» »

FMF - Pedagoška

FMF - Pedagoška

1
2
»

schurda ::

A se delaš norca iz nas? FMF je FMF.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Rok3y ::

Ja no ampak potem je praktična matematika ki je VSŠ mnogo težja od matematike na pedagoški ki je UNI?
Me samo zanima da vidim kam se naprej vpisat. Problem je ta da nisem bil na gimnaziji, sem pa opravil 5 predmet za na univerzo.

McHusch ::

Naravoslovje (matematika, fizika, kemija, biologija) na PeF je en velik hec, ne glede na program. Če hočeš resno študirat, greš na FMF, FKKT ali BF.

abvg ::

pozdravljeni
prosila bi da mi kdo, ki ima kaj izkusenj s tem pove, kako ves ce si dovolj sposoben za FMF(matematika) ? ...zdaj primerjati se s sovrstniki, med katerimi si recimo med boljšimi(hitrost razumevanja,vredu rezultati... nekatere sicer ne tako pametne sosolke vcasih pisejo boljse od mene, ampak jaz se ne ravno doosti učim oz delam vaj, one pa ne delajo nič drugega kot da se učijo), je dokaj neobjektivno ..ker kot veste je na eni gimnaziji dokaj majhno stevilo ljudi.. torej lahko si med boljšimi, ampak si se vedno zelo, zelo slabsi od največjih slovenskih matematičnih umov? ..
seveda je pomembno tudi da te stvar veseli ..no lahko bi rekla da me.

mogoče je pa že to da dvomiš vase pokazatelj tega da nisi primeren za ta faks ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: abvg ()

tony1 ::

Ah, ne. Greš probat in veš. (Če ne bi šlo, se na PEF ali kakšno drugo fakulteto lahko potem še mirno prepišeš... obratno bi bilo težje... ;))

Še to: na FMF ne bo dovolj samo biti nadarjen, treba bo še kako resno delati.

Invictus ::

Če nisi hodil na kaka matematična tekmovanja oz. ti prfoksi to niso ponudili, potem ne hodi na FMF. Še marsikdo, ki je hodil, pade med 80% osipa ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

abvg ::

invictus ..mogoce dosti teh ljudi ki so se udejstvovali po tekmovanjih ni uspešnih ker se jim nikoli ni bilo treba učit in zatorej nimajo delovnih navad, katere bi pa na faksu kljub svoji abnormalni inteligenci potrebovali al kaj

tony1.. sam pol izkoristis bonus kar se prepisovanja tice al kako je ze s tem. bi se vseen raj tak za ziher odlocla ne pa da takoj racunam na nek drugega ... no kaj pa vem, hvala za odgovor

tony1 ::

Glej, vredno je poskusiti tisto, kar te zanima.

Če ne drugega, lahko že zdaj preštudiraš predmetnik z neta, poglej sezname priporočene literature, probaj kaj od te preštudirat in pejt poslušat kakšna predavanja, saj so javna. In to mislim na obeh faksih. Saj hitro dobiš občutek o razliki med njima.

O bonusih in podobnih nepomembnih podrobnostih pa ne razmišljat, ker samo zapravljaš živce. Vpisat se še enkrat nekam na faks ti bodo že pustili... :)

Rok3y ::

na tekmovanja sem hodu biu velikokrat prvi na šoli. Zanimalo me je samo to če pri VSŠ potrebuješ gimnazijsko predznanje in če ga prav tako na pedagoški?
Glede zahtevnosti pa nekako vem da je fmf vsš težji.

abvg ::

seveda rabiš gimnazijsko predznanje.

pablic ::

Vidim da nekateri odličnjaki trdite kako so faksi težji od gimnazije. Stvar je odvisna samo od motivacije. Jaz sem bil dober/pravdober v gimnaziji. Na strojnem faksu sem imel povprečje večje od devet, pri 29-tih pa zaključil doktorat na FMF. Enostavno se mi ni dalo piflat zgodovine, postavljat vejic in predlogov der, die, das ... In ja FMF je težji od strojne. Kar pa še ne pomeni da FMF-jevci z lahkoto naredijo strojno. Recimo tehnično risanje je lahko za odličnega teoretika kar težko. Sploh če je treba risat na roko! Vse je odvisno od motivacije in tega kar ti "leži". Tudi na strojni smo imeli nekaj prvakov iz vegovega tekmovanja, pa so fiziko naredili šele v n-tem poizkusu.

