» »

Se kdo spozna na Amige?

Se kdo spozna na Amige?

Kebab ::

Včeraj sem po 5 letih hotel aktivirati mojo priljubljeno amigo 500.

Problem je v disketniku, mislim da je spustil dušo, diskete noče zagnati. Poskusil sem najmanj z 20 disketami in vedno isto, hoče zagnati, sledi škrtanje in potem nič.

Stvar sem razstavil, ščistil in mislim, da mu ni pomoči.

Ima mogoče katera dobra duša doma kakšen disketnik, ki bi se dal uporabiti oz. kakšen disketnik naj sploh iščem?

BigWhale ::

720kB DD disketnik...

Odpri in poglej zadevo...

Najceneje bos skoz prisel, ce bos kje kako amigo nasel na podstresju :P

Kebab ::

Ja, notri je teac disketnik, pa me zanima, če lahko uporabim 720kB DD disketnik iz kakšnega starega pcja ali mora biti res amigin (priključki so enaki)?

Teoretično si mislim, da ne bi smelo biti problema, ima kdo izkušnje?

kuglvinkl ::

Ne, format zapisa ni enak oz. velikost formatirane diskete ni enaka kot pri PCjih.
Your focus determines your reallity

Brane2 ::

PCjev disketnik bi cisto lepo delal v AMigi ce ne bi blo ene malenkosti. Amigin disketar zna dopovedat racunalniku, kdaj je bila disketa v njem zamenjana.

Ce bi dal v Amigo PCjev disketar (in naredil potrebne majhne predelave 0:) ) bi ti verjetno prebrala samo prvo disketo, ki bi jo vanjo vstavil (ali ki bi morala celo biti v disketarju v casu vklopa), zamenjave diskete pa ne bi vec zaznala.

Ne vem vec kako je s tem v softverju. Cisto mozno, da so pozneje updateali KickStart, da pac zazna in dela z disketarjem od navadnega PCja, ampak prve amige so zahtevale poseben disketar.

Drugace pa je gostota zapisa na AMiginem disketarju enaka kot na PCjevem (720 kb -DD modelu) , le struktura podatkov je drugacna...

Podobno velja tudi za HD generacijo- AMigin 1.6 Mb disketar je skoraj enak PCjevemu 1.44 Mb. No, tu mislim da je bila se ena razlika. Amigin se je IIRC vrtel natanko 2x pocasneje. To so naredili zato, da so lahko na obstojeci hardver AMige priklopili HD disketar ob isti hitrosti prenosa podakov kljub 2x vecji gostoti zapisa, da je DD ciperaj lahko sfolgal.


Kar se konkretnega nasveta tice, ga (zal) nimam. Razen tega, da bi blo mogoce pametno kako nedeljo na bolsjaka skocit in da bom prechekiral stvari v drvarnici, ce se mi valja kje kaka taka stvar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

jamiroq ::

Kebab: mogoče ti bo tole prišlo prav; drugače pa Google najde čuda stvari 0:) :P...

kuglvinkl ::

Brane, skor dam roko v ogenj, da da velikost formatirane diskete z Workbenchom drugačna. To pravim za A500 in A1200 (lepo konzervirana čakata na vitrino :) ).
Your focus determines your reallity

Brane2 ::

Formatirana velikost-res.

Vendar je gostota zapisa ista. Svojcas sem servisiral (tudi) Amige in sem se tud s flopiji igral... :D

kuglvinkl ::

Uporaben link

link 1

Nakup.:)
Your focus determines your reallity

Brane2 ::

Tisti link natanko potrjuje, kar sem prej trdil.

Drugace pa, na bolsjaku dobis celo Amigo za pol te cene, flopi pa sploh... :D

gumby ::

"novejsi" pc DD disketniki delajo brez problema na amigi
brez predelav... preverjeno

Brane2 ::

Heh. Kje bos dobil "novejsi" PC DD disketnik ?

Lahko bi ga sunu med muzejskimi exponati na Infosu, a priloznost zamujena ne vrne se nobena.... :D

gumby ::

hehe... to je tud res :)

Kebab ::

Ha, pa mi je le uspelo :D

Zbral sem na kup vse moje stare pc disketnike, jih pregledal in našel tudi teaca, ki je imel še jumperje. Na ide kablu sem prevezal 2 in 34 žičko in po sreči na v enem starem newsgroup postu iz leta 97 naletel na shemo tega teaca in razne nastavitve jumperjev.
Poskusil sem srečo in jih nastavil v bistvu na blef, povezal in aleluja, dela. Disketnik sem celo spravil v ohišje in razlike ni opaziti. Seveda pa sem moral pa sem stare dd diskete prirediti na stari dobri način (zvrtal sem luknje) in večina špilov, ki sem jih testiral, je delalo bp.

Dodatek: Ima pa brane2 prav glede prve diskete, mora biti v disketniku v času vklopa (ali reseta), da jo zazna (tistega avtomatskega čekiranja flopija na vsakih par sekund ni), ampak pri špilih na več diskih pa tega problema ni, tam hvala bogu (tega sem se najbolj bal) menjavo diskete zazna brez problema :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kebab ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Commodore 64 - Problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
284071 (2947) bezerk
»

Workbench 1.3 diskete za Amigo 500

Oddelek: Pomoč in nasveti
171103 (869) Ginginova
»

Zgodovina: Kako je Windows 95 izgubil detekcijo diskete

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
264710 (3271) BigWhale
»

Kopiranje iger na diskete: pc->amiga

Oddelek: Igre
61268 (1170) gumby
»

Stari časi

Oddelek: Loža
422741 (1978) Brane2

Več podobnih tem