» »

Stari časi

Stari časi

Alan Ford ::

Ali pogrešate stare čase?

Zx spectrum
Commodore
286-ke
dos
Ko si potreboval celo malo znanje . da si pognal navadno igro in ko so igre bile še zapečene nd disketah in ti je vsak novi izid jemal dih od grafike in zvoka. Nisi potreboval raznih krafičnih ali 500w napajalnikov in 80 mb disk je bil nekaj kar si posameznik nemore zamisliti nitiv sanjah , 4 mb rama in malce pozneje double speed cd rom.
Danes je postalo vse monotono razni half life , vak dan nova grafična in vedno premalo rama , včasih če si imel disk kot danes ima najosnovnejši rač. rama si bil car. Stari cajti so bili zakon.
Kaj pa vi misilite???:\
Become a programmer and never see the world!

Dr_M ::

spectrum :D
jest ga mam se zdej doma nekje. spili so bli zakon :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Alan Ford ::

Igralnost 100 % , dons se pa samo komplicira , prideš do pol igre pa ti se neda več.
Become a programmer and never see the world!

Myth ::

Ne vem točno kaj bi rad povedal ali pa nakazal.

Zdaj moje mnenje je zelo skromno. Stare čase bomo vedno pogrešali. Sploh ko bomo starejši... in to bo vedno tako... the unending story. :)
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Kebab ::

Se še ful dobro spomnim, da sem za disketnik za mojega c64 dal 300 mark in to je bilo potem kao za novo leto in rojstni dan skupaj :D

Drugače pa na moji mizi še zdaj kraljuje Amiga 1200, od katere se ne bom ločil :)

whatever ::

Moja računalniška leta so se začela s 486DX2/66:) Sem pa pri 9 letih hodil na nek kao računalniški tečaj in smo tam meli Commodorje. Takrat sem tudi spilal igrce na 386DX/40 pri stricu. V glavnem sem nabijal Duke Nukema 1, pa Sokoban pa ene formule.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

gumby ::

uff... kaj je moral ubogi C64 pretrpeti, ko je elite ven prisel:D

Highlag ::

Rabiš monitor?

Sem zadnjič v eni omari našel 1084S D2 monitor, ki bi se ga rad znebil. Mislim, da celo še dela. Vsaj nazadnje, ko sem ga prižgal je:D 14" Stereo.
Never trust a computer you can't throw out a window

gumby ::

nimam vec c64, sem prodal ko sem amigo kupil... zdaj se spilam na emulatorju.
wizard of wor pa to... :D

Barakuda1 ::

he-he :D

Jez mam še zmer kasete (pa tud vse drugo kar zravn paše :D ) z igrcami, ki smo jih snemali kar preko radia "Študent".

Kje so tisti časi, ko so ti igrce kar prek radijskih valov na dom pošiljali, aaa :D :'(

Vice ::

...pa kleli, če je kakšen razštelan avto mimo peljal...
p.s. a kdo ve kje dobiti tisti srebrni papir za printer od spectruma... men ga mal zmankuje :D

MadMax ::

Sinclairjevo zažigalno čudo :)
Nikakav printer, a princip delovanja zelo posrečen.
Bi bilo za vprašat v kakšni tovarni folijskih kondenzatorjev, metalizacija pa to. (hint: Iskra Semič, ali pa še bolje... kje so že delali elektrolitske kondenzatorje?)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Brane2 ::

Enga spektruma mam v omari- delujočega, na videz skoraj nov. Sem ga nabavil na bolšjaku in popravil.

Ahh, komajda sem našel njegovo shemo v na zaprašeni polici v omari... :\

Drugače pa me je nostalgija zagrabila in sem si začel wirewrapeat enga QL kompatibilca...

Bomo vidli kako bo ratalo. Za začetek lotam plato za video generacijo. Gor je zaenkrat 9 Mb 60 ns VRAM-a, ki naj bi omogočal v pobvezavi z 220 Mhz RAMDACom ADM7162 kakih 1600x1200x24 b/p. Maaalce več od originalnih QLovih (512x256 x2bp)... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aja, je kdo imel disketar na ZX Specrumu ?

Kolega ga je mel in je bil zakon. Po vseh tistih kasetah je bil navaden flopi 720 k videti kot hard disk za ubogi Speki.

Pa igre so se nalagale dobesedno v treh sekundah... 8-O
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

Disketar ali microdrive, ki si ga obesil na ZX1 interface?