Rok3y ::

No ampak kaj ne hodijo na VSŠ iz poklicnih šol? Če si bil na gimnaziji greš na univerzo. Zato me zanima kajti jaz sem iz poklicne šole, ne gimnazije, zato pa me tudi zanima VSŠ in ne UNI! Ker če greš iz poklicnih šol tam nimaš gimnazijskega predznanja. Na VSŠ se pa lahko vpišeš po končani 4 letni poklicni. Zato me zanima kakšno predznanje potrebuješ ali je to vse skup pretežko za nas?
Je pa jasno da brez motivacije ni nič. Brez motivacije zjutraj niti vstat ne bi mogel. :)

simpatija ::

Jaz se ne bi toliko sekirala zaradi težavnosti, ampak bi se raje osredotočila na to, kako izgleda sam študij. Na faksih vedo, da se lahko k njim vpišejo srednješolci s 5 maturitetnim predmetom in se včasih nekaj ur nameni snovi, ki je v srednjih šolah ni. Pa če pokažeš interes, ti bodo asistenti in profesorji z veseljem pomagali.

Moj vtis, kakšne so razlike med obema programoma:
- na PeF je podobno kot na FMF UNI, samo lažje, poudarek na teoriji, veliko dokazov
- na VSŠ je način dela bolj kot srednja šola, poudarek na praksi, naučiš se postopke (so tudi dokazi, ampak manj)

Pomembna razlika se mi zdi še to:
- na PeF lahko matematiko študiraš samo dvopredmetno, to je nekako tako, kot da bi hkrati študiral npr. matematiko in fiziko (ali kateri drug predmet), samo skrajšano in poenostavljeno
- na VSŠ imaš poleg matematike tudi fiziko in računalništvo, ampak so to samo neke izbrane teme, ki ponavadi smiselno dopolnjujejo matematiko

Pa še, jaz bi se orientirala tudi po tem, če želiš biti učitelj, pojdi na pedagoško, če ne, potem raje drugam.

Rok3y ::

Hvala simpatija. Rad bi se izpopolnjeval na matematiki in zato bi rad od začetka npr. šel na VSŠ pot tistem pa še naprej. Zato nisem ravno prepričan kako stvar deluje. Ali mi bo uspelo na Pef UNI ki nisem iz gimnazije oz. ali mi bo uspelo na FMF (VSŠ), ki vsi pravijo da je tako strašno. Problemov za matematiko nimam. Ampak hočem da bi to študiral.
Hvala za razlago.

civic_ ::

Odkar je bolonsjki študij je skoraj vseeno ali greš na všš ali uni. Z obojim se lahko vpišeš na podiplomce, ki pa so enaki.

Rok3y ::

Samo če si na VSŠ-ju moraš narediti tudi nekaj izpitov iz UNI ali ne? Vem da če grem na pef in da če hočem postat npr. profesor na gimnaziji moram po 5-ih letih opravit še nekaj izpitov iz FMF-ja.

Isotropic ::

ce hoces bit na gimn, moras naceloma imeti fmf, smer pedagogika.

MaFijec ::

Heh.
Evo, ti dam nekaj nalog. Če jih rešiš sam in imaš voljo, si sigurno pravi kandidat za FMF.

Pokaži, da \sqrt{3} ni racionalno število.

Pokaži, da obstajajo poljubno velika praštevila.

Igraš nagradno igro, kjer imaš na izbiro tri vrata, za enimi je avto.
Na začetku si izbereš ena, nato ti voditelj odpre ena izmed preostalih in vidiš, da so prazna.
Ali se ti splača zamenjati vrata, a s tem kaj pridobiš?

Še ena iz verjetnosti. Izbereš si naključno točko v kvadratu s stranico dolžine 2, kakšna je verjetnost, da je oddaljenost od najbližje stranice manj kot 1/2.

Če ste imeli vektorje, pokaži, da se višine trikotnika sekajo v eni točki.

