»

Kodak gre v prisilno poravnavo

Ustanovitelj Kodaka George Eastman, levo, in Thomas Edison

The Wall Street Journal - Ena izmed največjih ikon fotoaparatov in fotografij, 131 let staro podjetje Kodak, ki ga poznamo predvsem kot izdelovalca analognih fotoaparatov in filmov zanje, se pripravlja na začetek postopka prisilne poravnave (Chapter 11 po ameriški zakonodaji o insolventnosti, prisilni poravnavi in stečaju). Če se ne bo v prihodnjih tednih zgodil čudež, bo podjetje vložilo zahtevo za začetek prisilne poravnave, piše The Wall Street Journal.

V Kodaku podrobnosti ne komentirajo, a viri blizu podjetja pravijo, da se utegne prisilna poravnava začeti že februarja. Glavnino sredstev za delno poplačilo dolgov bodo zbrali z dražbeno prodajo 1100 patentov, ki jih ima podjetje. Podjetje bo nato moralo pokazati, da imajo strategijo in...

47 komentarjev

Potrjena prisilna poravnava T-2

vir: Delo
Finance - Upniški odbor, ki so ga sestavljali Gratel, Telekom Slovenije, Lokainvest, Mobitel, Nokia Siemens (Finska), Smart com in AB SAT (Francija), SAZAS in Republika Slovenija, je izglasoval prisilno poravnavo podjetja T-2. Zanjo je po neuradnih podatkih glasovalo več kot 60 odstotkov upnikov, tako da bo sprejeta. Uradne rezultate pričakujemo 13. avgusta, ko se izteče glasovalni rok, a je rezultat znan že po doslej prejetih glasovih.

Telekom Slovenija je največji upnik, ki predlogu nasprotuje. Zato so aprila na mariborsko sodišče vložili ugovor proti vodenju postopka prisilne poravnave in zahtevali začetek stečajnega postopka. Prisilna poravnava bo uradno potrjena pred odločitvijo sodišča. Težko je napovedati, kako se bo...

75 komentarjev

Mandriva naprodaj

Heise - Kot poroča francoska stran Mandriva Linux Online, je francoski razvijalec priljubljene Linuxove distribucije Mandriva naprodaj. Že od leta 2008 se Mandriva bojuje z rdečimi številkami, letos pa se je obrnilo izrazito na slabo. Prve govorice so se vzniknile že marca, ko je Mandriva na francoski borzi objavila finančno poročilo, v katerem so zapisali, da je edina alternativa za rešitev 80 zaposlenih prodaja podjetja. Med potencialnimi kupci se omenjata britanski ponudnika SaaS LightApps in francoski igralec na odprtokodnem trgu Linagora.

54 komentarjev

Zgodba Jerovšek Computers: druga plat medalje

Finance - V intervjuju Financ z Matjažem Jerovškom - lastnikom podjetja Jerovšek Computers, ki je sicer v stečaju, smo izvedeli še njegovo zgodbo o stečaju enega od največjih slovenskih računalniških podjetij v preteklosti. Stečajni upravitelj in upniški odbor "zlivajo gnojnico" po Jerovšku, saj jim pred uvedbo stečajnega postopka ni uspelo "natakniti vrv okoli vratu", kot početju dotičnih pravi Jerovšek.

Odgovor na njihov poskus z zanko pojasnjuje kot zavrnitev podpisa osebnih menic, s katerimi bi mu "zaplenili vse trenutno in prihodnje premoženje". Na intervju s Financami bi tako prišel le "v gatah". Strinja pa se, da je uprava podjetja slabo poslovala, on pa nastopal kot slab nadzornik. Vendar uprave ni predstavljal le Jerovšek sam. Danes je obravnan kot "dežurni krivec", kriv za vse, "vse zajebal, vse nategnil", še sočno pridodaja.

Ovadbo zoper njega zavrača in jo razume kot ovadbo zaradi razlike med "bilančno vsoto zalog in vrednostjo, po kateri je on (stečajni upravitelj) zaloge...

6 komentarjev

Zgodba Jerovšek Computers se nadaljuje

Finance - Nekaj zgodovine: stečajni postopek podjetja Jerovšek Computers kot enega od velikih prodajalcev računalniške opreme v Sloveniji se je začel že leta 2001. Upniki so prijavili terjatve v vrednosti dobrih 545 milijonov tolarjev, vendar bodo dobili le "napitnino" (63 milijonov tolarjev). Največ izgube je podjetje pridelalo v letu 2000, ko so zaradi uvedbe DDVja pričakovali največji obseg prodaje. Recesija v računalniški industriji jih je presenetila, zato je izguba še naraščala in tudi prodaja nove poslovne zgradbe (330 milijnovov tolarjev) ni podjetja rešila iz rdečih številk. Letu 2001 je izgubi v vrednosti več kot dveh milijonov evrov sledila uvedba prisilne poravnave in stečaj družbe.

Stečajni upravitelj pa tokrat ni pozabil niti na Matjaža Jerovška, kateremu grozi kazenska ovadba. V postopku prisilne poravnave so bile namreč zaloge podjetja ocenjene na okoli 400 milijonov tolarjev, nekaj mesecev pozneje pa so znašale le še 80 milijonov tolarjev. Jerovšek, sicer začuden nad...

