» »

Sci-Hub ima težavo z umaknjenimi članki

Sci-Hub ima težavo z umaknjenimi članki

vir: Nature
Slo-Tech - O spletni strani Sci-Hub je bilo prelitega že veliko črnila, avtorica pa v večino zahodnih držav ne sme stopiti, ker bi morala plačati milijardne odškodnine. Sci-Hub je namreč spletna stran, ki omogoča brezplačni dostop do znanstvenih člankov, ki so sicer zaklenjeni za plačljivimi naročninami velikih založnikov. (Ne)legalnost tega početja bomo danes spregledali in izpostavili problem, ki ga Sci-Hub nehote širi. Umaknjeni (retracted) članki so na Sci-Hubu dostopni brez kakršnihkoli opomb ali opozoril.

Umiki člankov se zgodijo iz več razlogov, med katerimi namerna prevara ni najpogostejši, dasiravno ravno ti primeri polnijo časopise. A končna sodba je enaka: članek je umaknjen, kadar mu ni več možno zaupati. Založniki članka običajno ne izbrišejo, temveč ga opremijo z velikimi oznakami, da je umaknjen.

Sci-Hub deluje nekoliko drugače. Na drugi strani je velikanska baza, v kateri so shranjene kopije člankov. Kadar od Sci-Huba zahtevamo kakšen članek, bo algoritem najprej preveril, ali ga je že kdo zahteval. V takem primeru bo Sci-Hub imel svojo kopijo, ki jo bo postregel. Šele če članka nima v bazi, bo uporabil kakšnega izmed stotin nezakonito zbranih prijavnih podatkov in ga prenesel z založnikove spletne strani ter mimogrede shranil v svojo bazo.

Umaknjeni članki zato ostanejo dostopni, ker so bili večinoma v bazo preneseni pred umikom, Sci-Hub pa kasneje ne preverja več statusa. Raziskovalci iz Indije so preverili, kako pogosto se to zgodi. Izbrskali so seznam 17.000 umaknjenih člankov in jih poiskali na Sci-Hubu. V 85 odstotkih primerov je bil originalni članek dostopen na Sci-Hubu, ne da bi imel kakršnokoli oznako o umiku. Dostopnost velja pohvaliti, nekritične strežbe pa ne.

Podobno velja tudi za manjše tehnične popravke, ki so včasih dodani člankom. Tudi te Sci-Hub večidel prezre. Od kar obstaja sistem Crossmark, je enostavno pridobiti svežo kopijo članka. Tudi Sci-Hub bi moral to vsaj občasno storiti.

7 komentarjev

tikitoki ::

Dvomim, da je to omembe vreden problem.

Tega vira ne uporabljas za iskanje clankov, temvec za pridobivanje clankov, ki te zanimajo in ti niso dostopni. V vecini primerno si ze preveril dosegljovost pri zalozniku,...

Slisu SE k mesanje megle nasprotnikov sci-huba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

starfotr ::

Če ga kdo ke želi uporabljat, se lahko mirno odpravi po članek skozi legalno pot.

Mimogrede ali založniki obvestijo zakonitega bralca naknadno, da je članek, ki ga je v preteklosti prebral sedaj umaknjen ali da ima dopolnitev?

tikitoki ::

Dobis povrnjeno kupnino?

Legalna pot v vecini primerno pomeni placilo zasoljene cene. Marsikdo, si Jo enostavno ne more privosciti.

Glede na to, da je bila vecina raziskav placana z davkoplacevalskim denarjem, osebno nimam najmanjsega moralnega problema rezultate teh raziskav sneti z nelegalnega vira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

borisk ::

tko kot je tiki napisal, najprej iščeš legit članeh, kjer vidiš status in doi številko, šele potem ga "odkleneš" scihub ne omogoča iskanje po klučnih beseda ali avtorju, vsaj ne na naslovni strani.

Phantomeye ::

Jaz brez sci-huba ne bi mogel napisati magistrske, ker sem se jo lotil z nekaj letno zamudo in sem ostal brez dostopov do zakupljenih baz člankov. Dvajset evrov na članek oz. naročnine si pa nisem mogel privoščit. Edina alternativa sci-hubu je da avtorjem pošlješ mail in ti z veseljem pošljejo članek - ker tudi sami ne vidijo veliko denarja - če sploh.

codeMonkey ::

Jap. Sci-Hub je zadnja akcija. Bi si mislil, da je kaksen ResearchGate tu vecji problem, kjer naj bi bilo deljenje legalno. Zakaj bi se zdaj izpostavljali Sci-Hub, ki je itak nelegalen.

ZigaZiga ::

Če članek uporabiš za resno zadevo, kot je diplomska naloga, moraš itak v virih navesti vir, kjer se ga da legalno dobit.

Če uporabiš umaknjen članek, te itak že mentor postrani gleda. Če daš pa povezavo do SciHub-a ... Kako si sploh prišel tako daleč?

Za "dokazovanje, da imaš prav" se pa itak ne uporabljajo več članki, ampak samo še objave na Twitterju.

SciHub je samo zato, da ne daješ denarja založbam. Ker itak pobirajo denar in bralcem in avtorjem člankov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZigaZiga ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sci-Hub tožen v Indiji, kjer lahko celo zmaga

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
64291 (2911) Rok Woot
»

Francija blokirala Sci-Hub in Libgen

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
297997 (5496) poweroff
»

Elsevier dobil tožbo zoper Sci-hub

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
199456 (7324) mojster_joni
»

Elsevier od Sci-Huba in Libgena zahteva 15 milijonov dolarjev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
65307 (3993) specing
»

Sci-hub: znanstveni pirate bay pod žarometi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4215165 (10278) Lonsarg

Več podobnih tem