»

Protidronski motilci si utirajo pot v večje vojske

Defense Update - Britanska vojska je ekspresno naročila neubojni protidronski sistem Drone Dome izraelskega podjetja Rafael.

Hitro rastoča nadloga: Brezpilotni letalniki v napadalnih oblikah so hitro postali priljubljeno orožje uporniških in terorističnih skupin. Po tem, ko jih je tako pričela uporabljati Islamska država leta 2014, smo v preteklem letu videli veliko napadov tako na Bližnjem vzhodu kot drugod, na primer nedavno v Venezueli. Običajno gre za cenovno dostopne komercialne modele, na katere se pritrdijo razna eksplozivna telesa. Najpreprostejše inačice so "samomorilske", IS pa je uprizoril tudi več bombniških podvigov, pri katerih so s trotov odmetavali minometne mine.

Zaščitna kupola: En sistem Drone Dome sestavljajo štirje radarji za zaznavo manjših letalnikov...

35 komentarjev

Ameriška vojska razglasila najpopularnejše letalnike za nevarne

Slo-Tech - Ameriška vojska množično uporablja brezpilotne letalnike in v številnih primerih kupi kar komercialno dostopne izdelke. Med slednjimi so se največkrat odločali za največjega proizvajalca kitajskega DJI, za izdelke katerega so doslej izdali več kot 300 odobritev za vojaško uporabo. Toda to se bo končalo, saj se je ta teden ameriška vojska odločila, da bodo prenehali uporabljati kakršnekoli DJI-jeve izdelke.

Glavni razlog naj bi bili pomisleki glede varnosti, saj da imajo DJI-jevi letalniki kopico varnostnih lukenj, ki jih je mogoče zlorabiti. O tem se je začelo poročati že maja, ko je postalo jasno, da letalniki...

1 komentar

Letala, ropi in gole ženske: Z droni vašo zasebnost napadajo tudi navadni smrtniki

theguardian.com - Vsaj 10 incidentov na dan zaradi nedovoljene uporabe dronov so leta 2016 zabeležili v Veliki Britaniji, poroča The Guardian. Skupaj skoraj 3500 primerov. Še leta 2014 so britanski organi pregona zabeležili le 286 incidentov povezanih z uporabo dronov. In kakšni so ti »incidenti«?

Kdo ima večjega?

Potrebno je seveda začeti z dogajanjem na letališčih. V 59 primerih se je brezpilotni letalnik v lanskem letu skoraj zaletel v potniško letalo, ki je ali pristajalo ali vzletalo. Za primerjavo, leta 2014 je bilo takih primerov v bodoči nekdanji članici EU le šest. Zadnji odmevni primer se je pripetil pred dnevi, ko je dron zgrešil pristajajoče letalo le za 20 metrov.

Dostavil se je v zapor

Droni pa so že leta popularni tudi med kriminalci. Lani so...

118 komentarjev

Je ptič? Je žuželka? Ne, gre za mikro dron s pluhatajočimi krili

TechCrunch - Britanska vojska je investirala 1,5 milijona funtov v angleški startup Animal Dynamics , ki razvija mikro dron s krili na osnovi letečega kačjega pastirja. Mikro dron, ki so ga Britanci ljubkovalno poimenovali Skeeter, zaenkrat v javnosti še ni poletel. V naslednjih mesecih Animal Dynamics želi zbrati še približno 4 milijone funtov s pomočjo različnih investicij, kar bi jim omogočilo nadaljni razvoj obstoječega projekta Skeeter ter razvoj spin-out tehnologij za področje medicine in avtomobilizma.

Skeeter vs. quadcopter

Skeeter sicer na prvi pogled ne prinaša nič novega. Droni z dinamični krili na trgu že obstajajo – dron, ki na pogled spominja na kolibrija, so ga...

