»

Apple bo v filme vložil milijardo dolarjev

Slo-Tech - Tehnološkim velikanom, ki so razburkali tradicionalne trdnjave velikih filmskih studiev, se pridružuje tudi Apple. Po poročanju Bloomberga naj bi Apple pripravlja eno milijardo dolarjev težak vložek v filmsko produkcijo, s čimer želi obogatiti ponudbo v svoji pretočni storitvi in privabiti nove naročnike. Apple TV+ ima namreč trenutno 20-40 milijonov naročnikov, kar je manj od konkurence (Netflix).

Apple se je že začel pogovarjati z več studii, da bi izdal več filmov. Neuradno naj bi šlo za naslove, kot so Killers of the Flower Moon režiserja Martina Scorseseja z Leonardom DiCapriem v glavni vlogi, Argylle režiserja Matthewa Vaughna in Napoleon Ridleyja Scotta. Apple je imel manjšo produkcijo že doslej, a je milijardni vložek bistveno povečanje. Predvsem pa je Apple doslej svojo produkcijo pošiljal neposredno na pretočno storitev ali v zelo redke kinematografe, po novem pa si želi osvojiti tudi večje kinematografe. Razloga sta: tako bi še bolje reklamiral svojo storitev, hkrati pa...

13 komentarjev

Število naročnin na pretočne storitve preseglo milijardo

Slo-Tech - V minulem letu so naročnine na pretočne storitve prvikrat v zgodovini presegle milijardo uporabnikov, v letnem poročilu ugotavlja Motion Pictures Association. Število naročnin je lani doseglo 1,1 milijarde dolarjev, kar predstavlja 26-odstotno rast. Zrcalna slika pa je s prodajo vstopnic za kinematografe, ki je upadla za 72 odstotkov z 42 milijard dolarjev v letu 2019 na 12 milijard milijard dolarjev lani. Drastično poslabšanje ni presenetljivo, saj so bili lani zaradi pandemije številni kinematografi po svetu več mesecev zaprti. Največji trgi so namreč ZDA, Kanada, Kitajska, Japonska in Francija, ki so bili vsi močno prizadeti zaradi bolezni. V Aziji, zlasti na Kitajskem, se položaj počasi normalizira in se v kino hodi že normalno, medtem ko je v Severni Ameriki in Evropi življenje še vedno precej omejeno.

Tudi če seštejemo zaslužke v kinematografih in domače oziroma mobilne nakupe zabave, je rezultat negativen. Z dobrih 98 milijard dolarjev predlani se je lani obseg skrčil na 81...

0 komentarjev

Prihodki ameriške glasbene industrije iz pretočnih vsebin lani že vodilni

Slo-Tech - Ameriška cehovska organizacija glasbene industrija (RIAA) je v letnem poročilu za minulo leto ugotovila, da je delež prihodkov iz prodaje pretočnih vsebin (streaming) lani prvikrat presegel 50 odstotkov. Streaming je z naročninami in oglasi lani ustvaril 51 odstotkov prihodkov oziroma 3,9 milijarde dolarjev. Leto pred tem je na streaming odpadla zgolj tretjina prihodkov.

Večino povišanja pripisujejo porasti priljubljenosti plačljivih storitev, kot denimo Spotify ali Apple Music. Prihodki od teh storitev so se lani več kot podvojili in so dosegli 2,5 milijarde dolarjev. V povprečju jih je uporabljalo 22,6 milijona naročnikov, torej je vsak zanje letno zapravil dobrih 100 dolarjev. Predlani je bilo naročnikov zgolj 10,8 milijona.

Upada pa priljubljenost drugih digitalnih načinov distribucije, ki jih v primerjavi s...

13 komentarjev

Sony Entertainment zaradi pretočnih videostoritev odpisal milijardo dolarjev

Sony - Dandanes se čedalje več filmov in serij pogleda prek pretočnih storitev, kar škoduje klasičnim poslovnim modelom, ki temeljijo na prodaji DVD-jev in blu-rayjev. To ugotavljajo tudi založniki. To je na lastni koži izkusil Sony, ki je svojo filmsko enoto Sony Pictures kupil kot Columbia Pictures Entertainment davnega leta 1989. Sedaj so drugi časi in v zadnjih časih so dobički iz te dejavnosti toliko upadli, da se je Sony odločil odpisati milijardo dolarjev (112 milijard jenov) vrednosti te naložbe. Zmanjšali so tako imenovano dobro ime.

Sony je imel lani precej težav s filmi, saj ni ustvaril nobenega res velikega hita. Na zahtevnem ameriškem trgu je imel v kinematografih 8-odstotni tržni delež. Njegova največja lanska...

11 komentarjev

Evropska komisija želi evropske kvote na Netflixu

Slo-Tech - Netflix, Amazon Prime in podobne pretočne storitve za spremljanje avdiovizualnih vsebin bi se utegnile v EU znajti v težki situaciji, saj Evropska komisija razmišlja o spremembi predpisov, zaradi česar bi morali ponudniki ponujati vsaj 20 odstotkov lokalnih evropskih vsebin, piše Reuters. To na primer pomeni, da bi moral imeti Netflix med vsemi filmi v svojem katalogu petino evropskih. Ob tem Komisija dodaja, da je 27 odstotkov dejansko predvajanje pretočne vsebine v Evropi že sedaj evropske provenience, torej to ne bi smel biti prevelik problem. A težave so detajli, kot se pokaže ob vsakem poizkusu regulacije, na primer ob novi slovenski zakonodaji.

Prav tako bi imele države pravico od tujih ponudnikov pretočnih storitev zahtevati, da finančno podprejo...

124 komentarjev

Se znamka Beats Music poslavlja?

Na svoje algoritme in kuratorje so zelo ponosni

vir: Ars Technica
Ars Technica - Skupaj s prevzemom podjetja Beats za 3 milijarde dolarjev so pri Applu dobili tudi storitev pretočne glasbe Beats Music. Beats Music je običajna pretočna storitev, kjer za mesečno oz. letno naročnino uporabniki dobijo možnost predvajanja glasbe po lastni izbiri, tudi iste skladbe večkrat zapored. Tega Apple z iTunes še ne podpira, medtem ko pri konkurentih, Spotify, Google Play Music, Rdio in drugih, to že je možno. iTunes podpira le iTunes Radio, kjer poslušalci zaženejo glasbeno postajo določenega žanra, lahko preskakujejo posamezne skladbe, a nimajo neposrednega nadzora, katera skladba se bo predvajala naslednja.

Prav to omogoča Beats Music, kjer za pomoč obenem poprosijo še slavne izvajalce, da pripravijo posebne sezname predvajanja po lastnem okusu. Nasploh so Beats...

0 komentarjev