»

Yahoo bo uporabnikom zaradi vdora razdelil 117 milijonov dolarjev

Slo-Tech - Yahoojevi uporabniki, ki so med 1. januarjem 2012 in 31. decembrom 2016 imeli odprt elektronski predal pri podjetju, so upravičeni do odškodnine zaradi hekerskih vdorov. Hekerski vdor leta 2013 je namreč odnesel osebne podatke kar treh milijard uporabnikov, leto pozneje pa se je zgodil še en manjši. Poleg teh najbolj razvpitih je bil Yahoo žrtev manjših vdorov tudi v letih 2012, 2015 in 2016. Zaradi tega so sklenili poravnavo, po kateri bodo uporabnikom razdelili 117,5 milijona dolarjev. Višina odškodnine za posameznega uporabnika bo odvisna od tega, koliko se jih bo prijavilo; navzgor je omejena na 358 dolarjev. Kdor pa bo uspel dokazati dejansko monetarno škodo, lahko zahteva do 25.000 dolarjev.

Pogojem iz skupinske tožbe ustreza 194 milijonov Američanov z 896 milijoni računov. Ena izmed zahtev za upravičenost je tudi sodelovanje v programu nadzora kreditne kartice zaradi vdora (credit monitoring), saj je poravnava v glavnem namenjena kritju te storitve. Kdor jo je naročil in...

9 komentarjev

Apple, Google, Intel in Adobe plačali 415 milijonov zaradi kartelnega nastopanja na trgu dela

vir: Reuters
Reuters - Zaključila se je štiri leta trajajoča saga zaradi kartelnega dogovarjanja ameriških IT-velikanov, ki so z dogovorom, da drug drugemu ne bodo novačili in speljevali zaposlenih, svoje inženirje finančno oškodovali. Na prostem trgu brez podmiznih dogovorov bi bili morali ponuditi višje plače, da bi preprečili prebege h konkurence. Hkrati so jim s tem omejili karierno napredovanje in možnosti za strokovno rast, ki bi jih imeli na prostem rtgu. Zato bodo morali plačati 415 milijonov dolarjev, od česar bo šlo deset odstotkov za odvetniške stroške, preostanek pa 64.000 oškodovanim zaposlenim.

V kartelu so poleg naštetih sodelovali še Intuit, Pixar in Lucasfilm, ki so bili prav tako med obtoženimi strankami v postopku. Ta trojica se je kmalu poravnala s svojimi...

12 komentarjev

Apple, Google, Intel in Adobe sedaj ponujajo 415-milijonsko odškodnino

Slo-Tech - Nadaljuje se skupinska tožba zaposlenih v Applu, Googlu, Intelu in Adobu zoper delodajalce, ker so se ti kartelno dogovorili, da ne bodo drug drugemu speljevali delavcev, zaradi česar so bile plače nižje, kot bi bile na prostem trgu. V postopku iz leta 2012 se je trojica podjetij Intuit, Pixar in Lucasfilm že poravnala in delavcem izplačala 20 milijonov dolarjev odškodnine, velika četverica pa se še ni uspela sporazumeti. Nova ponudba znaša 415 milijonov dolarjev.

Lani maja so predlagali 325 milijonov dolarjev odškodnine za skupno 64.000 prizadetih zaposlenih, a je sodnica Lucy Koh to zavrnila. Ocenila je, da mora biti odškodnina vsaj sorazmerna tisti, ki so jo izposlovali v trojici Intuit, Pixar in Lucasfilm ali večja, ker sta bila Googlov Eric Schmidt in...

49 komentarjev

Kartelno nastopali tudi Microsoft, Oracle, Novell, Sun, IBM in drugi

Slo-Tech - Najbolj znana skupinska tožba zaradi kartelnega dogovarjanja o prepovedi novačenja zaposlenih in umetno zniževanje plač, ki je doletela Apple, Google, Adobe in Intel, bo dobila svoje naslednike. Iste bližnjice za nižje plače sta ubirala tudi Microsoft in Oracle, proti katerim so vložili tožbi, obetajo pa se tudi nekaj drugim podjetjem.

Prvi primer se je zdel zaključen maja, ko se je zgornja četverica sporazumela, da bo delavcem izplačala 325 milijonov dolarjev odškodnine. Podjetja so namreč sklenila pakt, da ne bodo drugo drugim speljevala zaposlenih, kar je izkrivljalo trg dela in povzročilo umetno zniževanje plač (oziroma bolje rečeno, zaviralo njihovo naravno rast). Sodnica je avgusta poravnavo razveljavila, ker je ponujeni znesek ocenila kot prenizek, četverica pa je namesto višje ponudbe na...

6 komentarjev

Apple, Google, Intel in Adobe vztrajajo pri 325-milijonski odškodnini delavcem

vir: Reuters
Reuters - Adobe, Apple, Google in Intel se ne strinjajo z odločitvijo kalifornijske sodnice Lucy Koh, ki je razveljavila dogovor o poravnavi v zloglasnem primeru kartelnega dogovarjanja o nanovačenju zaposlenih in s tem zadrževanjem njihovih plač. Podjetja so na prizivno sodišče vložila pritožbo.

Spomnimo, da gre za primer iz leta 2012, ki je vključeval še podjetja Intuit, Pixar in Lucasfilm. Vseh sedem podjetij se je med leti 2005-2010 nezakonito dogovorilo, da ne bodo poizkušali speljati zaposlenih pri konkurenci. To je podjetjem omogočilo, da so izplačevala nižje plače. Trojica se je poravnala in prizadetim zaposlenim izplačala 20 milijonov dolarjev, velika četverica pa je spustila v tožbo.