31 komentarjev

Maxtor napada prenosni trg

The Register - Podjetje Maxtor je eno izmed tistih podjetij, ki so se pred časom z zadnjimi močmi izognili ne preveč lepi usodi in danes doživljajo zlato dobo svojega poslovanja. Da podjetju gre izjemno dobro, lahko opazimo po tem, da že kar nekaj časa narekujejo razvoj diskov in drugim vsiljujejo, s kakšnim standardom se bo podatke prenašalo v prihodnosti. Podjetje pa bo očitno postalo zakon tudi na tržišču prenosnih pomnilniških rešitev, saj vse bolj rinejo v zelje Iomegi, ki je poznana po svojih enotah ZIP. Pred kratkim so predstavili disk z imenom Personal Storage 3000LE USB 2.0, ki se lahko pohvali s kar 120 GB prostora, vmesnikom USB 2.0 in ne ravno ugodno ceno 300 $ (no ja, za manj premožne še vedno ostane 40 GB model ;)). Disk je namenjen tistim uporabnikom, ki veliko menjajo datoteke s sosedom, vendar pa so še "presmrkavi", da bi lahko odprli računalnik . Hec.

0 komentarjev

Eden manj.

Jaz - Če bi vas vprašal, katero računalniško oz. 'informacijsko' podjetje je imelo v Sloveniji najbolj odmevno ime, bi vas nemalo odgovororilo z 'Jerovšek Computers'.

Znalci vedo, veste ter vemo, kakšna recesija (strokoven izraz za nazadovanje oz. krčenje gospodarstva ter trga) je zadela IT gospodarstvo, koliko odpuščanja, propadov podjetij ter nasploh črnih scenarijev je povzročila.

Danes ob 11:00 pa je Slovenija izgubila še eno podjetje, katerega stečaj bo morda eden medijsko najbolj odmevnih (dejstvo je, da slovenski mediji temu podjetju že tako ali tako niso bili zelo naklonjeni). Gre za podjetje Jerovšek Computers, ki je svojo pot pričelo pred dvanajstimi leti, ter jo po približno letu bitk z recesijo tudi končalo. Zaenkrat mi je znanega le toliko, da je bilo glasovanje o prisilni poravnavi ob 11:00 negativno, uradno sporočilo pa bomo mediji prejeli jutri, tako da bodite na tekočem.

24 komentarjev

Hecno - nevarni napajalniki

The Register - Se spomnite, kakšen vik in krik so zagnali vrli VIP-ovci (brez Pamele), ko so odkrili potencialno nevarnost napajalnikov pri zvočnikih, ki jih je (med drugimi) prodajalo podjetje Jerovšek Computers? No, žal je ostalo pri 'potencialni nevarnosti', medtem ko dejanskih napak oz. pomanjkljivosti sploh niso (dosledno) omenjali (kar se vsaj meni osebno zdi jako sporno ob dejstvu, kakšen medijski pomp so iz tega naredili).

Današnjemu Prometeju pa je ime CISCO. Namreč, podobno kot Compaq, se tudi proizvajalec predvsem mrežne opreme (usmerjevalniki...) spopada z težavnimi napajalniki, ki grozijo z nenapovedanim () staljenjem ter grožnjo električnega šoka - do sedaj naj bi bil znan 1 primerek nesreče, brez žrtev. Svojeglavi napajalniki (95.000 jih je) nosijo številko '34-0949-02', priloženi pa so bili ADSL usmerjevalnikom 827, 827-4V, 826, SOHO77, SOHO77-50 in 827-EUR. V kolikor kakšen primerek posedujete, se brž obrnite na Ciscovo spletno stran ali pa na 'brezplačni' telefon +1 (800)...

1 komentar

Rambus spet načrtuje

Extremetech - Nekaj časa nazaj smo objavili Rambusove načrte za bližnjo prihodnost, podjetje pa se je nedavno izjasnilo tudi glede naslednjih petih let. V teh letih bodo postopoma povečevali prepustnost svojega pomnilnika. Leta 2002 bodo tako na voljo PC1066 moduli (1066MHz), leta 2005 pa PC1200 (1200MHz). RDRAM pomnilnik bo tedaj dosegel prepustnost ogromnih 9.6GB/s. Do leta 2005 bodo prav tako na voljo 16, 32 in 64 bitni RIMM moduli, namenjeni drugačnim tržiščem. Da pa bo RDRAMu precej padla cena (tako pravijo oni), pa bodo poskrbeli trije veliki pomnilniški proizvajalci: Samsung, Toshiba in Elpida.
Ti načrti vsekakor izgledajo precej logični in jim gre kar verjeti, glede znižanja cen pa bomo še videli. Glede na trenutno neverjetno nizke cene DDR in SDR pomnilnika jih namreč čaka težko delo. Več tukaj.

0 komentarjev

Quo vadis Jerovšek

Jaz - Kot veste vsi, ki spremljate zadeve, je nekoč največje slovensko računalniško podjetje, Jerovšek Computers, že nekaj časa v resnih težavah. In z nekaj časa ne mislim par mesecev, temveč prej kakšno leto. Zadnje dejanje velike krize pa je uradna potrditev prisilne poravnave z upniki, ki jim je podjetje dolžno denar. O razlogu za krizo bi lahko ugibali kar nekaj časa, toda verjetno gre za posledico prepočasnega prilagajanja tako velikega podjetja. S samo tržno dejavnostjo je dandanes težko preživeti in podjetje ni dovolj hitro opravilo prehoda na storitvene dejavnosti. Prihodnost podjetja je trenutno na precej trhlih nogah kljub temu, da novo vodstvo napoveduje ponovni vzpon prestrukturiranega podjetja. Bomo videli...

Ob vsem skupaj pa velja opozoriti, da maloprodajne trgovine z Jerovškovim nazivom že kar nekaj časa poslujejo pod okriljem franšiznih podjetij. Največje podjetje, ki je vzniknilo iz pogorišča nekoč velikega Jerovška je tako NetStore, ki upravlja s trgovinami v Mariboru,...

10 komentarjev