» »

Windows ali Linux?

Windows ali Linux?

«
1
2

theD3viL- ::

Jaz premišlujem, če bi si dal gor Linux, a sem prišel do ugotovitve, da mi tri četrt programov ne bo delalo?!? Je to res??? Ubistvu kakšna je sploh razlika med WinXP and Linuxom? A se ga da mogoče dol z neta dt??!?


Hvala

add by moderator: A sploh kdo od vas prebere kaj piše pod posameznim oddelkom na našem forumu?????!!!!!!????? SuLc

edit by moderator: popravil vsemogočne Linux napake. moj_nick
  • spremenil: moj_nick ()

Ziga Dolhar ::

Uporabljaj, kar znaš uporabljat.

p.s.: Slotechove Linuxe dobiš na linux.slo-tech.com -- s tem si boš naredil še najmanj škode.
https://dolhar.si/

ElectricMan ::

če ti je težko izbrati med dvema tema OS, lahko inštaliraš kar oboje. Enostavno a ne.

theD3viL- ::

Ja zame bol ne k ja. Sploh ne vem kere is nej dam gor...? Če se jih da DLjat prosm link:)
?

gpg ::

Preizkusi vec distribucij Linuxa, da vidis, katera ti najbolj odgovarja. Verjetno ga bos najlazje namestil tako, da bos najprej posnel ISO slike.

Jaz uporabljam Mandrake.

moj_nick ::

Linux v glavnem uporablja programe, pisane za Linux. Nekaj je tudi skupnih: OpenOffice.org, Mozilla, Firebird, Thunderbird... to je pa tudi vse. Če želiš poganjati Windows programe pod Linuxom, moraš uporabit emulacijo, ki je vse prej kot primerna za vsakdanjo uporabo.

Če boš začel delat z Linuxom in ne boš vedel, katere programe uporabljat (za IRC, p2p, poslušanje mp3, itd.), vprašaj ;)


Lahko poskusiš Slo-Techov Linux, vendar ga ne moreš namestiti na disk, ker se nahaja na CDjki. Za diskovno distribucijo bi priporočal Mandrake
110111001001010001010000

Sci-Fi ::

Predvsem pa prosim nehaj pisat "LINUXE".
Ker linuxi ne obstajajo -> je samo LINUX (edninsko -> kot npr. DOS -> saj nimaš DOSOV) in nič drugega.
Hvala
Sci-Fi is the best way to dream

moj_nick ::

Sem spregledal, bo popravljeno

Moderator
110111001001010001010000

cryptozaver ::

Zadnjic me je en sodelavc uprasal a mas skrekane LINUXE ?? Tema za saj ni res pa je8-O !!! Za prehod na Linux rabis mal volje in kaksno dobro knjigo. Ponavadi so napisane tako, da se poleg se dosti naucis o racunalnistvu, mrezi... (ce slucajno bolj malo ves). Nacelno naj bi win SW v LX deloval s pomocjo wine (emulator za izvajanje win SW v LX). Ce te mine volja do zivljenja ko nekdo omeni "prompt" ostani kar na XP. Za zacetnike priporocam RedHat.

DMouse ::

Kje je PiCNiK s svojim podpisom? :D

BigWhale ::

> p.s.: Slotechove Linuxe dobiš na linux.slo-tech.com -- s tem si boš
> naredil še najmanj škode

Kolk njih?

;>

mazy ::

ko ste omenl knijige, js se tut interesiram da bi mal pregledu in preisku kak linux (ja mam slo-tech in je kr sexy) in me zanima s kero knigo v roki naj bi to počel?

dr.J ::

Mazy: na http://www.lugos.si/novosti/ imaš
imaš kar nekaj domačega branja.

theD..
> Jaz premišlujem, če bi si dal gor Linux, a sem prišel
> do ugotovitve, da mi tri četrt programov ne bo delalo?!? Je to res???

pametno razmišljaš. če ti bo preostala četrtina delala, kar povej recept.