Isotropic ::

Igraš nagradno igro, kjer imaš na izbiro tri vrata, za enimi je avto.
Na začetku si izbereš ena, nato ti voditelj odpre ena izmed preostalih in vidiš, da so prazna.
Ali se ti splača zamenjati vrata, a s tem kaj pridobiš?

lahko tole pojasnis pls?

Zgodovina sprememb…

Rok3y ::

Pri prvi predpostaviš, da je racionalno in prideš v protislovje zato je iracionalno.
za drugo ne vem ampak sigurno obstaja nekakšen dokaz (možna indukcija?)
Tretje tudi jaz ne razumem čisto. Če voditelj ne odpre tvojih vrat se ne splača zamenjat, če pa jih, se pa splača. Če je bilo to mišljeno tukaj.
Četrte ne vem ampak mislim da je zelo veliko, kajti 1/2 bo oddaljena takrat če jo daš na sredino. ??
Nismo imeli vektorjev...

to naj bi ble vaje za VSŠ ali UNI na fmf-ju?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok3y ()

Isotropic ::

pomoje bolj, ce znas po koncu srednje odgovoriti na to, si za fmf...

MaFijec ::

Kaj pa drugega?
Seveda na koncu srednje šole, ali še prej?
Če te veselijo take naloge, je vredno vsaj poizkusiti tudi na FMF UNI, ne samo VSŠ, kjer je nivo zahtevnosti nižji.

Tretja naloga je dobro definirana, samo natančno moraš prebrati, kar ti dela težave, le kaj bi pomenilo ena od preostalih?

Vprašanja ostajajo. Pa malo več časa si vzemi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MaFijec ()

overlord_tm ::

Tretja je paradoks, tako da ne se prevec na intuicijo zanasat, ker ponavadi odpove pri paradoskih :)

Za ISRM-UNI: Prvo in drugo smo imeli kot vaje iz dokazovanja (diskretne strukture, potem pa se enkrat pri teoriji izracunljivosti, verjetno se kdaj, profesorji ljubijo to). Tretja je bila zanimivost pri verjetnosti in statistiki, cetrta je bila na kolokviju iz verjetnosti (nekaj podobnega, ta je lazja). Peta bi pa znala biti kdaj na kolokviju iz linearne algebre, sigurno pa vidis kaj v tem smislu na vajah :)

Rok3y ::

Hehe.. to so kot sprejemni :) Ampak hvala vam za to. Kaj to bi se naučili na fakulteti ali moram že prej znati?
kaj potem sem opravil? hehhe :) Vem da je vse skupaj težko ampak to me navdušuje in drugega res nočem iti študirat, čeprav nisem nek matematični čudak.
Še vedno pa ne vem kaj naj se odločim med Pef UNI ali FMF VSŠ... ?

MaFijec ::

V resnici ni paradoks, samo navidezno se tako zdi.
Pravi paradoks je tale izjava.
Jaz lažem.

MaFijec ::

Predvsem tista z verjetnostjo je zanimiv preizkus za možgančke.

Ali pa, če te veseli vpiši v google logične uganke ali miselne uganke, pa imaš veselja za nekaj časa.

V vsake primeru, če te take naloge veselijo in ti predstavljajo izziv je vredno poizkusiti na FMF, najmanj na VSŠ.
Kristalne krogle za to kako se bo to res obneslo pa nima nihče.

Rok3y ::

Ko bi jo le imeli :) hehe, hvala.

In mislim da me FMF bolj privablja kot Pef.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok3y ()

račun ::

Zdravo, vidim da je tukaj prava tema zame. Imam veliko vprašanje. Hodim na pedagoško fakulteto smer mat-fiz (uni) ampak mi ne gre najbolj po načrtih. matematike ne opravljam najbolje kot tudi fizike ne. Opravil sem poklicno šolo in 5. predmet, da sem se lahko sem vpisal. Zdaj me pa zanima kaj se mi splača prepisat na fmf visoka šola (praktična matematika) ali je to še enkrat težje kot na Pef? Problem, ki ga imam tukaj je to da profesorji mislijo da jaz poznam vso snov iz gimnazije na katero nisem hodil. Ker pa vidim da na se na FMF-VSŠ vpiše lahko katerikoli, ki je opravil poklicno maturo, bi rad to poizkusil.

