Končna različica članka o BIOS-u

Poročali smo že o novi Intelovi tehnologiji EFI, ki naj bi v prihodnosti zamenjala BIOS, sedaj pa je znanih še nekaj več informacij. Microsoft in Intel, očeta te tehnologija, sta začela z obsežno kampanijo, ki bo poudarjala smiselnost njene uporabe, prav tako pa bosta skušala specifikacije EFI postaviti za nov standard, ki bo nasledil BIOS. Prvi računalnik, ki podpira EFI, je prišel na tržišče že novembra, večina proizvajalcev pa naj bi se odločila za podporo tekom prihodnjega leta.
Večina proizvajalcev se s tem strinja, saj BIOS uporabljamo že od leta 1982 in ga ves čas po malem krpamo, tako da je že skrajni čas, da se tudi ta del računalnika napiše na novo. Phoenix, eden izmed največjih proizvajalcov BIOS-ov, po drugi strani trdi, da ni nobene potrebe po hitenju in da EFI ne bodo priznali, dokler ne bo priznan kot standard. Jasno, saj je Phoenix razvil oz. še razvija CME, svoj nadomestek za zastarel BIOS. Več o tem.
Na Adrian's Rojak Pot so spisali zanimiv članek o procesorjih, ki so se sposobni sami prekonfiguirati -- FPGA. Kratica FPGA predstavlja angleški izraz field programmable gate arrays, ki opisuje te procesorje prihodnosti. Glavna ideja je, da ni potrebno imeti ves čas enakega procesorja, ki enako hitro izvaja vse računske operacije, temveč je bolje imeti procesor, ki se dinamično prilagaja aplikacijam, ki jih na njem poganjamo.
FPGA-ji, ki že obstajajo v industrijskih okoljih, sestojijo iz tisočih tranzistorjev in povezav med njimi, ki jih lahko programiramo. Od povezanih tranzistorjev je odvisna tudi namembnost in hitrost takšnega procesorja, trenutno pa v industriji omogoča, da nove tipe procesorjev s simulacijo preiskusijo pred izdelavo. Cel članek.