»

V Applovem App Storu skorajda nihče ne uporablja zunanjih plačilnih sistemov

Bloomberg - Čeprav se je Apple odzval na pritožbe razvijalcev, ki jim je lep čas prepovedal obveščanje uporabnikov o možnosti plačila izven aplikacije oziroma App Stora, s čimer se je bilo možno izogniti plačilu 30-odstotne provizije, je odziv vse prej kot uporaben. Sedaj sicer razvijalci lahko uporabnika usmerijo na zunanji plačilni sistem, a Apple še vedno pobere osnovno 27-odstotno provizije (so tudi znižanja), kar je po dodanih stroških plačilnega sistema skupaj še dražje. Razvijalci niso neumni in se tega ne gredo, je Apple razkril pred sodišče v postopku zoper Epic Games. Od več kot 65.000 registriranih razvijalcev je to možnost izkoristilo le 38 razvijalcev.

Apple je dodal, da med njimi ni nobenega velikega razvijalca. Sodnica je ob tem Applu dejala, da se zdi, da je bil cilj spremembe zagotoviti, da se ne bo nič spremenilo. Apple si je očitno želel ohraniti svoj kos pogače, kot si ga je rezal leta. Epic Games ob tem dodaja, da spremembe, ki jih je Apple uvedel januarja letos, v...

48 komentarjev

Apple bo dovolil nameščanje aplikacij mimo App Stora

Slo-Tech - V Applovem ekosistemu se pripravlja korenita sprememba, saj bo naslednja verzija operacijskega sistema iOS 17.4 omogočila nameščanje aplikacije iz drugih virov poleg App Stora. Novost bo omejena na Evropsko unijo in je neposredna posledica nove uredbe o digitalnih trgih (DMA), ki bo začela veljati marca letos. Po njej bo Apple vratar, ker ima na internetu nesorazmerno veliko moč, zato bodo zanj veljala posebna, strožja pravila.

Vsi velikani se pospešeno pripravljajo na marec, med njimi tudi Apple. Ena glavnih je odprtje ekosistema za nameščanje aplikacij iz drugih virov. To bo možno storiti tako, da bodo uporabniki najprej namestili alternativno aplikacijo za dostop tržnice, ki jo bo moral odobriti Apple, nato pa bodo lahko z nje nalagali poljubne aplikacije. Te bodo sicer še vedno delno preverjene, saj Apple uvaja notarizacijo in obvezen pregled proti virusom, pa tudi obvezno nudenje zgolj ene verzije aplikacije ne glede na vir, a svobode bo vendarle več. Prav tako bodo te...

41 komentarjev

Apple bo moral v EU do leta 2024 bolj odpreti svoj ekosistem

Bloomberg - V Applovem ekosistemu je možno aplikacije legalno nameščati le iz Applove spletne tržnice, kar se bo v prihodnosti spremenilo. Bloomberg poroča, da se Apple pripravlja na spremembo politiko glede alternativnih tržnic za aplikacije, ki bi lahko začela veljati leta 2024. Spremembe so posledica zahtev Evropske unije in nove zakonodaje (Digital Markets Act).

Evropa je namreč Applov drugi največji trg, kjer ustvari 95 milijard dolarjev prihodkov. Evropska komisija Apple že vrsto let obtožuje, da si jemlje preveč moči, ko ekskluzivno odloča, kdo bo imel dostop do App Stora, hkrati pa jemlje 30-odstotno provizijo od vseh nakupov. Tudi posamezne države vidijo v tem problem, kot denimo Nizozemska, ki je Applu zaradi omejitev, katere plačilne sisteme lahko pisci aplikacij uporabijo v svojih aplikacij, letos izrekla že več glob. Apple je pred časom sicer razpolovil 30-odstotno provizijo za nekatere manjše založnike, a še vedno neomajno zahteval, da uporabljajo izključno njegovo...

