kolkor jaz vem se enota binary bajt uporablja samo pri diskih in cd/dvdjih.
Še kako narobe veš:
Binary prefixes, Usage notes (Wikipedija). Te teme so bile tudi na ST že 100 krat razčiščene, ampak gospodje na mariborski fakulteti se očitno raje ukvarjate z Microsoftovimi tekomovanji, kot da bi pridobili osnovna znanja.
Novi čipi niso veliki 32 GiB (32 gibibajtov), to je 32 * 2^30 B, kot narobe trdi ST novica, ampak 32 Gibit (32 gibibitov). Povezane novice trdijo, da je velikost čipa 32 Gbit, torej uporabljajo stare (desetiške) predpone v binarnem smislu. Pri elektronskem pomnilniku je velikost pomnilnika vedno potenca števila dva, saj jo določa število naslovnih signalov, ki vodijo v čip, en signal pa lahko samo je ali ga pa ni.
Velikost novega čipa je torej:
32 Gbit (v bitih, če smo previdni in vemo, da G pomeni 2^30, ker gre za elektronski pomnilnik)
32 Gibit (v bitih, nov nedvoumen način z binarnimi predponami)
4 GiB (v bajtih, nov nedvoumen način z binarnimi predponami)
Nadalje govorimo v pomnilniški kartici, ki jo sestavlja več čipov. Njena velikost je 64 GiB (16 * 4 GiB), to je 64 * 2^30 B, kot je v ST novici pravilno zapisano. Povezane novice uporabljajo nepravilen zapis 64 GB, to je desetiške predpone. Tu je treba biti previden, ker ima trdi disk kapaciteto npr. 64 GB (64 * 10^9 B), flash kartica pa 64 GiB (64 * 2^30 B), kar je malo več kot 64 GB. Operacijski sistemi, ki nepravilno prikazujejo desetiške predpone, računajo pa z binarnimi faktorji, bi za disk trdili, da je nekoliko manjši od 64 GB, za kartico, pa da je velika točno 64 GB.