» »

Mnenje o prijavi prekrškov

Mnenje o prijavi prekrškov

Kajnaredit ::

V službi sem se znašel pred precej kočljivo situacijo o kateri razmišljam že dlje časa. Zaposlen sem v večji firmi kjer pa je oddelek kjer se nahajam na lokaciji oddaljen od ostalih. Tu smo dejansko sami in direktor nas obišče le sem in tja. Vodja oddelka je človek ki ni ravno normalen. Naredil je že celo kopico prekrškov v mojo škodo. Dejansko gre za mobing. Povedal mi je veliko nesramnih zadev. Skratka kršil je zakone v mojo škodo medtem ko prikriva in zagovarja prekrške svojih ljubljencev. Problem je da se je to dogajalo še pod okriljem prejšnjega direktorja se pravi kakšni dve tri leta nazaj. Smo dobili novega direktorja ki sem ga videl parkrat na to pa sem odšel na dolgotrajno bolniško. Sedaj se to ne bo več dogajalo v tako hudi obliki v manjši pa še zagotovo bo. Firma je malo čudna v resni firmi bi bil en tak prekršek dovolj tu pa je malo drugače. Naj povem da je direktor že nekomu dal odpoved iz danes na jutri. Ne vem ali bi se postavil zase in se z direktorjem normalno pogovoril ali pa s ne bi šel te samopromocije in opozarjal nase. Direktor deluje dokaj normalen in bi rad stvari imel urejene vendar ga seveda tako dobro ne bom uspel spoznati. Po drugi strani je ta vodja direktorju tudi že kar nekajkrat lagal kar pa bo direktorju precej težko pojasniti vprašanje koliko mu bo sploh poslušal. ob tem bi se rad pogajal tudi za višjo plačo kjer me je vodja tudi prenesel okoli oziroma recimo na mojo prošnjo do danes sploh še ni odgovoril pa teh pravic niti nima.
Skratka prekrškov je celo kopico problem pa je da so malo stari in vprašanje če direktor o tem želi vedeti po eni strani bo slabo tudi zanj.
Obstajajo sicer tudi anonimne prijave ki pa naj gredo temu direktorju vendar vodstvu. Na koncu verjetno pride celo do generalnega direktorja. Tega pa se ne bi šel

Kaj bi vi storili?

Hvala za odgovore.

Notechis ::

Striktno si piši:
- datumo in ura dogodka
- s strani koga in kdo je bil prisoten
- kaj se je zgodilo

Nikomur ne razlagaj, tudi če misliš, da so frendi.

Ko jih boš imel dovolj, ti prekinejo zaposlitev ali pa jim boš hotel konkretno zagreniti življenja, daj prijavo na delavsko sodišče.

Lahko tudi s kakšno povišico zaradi težavnih delavnih razmer pomahaš (se pravi, ne zagroziš, ampak samo najvljudneje zaprosiš za povišico, ker si si malo pisal dogodke in ugotovil, da delaš v zahtevnih delovnih razmerah, celo nevarnih za tvoje zdravje in se ti zdi, da je tvoj prispevek prenizko ovrednoten), samo ne razkazuj, kaj imaš napisano. Dovolj je, da zažugaš, da imaš, jim bo njihov odvetnik vse posledice sam razložil.

Pa pazi, da ne boš prej kakšnih "sporazumne prekinitve delovnega razmerja" ali sorodnih sporazumov podpisoval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Notechis ()

fikus_ ::

Točno tako "Striktno si piši", medtem pa iščeš boljše priložnosti.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Kajnaredit ::

Mogoče sem pozabil omeniti, da tu želim ostati (ne bom razlagal zakaj).
To je kar pomemben faktor. Zaposlen pa sem prav tu tudi že skoraj desetletje.

Zapisal sem si, nimam pa več točnih datumov, ker je vse že toliko nazaj. Za nekatere zadeve pa se bi dalo pogledati v evidenco in so tam dokazi. Vendar ti podatki meni niso dostopni, direktor pa vprašanje, če se bo s tem ubadal.

