»

Sledenje mobilnim telefonom po svetu ni le v domeni NSA

Washington Post - Že dlje časa je znano, da ameriška NSA zmore slediti lokaciji poljubnega mobilnega telefona kjerkoli na svetu. Ker NSA ni nič pametnejša od ostalih podobnih organizacij, le denarja imajo mogoče nekoliko več, znajo to seveda tudi drugi. Washington Post piše, da tudi privatna podjetja prodajajo orodja za sledenje lokaciji poljubnega mobilnega telefona na svetu. Kupcev ne manjka.

Washington Post se je dokopal do reklamne brošure podjetja Verint, ki trži en tak sistem z imenom Skylock, a še zdaleč niso edini. ZDA sicer omejujejo izvoz tovrstne opreme, a cel kup ponudnikov najdemo tudi izven ZDA, tako da omejitev pri nabavi praktično ni. Gre za podjetja, ki svojih orodij ne oglašujejo kar tako povprek, ampak na posebnih konferencah in...

13 komentarjev

Varnost slovenskih GSM omrežij V

Slo-Tech - Mesec dni po naši zadnji objavi smo si ponovno ogledali stanje na slovenskem GSM trgu. Rezultati so spodbudni.

Mobitel je v svojem omrežju uvedel obvezno reavtentikacijo uporabnika ob vsakem dogodku, tako da ponarejanje klicev, kot je bilo prikazano v predhodnem članku, ne deluje več. Prav tako so uvedli random padding na večini dohodnih paketkov, kar podaljša čas pridobivanja ključa. Zaradi reavtentikacije ob vsakem dogodku in posledične spremembe ključa, so dekodirni ključi sedaj uporabni samo za vsak posamezen dogodek (in ne več nekaj ur kot še pred dobrim mesecem).

Si.Mobil je že pred objavo članka onemogočil uporabo A5/0 na svojem omrežju. Pri uporabnikih katerih mobilna oprema podpira uporabo A5/3 v člankih opisane metode ne delujejo, na A5/1 pa so podobno kot Mobitel uvedli obvezno reavtentikacijo uporabnikov.

Iz opisanega sledi, da v prejšnjih člankih opisane metode ponarejanja identitete ne delujejo več (na primeru Mobitela in Si.Mobila).

Na omrežju Tušmobila ni bilo...

24 komentarjev

Nov članek: Varnost slovenskih GSM omrežij IV

Slo-Tech - Dobra dva tedna po objavi najnovejšega v seriji člankov o varnosti slovenskih GSM omrežij, smo si ogledali odzive.

Začnemo s kratkim videoposnetkom, ki dokazuje, da če tehniko predstavljeno z uporabo Mobitelovega omrežja uporabimo na omrežju Tušmobila, ki po lastnem priznanju uporablja enak zlomljeni šifrirni algoritem, je rezultat skladen s pričakovanji (vse deluje enako).

Nato si lahko preberete Telekomovo ugotovitev, da imajo najboljše omrežje na svetu, odziv Policije, ki trdi nekaj podobnega ter izjavo MIZKS na temo uporabnosti podatkov zbranih iz tako ranljivih omrežij.

Varnost slovenskih GSM omrežij IV

99 komentarjev

Nov članek: Varnost slovenskih GSM omrežij III

Slo-Tech - V tretjem članku na temo varnosti slovenskih GSM omrežij smo si pogledali, kakšne posledice ima za varnost telekomunikacijskega omrežja neuporaba šifriranja. Si.Mobil je tokrat priznal, da v lanskem zatrjevanju, da ne uporabljajo algoritma A5/0, ni bil najbolj iskren in stvar odpravil (upajmo, da tokrat za vedno).

V nadaljevanju si potem pogledamo, kakšne posledice ima uporaba zlomljenih šifrirnih algoritmov za varnost komunikacij ter njihovo približno ekvivalentnost komunikaciji brez šifriranja.

Pogledali smo tudi kakšni so odstotki uporabe A5/3 v omrežjih nekaterih slovenskih GSM operaterjev (0% -- Mobitel, Tušmobi, 65% -- Si.Mobil ... podatek pridobljen kot polurno povprečje na (nereprezentativnem) vzorcu nekaj naključnih baznih...

52 komentarjev

Nov članek: Varnost slovenskih GSM omrežij II

Slo-Tech - Ker se je izkazalo, da nekateri mobilni operaterji skrbijo za zaupnost komunikacije v svojih omrežjih z več mehanizmi zaščite (in domnevno ne samo s kodiranjem z zastarelim algoritmom), s katerimi je zagotovljena visoka stopnja zaščite, smo se tovrstne navedbe odločili preveriti.

V naslednjem koraku smo opisali teoretične osnove in praktično izvedbo kriptoanalize A5/1 protokola in prikazali, kako je mogoče razbiti s tem algoritmom šifrirana SMS sporočila.

O tem, kako je A5/1 vse kar pri nekaterih operaterjih razlikuje vašo mobilno napravo od lokalne radijske postaje pa več v današnjem članku.

