»

Apple in Foxconn priznala kršitve kitajske delovne zakonodaje

Bloomberg - Apple in njegov kitajski podizvajalec Foxconn sta priznala kršitve kitajske delovne zakonodaje, saj sta zaposlovala preveč agencijskih delavcev. Nepravilnosti je prva odkrila nevladna organizacija China Labor Watch (CLW), ki jih je posredovala javnosti, kasneje pa sta jih potrdili še podjetji. To ni edina nepravilnost, ki jo je CLW odkrila.

Glavni problem je bilo število delavcev, zaposlenih prek agencij. Po kitajski zakonodaji jih je lahko največ 10 odstotkov, CLW pa je odkril, da je imel Foxconn 50-55 odstotkov delavcev, ki so zaposleni prek atipičnih oblik pogodb. Veliko od teh je bilo sicer študentov na praksi, zato je po avgustu, ko so ti šli nazaj v šolo, delež zaposlenih prek atipičnih pogodb upadel na 30 odstotkov, kar pa še vedno presega...

23 komentarjev

Googlovi prekarci zahtevajo enake pogoje in enako plačilo za enako delo

Slo-Tech - Googlova holdinška družba Alphabet ima 94.000 zaposlenih in še približno toliko pogodbenih sodelavcev in drugih oblik sodelovanja s posamezniki. Ti se počutijo kot drugorazredni sodelavci, saj v primerjavi z zaposlenimi neposredno v podjetju nimajo dostopa do informacij, ki so pomembne za njihove zaposlitve in življenja, so zapisali v odprtem pismu upravi.

V pismu
se TVC-ji (temporary, vendor, contract workers), ki so označeni kot delovna sila v senci, zavzemajo za izenačitev pravic z redno zaposlenimi in višje plačilo. Ko je letos aprila strelec vstopil v poslopje YouTuba, so na primer ažurna varnostna obvestila dobivali le redno zaposleni. Podjetju očitajo tudi, da so TVC-ji...

14 komentarjev

Množičen protest Googlovih zaposlenih

vir: Medium
Medium - Prvega novembra je 20.000 zaposlenih v Googlovih pisarnah po vsem svetu prekinilo delo in protestno zapustilo svoja delovna mesta. T. i. walkout, nekakšno blažjo obliko stavke, je povzročilo poročilo New York Timesa, ki je razkrilo, da so soavtorja Androida Andyja Rubina odpustili iz podjetja, potem, ko se je izvedelo za obtožbe zoper njega o spolnem napadu, a so mu ob odhodu izplačali 90 milijonov dolarjev odpravnine.

Google ima po vsem svetu približno 95.000 zaposlenih, kar pomeni, da je v walkoutu sodelovala petina vseh, kar je spoštovanja vreden delež. Prav zato se je v trenutku, ko je bil znan obseg protesta, oglasil tudi izvršni direktor Sundar Pichai in napovedoval, da se bo v ponedeljek srečal z...

177 komentarjev

Apple preiskuje nove smrti v Foxconnu

Slo-Tech - Foxconn je na naslovnice prišel leta 2010, ko je serija samomorov tamkajšnjih zaposlenih odstrla bedne razmere, v katerih delavci sestavljajo najdražje elektronske igračke, kot je iPhone. To je sprožilo oster odziv tako nevladnih organizacij (FLA) kot tudi ene največjih strank - Appla. Razmere in delovni pogoji so se nekolikanj izboljšali, a delo v Foxconnu ni več tako zaželeno, kot je bilo v času največjega buma iPhona, razmere pa so še vedno daleč od zahodnih standardov. Najnovejši smrti dveh delavcev, ki sta umrla v četrtek in v petek, to dokazujeta.

V četrtek po koncu nočne izmene je eden izmed zaposlenih odšel na streho in skočil. Dan pozneje je ena zaposlena umrla pri prečkanju železniške proge, ker se zaradi hudega deževja in poplavljenih podhodov...

