»

V ZDA dve preiskavi zoper Nvidio

Slo-Tech - Ameriško pravosodno ministrstvo je začelo kar dve preiskavi zoper Nvidio, v kateri bodo preverjali sume zlorabe prevladujočega tržnega položaja. Prva preiskava se ukvarja s prevzemom podjetja Run:ai, druga pa bo preverjala, ali Nvidia zlorablja tržni položaj na področju čipov za umetno inteligenco.

Nvidia je Run:ai kupila aprila. Za izraelsko podjetje, ki se ukvarja z razvojem programske opreme za upravljanje grafičnih čipov, so odšteli 700 milijonov dolarjev. Že ob najavi prevzema so z ušesi zastrigli regulatorji, tako v Evropi kakor ZDA, da ne bi Nvidia tako ovira konkurence na področju umetne inteligence. Nvidia je z Run:ai sodelovala že pred tem. Njihova tehnologija virtualizacije GPU-jev omogoča učinkovitejšo izrabo prav Nvidinih grafičnih čipov, zato je regulatorje zaskrbela vertikalna integracija. Minuli mesec so zato skupno izjavo podali pravosodno ministrstvo, zvezna komisija za trgovino, Evropska komisija in britanski regulator, v kateri so izpostavili tveganja.

V...

7 komentarjev

Francija bojda preiskuje Nvidio

Slo-Tech - Le vprašanje časa je bilo, kdaj bo izrazita tržna premoč Nvidia, ki jo je zacementirala umetna inteligenca, pritegnila pozornost regulatorjev. Sodeč po lanskem finančnem poročilu, ki ga je Nvidia predložila SEC-u, se Evropska unija, Francija in Kitajska že podrobneje zanimajo za poslovanje podjetja. Reuters sedaj poroča, da po neuradnih podatkih Francija že preiskuje ravnanje podjetja.

Evropska komisija za zdaj ne bo nadaljevala svoje predhodne preiskave, temveč bodo počakali na epilog postopka v Franciji. Slednjega niti francoski regulator niti Nvidia javno ne želita komentirati. Francoski regulator pa je v poročilu minuli teden zapisal, da na trgu polprevodniških čipov za umetno inteligenco obstaja nevarnost zlorabe prevladujočega tržnega položaja. Izrazili so zaskrbljenost nad dejstvom, da je sistem Nvidia CUDA edini, ki je v praksi uporaben za grafične čipe, ki poganjajo umetno inteligenco. Zlasti problematična pa je morebitna vertikalna integracija, ki se izrisuje z...

19 komentarjev

Nvidia naj bi razvijala procesor za namizne računalnike

Slo-Tech - Sklicujoč se na neuradne informacije, Reuters poroča, da se Nvidia podaja v osvajanje nove trdnjave. Vladar trga grafičnih čipov za umetno inteligenco razvija tudi centralne procesorske enote (CPU), ki bodo temeljile na arhitekturi ARM in bodo poganjale Windows na namiznih računalnikih.

To je del Microsoftove strategije v boju proti Applu, ki v zadnjih letih povečuje tržni delež. Ta se je v tem času skorajda podvojil, k čemur so prispevali lastni čipi na tej isti arhitekturi ARM. Pri tem pa podjetji nista osamljeni, saj naj bi tudi AMD razvijal čipe na ARM za osebne računalnike. Ključno vprašanje je, kdo bo prvi na trgu. Nvidia naj bi prve čipe ARM izdala že leta 2025. Še en konkurent, Qualcomm, naj bi imel do leta 2024 ekskluzivno pravico za izdelavo ARM-jevskih čipov za računalnike z Windows, kar pojasnjuje, zakaj se torej leta 2025 obeta prihod ostalih igralcev. Qualcomm jih sicer izdeluje že od leta 2016 in so namenjeni prenosnim računalnikom.

V Nvidii in AMD-ju navedb ne...