McHusch ::

Če pišeš na PeF matematiko 6, jo boš na FMF pisal 6 %. Brez heca. Ne se prepisat

račun ::

To misliš za VSŠ ali UNI?

tony1 ::

Oboje.

račun ::

Nekateri pa so mi rekli da je VSŠ lažje od Pef. Kakorkoli hvala za odgovore.

Fizikalko ::

Po moje je oboje dokaj lahko, vseeno pa mislim, da je VSŠ na FMF težji. Vsaj 10 let nazaj, ko sem ta folk (iz obeh strani) inštruiral...

lexios ::

Zanimiva tema, glede vpisnih točk in osipa ste (poleg definicije nadarjenih, ki se kaže v nižjem skupnem seštevku točk, a višjih špicah pri določenih predmetih - mel sem kolega, ki je brez nekega posebnega truda blestel pri fiziki in matematiki, ostale predmete pa komaj izdelal) pozabili na dejstvo, da se na FMF v prvem letniku vpiše nek določen delež iskalcev statusa in "bodočih pavzerjev", ker omejitev vpisa praktično ni (nothing wrong with that)... Cca. 20-40% na oko, mogoče več, podobno kot na PF, FE, FRI, FF, FDV, a je velika predavalnica na FMF za razliko od slednjih fax-ov (kjer iskalci statusa lahko bluzijo dalje), po nekaj tednih že skoraj prazna in problemov z iskanjem sedeža ni več!8-)

...sicer pa datum, kolega - tole je precej stara tema, ampak ajd, če se bo kdo odločal o vpisu še vedno koristna - in če kot "abvg" dvomiš vase... To je imho lahko dovolj dober pokazatelj tega, da nisi primeren za ta faks. But you can try! ;)

lebdim ::

sem absolvent pedagoške fakultete smeri MATEMATIKA - RAČUNALNIŠTVO ... sploh ne vem, zakaj bi primerjali študij fizike na PEF in na FMF ... dejstvo je, da se na pedagoški fakulteti izobražujemo za UČITELJE (predvsem v osnovni šoli, ali pa na srednji poklicni šoli) in imamo seveda tudi več teh pedagoških in didaktičnih predmetov poleg strokovnih predmetov (konkretno iz fizike, tehnike ali računalništva) ... je pa dejstvo tudi, da so cilji programa na FMF drugačni kot na PEF, zato se mi zdi brezveze primerjat ... mogoče bodo na koncu izpiti na PEF nekoliko lažji v primerjavi s tistimi na FMF, še zmeraj pa ne bo tako lahko, da bi naredil kar z levo roko ...

Isotropic ::

fmf vsš ni tezko naredit, ce si priden.
pa nehajte si ga ze dr*at tle na superiornost fmf. poznam jih par k so sli v tujino studirat namesto da bi ostali na 2. stopnji fmf (mat. in fizika, oboje). bohvet zakaj.

itak se dajo izpiti videti na ucilnici. in si upam stavit, da je pef tezji od fmf-vsš, se pa oba da naredit, ce si priden pač.

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

je pa res, da na pef izobrazujejo ucitelje, tko da bi te s tadrugim prej sprejeli v kaksno xyz sluzbo oz. bi imel vsaj v startu visjo placo od prvega (tut zato, ker na vsš bolj poznajo programerske strukture, algoritme ipd.)

lebdim ::

vem, da smo delali pri strokovnih računalniških predmetih zelo podobno snov kot jo imajo na FRI-ju, s to razliko, da mogoče ni bilo toliko programersko usmerjeno, pa mogoče malo manj obsežno, v principu pa zelo podobno ... mogoče so se predmeti drugače imenovali ...

lebdim ::

aja, ne vem pa, kako je pri fiziki pri njihovih strokovnih predmetih ...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gimnazija ali srednja računalniška

Oddelek: Šola
296334 (5320) urosz
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420729 (17139) SimplyMiha
»

FMF

Oddelek: Šola
122587 (1794) lebdim
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215989 (12957) žana
»

kam naprej za prfoksa matematke na srednji šoli

Oddelek: Šola
344798 (4211) BluPhenix

Več podobnih tem