77 komentarjev

Razmere v proizvodnji za Apple boljše kot pred leti, a slabše kot lani

Septembrski protesti proti izkoriščanju

vir: The New York Times
The New York Times - Pred tremi leti je vrelišče dosegla afera zaradi slabih delovnih pogojev v tovarnah, kjer za Apple sestavljajo elektroniko. Čeprav tovarne niso Applove in delavce zaposlujejo podizvajalci, med katerimi je daleč največji milijonski Foxconn, je zaradi pritiska javnega mnenja moral reagirati tudi Apple. Obljubili so preiskave in izboljšanje pogojev dela, zlasti dvig plač, krčenja števila nadur in izboljšanje varnosti. Apple in Foxconn sta se zavezala izboljšati delovne razmere, kar jima je do neke mere tudi uspelo. A statistika kaže, da se situacija vnovič poslabšuje.

Apple je med drugim sprejel politiko, ki tudi za delavce pri svojih podizvajalci predpisuje maksimum 60 delovnih ur tedensko. Ugotovili so, da je lani 92...

30 komentarjev

Foxconn izboljšal delovne pogoje

Slo-Tech - Februarska preiskava največjega pogodbenega proizvajalca strojne opreme na svetu, kitajskega Foxconna, ki jo je izvedel FLA, je obrodila dolgotrajnejše sadove. Ker so v podjetju odkrili hude kršitve delovne zakonodaje in izkoriščanje delavcev, je Foxconn hitro sprejel najnujnejše ukrepe in napovedal trajnejše izboljšanje razmer. Stvari se resnično premikajo na bolje, saj je FLA danes objavil, da sta Foxconn in njegov velik naročnik Apple sprejela pomembne ukrepe za izboljšanje razmer (poročilo).

Ugotovili so, da se je Foxconn zelo potrudil in sprejel ter izvedel 195 ukrepov za izboljšanje delovnih pogojev, kar so naredili še pred potekom roka, ki jim je bil naložen. Dodatno so izvedli še 89 ukrepov, za katere rok še ni potekel, prihodnje leto pa jih...

17 komentarjev

Delo od doma, uporaba lastne opreme, svojega mobilnika: večja storilnost, več nadur

BYOD je za menedžerje zlata jama.

ComputerWorld - Klasični delovnik od sedmih do treh (ali celo od šestih do dveh), kjer po navodilih nadrejenega na službenih strojih opravljamo delo in minuto po preteku delovnega časa pozabimo na obstoj službe, je preteklost. Delodajalcem je to že zelo dolgo jasno, a hkrati se krepi zavedanje, da je pomemben način. Ali drugače povedano, delavci potrebujejo nekaj korenčka, če naj delajo več in dlje. Delo od doma in uporaba lastnega mobilnega sta dva taka korenčka.

Pisali smo že, da...

66 komentarjev

Foxconn in Apple skupaj izboljšujeta delovne razmere

Reuters - Ko je ameriška neodvisna organizacija FLA začela preiskavo Foxconna na Kitajskem, ki je največji proizvajalec strojne opreme na svetu in dela podjemne posle za vse večje znamke, smo pričakovali poročilo o katastrofalnih razmerah. Čeprav je šef FLA na začetku še dejal, da so razmere solidne, so v končnem poročilu Foxconn silovito okrcali zaradi nespoštovanja delovne zakonodaje. Foxconn je tako napovedal dvig plač za 16 do 25 odstotkov in omejitev nadurnega dela z novim zaposlovanjem. Za zdaj sicer ostaja pri obljubah, ki se vedno bolj kopičijo.

Kot piše Reuters, sta se Apple in Foxconn sporazumela, da si bosta stroške za izboljšanje razmer v tovarnah delila (ni sicer jasno, v kakšen razmerju). Foxconnov vodja Terry Gou je v polikani izjavi za...

8 komentarjev

FLA: Foxconn hudo krši pravice delavcev, ukrepi do julija 2013

Applov izvršni direktor na obisku v Foxconnu

The Wall Street Journal - Neodvisna organizacija FLA je objavila poročilo o inšpekciji v Foxconnovih obratih na Kitajskem, ki so jo začeli izvajati februarja na Applov predlog. Foxconn je namreč največji proizvajalec elektronike na svetu, ki proizvaja izdelke za Apple in ostala velika zahodna podjetja. Čeprav je direktor FLA po hitrem ogledu nekaterih obratov zatrdil, da so razmere nadpovprečno dobre, so podrobnejše analize pokazale, da Foxconn izkorišča dijake, študente in redno zaposlene. Prvi učinki so bili kmalu vidni, saj je Foxconn napovedal dvig plač in zmanjšanje nadur. Končno poročilo FLA kaže, da Foxconn sistematično krši pravice delavcev.