Aja, ne pozabite, v racunalnistvu moras biti mlad! ;> Nikakor ni dobro, ce reces, 'vcasih smo programe snemali na kasete', rect je treba, 'slisal sem, da so vcasih snemali programe na kasete?!?!'

;)\

SebaR ::

Začel z P200 tko da "tistih cajtov" nikoli ne bom okusil :(
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Brane2 ::

BW:

Disketar.

Stvar se je imenovala Disciple ali nekaj takega. To vem, ker mu je crknil in ga je prinesel k meni v popravilo. :D

Matr,s tistim sem se pa namatral. Poleg flopi kontrolerja je stvar imela še brdo 74LS čipov, katerih vloga ni bila najbolj jasna.

V glavnem, stvar je delala na "Matrix efekt". Ker ima ubogi Z-80 samo 64 Kb naslovnega prostora in ta je v celoti zaseden (16K ROM + 48 K RAM), je zadeva delala tako, da je ob izvedenem danem zaporedju instrukcij v ROM-u zamenjala vdelani ROM z eksternim in potem tudi nazaj.

Ne me vprašat, kako so debagirali kodo... :\

V glavnem, stvar je bila BISTVENO hitrejša od microdrivea, ki je bil na Spectrumu še počasnejši, kot na QL-u ( pa že tam je bila stvar ubitačno počasna) , čeprav sta bili tako enotki kot kasetici praktično enaki...

Aja,s em že reku, da sem imel na QLu IDE hard disk, pa na Atariju tudi ? Matr, tam so se stvari nalagale bliskovito hitro... >:D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Myth ::

Škoda... moja 486-ka, ki je zdaj nekje v kosih (računalnik mislim) je bil tretji ali četrti računalnik. Špilam sem se od Amige ,Spectruma do Comodoreja... Commodore 64 sem celo eno ali dve leti kasneje ko je šel ven iz popularnosti prodal za dobrih 20k za tiste razmere, kar je blo kar veliko. :) Stricu sem pred dvema letoma spet vzel eno staro kišto. Če se ne motim je Atari. :D

V glavnem , programiral nisn kaj dosti v tistih kištah, šele na commodore-ju sn nekak se začel zanimati bolj za to. :) Spomnim se nekih motorskih iger, kolesarjev. Do olimpijskih iger pa te fore...

v glavnem... da, pogrešam stare čase. Sem še bil mlad takrat. :D 0:)
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Brane2 ::

Aja, mogoče še to.

Na Atariju sem navil CPU tako, da je lahko interne dele instrukcij izvajal na 16 MHz namesto na 8 MHz ( se pravi 100% OC).

To je pomenilo pri kakem zateženem matematičnem softverju z veliko deljenja in množenja recimo 80% hitrejše izvajanje, v normalnem delu pa tam nekje 10-30%.

Stvar je bila precej hekersko narejena in ko je moj kolega zbiral mrzlično zbiral materiale za svojo knjigo "Mala Elektronika",sem mu na vztrajno moledovaje dal to za objavo. Pač tip je nujno rabil materiale za knjigo, jaz pa sem prišel k njemu na pir, torej nisem mogel reči ne.

Stvar se objavi, nakar pametnjakoviči začnejo klicat urednika, kako da je objavil tak zmazek, ki bi utegnil poškodovati ubogega Atarija. Ko sedaj vidim domače predelave z dvojnim freonskim hlajenjem, peltierji, vodnim itd, se z nasmehom spomnim svoje "nore in nevarne predelave" :).
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Pyr0Beast ::

Mah, jsta pa kr še p1-ke zbiram (ene 12 jih že mam) pa edo ram :D Nuca kdo kej, prodam :))
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Bob Rock ::

Js sn zacel s Commodore 64. Takrat so se mi igre zdele ful vredu (graficno, igralnost,...) pa sem mel skoz v mislih, kake vredu igre smo igral na C64. Pol sem pa videl pri kolegu, da ga ima na omari se vedno, sma ga zalaufala in sledilo je razocaranje.
Zanimivo, kak si clovek stvar lepse zapomne stvar, kakor je bla v resnici.

