» »

Branje knjig na tabličnih računalnikih

Branje knjig na tabličnih računalnikih

rokherman2 ::

Zdravo!
Imam eno vprašanje...imam težave z očmi in me zanima ali je branje knjig na tabličnih računalnik bolj zdravo za oči kot branje navadnih knjig?

Hvala za odgovor.
LP

tony1 ::

Ne, najboljši kontrast je še vedno tisk na papirju.

Najboljša rešitev za branje knjige je dobro osvetljena površina za branje knjige, npr. namizna lučka.

rokherman2 ::

Kaj pa glede na to, da si lahko povečaš črke, da ni tako droben tisk kot v knjigi?

tony1 ::

Če bi bilo to v pomoč, pa predlagam e-bralnike, ki uporabljajo tehnologijo e-ink. So precej boljši od tabletov (boljši kontrast besedila) in najbolj podobni papirju (npr. Amazon Kindle, Nook ipd.).

Tudi sam imam na Kindlu nastavljen malo večji tekst in se dobro obnese, čeprav imam najmanjšo velikost naprave. Lahko kupiš tudi večji model Kindla, čeprav bo ta morda že malo bolj neroden npr. za branje leže...

rokherman2 ::

Kako pa je z dostopnostjo e-knjig v sloveniji?

holmes ::

Če ne misliš brat v angleščini ti jaz ne priporočam, ker izbira slovenskih e-knjig je zelo omejena.
Who are you going to believe? Me or your lying eyes?

rokherman2 ::

Mislite da se bo kaj kmalu premaknilo naprej?

tony1 ::

Glede slovenskih knjig: nič ni videti kaj dosti v tej smeri.

Glede angleških pa ni težav...

petrus ::

Dejansko je sramota da niso že vse naše knjige digitalizirane.
Sploh ko vidiš kaj takega: Book Scanner at over 250 pages/min
stati inu obstati

matejceh ::

Ni problem v tehnologiji, težave so v pravicah etc. Pač po domače, ne znajo se zmenit za ceno in podobno sranje. Spravit slovenske knjige (prevode) v digitalno obliko je preprosto, ker te oblike že tako ali tako obstajajo...

Za branje zadnje čase uporabljam 80% iBooks in mislim, da ne bom več kupil knjig, katere so izdane v "trdih" oblikah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejceh ()

Kamran ::

Hey,

rokherman2 je izjavil:

Kako pa je z dostopnostjo e-knjig v sloveniji?

Sam jih imam skoraj za 8 GB na zunanjem disku, drugače pa:
http://www.dlib.si/
http://lit.ijs.si/leposl.html

Pet Jezikov Ljubezni (G. Chapman) mi je bila zanimiva, sploh pa prevod tistih smernic od Sun Tzu-ja (Umetnost Vojne) - nekaj časa je imel on to javno objavljeno za download, sedaj pa tega ni več na voljo. :|

VolkD ::

Kamran, čestitke za tako obsežno slovensko e-knjižnico.

No sam bi rabil tablico za pregled raazne dokumentacije v delavnici, ko kaj načrtujem. Prenosnika ne uporabljam, ker sem vedno samo doma. Pa tudi preveč prostora vzame.
V ta namen nabavljam 10" tablico. Še kak dan, pa bo doma. Upam, da z odločitvijo nisem brcnil v temo.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Okapi ::

So precej boljši od tabletov (boljši kontrast besedila)
To sploh ni res. E-ink ima veliko slabši kontrast kot zaslon LCD.

Glede slovenskih knjig: nič ni videti kaj dosti v tej smeri.
Tudi to ni res. Ravno ta teden je bila na knjižnem sejmu
Predstavitev sistema BIBLOS, platforme za prodajo in izposojo e-knjig, ki jo pripravljajo pri Študentski založbi. Dogodek je namenjen založnikom, ki jih zanima elektronska knjiga.


In tista linka, ki ju je dal Kamran.

O.

tony1 ::

Torej so bralniki e-ink slepa veja, in je vsak LCD še boljši od papirja?

Pejmo vsi kupit Applove űber-proizvode s svojimi svetlečimi paneli. 8-)

Okapi ::

E-ink ima cel kup prednosti, ampak boljšega kontrasta ni med njimi.
Prednosti so:
- veliko boljša vidnost na soncu
- veliko manjša poraba elektrike
- manjša teža

Malo si poguglaj, kako slab kontrast ima v resnici e-ink, preden naslednjič trosiš buče.

O.

Kamran ::

VolkD je izjavil:

Kamran, čestitke za tako obsežno slovensko e-knjižnico.

Hvala - še zbiram, še zbiram... :))
Enkrat si moram pa samo še eden spodoben e-bralnik oz. "tablico" omisliti. Bomo na eBayu pogledali kaj je kaj vredu.
Sam v bistvu iščem e-knjige na temo kmetovanja, zeliščarstva, torej nekaj v smislu "survival knowledge".

VolkD je izjavil:

No sam bi rabil tablico za pregled raazne dokumentacije v delavnici, ko kaj načrtujem.