> Ubistvu kakšna je sploh razlika med WinXP and Linuxom?
3/4

> A se ga da mogoče dol z neta dt??!?
ja, in to zastonj (plačaš impulze ali karkoli že).
recimo tle: http://slorpms.pingo.org/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Ziga Dolhar ::

BigWhale: Mnogega.

p.s.: včasih res ne vem, iz koga se delaš norca ...
https://dolhar.si/

Vikking ::

Sci-Fi:"Predvsem pa prosim nehaj pisat "LINUXE".
Ker linuxi ne obstajajo -> je samo LINUX (edninsko -> kot npr. DOS -> saj nimaš DOSOV) in nič drugega.
Hvala"

tko kot obstaja več različnih proizvajalcev linux-ov tko obstaja več proizvajalcev dos-ov, nevem zakaj ne sme omeniti: "katere linuxE" ali "katere windows-e"....

Dr_M ::

a je slo-tech linux se zmeri na 1.0.0 verziji? kaj pa novejse verzije? ste obupal?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Phoebus ::

Joj groza nehajte se prerekat o glupostih.

tko kot obstaja več različnih proizvajalcev linux-ov tko obstaja več proizvajalcev dos-ov, nevem zakaj ne sme omeniti: "katere linuxE" ali "katere windows-e"....
.
.
.

Odgovor je enostaven. Avtorju teme priporočam oba operacijska sistema in čimveč dela v Linuxu, da se bo nanj navadil. Ker seveda takoj ne bo imel vseh potrebnih znanj, bo primoran določene stvari opraviti v Windowsih, ki jih pozna. S časom (in seveda sorazmerno s časom uporabe linuxa) bo pridobil znanja (z vprašanji, probavanjem, itd) in takrat bo pripravljen za čisti prehod na Linux.

Vmesna varjanta je še Linux+vmware (http://www.vmware.com), znotraj katerega šibajo windowsi.

Za realna vprašanja (in ne v smislu kaj je boljše), smo pa tu. Kdor se ne strinja z mano, pa naj mi pove kaj je boljše- mestni džip ali enoprostorec? Vsak ima prednosti in slabosti, zato se mora uporabnik sam odločit, kaj bo uporabljal oz kupil.

toplakd ::

Svetujem ti, da med drugim probaš tudi distribucijo MEPIS Linux.
Domača stran je www.mepis.org, tam najdeš tudi download link.

Je pa zelo dobra distribucija, tudi za tiste ki migrirajo iz windaysov in nimajo izkušenj z Linux-om

Download je seveda 4free, distro je pa tudi na visokem nivoju (vsaj po moje :) )

Je na 2 cd-jih, prvi cd je uporaben tudi kot Live distro.

Ko se zlogiraš maš na namizju ikono "Mepis Installation Center" in kot prvo opcijo imaš na izbiro instalacijo na disk.


Lp dejan

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toplakd ()

PARTyZAN ::

Men se pa zdi, da je Mandrake najbolj uporabniku-prijazen ;)

BigWhale ::

> tko kot obstaja več različnih proizvajalcev linux-ov tko obstaja več
> proizvajalcev dos-ov, nevem zakaj ne sme omeniti: "katere linuxE"
> ali "katere windows-e"....

Torej Vikking, katere DOSE pa ti uporabljas? Daj se enkrat preberi svoj post in se z glavo butni ob steno... :P

moj_nick ::

@toplakd

Začetnikom ne priporočam nekih xyz distribucij - ustaljene user-friendly distro imajo enake fićre, vendar _veliko_ večjo podporo.
110111001001010001010000

toplakd ::

Moj_nick probaj MEPIS, pa boš vido da je zelo user frendly (moje izkušnje),
je pa res da je manj znana kot redhat, suse, fedora, mandrake in debian ali gentoo,

lopov ::

Ziv!

Jaz bi kle samo pripomnil, da Slo-Tech bazira na Knoppix distribuciji in se zelo preprosto vse skupaj instalirati na disk :)

Eden (izmed mnogih) linkov je tudi tale:
http://www.freenet.org.nz/misc/knoppix-install.html

Za ostalo: Google in "knoppix disk install"

Drugace je pa stvar simpl:

- zagon s CD
- vrstica boot: knoppix lang=en
- v konzolo se vtipka "knx-hdinstall"
... in v ozadju se zgodi install, kateremu se sledi po navodilih.

