» »

Linux za začetnike

Linux za začetnike

«
1
2

No0ne ::

No kr ne mislim bit zadni clovek v tem osoncu brez linuksa bi si tud jaz rad nabovo kaksne redheat-e al pa kaj podobnega. Kr mi vidnovsi (XP) s katerimi mam same tezave ze total presedajo;(( . Sam en mali problemcek je da vem tolk o linux-ih ko moja mama o žirafaf na antarktiki :D .. no tak da to ni vec tak mali problem :8) Tak da bi proso vse ko se na to spoznate da mi povete kak linux-e dobit:D in ce je to sploh primerno za take lejmere ko sn jaz ko 2 tedna raim da si sploh windowse gor nalozim :D (nono malo šale 0:) )

  
LP
.:. No`0ne liVe§ 4eW3r .:.
  • spremenil: Tomi ()

ank ::

Za začetnika sta dobra tudi Mandrake in SuSE. Jaz sem raje uporabljal Mandrake ko sem bil na tvojem mestu.

borchi ::

NoOne: dokler ne boš popravu tvojga originalnega post-a in popravu vse linuxe in vse redhate ti ne bo nihče pomagal. za ank-a bomo že zrihtali, da mu pade danes klavir na glavo, ker je prekršil to sveto pravilo.

drugače pa, če si se spomnu, da bi mal šaru po linux in si takoj steku na slo-tech, ccc ... www.tldp.org

če mene prašaš, bi začel s Fedora Core 1 distribucijo. Drugi ti bojo predlagali Mandrake, tretji spet SuSE in spet ne boš vedu kam in kako. Sam se odloč med temi tremi pol pa vztrajej pri njej vsaj 3 mesece - POTEM šele začni iskat distribucijo, ki TEBI najbolj paše.
l'jga

gpg ::

Tu lahko dobis Mandrake:
http://mandrakeprinas.org/clanki/dl.php

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gpg ()

Gandalfar ::

gpg: lustna stran. Zal pgp/gpg nima veliko veze z md5 in je link o dodatni literaturi o md5 (ki pa kaze na GPG) zavajajoc.

gpg: a 9.2 je ze final?

gpg ::

Hvala za opozorilo. Sploh nisem bil pozoren na to, saj dva urejava te strani in si izgleda premalo gledava pod prste. :)

Dodal sem tudi povezavo do bittorent datotek.

Seveda je final, zraven pa je se en bonus cd. :)

OwcA ::

Za uvod v svet pingvinov je odlična izbira SloTech GNU Linux. :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

gpg ::

Se popravljam, gpg ima zvezo s tem. Te datoteke so velikokrat podpisane z gpg.

Ce bova se dolgo razpravljali o tem, si bom moral zamenjati nick. :)

Cr00k ::

jst ti pa priporocam,da si nalozis enga starga Slacka gor... tm se naucis v konzoli delat... v GUI-ju zna vsak norc delat...

moj_nick ::

@Cr00ky

Za učenje ni potrebno, da si naloži eno prastaro distribucijo ;)

Gandalfar ::

gpg: Boljsa stran vendar imam se vedno pripombe s stalisca prijaznosti do uporabnika:

Cemu je potreben sekcija:

Testna različica (RC2) distribucije Mandrake Linux 9.2

ce imas ze prej:

Slike CDjev lahko prenesete tudi s pomočjo programa Bittorent

--

Morda kaksen link do tega kje se dobi win32/linux bittorrent client tudi ne bi skodil.

Cr00k ::

>Za učenje ni potrebno, da si naloži eno prastaro distribucijo.

hehe, res ni potrebno... a mislis da bi se potem kej naucu v konzoli delat??

to je isto kot so sedaj novejsi uporabniki windowsov, ki vse z klikom nardijo... pol pa v "dos-u" neznajo nc delat...

v Linuxu je pa se hujsa zadeva kar se konzole tice...
V konzoli nardim veliko hitreje vecino zadev, kot pa v X windowsih...

Samo ce mas vse klik&klik&klik... in mislis se tko linux ucit je bols da pri M$-jih ostanes...