Kaj misliš s tem?

Ko jih boš imel dovolj, ti prekinejo zaposlitev ali pa jim boš hotel konkretno zagreniti življenja, daj prijavo na delavsko sodišče.


A misliš, da bi takemu kar prekinili zaposlitev? Sam nisem naredil ničesar narobe in imam čisto vest. Je pa tudi dodaten problem, ker smo v fazi prezaposlitve in bomo počasi prejeli nove pogodbe, kjer pa še nekoga lahko hitro pozabi. Kdaj bo to, pa niti ne vem in se bo verjetno zgodilo na hitro. Prav tako ne vem, kdaj se bom vrnil nazaj. Če bodo takrat pogodbe, bom itak počakal, da jo dobim.

Notechis ::

Kajnaredit je izjavil:

Mogoče sem pozabil omeniti, da tu želim ostati (ne bom razlagal zakaj).
To je kar pomemben faktor. Zaposlen pa sem prav tu tudi že skoraj desetletje.

Zapisal sem si, nimam pa več točnih datumov, ker je vse že toliko nazaj. Za nekatere zadeve pa se bi dalo pogledati v evidenco in so tam dokazi. Vendar ti podatki meni niso dostopni, direktor pa vprašanje, če se bo s tem ubadal.

Kaj misliš s tem?

Ko jih boš imel dovolj, ti prekinejo zaposlitev ali pa jim boš hotel konkretno zagreniti življenja, daj prijavo na delavsko sodišče.


A misliš, da bi takemu kar prekinili zaposlitev? Sam nisem naredil ničesar narobe in imam čisto vest. Je pa tudi dodaten problem, ker smo v fazi prezaposlitve in bomo počasi prejeli nove pogodbe, kjer pa še nekoga lahko hitro pozabi. Kdaj bo to, pa niti ne vem in se bo verjetno zgodilo na hitro. Prav tako ne vem, kdaj se bom vrnil nazaj. Če bodo takrat pogodbe, bom itak počakal, da jo dobim.


Ne vem kakšna je tvoja situacija, želje itd., očitno pa ni vse vredu in v takih primerih, ti lahko povem samo, da "pametni pišejo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Notechis ()

bbbbbb2015 ::

Kajnaredit je izjavil:

V službi sem se znašel pred precej kočljivo situacijo o kateri razmišljam že dlje časa. Zaposlen sem v večji firmi kjer pa je oddelek kjer se nahajam na lokaciji oddaljen od ostalih. Tu smo dejansko sami in direktor nas obišče le sem in tja. Vodja oddelka je človek ki ni ravno normalen. Naredil je že celo kopico prekrškov v mojo škodo. Dejansko gre za mobing.

Kaj bi vi storili?

Hvala za odgovore.


Kot direktor, na poziciji 20+ let, prej pa sem bil vodja razvoja, je moj nasvet naslednji:

Najprej poskusi pridobiti mnenje (neobvezno) nekoga na firmi, ki situacijo pozna in ki mu zaupaš. Čisto tako, da boš dobil mnenje nekoga tretjega. Nenazadnje bo tudi direktor vprašal nekoga tretjega, ki lahko pritegne tvojim opažanjem, lahko pa tudi ne.

Nato se odločiš, da vodji napišeš mail, kot pritožbo, da je njegovo obnašanje do tebe, po tvojem mnenju, mobing. In zahtevaš, da tega ne dela več. Mail napišeš samo njemu, nikomur drugemu.

Lahko maila, seveda, ne napišeš. Jaz načeloma menim, da je to slabo. Če imaš pripombe na obnašanje ali delovne odnose z nekom, moraš temu to povedati - ali elegantneje, napisati mail. Ta ti to lahko zameri, lahko te pusti pri miru, lahko obnašanje izboljša. Sigurno pa je slabo, da se greš pritoževat generalnemu šefu nekomu za hrbtom.