38 komentarjev

Nov članek: Varnost slovenskih GSM omrežij

Slo-Tech - V članku predstavljamo rezultate varnostne analize slovenskih GSM omrežij, ki smo jo opravili v prvi polovici leta 2012.

Začetek članka je namenjen razlagi nekaterih osnov delovanja GSM omrežja, čisto na začetku pa se na kratko sprehodimo tudi skozi zgodovino hekersko-raziskovalnih projektov, ki so se v preteklosti ukvarjali z različnimi vidiki varnosti GSM tehnologije.

Za izvedbo varnostne analize GSM omrežja je potrebno imeti ustrezno strojno in programsko opremo. Za izvedbo analize smo uporabili strojno in programsko opremo, ki smo jo pripravili in predelali sami. Strojni del opreme obsega mobilni telefon z naloženo posebno strojno programsko opremo, ki omogoča nefiltrirano sprejemanje signalov in predvsem sporočil v GSM omrežju. Programski del opreme obsega odprtokodno programsko opremo OsmocomBB, ki smo jo za potrebe našega pregleda na več mestih temeljito predelali.

V okviru članka smo najprej prikazali kako se izvede osnovni pregled baznih postaj, poslušanje...

31 komentarjev

Prvi rezultati projekta Osmocom

RebelSIM skener, SIMtrace obljublja več

Slo-Tech - Skupina, ki razvija odprtokodno programsko opremo za GSM telefone (odprtokodne gonilnike za GSM naprave ter "telefonski" del GSM protokola) je razvila programsko n strojno opremo Osmocom SIMtrace (na git-u je na voljo programska oprema ter strojna programska oprema za napravo s katero lahko zajemamo podatke). Strojni del naprave sicer še ni izdelan, trenutno so v uporabi tim. razvojne plošče.

SIMtrace omogoča pasivno prestrezanje komunikacij med SIM kartico in mobilnim telefonom. Program omogoča tudi uvoz prestreženih podatkov v Wireshark.

S pomočjo omenjenih naprav je mogoče ugotoviti katere podatke si izmenjujeta SIM kartica in telefon, mogoče pa je tudi razhroščevanje SIM Application Toolkit...

0 komentarjev

Motorola predstavila svetovni Droid 2

Običajni Droid 2

vir: engadget
engadget - Motorlin Milestone je ena izmed najbolj očitnih izbir, če si od mobilnega telefona želite, da ima fizično tipkovnico QWERTY ter da kot operacijski sistem uporablja Android. V ZDA so uporabniki mobilnega omrežja Milestone poznali kot Droid, najuspešnejši mobilni telefon z Androidom v ZDA sploh. Pred dnevi sta Motorola in Verizon predstavila prenovljeno različico, Droid 2, ki ima izboljšano tipkovnico ter hitrejši, gigahertčni procesor.

Logično je bilo pričakovati, da bomo podobno napravo dobili tudi uporabniki GSM omrežij (Verizon ter Sprint uporabljata standard CDMA), podobno kot je bil to Milestone, saj je Motorola predstavila prav takšen mobilnik. Zanimivo je, da še naprej uporabljajo ime Droid, ki naj bi bilo sicer...

25 komentarjev

Skupina, ki se ukvarja s kriptoanalizo GSM, izdala program Kraken

Mitološka pošast Kraken

vir: Wikipedia
Slo-Tech - Skupina raziskovalcev, ki se ukvarja s kriptoanalizo A5 šifrirnega algoritma, ki se uporablja za šifriranje pogovorov v GSM omrežju, je prejšnji teden izdala program Kraken. Program omogoča kriptoanalizo prestreženih pogovorov oziroma omogoča uporabo mavričnih tabel, ki jih skupina pripravlja že dlje časa (javno so jih prvič izdali lansko leto na Berlinski CCC konferenci).

...

8 komentarjev

Pričetek odprtokodnega GSM projekta OsmocomBB

Slo-Tech - Skupina sodelavcev znane skupine, ki se ukvarja z razbijanjem GSM šifrirnega algoritma A5 se je lotila novega področja. Tokrat gre za projekt OsmocomBB - Open Source / Free Software GSM Baseband software implementation.

Namen projekta je izdelati odprtokodno programsko opremo za GSM, konkretneje odprtokodne gonilnike za GSM naprave ter "telefonski" del GSM protokola (layer 1 do layer 3). Mimogrede, sorodna projekta (pri katerima prav tako sodelujejo isti avtorji) sta OpenBTS, in OpenBSC, namenjena pa sta izdelavi odprtokodne GSM bazne postaje oziroma odprtokodnega GSM omrežja.

Cilj projekta je izdelati odprtokodno strojno programsko opremo (firmware), s pomočjo katere bo mogoče telefonirati, sprejemati in pošiljati SMS in ostala sporočila, itd.

Da so avtorji projekta resni ne dokazuje samo dejstvo, da so že uspešno izvedli nekaj testiranj na "omrežni strani" GSM telefonije, pač pa tudi dejstvo, da so v okviru projekta OsmocomBB uspeli zagotoviti popoln nadzor nad GSM strojno...

5 komentarjev