29 komentarjev

ZDA regulirajo brezpilotne zrakoplove

Slo-Tech - V zadnjem času so se brezpilotni zrakoplovi (droni) tako razširili, da je postala regulacija čedalje bolj zasedenega neba tudi v tem področju nujna. Medtem ko se v EU še dogovarjajo, kako bodo uredili registracijo zrakoplovov, so v ZDA že sprejeli novo zakonodajo, po kateri bo registracija obvezna.

Od 21. decembra letos bo obvezna registracija vseh novih letalnikov. To pomeni, da bodo morali kupci novih letalnikov še pred prvim poletom svoja plovila prijaviti pri Zvezni upravi za letalstvo (FAA). Do 20. januarja bodo registracije brezplačne, nato pa bo treba plačati 5 dolarjev. Lastniki, ki so svoje letalnike že kupili, jih bodo morali obvezno registrirati do 19. februarja. Registracija bo obvezna za vse, ki tehtajo od 250...

41 komentarjev

Hacking Team in Boeing razmišljala o okužbah prek brezpilotnega letalnika

RQ-21A "Blackjack", ki ga Insitu prodaja ameriški vojski

Slo-Tech - Dokumenti, ki curljajo na internet po vdoru v italijanski Hacking Team, razkrivajo številne zanimive podrobnosti o delovanju tega italijanskega podjetja. The Intercept razgalja tudi, kako sta se Hacking Team in Boeingova podružnica pogovarjala o razvoju opreme, ki bi jo naložili na brezpilotni letalnik (drone), da bi lahko oddaljeno okužili tarče. Podjetji sporočil, iz katerih vejejo te informacije, ne želita komentirati.

Gre za podjetje Insitu iz zvezne države Washington, ki je v lasti Boeing Defense, Space & Security in se ukvarja z izdelavo avtonomnih letalskih plovil. V pobeglem sporočilu najdemo seznam projektov, na katerih dela Hacking Team. Visoko je izdelava sistema za okužbo računalnikov kar prek letalnikov....

16 komentarjev

Nokia razvija letalnike za pregled anten baznih postaj

ZDNet - Nokia Networks, kakor se imenuje del podjetja, ki se ni ukvarjal s pametnimi telefoni in ga Microsoft ni kupil, je z mobilnim operaterjem Du iz Združenih arabskih emiratov v Dubaju pokazala, kako je mogoče letalnike (drone) uporabiti za preglede in nadzor baznih postaj mobilnega omrežja.

Medtem ko bi jih Amazon in Google uporabljala za dostavo paketov, nemški DHL in švicarska pošta pa to, resda eksperimentalno, že počneta, jih razvija Nokia letalnike za drug namen. Pregledovanje baznih postaj na klasičen način je zamudno in nevarno, saj mora tehnik splezati na anteno. Brezpilotni letalniki lahko to storijo bistveno hitreje in brez tveganja, da bi padli ter se poškodovali. Zato so na nogometnem stadionu v Dubaju pokazali, kako lahko...

5 komentarjev

Še Švicarji preizkušajo dostavo paketov z letalniki

Phys.org - Švicarska pošta je sporočila, da so začeli preizkušati dostavo paketov z brezpilotnimi letalniki (dron), ki imajo domet 10 kilometrov (in seveda še nazaj) in lahko nesejo en kilogram težak paket. Proizvajalec Matternet pojasnjuje, da letalniki letijo brez aktivnega krmiljenja človeka po vnaprej definiranih, varnih poteh, kjer ne predstavljajo nevarnosti za okolico. Pri projektu sodeluje tudi Swiss WorldCargo (podružnica nacionalnega letalskega prevoznika za prevoz tovora). Testiranje bo v prvi fazi trajalo do konca julija, prve napovedi za začetek komercialne uporabe pa se nanašajo na leto 2020. Poudarjajo, da bo tudi kasneje glavni namen uporabe v izrednih situacijah, ko bo dostop do prizadetih območij z letalnikom...

41 komentarjev