Ti ljudje so tvoji sodelavci, ne srčni prijatelji. To si zapomni.

Nato zaprosiš za sestanek pri direktorju, naj si zate vzame čas, mu poveš tako, kot si povedal tu. Da to, kar vodja dela, je mobing, da bi na firmi rad ostal, da pa se takega obnašanja ne da prenašati. Ne rabiš črkobralsko beležiti oziroma, četudi ti kdo reče, kdaj se je to zgodilo, pač rečeš, lani, letos, kolikor se spomniš.

Eno od vprašanj (dobrega) direktorja bi sigurno bilo, če si vodji povedal za to obnašanje. In če nisi, je to rahel kiks.

Potem pa vidiš, kako se stvari obrnejo.

Jaz sem doživel (kot direktor) vse živo. Od tega, da se je nekdo preprosto spravil na drugo žrtev (kar sicer problema ne reši, samo premakne ga), do tega, da se je nekdo (v glavnem) popravil, da pa čisto tako, nekdo ki mobingira, oziroma se nevljudno obnaša, tega ni možno (povsem) odpraviti, je pa dovolj dobro, da se incidenti namesto tedensko, mesečno, pojavijo enkrat na leto, na kakem pikniku ali kaj.

Če se stvari zelo obrnejo v slabo, kar se tudi lahko - generalni direktor je pajdaš vodje, ona dva potegneta skupaj, to je seveda možno, potem OK, rečeš, naredil si, kar je možno, spokaš in greš. Tako iz prakse ti povem, da pogosto celotni oddelki z 20+ ljudmi razpadejo zaradi mobingiranja.

V vsakem primeru pa mobingiranja ne trpiš. Poveš, lepo vljudno, na vse instance, lepo po vrsti, potem pa vidiš. Vsekakor ti povem, da so mobingatorji ljudje, ki imajo vedno neke osebne probleme, nevzgojeni, s težko mladostjo, narcisi, z večvrednostnim sindromom, kup enega sranja je. To se ne da popraviti (v nulo) - ponavadi se omili. Tako te ne sme presenetiti, da recimo bo po intervenciji za 6 mesecev, eno leto, dve leti mir, potem pa se lahko mobingiranje vrne. Zdaj pač, to ni idealno, samo če imaš na dve leti nek kraval - ni idealno, je pa ajd za zdržati. Seveda, ko te nekdo drugič mobingira, seveda zopet sestanek in direktor in tako. Mobingatorjem nikoli ne smeš pustiti dihati.

Zgodovina sprememb…

Kajnaredit ::

Enega zaupnika sem si že pridobil. Ima veliko več izkušenj od mene in mi kar dobro svetuje. Naj omenim, da to ni 1. situacija, vendar so na "napake" v preteklosti tudi že prišle do višje zaposlenih. Takrat je bil tale naš vodja kakšen teden malo prestrašen, ko je videl, da se nič ne bo zgodilo, pa je bilo spet povsem enako.

Temu vodji sem že omenil, da je bil eden od njegovih izpadov mobing. Nazaj sem dobil zgolj smejanje in provociranje v smislu, kaj pa ti meni moreš.

Fant je pač navaden bully in iz svoje kože ne more. Če ne bo nadzora, potem bo to počel.

Trenutno imam težavo že z mojim neposrednim vodjem. To je 1 nivo nad menoj, ki dela, ki mu je bilo zadano s strani njegovega vodje, torej tega problematičnega šefa, ne opravi. To je vse v mojo škodo. Sedaj me enostavno ignorira. Glede tega se bom moral obrniti na direktorja in ga tako tudi malo potestirati. Ali bom dal oba v CC še razmišljam. Pri nas se to ne dela, saj se vse informacije zelo skriva. Ima pa tudi ta mali vodja že nekaj prekrškov.

Bolj me zanima, ali se spustim v smer, da v morebitnem pogovoru z direktorjem povem za kršitve drugih, ki se jih prikriva? Kršitve so precej hude, dokažemo pa dosti težko.

