» »

Računalnik se čudno obnaša

Računalnik se čudno obnaša

hokuto ::

Najprej fiksne specifikacije sistema, ki se ne vede spodobno:
mb: epox 8kha+
cpu: duron 1000Mhz
ram: 256mb kingston
vga: voodoo 3 2000 agp
napajalnik: chieftech 340w
cdrw: plextor

variabilni del (trije diski):
maxtor 120gb (fluid) = glavni disk s cisto svezo instalacijo XPjev
maxtor 60gb (fluid) = delujoca stara instalacija XPjev za taisti racunalnik
maxtor 60gb (starejsi, torej ne fluid) = samo podatki

Problem(i):
S priklopljenim samo 120gb diskom in cdrwjem sem inštaliral XPje. Po končani inštalaciji sem priklopil še ostala dva diska - vse v redu. Potweakam XPje in inštaliram še par manjših utilityjev, nakar je potreben reboot in sveža instalacija XPjev zmrzne tam kjer teče tisti plavi trak (pred welcome screenom torej). Rebootam - isto. Pomislim, da sem kaj pretiraval s tweakanjem in v biosu nastavim naj se štarta z drugega diska, torej 60gb maxtorja z delujočo inštalacijo, ki je nisem nič spreminjal. Tudi ta zmrzne na istem mestu. Odklopim tretji disk s samimi podatki (ta je v racku) in drugi disk normalno štarta XPje. Priklopim tretji disk nazaj in XPji štartajo tudi s prvega diska brez problemov?! Med vsem tem resetiranjem in rebootanjem parkrat na začetku BIOS ne zazna nobenih diskov (se ustavi pri Detecting drives...), vendar je dovolj reset s ctrl-alt-del, kar pomeni da se diski ne zaženejo znova in takoj najde vse diske. Z vsemi tremi diski delam v XPjih več ur brez problemov. Preden grem spat odklopim oba 60gb diska in pustim čez noč računalnik delat (disk je dejansko v uporabi, ni samo prižgan) s samim 120gb diskom. Ko se zbudim je vse ok in nadaljujem z delom. Spet nastavljam določene stvari (xplite), ki zahtevajo reboot in ko reštartam XPji zmrznejo še pred modrim trakom. Pomaga samo trdi reset, nakar spet ne najde diska (se ustavi na detecting drives...), resetiram s ctrl-alt-del in zdaj se ustavi še preden sa izpiše detecting drives. Ugasnem in odprem računalnik, preverim ide kontakte in napajanje diska - vse ok, nakar ponovno štartam in XPji spet stečejo brez težav. Dokončam začete nastavitve, spet rebootam in vse dela.

Kaj se dogaja s tem računalnikom? Jaz ne vem na kaj naj sumim, ker ko enkrat pridem v XPje vse dela popolnoma normalno, pri štartanju pa včasih zrmzne kot sem opisal ne glede na to s katerega diska se štarta sistem in koliko diskov je priklopljenih. Diski sami torej po mojem ne bi smeli bit problem, ali pač? Jaz namreč ne vidim vzorca, da bi delal probleme samo en, da bi jih šlo več hkrati na tak nespecifičen način, se mi zdi pa ekstremno malo verjetno. Glede na to, da je občasno problem že preden XPji prevzamejo nadzor in da se enak problem pojavi tako pri stari, kot pri novi inštalaciji, tudi software ne bi smel bit kriv. Kaj pa je krivo?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Unknown device

Oddelek: Pomoč in nasveti
181356 (786) _Denny_
»

XP-ji ne zaznajo diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
121027 (836) Ziga Dolhar
»

XPji mi nočejo vklopiti DMA na CD enoti

Oddelek: Pomoč in nasveti
9855 (740) krucymucy
»

120GB Maxtor ali WD? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
503614 (2789) mamut
»

Kolikim je umrlo IBM IC7 40Gb diskov? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
19311339 (6967) ChiefThunder

Več podobnih tem