Gandalfar ::

hehe, res ni potrebno... a mislis da bi se potem kej naucu v konzoli delat??


Seveda bi se. Das si gor Slackware, Debian, .. karkoli ze in pac uporabljas konzolo. Zato, ker imam Xe in uporabljam graficni brskalnik se ne pomeni, da nimam v ozadju Terminala s 5 tabi kjer opravim vecino dela.

Cr00k ::

@Gandalfar

Ti ze delas v konzoli, jst tudi...

samo newbie bolj tezko pripravs, da bi kej v konsoli napisal... oz. jo uporabljal...

rajs klikajo...

Tipicni primer:
Poglej si poste v temi LaTeX :) jst sm pocu od smeha...

Gandalfar ::

Vredu.. ampak zato, da uporabnika prisilis, da zacne uporabljat konzolo mu das prastaro, exploitable, nekompatiblno distribucijo? :)

moj_nick ::

@Temp1

Jaz sem se vsega v konzoli naučil v Gentoo-ju, kljub update-anosti, katere nobena distro ne ponuja v takšni meri.

Takšna distro je še npr. LFS.

Cr00k ::

>Vredu.. ampak zato, da uporabnika prisilis, da zacne uporabljat konzolo mu das prastaro, exploitable, nekompatiblno distribucijo? :)

Pa sej ni treba, da pop netu isce pozornost...

pa se naucu bi se lohka kako preprect exploitanje...

Sej ne recem da more pol skos staro distribucijo uporabljat... k se mal nauci v konzoli delat, pa nej gre na mandrake-a...

IceIceBaby ::

tut če maš KDE gor maš lahko 100 xtermov odprtih. Nevem zakaj bi človek moral znat v konzoli delat če se da skor vse s klikanjem nardit. Ko enkrat mal sistem spoznaš se pa itak sproti učiš tudi ukazov v konzoli.

gpg ::

Gandalfar: Hvala za opozorila, zdaj bi morala biti stran malo bolj pregledna. A druge strani so pa OK?

Cr00k ::

@KST

ja res se da veliko nardit... vendar si tudi ti rekel SKORAJ vse...

konzola rules:)

anivej: pregovor pravi: starga kozla tezko naucis novih trikov!
...starga M$ windows userja tezko naucis delat v konzoli!

ker velja prepricanje da se da vse s klikanjem nardit!

Gandalfar ::

Po pravici povedano bi si zelel, da bi se dalo več stvari narediti s klikanjem.

Cr00k ::

Hja zaenkrat se se ne da... zato pa pravm... da se splaca kej v konsoli nardit

klikat zna vsak norc...
eni npr. se v dosu neznajo batch file nardit...

Gandalfar ::

Pravzaprav niti ne vem zakaj bi moral znat to? :)

Treba locit med ljudmi, ki delajo razvoj na podrocju racunalnistva in uporabnikih, ki si zelijo le uporabljat storitve :>

Sicer pa za fonte pogresam kaksno lepo clickable orodje. Nasploh je bedno, ker porabim za vsako spremembo 15min da ugotovim v katerem conf fajlu je in kako ga moram popravit.

Govorim seveda s stalisca uporabnika workstationa in ne admina serverja :)

Zgodovina sprememb…

moj_nick ::

Jst za fonte enostavno poženem (v fluxboxu, v gnome ni treba) gnome-settings-daemon in potem gnome-font-config ter si izberem en lep font :)

Cr00k ::

klik, klik... to se dela v winsowsih...

tk, tk ,tk ,tk, tk... to je pa v Unix-based OSih :)

gpg ::

Ali ni s pisavami nacelom tako, da jih samo skopiras v:
~/.fonts
oz.
/opt/ttfonts

in ze delajo?

moj_nick ::

In kako potem poveš GTK aplikacijam, naj uporabljajo določen font???