Preverjeno deluje, celo moj ata je zadovoljen, hehe ...

Za dodatno "umerjanje" priporocam spodnjo povezavo
http://gnubox.dyndns.org:8080/~sunil/writings.php

b.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

Tarzan ::

-Kater linux uporabljaš (verjetno nimaš posnetih desetih distribucij, lahko pa tudi)>:D
-Katere linuxe poznaš? (Mnogo različnih distribucij linux OS-a)

Tudi v drugem primeru uporabe se mi zdi uporaba množine neprimerna, slavist pa nisem:8)

nuclear ::

najbolši je debian...

linux je za hekanje, windows za aplikacije in igranje igric... have fun...
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

moj_nick ::

najbolši je debian...


Kakor za koga...

linux je za hekanje, windows za aplikacije in igranje igric... have fun...


Če bi bolj spremljal, bi ugotovil, da so aplikacije v Linuxu boljše (razen Photoshop, Dreamweaver in ostalih knedlnov) in igre, ki so navoljo tako v win kot v lin, delujejo hitreje v lin.
110111001001010001010000

nuclear ::

moj_nick... dopovej si da brez winie emulatorja nix ne deluje...
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

roscha ::

@Nuclear. Ma nemoj?

UT, Quake3, Sim City 2000, Railroad Tycoon 2, Descent 3, Tribes 2, Heavy Gear 2, Heroes of Might & Magic, Heretic 3, Alpha Centauri, CIV Call to Power, Soldier of Fortune, Myth 2, Heavy Metal FAKK2, Savage the Battle for Neverth, Railroad Tycoon Gold edt., Jagged Alliance 2, Tactical Ops Assault on Terror, Kohan, Rune


Evo tole je na brzino to kar imam pred seboj od KOMERCIALNIH špilov za linux, ki so NATIVE sportane. In ne rabiš nobenga wine(x)-a. Zato prosim da ne širiš neumnosti.

Aja, za RTWC pa še ene par špilov (ki se jih zdajle "iz glave" ne pomnim) tudi delajo BREZ emulacije..

moj_nick ::

Zraven še:

SoF2, Neverwinter nights, Enemy Territory in še kakšna. ;)
110111001001010001010000

Gandalfar ::

UT pa UT2k3 pa simse se mislm, da tud da dobit

nuclear ::

Ruscha: svašta... pa jst sm ti reku, da ne delajo vse igrce, kt na primer v windowsih.. zto pa nucaš emulatorja...
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Gandalfar ::

nuclear: sej na winsih tud ne delajo vse igrce ... zato pa rabis psx emulator npr.. samo zato, ker si ti ujet v win32 svet ne pomeni, da ni se drugega sveta tam zunaj

mazy ::

sam če so na cdju fajli kot *.exe ........ itd kak ti igrco v linux-u instaliraš in poganjaš? nucaš posebno verzijo te igrce ki je pisana za linux al kak?

Gandalfar ::

ce mas cd na katerem na veliko pise XBOX .. kako ga usposobit na win32?

daj .. razmisli malo.

mazy ::

ja mislim sam nism tulk :\ :\ pol morjo bit igrce za linux platformo pisane? in ki se dobijo?

Phoebus ::

Komercialne igre za linux lahko kupiš na tuxgames, izdeluje jih pa (kar) nekaj proizvajalcev.
Mnogo iger (tudi free) je pa na naslovu www.happypenguin.org, a pozor, tu so objavljene tudi devel verzije iger, ki še niso na igralnem nivoju.

Dr_M ::

res pa je, ce hoces ksn quake zalaufat u linuxu, mors najprej nastudirat ene 200 4A strani dol FAQ.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PARTyZAN ::

moj_nick ko boš pa ti sof2 igral brez emulatorja sp (mp se ne da ker pb ne dela na linuxu) se pa pr men oglas8-) Dr_M tr00

BigWhale ::

Dr_M: You're full of it.... Really full of it... Najbrz se nisi probaval tega.

moj_nick ::

@Dr_M: Poženeš Linux installer in kopiraš file map.pk0 (oz. nekaj v tem smislu) s cd-ja na disk in špil bo tekel. Navodil skorajda ne rabiš (kot npr. pri moji distro)


@PARTyZAN: Installer se ti zažene in s cdja pobere fajle, ki jih rabi. NE zahteva nikakršne emulacije. Če ti izpišem izvleček iz Gentoo install file-a:

DEPEND="virtual/glibc"
RDEPEND="${DEPEND}
virtual/opengl"


Kot vidiš, sta dependencija samo dva - glibc in opengl
110111001001010001010000

mazy ::

in kera je tvoja distro?

