.
LOL, ja lahko bi po matični spelal optične cevke al pa še boljša varjanta preko laserksega žarka, namest vezij al prek česa se zdej pretaka. in pol bi tok šopal ti podatki, da ti nebi blo nč jasn, pol bi šele prišel ta ddr3 do izraza ehehe .