Meni se najbolj eleganten način zdi ta z gnome-settings-daemon

IceIceBaby ::

Temp1, to je en predsodek, ki pomoje ne drži več. Klik klik klik se dela leta 2003 (oziroma že kar nekaj let), tk tk tk se je delalo pa 1980.

moj_nick ::

@kst

V takšnih okoljih, kjer je potrebna maximalna možna stabilnost, je GUI vse prej kot dobrodošel.

Na posameznih računalnikih, ki so namenjeni uporabi določenih programov, pa je GUI dobrodošel, saj omogoča bolj pregledno delo.
Ne potrebuje vsaka tajnica vedet, kako se naloži module za zvočno.

para! ::

Tema vam uhaja.

Namreč nič še nisem izvedel o Linuxu za začetnike :\ .

LP
Death before dishonor!

root987 ::

Najboljši linux za popolne začetnike, ki nimajo bližnjih sorodnikov/prijateljev z linuxom, je po mojem mnenju red hat ali pa kakšen suse/mandrake. Ko to malo zaobvlada začetnik, bo, če mu bo v interesu širiti znanje, verjetno prešel na kakšen debian/slackware. Ko oz. če pa se mu še to ne bo "dovolj", bo pa verjetno poželel imeti gentoo. Kakšnega popolnega manuala seveda ni, razen gandalfarjevega posta o debianu, vendar je dobra stran za linux tldp.org, kjer se nahaja resnično veliko how tojev in tutorialov, prav tako pa tudi povezava iz mojega podpisa. :D

Sicer pa Jazz, moral boš sam preizkusiti kako in kaj. Nikakor ne pomeni, da bo nekdo preprosto "vzljubil" nek distro, pa naj ga vsi ostali še tako hvalijo. Ravno to je prednost linuxa - izbira, ki je včasih težka, vendar je med vsemi distroni nekaj podobnosti, da se ne boš popolnoma izgubil, če zamenjaš distro.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

Cr00k ::

karkol si bos nalozu, pa ce bos vztrajen, bos zlo dobr znal...

...pa ce mislis XWinse uporabljat.. ti svetujem, da vsake tolk cajta tut kej v konzoli nardis :)

klik ni use...

para! ::

Mi lahko kdo poda URL za (high-speed) download distribucij Fedora in Suse. Po možnosti najnovejših verzij.

Prosim in hvala.

LP

:)
Death before dishonor!

moj_nick ::

Če boš povpraševal po SuSE isotih, bom moral ukrepat (brisanje, itd.)

Preglej domače strani distribucij in poišči kakšne slovenske mirror-je.

Cr00k ::

matr se polcaji ne tezijo, tolk k moderatorji...:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

para! ::

moj_nick: zakaj ne bi smel spraševati po SUSE slikah?

LP
Death before dishonor!

bmen ::

to jazz

poglej na:
www.linuxiso.org

moj_nick ::

SuSE ne izdaja polnih isotov svojih distribucij - zastonj. Izda live-eval in net-install.

Celotna distribucija (npr. 6 iso slik) ne obstaja za SuSE na internetu. Lahko samo kupiš zapečene cdje. Vse to v legalnih okvirih, seveda.

Cr00k, s svojo prijavo sem se strinjal s pravili (drugače me ne bi bilo tu), katere sem vedno upošteval. Zdaj, ko sem moderator, pa moram pazit, da jih še drugi.

Cr00k ::

aha... 10x, nism vedu, da morte moderatorji tut pravila spostovat...

...a pol ce bi jst hotu bit moderator, bi se mogu dat krstit, pa birmo bi mogu tut nardit?

10 bozjih zapovedi-se mi zdi...

btw: al ste tecni sam zarad tega, ker je december, pa bi radi sli pit, pa vam jst ne dovoljujem?:D

moj_nick ::

Za moderatorstvo ni potrebno, da si krščanske vere ;)

Ma ja, sej veš, eni userji raznorazne OT bedarije mečejo not v teme, za katere hočemo, da ostanejo na kulturnem in strokovnem nivoju. Spet drugi requestajo rožice, dobro, jim povem za naslednjič, pol se pa kaki najdejo, ki jim celo moje delo ni všeč.
Ni vse vedno z rožicami postlano, sem pa vesel, da lahko tu pa tam še koga kaj naučim ter obratno.