Phoebus ::

Nobenih miljon strani navodil ni treba prebrat! Če imaš seveda originalno igro ;)

Instalacija zgleda tako: Insert CD, mount CD, type "sh /cdrom/install.sh" in potem se ti odpre grafični vmesnik zua inštalacijo. klik, klik, klik, pa je inštalirana. Prvi trije koraki so napisani v prvih straneh bookleta ki pride zraven.

Če imaš pa neko slabo skopirano piratsko verzijo, potem pa dont blame linux!

In igre so pravilno nafrejene za RH in so supportane na RH, Suse, Mandrake in podobno, delajo pa bp tudi v drugih distrotih, le včasih je treba kakšen library linkat kam. Ampak to velja samo za bolj profi distrote, katerih pa začetnik itak ne uporablja, a ne?
Pa še to se da dobit na mailing listah vse kako se naredi oz kere stvari je treba linkat.

moj_nick ::

in kera je tvoja distro?


Gentoo Linux. Ni mi treba ročno zaganjat installerja, ampak vstavim cd, napišem emerge ena_igrca in se mi lepo inštalira na disk, da jo lahko igram.
110111001001010001010000

xpozed ::

Za razno razne win programe se dobr obnese tud crossover office, zadeva je placljiva, sam ce hocs da ti laufajo programi like photoshop, dreamweaver, ipd je zadeva sila uporabna... ne recem da se ne da postimat takih stvari z wine, sam za nas zacetniki (lenuhe?) je to ena od boljsih resitev...

Dr_M ::

BigWhale: sm biu zravn k je moj kolega to delu.pa mi je pokazu navodila. tko da ja, vem kako je.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Loki ::

Zanima me, ce se dajo dobiti za linux programi tipa ACAD, Pro/ Engineer, CATIA ipd... -- torej CAD in 3D modeliranje.

ni nujno, da so ravno ti programi, je pa zazeljeno, da so vsaj zdruzljivi z njimi (glede zapisa datotek, zmoznosti).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

Dr_M ::

Loki: to tut jest iscem ze ene 3 leta, pa mi se noben linuxas ni znal povedat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Phoebus ::

Loki, DR_M: Da, obstaja zelo veliko komercialnih CAD programov za Linux. So praviloma združljivi z ostalimi (ala acad itd), imajo pa eno slabost- so profesionalni. Bolj profesionalni kot acad.

To pa pomeni, da so zelo dragi, in da jih v domači cvetličarni praviloma ne boš našel.

Nevem ali je bilo omenjeno 3D modeliranje ali ne...da, obstaja blender (free, good, cool- www.blender.nl), cel kup ostalih, in tudi Aliasova Maya. Maya ni free :D

Dr_M ::

Phoebus: in v cem AutoCAD ni profi? k bos ti vidu kasne stvari se da z njim nardit, pol pa govor take traparije.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Phoebus ::

Nisem rekel, da acad ni profi. Rekel sem, da so nekateri drugi bolj profi. To je pa velika razlika.

S tem je mišljeno, da so poleg tega da znajo biti splošni, tudi zelo močno specializirani v kakšno smer (letala, motorji, itd).
In predvsem je razlika tudi v ceni; razlika je tam za faktor 10 ali več
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri linuxi so najboljši za uporabo

Oddelek: Operacijski sistemi
262178 (1671) mte
»

Kaj je bolše windows ali linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
565644 (4399) MasterMind
»

Kateri Linux je najbolj primeren za prehod iz Winsow?

Oddelek: Operacijski sistemi
261898 (1497) Skrat
»

Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
504614 (4003) moj_nick
»

Linux za začetnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
595516 (4504) BigWhale

Več podobnih tem