V pogovoru ne bom šel takoj all-in, vendar bom mirno začel in probal analizirati njegov odziv. Je pa to pri direktorjih vedno težko.

Generalni direktor tu sploh ni v igri. Prišel bo morda 1x/leto ali pa še to ne.

Glede maila in odnosov je pa tako, da se vse prikrije. Tale naš vodja je zelo dober v prelaganju krivde na drugega in laganju. Trenutno je v situaciji, da mu drugega ne preostane in lahko le upa, da ga nihče ne bo razkril oz. bo vse malo zastaralo. Njegovi ljubljenci ga ne bojo prijavili.

Po drugi strani pa imamo tudi letne razgovore. Tam bo poskrbljeno, da se kar koli slabega za katerega koli vodjo ne bo nikamor zapisalo. Direktorju bo potem le sporočeno, da je zadeva "urejena".

Temu mini vodji nisem kaj dosti rekel. Tip je kar velik hinavec, precej starejši, po drugi strani pa ni ravno najbolj bister. Razmišljam, da mu napišem mail, kjer omenim njegove napake, napake njegovega vodje in kršitve zaposlenih na mojem nivoju. Da mu sporočim, naj uredi, drugače grem do direktorja.
To pa je že precej bolj rizično.

Naj omenim, da je s tem malim vodjem nekako še lahko delati, ker nekaj le zna, medtem ko je vodja oddelka povsem neizkušen in neprimeren. Z njim pa se ne da in se nikoli ne bo.

tony1 ::

Moj nasvet je, da poišči drugo službo. Čimprej.

zee ::

Se en glas za drugo sluzbo. Mentalno zdravje je vredno dosti vec od katerkoli sluzbe. Natanko to sem naredil pred enim letom in prav nic ne obzalujem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

bemfa ::

Težko sodimo in svetujemo, če ne vemo točno za kaj se gre. Bullyem ponavadi pomaga, če jih zgrabiš za jajce. Če ga ne moreš v službenem, pa ga v privatnem življenju. Ti idioti razumejo samo en jezik (nasilje) in edini način da jih prisiliš da ti dajo mir je, da si bolj nasilen od njih. Če tega nisi sposoben, se moraš umaknit (menjat službo).

celje ::

mogoce pa razmisli v smeri kaj ti pocnes prav oziroma narobe.

imas tezavo z direktnim nadrejenim, prav tako pa tudi z njegovim sefom?

zanimivo,...


drugace pa, nova sluzba bo pravilna poteza.

ne provociram, razmisli.

tony1 ::

"Nato se odločiš, da vodji napišeš mail, kot pritožbo, da je njegovo obnašanje do tebe, po tvojem mnenju, mobing. In zahtevaš, da tega ne dela več. Mail napišeš samo njemu, nikomur drugemu."

Tega pa ne štekam. Take reči se seveda piše problematiku in TVOJEMU šefu. Če je problematik tvoj šef, pa še enemu šefu (višje postavljenemu od obeh, običajno šefu problematika) zraven, tudi, če je to direktor. S takim ravnanjem ni nič narobe.

Če boš pisal pritožbo samo problematiku, si lahko ta s pritožbo "rit obriše" in zganja mobing še naprej. Firma funkcionira ravno zaradi tega, ker v njej obstaja neka hierarhija, in mobing je tako huda kršitev "normalnega" obnašanja v službi, da terja vključitev nadrejenih (hierarhije, ki firmo skup drži).

Možnost je tudi, da problematik ob tem doživi razsvetljenje, se ustraši za službo, ampak seznanitev njegovega nadrejenega z njegovim mobingom je čisto na mestu.