P.S. pa v spominu ostalo predvsem stelanje glave in lomljenje joystickov :D
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

cholt45 ::

UUUU mr Ice disketnik za c64, to so bile moje mokre sanje! V bistvu pa je bil to direkt kao obred doma, štelanje c64! Spokojno mirno ga sestaviš0:) , potem pa ......gragh pow ...štrnc štrnc, že takrat sem občutil, kaj pomeni biti odvisen! Kaj dosti drugega pa tudi nisem delal z njim. Kak je že ukaz za začetek loada- za vsak primer, če slučajno kje naletim na kakega?

Bob Rock ::

-> L Return :D
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bob Rock ()

Azrael ::

@cholt45:
Ukazi na C64 za čisto osnovno uporabo1541 disketnika:

LOAD "$",8 => prikaži vsebino diskete
LOAD"*",8 => naloži prvi program z diskete
LOAD"ime programa",8, => naloži ime progama napisan v BASICu
LOAD"ime programa",8,1 => naloži ime progama napisan v strojnem jeziku
SAVE "moje delo",8 => shrani BASIC program imenovan moje delo, na disketo
VERIFY "moje delo" => preveri, če sta program v RAMu in datoteka moje delo enaka

Številka 8 pomeni prva disketna enota, lahko jih imaš največ 4 na enem C64 (8,9,10,11).
Če pa uporabiš namesto 8, številko 1 so to ukazi kasetniku, edino ukaz $ ne dela.

Če imaš kakšen EPROM modul za turbo, so ukazi lahko drugačni.

No ja meni se pri tipkanju na C64, prav velikokrat zgodi, da pozabim, da to ni PC z DOSom in kar avtomatično tipkam nc (za Norton Commanderja), ko me zanima kaj je na disketi.

Spectruma pa žal nikoli nisem imel.

Seveda smo že v tistih časih poznali "globokoumne" debate (kreganje) kaj je boljše, price/performance, kaj se bolj greje, kaj crkuje, kaj je lažje za uporabo, tako kot danes imamo AMD vs. Intel, ATi vs. nVidia, MS vs. Linux, edino debata kaj je lažje prešvercat čez mejo je izginila.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

nicjasno ::

Hm... jaz se pa imam svojega atarija 512st z externim disketnikom, in celo 1 originalno igrco (neke formule) :) Celo tako luskano misko in quickshot joystick zanj se mam :) vse se delujoce in original.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

Brane2 ::


nicjasno:


Heh, neki smo se skregali glede patenta za dvoklik v neki drugi temi.

Jaz sem skor ziher, da ga je Atari ST imel, nimam pa ravno sedaj stroja, da bi to sprobal.

Če mi prineseš STja, dato sprobam, ti ga brezplačno razširim na 4M.

Če najdem še kje kartico za trdi disk, ti vdelam še to.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Azrael ::

@Brane2:

O, ja sem tudi jest bral tisto temo, samo me je minilo zaradi sprenevedanja nekaterih udeležencev(ke).

In zdaj, ko že govorimo o starih compih sem potegnil ven moj C64 in naložil GEOS.

Samo za info, tudi GEOS (by Berkeley Softworks 1985) na C64 ima nekakšen dvoklik, sicer s fire knofom na joysticku, ampak to vse soglaša s tistim zelo pomalastično opisanim patentom. Npr, ko 1x klikneš v meniju čisto zgoraj, kjer so opcije geos, file, view, disk, special, npr. napis geos (stvar izgleda podobno kot Win 3.xx), se ti odpre padajoči menu v katerem so opcije od zgoraj navzdol:

geos info
desktop info
chose printer

Pri dvokliku se ne odpre padajoči menu, ampak takoj prva opcija, geos info. Pri ostalih možnostih je isto: dvoklik na katerokoli možnost glavnega menija, ne prikaže padajočega menuja ampak se odpre prva možnost padajočega menija.
Nekoč je bil Slo-tech.

gumby ::

un desktop na final cartridge 3 za C64 je tud mel dvoklik iirc... nisem pa ziher

na amigi pa je 100% bil

Azrael ::

Aja to sem pa čisto avtomatično spregledal, dvoklik odpira datoteke in programe na GEOS namizju. Torej dvoklik je implementiran v aplikaciji iz leta 1985.

Enojni klik označi ikono, če knof držiš pa ikono lahko premikaš po namizju in jo npr. vržeš v koš ali pošlješ na tiskalnik.
Nekoč je bil Slo-tech.

Brane2 ::

GEosa se spomnim, ampak samo iz članka v cajtngu. Ne vem, koliko tisti dvoklik šteje, če ga ni moč opraviti z miško.