E - my thoughts exactly. Tudi to je moj prvotni in osnovni namen nabave enkrat v prihodnosti, čeprav po drugi strani, bi pa rad še kakšne videe (tehnične) gledal na njej, potem je tukaj še želja za predvajanje glasbe,... :P

tony1 ::

Okapi je izjavil:

E-ink ima cel kup prednosti, ampak boljšega kontrasta ni med njimi.
Prednosti so:
- veliko boljša vidnost na soncu
- veliko manjša poraba elektrike
- manjša teža

Malo si poguglaj, kako slab kontrast ima v resnici e-ink, preden naslednjič trosiš buče.

O.


V ideoloških razpravah ne guglam, zanalašč. >:D

Kaj pa je z bučami, da ima e-ink najbolj podoben kontrast kot papir?

Okapi ::

Če bi kdaj od blizu videl e-ink, bi vedel, da je "e-papir" daleč od tega, da bi bil bel, ampak je sivkast. Res je pa tudi, da tudi pravi papir velikokrat ni zelo bel, zlasti pri kakšnih poceni žepnih izdajah. Poleg tega je o kontrastu pri e-inku in potiskanem papirju težko govoriti kot o eni sami cifri, ker je odvisen od osvetljenosti prostora. V temi je recimo 0. Pri tablicah (lcd) je pa ravno obratno - v temi imajo najboljši kontrast, na soncu pa včasih nič ne vidiš.

V glavnem je pa urbani mit, da je e-ink ali potiskan papir bolj prijazen očem kot lcd.

O.

Mipe ::

Prezgodaj je še, da bi sodili o učinku na zdravje. E-ink namreč še niti ni tako zelo razširjen, da bi lahko videli neke oprijemljive rezultate.

Okapi ::

In koliko let misliš da moraš gledati v zaslon, da ugotoviš, ali te bolj utruja?:D

O.

Mipe ::

Težko rečem, ker sem bil predolgo na CRT zaslonu. :P

tony1 ::

Okapi: Saj ne, da imam 2 kindla, in več preberem na njih kot na papirju. Sem sicer precej slep, ampak Kindlov e-ink je bolj bel kot siv.

Po celem dnevu branja z LCDja me bolijo oči, po celem dnevu e-inka pa ne.

yayo ::

Definitivni odgovor na dilemo Tablet vs. E-reader za branje knjig:




:))

Void ::

Jaz berem na tablici (Galaxy Tab 2 7"), pa za daljse seanse ni ravno idealna zadeva. Po parih urah se mi oci precej utrudijo, vcasih se pojavi rahel glavobol. Zdajle ko je na voljo ta kindle paperwhite me prav mika da bi nabavil za primerjavo. Aja, pa za kakrsnokoli branje na soncu je lcd povsem neprimeren, razen ce si knjigo natisnes na obraz. :P

enadvatri ::

tony1 je izjavil:

Torej so bralniki e-ink slepa veja, in je vsak LCD še boljši od papirja?

Pejmo vsi kupit Applove űber-proizvode s svojimi svetlečimi paneli. 8-)


Ogabno, e-ink je blojši.

DRM se da enostavno odstraniti, knjigo pa pretvoriti. To tudi ni nezakonito, če knjigo v skladu s pogoji po izposoji odstraniš oz. ravnaš, kot je predpisano.

enadvatri ::

Okapi je izjavil:

Če bi kdaj od blizu videl e-ink, bi vedel, da je "e-papir" daleč od tega, da bi bil bel, ampak je sivkast. Res je pa tudi, da tudi pravi papir velikokrat ni zelo bel, zlasti pri kakšnih poceni žepnih izdajah. Poleg tega je o kontrastu pri e-inku in potiskanem papirju težko govoriti kot o eni sami cifri, ker je odvisen od osvetljenosti prostora. V temi je recimo 0. Pri tablicah (lcd) je pa ravno obratno - v temi imajo najboljši kontrast, na soncu pa včasih nič ne vidiš.

V glavnem je pa urbani mit, da je e-ink ali potiskan papir bolj prijazen očem kot lcd.

O.


Moj je zelo bel! Imam Kindla s Paperwhite osvetlitvijo na sprednji površni, kar je zakono. Temperatura barve ledici naredi že pri minimalni osvetlitvi zaslon povsem bel. Ponoči ne rabim lučke in se na soncu oz. drugih virih svetlobe obnaša tako kot vsi zasloni z e-črnilom.

Za branje ga ni čez e-črnilo. LCD je veliko bolj utrujajoč in potraten, je pa nujen če rabiš kakšne natančne prikaze slik, ilustracij, etc.

Void je izjavil:

Jaz berem na tablici (Galaxy Tab 2 7"), pa za daljse seanse ni ravno idealna zadeva. Po parih urah se mi oci precej utrudijo, vcasih se pojavi rahel glavobol. Zdajle ko je na voljo ta kindle paperwhite me prav mika da bi nabavil za primerjavo. Aja, pa za kakrsnokoli branje na soncu je lcd povsem neprimeren, razen ce si knjigo natisnes na obraz. :P


Ta Kindel Paperwhite je čista zmaga, pa poceni (125 EUR sem ga plačal v trgovini).