57 komentarjev

Nekdanja lobistka za ameriške tehnološke gigante bo glavna ekonomistka na evropskem generalnem direktoratu za konkurenco

Slo-Tech - Evropska komisija je na generalni direktorat za konkurenco na mesto glavne ekonomistke imenovala Fiono Scott Morton. Ameriška profesorica ekonomije je v preteklosti delala kot svetovalka tehnoloških gigantov Apple, Amazon in Microsoft, sedaj pa bo zasedla vodilno delovno mesto v regulatornem organu, ki presoja namere o prevzemih in združitvah teh istih tehnoloških gigantov. Mnogo evropskih poslancev in tudi uradni Pariz so predsednico Komisije zato pozvali k ponovnemu premisleku, ali je takšno imenovanje primerno. Komisija ostaja neomajna in poudarja njeno akademsko kariero, izkušnje in preteklo delo.

Težava ni, da je Fiona Scott Morison ameriška državljanka, saj za Evropsko komisijo dela približno 1900 ljudi iz tretjih držav - resda večinoma ne v Bruslju. Pomisleki se usmerjeni v morebitni konflikt interesov, ki bi ga lahko predstavljalo preteklo delo kandidatke in njeni odnosi s tehnološkimi velikani. Francoski zunanji minister Jean-Noël Barrot zato Komisijo poziva, naj...

41 komentarjev

Nvidia predstavila superračunalnik DGX GH200

Nvidia - Na sejmu Computex, ki se na Tajvanu uradno začenja jutri in bo potekal do petka, je vse posvečeno umetni inteligenci, med zvezdami pa je tudi Nvidia. Izvršni direktor Jensen Huang je med drugim povedal, da je proizvodnja čipov Grace Hopper sedaj v polnem teku, ob čemer je predstavil tudi DGX GH200. Gre za superračunalniško platformo, ki jo sestavlja 256 takih superčipov, ki jim služi 144 TB pomnilnika.

V superčipu je 72-jedrni CPU Grace, grafični čip Hopper (132 SM, 528 tenzorskih jeder), 96 GB pomnilnika HBM3 in 512 GB pomnilnika LPDDR5X. Skupaj torej 200 milijard tranzistorjev, ki se med seboj pogovarjajo zelo hitro. Povezava med CPU in GPU zmore 1 TB/s. Nvidia je nato izdelala superračunalnik DGX GH200, ki predstavlja nadgradnjo DGX A100. V njem bo 256 superčipov Grace Hopper in 144 TB pomnilnika, povezanih s 96 lokalnimi (L1) stikali in 36 stikali NVLink L2. Ta so, tako trdi Nvidia, 10-krat hitrejša za povezavo GPU-GPU in 7x hitrejša za povezavo CPU-GPU kot v DGX A100. Celotni...

29 komentarjev

Kitajska bo najbrž blokirala Nvidiin prevzem ARM-ja

vir: Nvidia
BBC - Kot je bilo moč slutiti že minuli mesec ob napovedi prevzema, bo Kitajska zelo verjetno poskušala blokirati Nvidiin prevzem podjetja ARM. Nekdanji glavni inženir v Lenovo Group in aktualni član državne inženirske akademije Ni Guangnan je na konferenci v Žengžouju dejal, da bo kitajsko ministrstvo za trgovino zelo verjetno prižgalo rdečo luč za prevzem. Trenutni lastnik ARM je japonski konglomerat SoftBank bo za ARM iztržil 40 milijard dolarjev, Nvidia pa bo dobila največjega načrtovalca varčnih čipov. ARM-jeve izdelke najdemo v večini mobilnih naprav.

V današnjem svetu ni dovolj, da se s prevzemom strinjajo zgolj vpleteni, temveč mora svoj žig pristaviti še kopica regulatorjev trga v drugih državah. Poleg ameriškega, japonskega in britanskega morata biti s prevzemom zadovoljna vsaj še evropski in kitajski. In to ni tako samoumevno. ARM je največji proizvajalec dizajna svojih čipov številnim Nvidiinim konkurentom, zato bo treba zagotoviti, da bodo ti pogoji še naprej ostali takšni,...

36 komentarjev