Bi blo treba pogledati tekst tistega "patenta". Čeprav je jasno, da se bodo na to takoj obseili zastopniki nasprotnega mnenja, je tudi jasno, da miškin dvoklik tudi že samo s to aplikacijo na džojstiku nima potrebnega "inventive stepa"...
On the journey of life, I chose the psycho path.

SasoS ::

ja ja...disketarji na c64 so bli velika jeba. Dejansko je bil cel disketar baje bolj kompliciran od mašine same :P. Se je pa glava žal uspela hitro razštelat da je začel ropotat...jaz sem ga imel 2x na servisu (1x celo pol leta) u tretje sem pa obupal. Pred parimi leti je vse skupaj končalo na kosovcu...šmrc...

Azrael ::

@Brane2

C64 je tudi imel miško, priklopil si jo na joystick port in jo lahko uporabljal kot (digitalni) joystick. V začetku 90. let so v Conradu prodajali GEOS skupaj z miško, ker joystick ni najbolj prava stvar za upravljanje namizja. Žal sem tiste kataloge že davno dal za papirnate akcije tako, da ti ne morem povedati kdaj točno so to prodajali.

@SasoS:

Drži, 1541 disketnik je računalnik v malem, SW je znal to izkoristiti, zato je tak problem na PC dobro poganjati disketne igre za C64.

Glede tistega razštelanja ali missing aligment, to sodi v rubriko nateg stoletja. Tak disketnik je škripal in ropotal kot za stavo (še bolj kot običajno), prebral bolj malo in pokvaril kakšno disketo, ledika je utripala kot zmešana... Izgledalo je hudo narobe in ker je disketnik na začetku stal 2000 - 2500DEM, je marsikdo bil pripravljen odšteti 300, 400 tudi 500 DEM za popravilo.

In kaj je bilo narobe? Ker je usmernik za 5V rahlo slabo skunstruiran je odpovedoval originalni (prešibak) usmerniški mostiček, sicer ni prišlo do preboja (kar bi povzročilo pregorevanje varovalke in mrtvo enoto), ampak do prekinitve ene od diod v njem. Na ta način je postala napetost 5V iz zelo dobro stabilizirane precej nestabilna in računalniku v disketniku se je bledlo 300/h. Usmerniški mostiček (greatz) tudi takrat ni stal veliko, mogoče 10 DEM max, menjava tudi ni bila noben problem. Če uporabiš Google, najdeš precej o tem.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

SasoS ::

hehe...se mi zdi sem nekaj takega enkrat bral na Slashdotu...da so eni imeli eno rahlo pokvarjeno disketo, pustili ubogi disketar da jo je žvečil celo noč (seveda ga morš pred tem zapret u kako klet), zjutraj je pa delal ko nov :D

Brane2 ::

Jaz sem bil nad konstrukcijo disketarja za C64 zelo razočaran.

Resda je bilo v njem brdo enga materiala, ampak končni rezultat je pa delal zelo, zelo ubogo.

Kje je fora v tem, da zapakiraš celoten računalnik v disketar in da ta računalnik da slabši rezultat od namenskega čipa (revimo WDC-17xx), ki stane mogoče 5 DEM ter da vse skupaj povežeš na glavni račuinalnik prek počasne serijske linije ?

Velika slabost C64, C128, Amige in nasploh vseh Commodorejevih strojev je v tem, da so bili not vdelani čipi, ki jih izdeloval sam Commodore in ti so se zelo greli in bili zalo občutljivi na statiko in vse vrste motenj.
Že dolgo zatem, ko se je dalo v prosti prodaji dobiti za drobiž 1.22 Mb 5,1/2 disketo za PC, so se Commmodorejevci mučili z 180 Kb disketami in to v disketnikih, za katere so dali nemajhne denarje.

Kar se napak pri branjih tiče, ni bil vedno kriv samo kak trapast greatz. V kar nekaj disketarjih so bile napake ne ravno trivialne, v enem se mi je celo odlimala glava z nosilca.

Ne vem no. C64, C128 in kup sorodnih izgub (C4,C16 itd) mi niso ostali v najlepšem spominu.