21 komentarjev

Apple v Južni Koreji v App Store dovolil uporabo zunanjih plačilnih sistemov

The Verge - Apple je v Južni Koreji naredil korak, ki ga razvijalci aplikacij težko pričakujejo po celem svetu. Odslej bodo lahko aplikacije ponujale in uporabljale eksterne plačilne sisteme, ki jih bo odobril Apple. S tem se končuje obdobje zaklepanje v ekosistem, saj Apple v aplikacijah ni dovolil niti omenjati zunanjih plačilnih sistemov, kaj šele neposredno povezovati do njih. Razlogi so kakopak finančni, saj Apple od vseh plačil neposredno v svojem sistemu odškrne 30-odstotno provizijo. To je zlasti pri pretočnih storitvah, kot je na primer Spotify, problem. Aplikacije za iOS ne smejo ponujati višjih cen kot drugod, a si Apple odreže provizije, ki so nezanemarljive.

Bitke potekajo v številnih državah, Južna Koreja pa je lani preprosto sprejela zakon, ki je tovrstno prakso prepovedal. Apple in tudi Google sta mu seveda ostro nasprotovala in pri tem navajala najrazličnejše argumente, a na koncu sta morala popusti. Apple je zato sporočil, da odslej dovoljuje tudi uporabo drugih plačilnih...

2 komentarja

Google bo sprva za Spotify omogočil zunanje plačilne sisteme

Slo-Tech - Google bo odslej nekaterim aplikacijam iz Play Stora omogočil uporabo lastnih plačilnih sistemov, so sporočili iz Mountain Viewa. V Južni Koreji je podjetje v to prisililo kar sodišče, drugod po svetu pa tečejo številni postopki zoper Apple in Google ravno zaradi tega. Google je očitno ugotovil, da bo treba priti razvijalcem naproti, sicer ga bodo v to prisilila sodišča.

Spočetka sta Google in Apple pobirala 30-odstotno provizijo na vse nakupe v lastnih plačilnih sistemih, uporabniki pa drugam sploh niso mogli pobegniti. Če je to pri nakupih aplikacij jasno, pa je pri naročninah v aplikacijah situacija bolj motna. Podjetji sta prepovedovali omenjanje ali povezovanje do eksternih plačilnih sistemov, kjer je možno plačati naročnino. Če so jih uporabniki našli sami, denimo na spletni strani ponudnika, so lahko naročnino seveda plačali tam, v aplikaciji pa je bil Googlov ali Applov sistem obvezen.

Sčasoma sta Google in Apple pod nekoliko različnimi pogoji znižala provizijo na 15...

7 komentarjev

Nizozemska nadaljuje izrekanje glob Applu

Reuters - Nizozemski varuh konkurence je izpolnil grožnjo in nadaljuje tedensko izrekanje glob Applu. Izrekel je že peto petmilijonsko globo, torej mora Apple skupno plačati 25 milijonov dolarjev. Gre za nadaljevanje kršitev, ki jih je regulator izpostavil decembra.

Jabolko spora so pogoji za zunanja plačila v spletni tržnici. Ponudniki aplikacij za zmenke (dating apps) so se pritožili, da ni pošteno Applovo omejevanje plačilnih sistemov. Uporabljati smejo namreč le Applovega, kar prinaša 30-odstotne provizije, medtem ko zunanjih načinov plačila ne smejo niti reklamirati v aplikaciji, kaj šele ponujati. Apple je odločitev ACM "izpolnil", tako da je omogočil zunanje plačilne sisteme, a še vedno zahteva plačilo provizije. To je znižal na 27 odstotkov, kar da ustreza nižjim stroškom, ker aplikacije ne uporabljajo več njegovega plačilnega sistema. ACM je ocenil, da je takšna rešitev nezadostna.

Dokler Apple ne bo izpolnil zahtev, bodo nadaljevanje izrekanje glob. Apple se vestno pritožuje in...

