»

Teksaško elektroenergetsko omrežje si trpljenje lajša s klimo

ERCOT, Electric Reliability Council of Texas.

vir: Wired News
Wired News - V Teksasu so šli od februarskega arktičnega mraza, ki je privedel na rob razpada omrežja, do poletnih razmer, ko zaradi povečane rabe energije za klimatizacijo spet prihaja do pomanjkanja rezervnih kapacitet za proizvodnjo električne energije. Poletne temperaturne razmere so bile pričakovane, ni pa bilo pričakovano, da bo toliko proizvodnih kapacitet nedosegljivih. Od 12.000 MW nedelujočih proizvodnih kapacitet je bilo približno 9600 MW oz. 80% iz termoelektrarn, od tega je bilo načrtovanih zgolj 500 MW, vse ostalo so bili nenačrtovani izpadi - okvare. Nekoliko je prispeval tudi izpad proizvodnje iz vetra, ki je bila za 1500 MW nižja od napovedane, končni rezultat pa je bil, da je omrežje delovalo z manjšo rezervo in bi v primeru povišane porabe lahko prišlo do poslabšanja razmer in podobne situacije kot se je pripetila februarja.

Operater elektroenergetskega sistema v Teksasu ERCOT je zato prebivalce pozval, da si v izogib preobremenitvi sistema termostate nastavijo na največ...

49 komentarjev

Rudarjenje bitcoina predstavlja odstotek svetovne porabe energije?

vir: Wikipedia
The 1709 Blog - Znano je, da rudarjenje kriptovalut golta enormne količine energije, a kot kaže, so bile naše predstave glede tega nekoliko podhranjene. To izhaja iz poročila Arvinda Narayanana, profesorja s Princetona, ki je dokument pripravil za Odbor ameriškega senata za energijo in naravne vire.

V njem ugotavlja, da je edini dejavnik, ki odločilno vpliva na količino tako porabljene energije, cena bitcoina. Če se ta poviša, se poveča tudi količina energije in obratno. Vsa naprezanja in vlaganja v učinkovitost in ekološkost rudarjenja so po njegovem mnenju kapljica v morje v primerjavi s celotno porabo. Po Narayananovem mnenju doslej tudi nismo dovolj upoštevali porabe energije, ki gre za hlajenje...

206 komentarjev

Intel napovedal tehniko za znižanje porabe energije v zaslonih prenosnikov

Slo-Tech - Legendarna Nokia 3310 izpred dveh desetletij je omogočala dobre tri ure pogovorov in dva dni stanja pripravljenosti z 900-mAh baterijo. Današnji telefoni, ki so več tisočkrat zmogljivejši in imajo barvne zaslone visokih ločljivosti, še vedno terjajo, da jih polnimo enkrat dnevno. Kako to? Praktično ves napredek odpade na račun učinkovitejših in varčnejših čipov, saj se je kapaciteta baterij v dveh desetletjih povečala zgolj za trikrat (okrog 3000 mAh). Procesorji pa so tisočkrat hitrejši.

Ni pričakovati, da bomo v prihodnosti dobili za velikostni razred zmogljivejše baterije, zato lahko daljšo avtonomijo dosežemo le z zniževanjem porabe električne energije. Tega se zaveda tudi Intel, ki je na sejmu Computex predstavil...

27 komentarjev

ENTSO-E potrdil pomanjkanje električne energije

Zamik še vedno presega 5 minut

Slo-Tech - V Evropskem združenju sistemskih operaterjev prenosnih omrežij (ENTSO-E) so potrdili, da so težave s frekvenco evropskega elektroenergetskega omrežja posledica nezadostne ponudbe električne energije. O prenizki frekvenci električnega omrežja in zaradi akumuliranega zaostanka omrežnega časa visokem zaostanku na urah smo pisali minuli teden. Sedaj je ENTSO-E težavo tudi uradno pripoznal in napovedal ukrepe.

V izjavi za javnost so zapisali, da od sredine januarja obstaja odstopanje porabe in proizvodnje električne energije, ker eden izmed upravljavcev v prenosnem omrežju ne zagotavlja potrebnih zmogljivosti. Krivca za te težave niso imenovali. Zaradi tega je frekvenca električnega omrežja rahlo upadla, so dodali. ENTSO-E je potrdil, da je to razlog za odstopanje časa na urah, ki se uravnavajo z...

193 komentarjev

V Nemčiji letos cene električne energije že več kot stokrat negativne

Slo-Tech - V Nemčiji so prehod k obnovljivim virom električne energije vzeli zelo resno in v zadnjih dveh desetletjih vanje investirali skoraj 200 milijard evrov. Lani so iz vetrnih elektrarn pridobili 12 odstotkov vse električne energije, iz sončnih elektrarn pa skoraj šest odstotkov. To pa prinaša določene probleme, saj proizvodnja teh elektrarn niha z vremenom in ni v harmoniji s potrebami. Zato se zgodi, da cene električne energije strmoglavijo v negativne vrednosti.

Med božičnimi prazniki se je v Nemčiji ponovno zgodilo, da so porabniki prejeli plačilo za porabo večjih količin električne energije. Na borzi EPEX Spot so v nedeljo in na božični dan cene vztrajale v negativnih vrednostih, k...