Tudi Amiga 500, ki je bila sicer genialen stroj, je trpela za sindromom Commodorejevih namenskih čipov. Malo postrani si jo pogledal in je že kaj crknilo. Isto , a v še večji meri velja za A1200, A4000 itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

PersonaRudis ::

Moja prva iskušnja z digitalno tehnologijo je bil c64, igrica Jet Set Willy (upam da se prav spomnim). Še v 80.-ih. Jaz sem par noči za tem sanjal o tem.:D

Brane2 ::

Ja, mogoče bi bilo prav omeniti še domače računalnike tistega časa, predvsem modele samograditeljev. Tisto, kar je pri nsa naredila od boga zašćitena inustrija tiste čase, je bilo bolj crap.

Recimo v lepem spominu imam "Galaksijo" Voje Antonića. Genialen stroj v razredu ZX-81, vendar s pošteno tipkovnico. Zanimivo je, da je bil cel stroj zasnovan na eni enostranski tiskanini, skupaj s profi tipkovnico. "Galaksija +" pa je imela dodatni hardver (hires modul, 3-kanalni zvok itd) ki jo je mirno posavil ob bok Commodoreju 64 itd.

Zelo zanimiv je bil tudi TIM-011. Zasnovan je bil na Hitachijevem nasledniku Z-80 pod imenom HD-64180, ki je lahko naslovil vsaj 1 MB RAM-a, imel je v sebi še DMA kanale in kup dodatkov , imel je več CPI od stare Z-80 in delal je na veliko višji frekvenci ( če se prav spomnim, na 12+ MHz).

TIM-011 je bil pravzaprav samo ena dodatno tiskanina, sprvljena v pravem Apple stilu v sam monitor, skupaj z enim (ali dvema ?) disketarjema.
Vse skupaj je bilo videti zelo sleek, imelo zelo solidno (a monochrome) grafiko, mislim da nekaj v stilu 512x512 x 4 sivine.
Tudi platice zanj so se prodajale preko Računarov...
On the journey of life, I chose the psycho path.

nicjasno ::

Brane2 : Hm... posodim ti zadevo lahko, samo ce nisi iz mb ali okolice bo to malo tezko .
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

tx-z ::

Prvi komp k smo ga mel... 33MHz, 8rama....200MB disk.....jeah, that was something:))

pol k je pa pršl duke nukem 3d.......pa je že šlo vse navzdol:\ ...1frame per 5seconds;)
tx-z

PhotoBlaz ::

Huhu fantje, mi doma smo mel pa neki kar v tem postu se noben ni napisal ;:)))
Tam leta...hmmm recimo 1987....smo ga sli v Muenchen iskat, se se dobr spomnm kako je snežil.....moja prva pot v Nemcijo ;) ...ravno 7 let sem bil star,....no nakup je zgledal TAKOLE:


Še nekaj več podatkov o tem računalniku: LINK
moj je bil dvobarven (zelena barva monitorja)

Tam v računalniški stacuni na Schiller straße (hahha se zdaj se spomnim), sem si lahko v zgornjem nadstropju kjer je bilo malo morje kaset z igricami zbral eno..... imenovala se je NEXTOR ....kar en tip si bil in si hodil po sobah in premagoval ovire...huda igrca,...sobo se je gledalo iz enega kota iz vrha, tko da je delovalo 3D 8-O !!!

No potem smo ga odpeljali v SLO,...prizgali in seveda ni delal HAHAHAH...smo bli čist v bedu....mami je brala nemška navodila, fotr je pa iskal zadevo z imenom "kurzor" na ekranu, ki takrat se ni bila ravno med poznanimi besedami ;)
Sevede nč ni blo, zato je celo nasu kle v LJ en servis,...zamenjali so nek čip in je blo OK.

Je pa blo nekaj fajn igrc za ta računalnik,...potem nek program za pisat besedilo(sicer nisi mel pol nic od tega ker nisi mogel niti shranit niti sprintat :)

S tem sem začel....prepisal kaksen programcek iz kaksne kjige o programskem jeziku BASIC,...in to je blo to.

leta 1991 pa je prisel za takratne čase iber hud PC celo z Turbo knofom ..... 386, 16Mhz, 4Mb RAM-a, 256k na graficni!!!, in 120Mb diska....to je bil raj...... ;)

tx-z ::

Pa kok dragi so bli ti računalniki...tist zgori napisan, s 14" monitorjm pa tiskalnikom pa zvočno itd...je blo okol 500 današnjih tisoč SIT..:))
tx-z

Brane2 ::

Ja, to je bil Amstrad /Schneider CPC-464.