2 komentarja

Nizozemska stopnjuje globe za Apple

Slo-Tech - Nizozemski varuh konkurence, ki je avgusta ugotovil in decembra odločitev objavil, da Apple krši protimonopolno zakonodajo, in ga januarja oglobil, je globo še povišal. Spremembe, ki jih je Apple uvedel po prvi globi, so nezadostne. Pogoji za ponudnike aplikacij so še vedno nerazumni in predstavljajo nepotrebne ovire, zato nadaljuje izrekanje globe. Vsak teden do odprave nepravilnosti se globa poviša za pet milijonov evrov in trenutno znaša že 20 milijonov evrov. Apple se je sicer tudi pritožil.

Srž problema se skriva v plačilnih sistemih. Apple ni dovoljeval uporabe zunanjih plačilnih sistemov v aplikacijah niti povezav do njih. Razlog so seveda provizije, saj Apple od vseh transakcij v lastnem ekosistemu pobere 30 odstotkov (v nekaterih primerih 15 odstotkov), pri zunanjih transakcijah pa ne bi pobral nič. Hkrati izrecno prepoveduje, da bi bile kjerkoli cene nižje kot v njihovih tržnici. Nizozemski regulator je bil te pogoje ocenil za diskriminatorne.

Apple se je sicer pritožil...

3 komentarji

Apple želi pri eksternih plačilih 27-odstotno provizijo

Slo-Tech - Ko je Nizozemska oglobila Apple zaradi nepoštenih pogojev v App Storu in zahtevala, da v aplikacijah omogoči uporabo eksternih plačilnih sistemov, je kazalo na zmago piscev aplikacij. Applov odziv je vse skupaj negativno presenetil, saj želijo tudi od eksternih plačil zaračunavati 27 odstotkov provizij, kar je le desetinko manj kot provizije za uporabo Applovega plačilnega sistema.

V odzivu je Apple sporočil, da bo v aplikacijah za zmenke na Nizozemskem (zanje velja odločitev) možno izbrati tri možnosti. Poleg uporabe Applovega plačilnega sistema v aplikaciji, kar prinese 30-odstotno provizijo, je možno uporabljati tretji plačilni sistem znotraj aplikacije ali pa vanjo vključiti povezavo do eksternega plačilnega sistema na spletnih straneh proizvajalca. A obe možnosti prinašata 27-odstotno provizijo, ki jo bo Apple ugotavljal in pobiral tako, da bo po pregledu poslovnih izkazov piscem aplikacij preprosto izstavil račun. Znižanje s 30 na 27 odstotkov odraža realni odpustek, ker ne...

161 komentarjev

Tudi Indija preiskuje Apple zaradi zlorabe prevladujočega položaja v App Storu

Slo-Tech - Tudi indijski varuh konkurence je včeraj sprožil preiskavo Applovih poslovnih praks v spletni tržnici App Store, kjer morajo ponudniki aplikacij nujno uporabljati Applov plačilni sistem tudi za nakupe v aplikaciji ali naročnine. Competition Commission of India (CCI) je odredil preiskavo, ali se s tem omejuje pravica razvijalcev aplikacij, da svobodno izberejo plačilni sistem, še zlasti ker Applov sistem prinaša 15- ali 30-odstotno provizijo. Ta ne velja zgolj za nakupe aplikacij, temveč tudi za nakupe v aplikacijah. Preiskava se je začela na predlog nevladne organizacije Together We Fight Society, ki združuje potrošnike in mlada zagonska podjetja.

Apple v odzivu poudarja, da je v Indiji premajhen igralec, da bi lahko njegovo ravnanje kakorkoli predstavljajo izkrivljanje trga ali omejevanje konkurence. Tam ima Apple približno 2-odstotni tržni delež, kar je seveda bistveno manj od Googlovega Androida. CCI sicer že od lani preiskuje tudi Google.

Problematika Applovega vztrajanja pri...

1 komentar