» »

Lažni kloni znanstvenih revij in celih založnikov

Lažni kloni znanstvenih revij in celih založnikov

Slo-Tech - V svetu interneta lažne spletne strani, ki domujejo na podobnih (ali pa tudi ne) domenah kot legitimne strani, niso nič novega. Na podoben način prežijo na nevešče uporabnike spletnih bank, da na lažne, a na las podobne spletne strani vpišejo prijavne podatke. Še korak dlje pa so šli lažni založniki znanstvenih revij, ki posnemajo uveljavljene založnike, kakršna sta Springer Nature in Elsevier. Kloni revij so objavljeni na Retraction Watchu v kategoriji Hijacked Journal Checker in ni jih malo, saj so jih našteli že več kot tristo. Ciljajo zlasti na manj vešče raziskovalce iz dežel tretjega sveta, laično javnost in druge prevarante.

Prevaranti so storili korak naprej in skušajo klonirati celotne založnike, denimo Elsevier, Springer in American Medical Association. Tako se na primer pojavi založnik Springer Global Publication, ki seveda ni povezan z legitimnim Springer Nature, in postavi spletne strani, ki so videti povsem enako. Namesto domene springer.com uporabi springer.uk.com in nanje postavi kopije legitimnih revij, v katerih potem objavi članke avtorjev, ki bi pomotoma poslali svoje rokopise k napačnemu založniku. Dobijo celo svoje številke DOI, ki so seveda drugačne (npr. 10.70706/). Podobno kloni Elsevierjevih revij namesto na sciencedirect.com domujejo na sciencedirects.com.

Pravi založniki poudarjajo, da se borijo proti tem klonom s pravnimi sredstvi, a so postopki počasni. Za raziskovalce je ključno prepoznavanje, kaj so verodostojne domene založnikov in kam poslati rokopise. Izkušeni raziskovalci, ki poznajo svojo ožjo raziskovalno skupnost, s tem ne bodo imeli veliko težav, ker so seznanjeni tudi s celotnim postopkom oddaje rokopisov in recenzije. Sem sodi tudi večinski del slovenske znanosti. Precej drugače je za druge deležnike v znanosti, tako za neizkušene raziskovalce kot za laično javnost, ki bi želela brati verodostojne prispevke, in seveda tudi tiste s slabšimi nameni. Ti se lahko nehote ali hote znajdejo v takih "revijah".

2 komentarja

FireSnake ::

Zelo slabo, da so lažni kloni znanstvenih revij in celih založnikov.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

globoko grlo ::

Majo pa ti znanstveniki vsaj izgovor za vse faile aka nism biu jst>:D>:D>:D
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ZDA bodo zahtevale prosto dostopnost javno podprtih raziskav

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
93000 (2420) poweroff
»

ZDA razmišljajo o obveznem prostem dostopu do znanstvenih člankov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4312264 (10138) jype
»

Švedska, ki se pridružuje boju za odprto znanost, odslovila Elsevier (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7523242 (19597) poweroff
»

Elsevier dobil tožbo zoper Sci-hub

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
199231 (7099) mojster_joni
»

V novi znanstveni prevari umaknjenih 64 člankov zaradi samorecenzij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
99357 (5877) zee

Več podobnih tem