V skupinski tožbi so jim nekdanji inženirji očitali kartelno dogovarjanje,...

3 komentarji

Apple, Google, Intel in Adobe ponudili premalo, tožba zaposlenih gre dalje

vir: Reuters
Reuters - Ameriška sodnica Lucy Koh, ki jo poznamo iz primera Apple-Samsung, je razveljavila 325 milijonov dolarjev težko poravnavo v tožbi inženirjev proti Adobu, Applu in Intelu Googlu zaradi kartelnega dogovarjanja o višini plač in nenovačenju delavcev pri konkurenci.

V prvotnem postopku iz leta 2012 so bili med obtoženimi še Intuit, Pixar in Lucasfilm, ki so se že pred tem ločeno poravnali za 20 milijonov dolarjev. Veliki četverici so očitali, da so zaradi medsebojnih dogovorov oškodovali delavce, ki so prejemali nižje plače, kot bi si jih lahko izpogajali, če bi deloval prosti trg. Tožba se nanaša na obdobje v letih 2005-2010.

Sojenje je bilo zanimivo zlasti zato, ker so v javnost prišla številna elektronska sporočila med vodilnimi v toženih podjetjih. V Googlu...

12 komentarjev

Apple, Google, Adobe in Intel plačali 325 milijonov zaradi kartelnega dogovarjanja

Bloomberg - Apple, Google, Adobe in Intel so se na sodišču sporazumeli (dokument), da bodo plačali skupno 324,5 milijona dolarjev v postopku, v katerem jim zaposleni očitajo kartelno dogovarjanje, ki je umetno zniževalo plače. V skupinski tožbi je proti podjetjem nastopilo več kot 64.000 zaposlenih, načelni dogovor so dosegli 24. aprila, včeraj pa je dokumentacija postala javna. Višino odškodnine mora potrditi še sodnica Lucy Koh, ki jo poznamo iz sage Samsung-Apple.

Gre za postopek iz leta 2012, ko je skupina inženirjev tožila Apple, Google, Intel, Adobe, Intuit, Pixar in Lucasfilm zaradi njihovega dogovora, da ne bodo novačili zaposlenih iz drugih podjetij, kar bi povzročilo dodatno tekmovanje in dvig plač. Zaradi tega so imeli...

28 komentarjev

Sodnica občutno znižala prisojeno odškodnino v primeru Apple vs. Samsung

Sodnica Lucy Koh med branjem odločitve porote.

vir: CNet
ComputerWorld - Lani je porota v kalifornijskem sporu med Samsungom in Applu postregla s hitro in nepričakovano razsodbo, ko je v celoti pritrdila Applu, Samsungu dosodila naklepne kršitve šestih Applovih modelov (design patent), razvrednotenje blagovne znamke in izkoriščanje prevladujočega položaja na UMTS-trgu. Samsung je bil obsojen na plačilo trojne odškodnine v višini 1,05 milijarde dolarjev. Toda nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha. Sodnica Koha je pretekli mesec obravnavala pritožbi obeh podjetij in odločila, da Samsungove kršitve modelov niso bile naklepne (kar prinaša nižje odškodnine), sicer pa je zavrnila Applove zahtevke po razširitvi odškodnine in Samsungov zahtevek po ponovnem...

9 komentarjev

Kalifornijsko sodišče: prepovedi prodaje samsungov ne bo

The Register - Apple in Samsung sta na kalifornijskem sodišču izgubila vsak svoj zahtevek, s katerim sta nadaljevala spor, ki je avgusta Samsung stal milijardo dolarjev. Samsung je bil tedaj spoznan za krivega kršitev modelov (design patent), patentov, razvrednotenja blagovne znamke in zlorabe prevladujočega položaja na trgu UMTS, kar je jel Apple hitro izkoristiti. Hitro so vložili zahtevo za prepoved uvoza in prodaje Samsungovih izdelkov (in sicer sedmih pametnih telefonov ter Droid Charge, ne pa tudi Galaxy S3). Prvi narok je bil 6. decembra.

Sodnica Lucy Koh je Applove zahteve zavrnila. Dejala je, da je Apple svoje dokaze predstavil že na prvem sojenju, kjer so dobil trojno odškodnino (zaradi namernih kršitev s strani Samsunga), sedaj pa...

1 komentar

Google, Apple, Intel, Adobe in drugi obtoženi kartelnega dogovarjanja

The Wall Street Journal - V ZDA se več večjih računalniških podjetij, med njimi tudi Google, Apple, Intel, Adobe, zagovarja pred pravosodnim ministrstvom zaradi očitkov o kartelnem dogovarjanju. Podjetjem očitajo skriven dogovor, da ne bodo druga drugemu novačila zaposlenih in s tem zviševala plač.

Podjetjem je v interesu pravosodno ministrstvo prepričati, da ni šlo za noben tajen dogovor, saj v primeru negativnega mnenja sledi tožba. To bi bilo za podjetja zelo tvegano, saj bi se v primeru izgube tožbe lahko vsul plaz civilnih in skupinskih tožb. Iz godlje se trenutno najlaže lahko izvijejo s poravnavo s pravosodnim ministrstvom, s katero bi omenjeno prakso končali, ne da bi podjetja eksplicitno priznala krivdo.

Dokaze o nezakoniti praksi so na pravosodju odkrili v toku več kot enoletne preiskave, ki je pokazala, da so podobni dogovori sklenjeni tudi v drugih branžah. Izid tega postopka bo zato pomembno vplival na razvoj dogodkov v drugih panogah.

Medtem obtožena podjetja vztrajajo, da niso ravnala...

33 komentarjev