Edino določene formate je nerodno brati, morajo biti mobi (ma se da pretvoriti s Calibrejem, toda potrebuješ nekaj znanja, sploh še prelom popravljaš prej s kakšnim urejevalnikom).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enadvatri ()

fantasycamp ::

Kaj pa
http://www.ebay.de/itm/Odys-Leon-9-Zoll...

23 cm diagonala, nemška firma,poceni glede na veličino..

enadvatri ::

To je zame dlančnik, ne bralnik. Ima običajen LCD, ki utruja oči, kot so ti že povedali in zdrži precej manj časa z 1 polnjenjem. Za daljše branje to absolutno odsvetujem in priporočam e-črnilo. Razlika je kot dan in noč.

DonMatejo ::

Se popolnoma strinjam z Matijaadminom. Imam Nooka z Glowom in ne menjam za nič na svetu. Polnjenje? na 1,5 prebrane knjige.

fantasycamp ::

samo ali je kak e ink ki je 9 inch? 6 inchev je pa zelo malo in gledaš majhen zaslon.

Okapi ::

Za branje e-knjig je manjši zaslon boljši - da ti ni treba z očmi begati po veliki strani. Izjema so pdf-ji - v tem primeru so pa bralniki samo pogojno primerni - tako zaradi velikosti kot zaradi samega dela s pdf-ji.

O.

fantasycamp ::

Okapi je izjavil:

Za branje e-knjig je manjši zaslon boljši - da ti ni treba z očmi begati po veliki strani. Izjema so pdf-ji - v tem primeru so pa bralniki samo pogojno primerni - tako zaradi velikosti kot zaradi samega dela s pdf-ji.

O.


lol kaj pa je večina knjig ki jih daš dol z neta? PDF jev je ogromno, slika je slika, tvoje oči rabijo vse bližje a4 formatu...

St235 ::

lol kaj pa je večina knjig ki jih daš dol z neta?


mobi ali epub. Leposlovje v PDF je dandanes bolj izjema kot pravilo.

fantasycamp je izjavil:

samo ali je kak e ink ki je 9 inch? 6 inchev je pa zelo malo in gledaš majhen zaslon.


Kindle DX

enadvatri je izjavil:

To tudi ni nezakonito, če knjigo v skladu s pogoji po izposoji odstraniš oz. ravnaš, kot je predpisano.


Please do tell. Pod kakšnimi pogoji ni nezakonito downloadat cene knjige z interneta?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

fantasycamp ::

prvo, cena je nerealna za bralnik!
drugo ga ven dajejo iz prodaje...

Okapi ::

tvoje oči rabijo vse bližje a4 formatu...
Aja, sedaj vem, zakaj je večina knjig v A5 (ali tam okoli). Ker založniki ne vedo, kaj rabijo oči.:))

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

enadvatri ::

Okapi je izjavil:

tvoje oči rabijo vse bližje a4 formatu...
Aja, sedaj vem, zakaj je večina knjig v A5 (ali tam okoli). Ker založniki ne vedo, kaj rabijo oči.:))

O.


Stvar posameznika, se pa strinjam, da je najbrž večini to fajn (meni je, priznam brez batin). :))

fantasycamp ::

Okapi je izjavil:

tvoje oči rabijo vse bližje a4 formatu...
Aja, sedaj vem, zakaj je večina knjig v A5 (ali tam okoli). Ker založniki ne vedo, kaj rabijo oči.:))

O.


Gre se za uvajanje doktrine zmanjševanja stroškov ne pa boljše vidljivosti!

St235 je izjavil:

lol kaj pa je večina knjig ki jih daš dol z neta?


mobi ali epub. Leposlovje v PDF je dandanes bolj izjema kot pravilo.



ja prihajajo samo pdf je še vedno večina jih pa bodo kmalu zamenjali zaradi e-readerjov.

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

Hej!

A kdo ve za kako android tablico ki ima e-ink? Sony PRS-T1 in 2 se da rootat, prav tako Nook Simple Touch. Samo tidve mata kar star android gor. A kdo ve, a jih delajo kakšni kitajci?

enadvatri ::

Nisem jih zasledil. Sicer pa je to precej neuporabno, ker je e-ink dosti počasen zaslon. Prav tako se ne da kakšnih ostrih in pisanih sličic ogledovati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

e-bralnik ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15143194 (24494) AgiZ
»

Amazonov luksuzni e-bralniki Kindle Oasis

Oddelek: Novice / Ostale najave
287848 (5886) Master_Yoda
»

Prihajajo novi Kindli (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7517480 (14039) 3furious
»

Amazon osvežuje Kindle (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
13428967 (22222) trnvpeti
»

Nook končno tu

Oddelek: Novice / Android
4114485 (13094) borchi

Več podobnih tem