Nadzor v treh obratih in intervjuji z več kot 35.000 zaposlenimi so razkrili kršitve vsaj 50 točk...

27 komentarjev

FLA našla kopico nepravilnosti v Foxconnu, trenutna plača okrog 250 evrov mesečno

ABC News - Od začetka velike inšpekcije proizvodnih obratov Applovih dobaviteljev na Kitajskem, med katerimi je največji in najbolj razvpit Foxconn, je že več kot dni. V tem času je FLA, ki izvaja neodvisno inšpekcijo, nabrala dovolj vtisov in tudi dokazov, da lahko izda neuradno mnenje. Preliminarni podatki kažejo, da so v Foxconnu "odkrili na tone nepravilnosti", ki jih bo potrebno popraviti. Prav tako je znanih več podatkov o Applovemu pristopu k FLA, o čemer sta se pogajala več let.

Apple se je o članstvu v organizaciji FLA začel pogajati aprila 2007, potem ko so že leta 2006 na plano drle informacije o kršitvah delovne zakonodaje v Foxconnu, a so pogajanja marca 2008 zastala in se po nepremičnem pat položaju niso več premaknila. Nadaljevali so jih aprila 2009, ko...

32 komentarjev

Foxconn dviguje plače in krči nadure

The New York Times - Povečano zanimanje svetovne javnosti za pogoje dela v kitajskih proizvodnih obratih, kjer se proizvaja večina sodobne elektronike, žanje prve pozitivne rezultate. Apple je prejšnji teden namreč napovedal neodvisno inšpekcijo svojih kitajskih dobaviteljev in podizvajalcev, ki jo bo izvedla FLA. S tem želijo utišati kritike in dokazati, da jim je mar za dostojne pogoje dela za kitajske delavce, tako da se ne bodo več pojavljale obtožbe o hudih kršitvah delovne zakonodaje. V petek si je predsednik FLA ogledal Foxconnove tovarne in ugotovil, da pogoji dela sicer niso katastrofalno slabi, končno poročilo pa še čakamo. Neodvisne nevladne organizacije pa že leta opozarjajo, da je situacija nevzdržna.

V soboto pa so v Foxconnu sporočili, da bodo zvišali plače...

44 komentarjev

Kitajski Foxconn izkorišča dijake in študente s slabo plačano prakso

Slo-Tech - Ni neznano, da so delovni pogoji v kitajskih tovarnah, ki za zahodne znamke proizvajajo elektroniko, izjemno slabi, o čemer smo že večkrat pisali. Kot najbolj razvpit primer se navaja kitajsko podjetje Foxconn, ki zaposluje 1,3 milijona ljudi in proizvaja elektroniko za Apple, Amazon, HP in mnoga druga podjetja. Na dan prihajajo nove in nove obtožbe o hudih kršitvah pravic delavcev, ki so vzpodbudile celo Apple, da je napovedal neodvisni pregled kitajskih obratov svojih dobaviteljev. Medtem so v javnosti odjeknile zadnje obtožbe o izkoriščanju študentov in dijakov v Foxconnu, ki morajo v okviru obvezne prakse garati v podjetju, medtem ko si dobiček razdelijo Foxconn in napotitvene šole.

Foxconn priznava, da je v...

27 komentarjev

FLA začenja največjo preiskavo tovarn Applovih dobaviteljev na Kitajskem

The New York Times - V zadnjih letih je bil Apple najpogosteje na tapeti, ko so nanj leteli očitki o delovnih pogojih v tovarnah v Aziji, kjer sestavljajo njihove izdelke. Čeprav Apple ni lastnik tovarn, ampak proizvodnjo in sestavljanje prepusti dobaviteljem (med katerimi je najbolj razvit Foxconn), se je moral v javnosti braniti pred očitki o nečloveških pogojih. Predlani smo pisali o množični zastrupitvi kitajskih delavcev s heksanom, ki se je medtem nehal uporabljati kot organsko topilo, lani pa je v eni tovarni eksplodiral ultrafin prah za čiščenje zaslonov. V obeh primerih je bilo več delavcev hudo poškodovanih. Apple je celotno lansko leto intenzivneje spremljal razmere in ugotovil več primerov hudih kršitev delovne zakonodaje, med katerimi so najbolj pogosti prekoračitev delovnega časa, trpinčenje na delovnem mestu, prenizko...

28 komentarjev