Cr00k ::

AMEN!:)

freejack ::

Kaj Mandrake, kaj SuSE, kaj RedHat, Gentoo naj si ubode. :D

p.s. me prav zanima kako bo kdo Gentoo skritiziral :\

moj_nick ::

Jaz uporabljam Gentoo in ne boste me prepričali, da je kaj boljše in da bi to potem uporabil.

Nebi ga pa vsakem začetniku priporočal. Nekaterim, bolj tehničnim tipom že, vendar večini, ki malo firbec pase, vedno priporočam RedHat/Mandrake/SuSE, da nebi kdo zasovražil linuxa. Ne morem pa vedet, komu naj priporočam Gentoo, ker večine uporabnikov ne poznam.

thezerox ::

Jaz tud uporabljam Gentoo. Ko ga ze en cas uporabljas, pol sploh pozabis na .rpm itd. filozofijo, tako ti postane vsec filozofija Gentoo-ja, torej buildanje sourca.

Je pa res, kot je bilo ze nestetokrat poudarjeno, Gentoo res ni za zacetnike. Jaz sem bil nekaj let res velik zagovornik SUSE-ja, ker osebno mislim, da je boljsi od Red Hata.

Pri SUSE-ju so se mi pa zamerili s tem, da so ukinili .iso-je, tiste "prave" mislim. Namrec zgovarjali so se na to, da prihaja do zlorab, ker so se iso-ji s ftp-ja prodajali kot komercialna verzija.

kopernik ::

Še en glas za Gentoo :)
Toda, ne za začetnika. Oz. za tistega, ki se mu ne da brati raznih faq-ov in howto-jev. Morda je bolje začeti z Mandrake-om.

IceIceBaby ::

A ni kompajlanje programov iz sourca slackware filozofija :)

para! ::

Sem probal tale Slo-Tech Živi-Linux-Na-Zgoščenki. Pohvalno, ampak malo preveč istonamenskega programja je noter. Je to pri vseh linux distribucijah tako?

Se da kje najt seznam podprte strojne opreme?

Nisem pa vedel tega glede SuSe ditribucije.

Mi lahko kdo pove zakaj je Gentoo toliko boljši, ko dobro spoznaš linux? Od recimo Mandrakea.

LP
Death before dishonor!

root987 ::

Gentoo na podlagi nastavitev, ki mu jih ti določiš, sestavi vsak program posebej. To mislim iz kode - potegne jo dol in potem glede na tip procesorja in različne nastavitve vse skupaj skompajla. Po navadi je hitreje, vendar ko sem jaz to izvajal na mojem gentooju po pravici povedano niti nisem opazil posebnih pohitritev napram slackwaru in debianu.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

IceIceBaby ::

Jazz, nažalost je pri vseh (meni znanih) linux distribucijah tako, da pri default inštalaciji ponujajo ful preveč programov. Samo zmeda je pol ko maš 5 različnih mail clientov in še več browserjev.
Sicer se da na roke izbrat katere pakete bi rad imel inštalirane, ampak pol taka inštalacija ni več user friendly in enostavna.

Aja, zakaj bi bila ena distribucija boljša od druge ? Ko se enkrat dobr spoznaš je itak skor vseeno.

Zgodovina sprememb…

para! ::

A odstranit se pa ne da teh odvečnih programov? Po namestitvi namreč.

Če ne se bo treba kr v manuale zakopat. |O

LP
Death before dishonor!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

mandrake ali suse

Oddelek: Operacijski sistemi
341794 (1357) BigWhale
»

kateri Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
161487 (1208) MasterMind
»

Kateri linux za domače delo?

Oddelek: Operacijski sistemi
372554 (1731) gpg
»

prvi Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554748 (3708) mile
»

Kateri distribucijo Linux-a imate oz. katerega naj izberem?

Oddelek: Operacijski sistemi
271364 (988) SLOWWWeb.net

Več podobnih tem