Proizvajala sta ga dva proizvajalca ( IIRC je nemški Schneider kupil licenco od angleškega Amstrada).
Kolosalen strojček za takratne čase in vse, kar bi C64ka morala biti, pa ni bila, vendar prepozno na trgu, da bi bistveno vplival na tržni delež 8-bitnikov.

Lepo narejen znotraj in pametno zasnovan že v začetku, tako razširitve niso bile problem. Stvar je bila narejena dokaj kakovostno, tako monitor kot vealn kasetar in stroj nasploh, cena zadeve je bila pa tudi realna.
Basic je bil takrat jezik domačih računalničarjev in vdelani "Locomotive Basic" je sesul Spectrumov in Comodorjev Basic ko staro kanto, tako glede vdelanih funkcij kot hitrosti.

Pozneje so prišli še modeli z disketarjem ( "664"- 64 Kb RAM, "6128"- 256 K RAM), na žalost pa je bil disketar 3" namesto 3,5" n so bile diskete zanj hudičevo drage.

Ja, all-arround zelo dober stroj za takratne čase. Tudi mariskatera igrica, namenjena SPectrumu in COmmodoreju je končala tudi na AMstradu, kjer je dostikrat posekala prvotne originale.

Zanimiv stroj, ki ga semtertja vidiš še na kakem bolšjaku...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

Bo držalo, Commodore +4, C16 in C116 so bili bolj kot ne jajca - dober basic in težave z vsem ostalim. C64II je bil nekvaliteten bolj kot Spectrum kadarkoli, C128D je prišel veliko prepozno (če bi takoj sledil C64, bi še imel malo šans), Amige niso znali prodajati. Zanimivo v vsem skupaj, da se je firma sploh obdržala toliko časa, še ob dejstvu, da za praktično ves dodaten HW (disketniki, kasetniki, monitorji, še tiskalniki so bili problem) si bil vezan na predrage Commodore rešitve.

IMO je bil zadnji HW kvalitetno narejeni izdelki te firme prvi C64, tam nekje do 1985, ki še niso bili napolnjeni s specialnimi Commodore chipi. Moj je star 21 let in še ni bilo okvare na njem, edino na disketniku je pred 12 leti odneslo zgoraj omenjeni greatz in na kasetniku je bilo treba menjati glavo, ko je na originalni postalo otipljivo kje teče trak...

Basic V2 C64 je bilkatastrofa, ker se na enostaven način ni dalo uporabljati ne zvoka in ne grafike, ampk marketing je s tega naredil atrakcijo:

Basic V2 je bil za firmo zadosten razlog za furanje kompliciranih, predragih in počasnih disketnikov, ker si lahko prenašal basic programe med Commodore PET, VIC20, C64 in C128 v C64 načinu.

V praksi je prvi ukaz POKE (direktno naslavljanje prostora v pomnilniku) ali klic PEEK (branje iz memorijske lokacije), v BASIC programu odpihnil to prenosljivost, ker ti stroji po memorijskih lokacijah niti malo niso kompatibilni.

BTW: POKE in PEEK ukazi so bili nuja, ker niti barve okvira ali podlage nisi mogel zamenjati brez njih. Za en zvok, ki je trajal določen čas si rabil 7 ukazov POKE...

Tudi kje je fora v zakaj je bil default prenos podatkov iz kasetnika ali disketnika tako počasen mi ni jasno, sploh ob dejstvu, da je že kratek programčič zadeve korenito pospešil.

Na videz očitna možnost zanesljivost prenosa ni, ker ko sem kopiral diskete C64 na PC je bilo najmanj napak oz. jih sploh ni bilo, ko sem nastavil največjo možno hitrost. Počasnejše nastavitve, več napak:\
Nekoč je bil Slo-tech.

Brane2 ::

Ja, res je. Od vseh vdelanih Basicov se mi je zdel QL-ov SuperBasic za glavo in ramena nad konkurenco, sploh pa ob vdelanem grafično/matematičnem pospeševalniku in Toolkitu.
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Commodore 64 - Problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
284061 (2937) bezerk
»

Vaše najljubše Commodore64 igre (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
665244 (5244) El Nino
»

Vas prvi OS? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
826102 (4529) BigWhale
»

Ugrabitelj uporabljal Commodore 64

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
244304 (3045) AndrejS
»

vaše prvo računalo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138517 (7055) flipflop

Več podobnih tem