161 komentarjev

Google že prihodnje leto v celoti z obnovljimi viri energije

Slo-Tech - Velikan Google porabi svoji velikosti in branži primerno količino električne energije. Za obratovanje podatkovnih centrov in napajanje vseh svojih pisarn, laboratorijev in ostalih prostorov porabijo okrog 5,7 TWh električne energije letno. Od tega so letos 44 odstotkov energije te pridobili iz obnovljivih virov (zakupljene kumulativne kapacitete znašajo 2,6 GW), prihodnje leto pa bodo v celoti uporabljali električno energijo iz obnovljivih virov, so vnovič poudarili, k čemur jih je vzpodbudila tudi Trumpova retorika, ki ne kaže na podporo razvoju obnovljivih virov.

Google trenutno med vsemi podjetji uporablja z naskokom največ električne energije iz obnovljivih virov. Za njim je na drugem mestu Amazon z 1,2 TW, Microsoft in Facebook pa vsak s...

24 komentarjev

Finska bo zakonsko prepovedala termoelektrarne na premog

Meri-Pori je največja finska termoelektrarna na premog

Slo-Tech - Finska bo verjetno postala prva država na svetu, ki bo prepovedala uporabo premoga kot energenta za pridobivanje električne energije. V državi, kjer delež premoga v proizvodnji električne energije že vrsto pada in trenutno znaša 7 odstotkov, bodo termoelektrarne zaprli do leta 2030. Finsko ministrstvo za gospodarstvo bo predlog v parlamentarno obravnavo poslalo konec meseca, o njem pa bodo glasovali prihodnje leto.

Na Finskem sicer raba obnovljivih virov energije raste, a še vedno 40 odstotkov elektrike pridobijo iz fosilnih goriv, 27 odstotkov pa iz lesne biomase. Slednja je obnovljivi vir, a okoljsko vseeno problematičen, ker pri izgorevanju nastajajo škodljivi trdni delci in različni strupeni primarni...

33 komentarjev

Velika Britanija bo do leta 2025 ugasnila termoelektrarne na premog

Drax je bila včasih največja britanska termoelektrarna na premog, sedaj pa uporablja biomaso, zato je njena električna energija dvakrat dražja.

Slo-Tech - Velika Britanija bo postala prva gospodarska velesila, ki se bo v celoti odpovedala proizvodnji električne energije s termoelektrarnami na premog. Zaradi geografskih omejitev v nasprotju z državami kontinentalne Evrope Velika Britanija uvozi izjemno malo električne energije, in sicer nekaj iz Irske in Francije, torej ne moremo reči, da bodo goljufali z uvozom elektrike iz termoelektrarn. Britanska ministrica, pristojna za energetiko, Amber Rudd, je danes v uradni izjavi napovedala zaprtje vseh termoelektrarn na premog na Otoku do leta 2025. Do leta 2050 pa želijo izpuste ogljikovega dioksida znižati za 80 odstotkov v primerjavi z referenčnim letom 1990.

Dejala je, da je "perverzno", da še vedno v tolikšni meri uporabljamo najbolj umazano med...

70 komentarjev

Siemens izstopa iz jedrskega posla

The New York Times - Ko je konec maja pod vtisom nesreče v Fukušimi Nemčija napovedala zaprtje vseh jedrskih elektrarn do konca leta 2020, smo vest sprejeli z zdravo mero skepse. Odločitev je bila politična in ne ekonomska, saj so nemške jedrske elektrarne pokrivale 23 odstotkov vseh potreb po električni energiji v tej državi. Sčasoma je sicer postalo jasno, da Merklova misli povsem resno. Sedaj pa je še toliko bolj zanimiva odločitev nemškega giganta Siemensa, da ne bodo več gradili jedrskih elektrarn, marveč se bodo osredotočili na proizvodnjo opreme (kot so recimo parne turbine), ki imajo tudi druge funkcije uporabe. O tej potezi se je špekuliralo že nekaj časa, sedaj pa jo je Siemens udejanjil.

Siemens je zgradil...

25 komentarjev

Nemčija bo do leta 2022 zaprla vse jedrske elektrarne

Nemški Zeleni so dosegli veliko zmago.

vir: The Nando Times
The Nando Times - Nemška vlada je danes dopoldne najavila včerajšnjo odločitev, da do leta 2022 zapre vse jedrske elektrarne države. Za to odločitev so se odločili po koreniti spremembi javnega mnenja, ki je bilo po krizi v Fukušimi vedno bolj uperjeno zoper jedrsko energijo. Nemčija bo postala prva razvita država, ki bo prenehala uporabljati jedrsko energijo.

V Nemčiji je še lani obratovalo 17 jedrskih elektrarn, v katerih je bilo 11 tlačnovodnih (PWR) in šest vrelovodnih (BWR) reaktorjev. Po jedrski nesreči v Fukušimi so naznanili začasno zaprtje sedmih najstarejših (že pred tem pa so bili iz omrežja izključili osmega), sedaj pa so se odločili, da v naslednjih desetih letih ugasnejo vse. Omenjenih sedem reaktorjev bo tudi v prehodnem obdobju ostalo izključenih.

Minister za...

422 komentarjev