Kajnaredit ::

Tudi sam sem razmišljal, kaj sem storil narobe in kot sem dejal že prej imam čisto vest. To, da imam težave z obema nadrejenima, izpade tako, ker bully na tak način deluje. Ko ima človek moč se pokaže. Z neposrednim vodjem, torej tem mini vodjem, imam težave samo glede zadev, ki mu jih je načrtno naročil vodja oddelka - vse je protizakonito ali pa je postalo, ker dela ni opravil. Vse se začne pri tem človeku.

tony1 ::

celje je izjavil:

mogoce pa razmisli v smeri kaj ti pocnes prav oziroma narobe.

imas tezavo z direktnim nadrejenim, prav tako pa tudi z njegovim sefom?

zanimivo,...


Pejt ven iz te teme, tle se odrasli nekaj menimo.

Kajnaredit je izjavil:

Tudi sam sem razmišljal, kaj sem storil narobe in kot sem dejal že prej imam čisto vest. To, da imam težave z obema nadrejenima, izpade tako, ker bully na tak način deluje. Ko ima človek moč se pokaže. Z neposrednim vodjem, torej tem mini vodjem, imam težave samo glede zadev, ki mu jih je načrtno naročil vodja oddelka - vse je protizakonito ali pa je postalo, ker dela ni opravil. Vse se začne pri tem človeku.


Pejt v drugo službo.

Naštudiraj tudi možnost odpovedi zaradi mobinga, ker greš lahko s tako odpovedjo takoj stran od firme (ni treba čakati na odpovedni rok) in mislim, da tudi na zavod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

bbbbbb2015 ::

tony1 je izjavil:

"Nato se odločiš, da vodji napišeš mail, kot pritožbo, da je njegovo obnašanje do tebe, po tvojem mnenju, mobing. In zahtevaš, da tega ne dela več. Mail napišeš samo njemu, nikomur drugemu."

Tega pa ne štekam. Take reči se seveda piše problematiku in TVOJEMU šefu. Če je problematik tvoj šef, pa še enemu šefu (višje postavljenemu od obeh, običajno šefu problematika) zraven, tudi, če je to direktor. S takim ravnanjem ni nič narobe.

Če boš pisal pritožbo samo problematiku, si lahko ta s pritožbo "rit obriše" in zganja mobing še naprej. Firma funkcionira ravno zaradi tega, ker v njej obstaja neka hierarhija, in mobing je tako huda kršitev "normalnega" obnašanja v službi, da terja vključitev nadrejenih (hierarhije, ki firmo skup drži).

Možnost je tudi, da problematik ob tem doživi razsvetljenje, se ustraši za službo, ampak seznanitev njegovega nadrejenega z njegovim mobingom je čisto na mestu.


Temu v managementu rečemo "fair shot overhead", Američani pa "show of force".
Pomeni, da problematičnemu sodelavcu (karkoli je po funkciji) jasno poveš, da je to njegovo početje mobing.

Če so ljudje javno izpostavljeni, skoraj vedno ravnajo zelo zelo iracionalno (maščevalno, ipd.). Zato to poveš tistemu, ki se ga tiče.

Hkrati pa greš po lestvici navzgor, ter šefe seznaniš s problemom. Da si šel s problemom še više, ta mobingator seveda ne ve, lahko si pa misli, lahko to nekako ugotovi, vendar nikoli natančno ne ve, kdo za to ve.

Že dejstvo, da je mobingator obravnavan nekje kot problem in mobingator ne ve, do kakšne mere je to eskaliralo, ponavadi ta blažje primerke mobingatorstva umiri.

Kot sem rekel, to je ponavadi kakšen za psihiatrijo zanimiv primerek, mobingiranja se ne da odpraviti v nulo, samo omiliti. Vsaj moje izkušnje so take, pa koliko sem bil na usposabljanju, je to bilo tam jasno povedano.

bbbbbb2015 ::

tony1 je izjavil:

celje je izjavil:

mogoce pa razmisli v smeri kaj ti pocnes prav oziroma narobe.

imas tezavo z direktnim nadrejenim, prav tako pa tudi z njegovim sefom?

zanimivo,...


Pejt ven iz te teme, tle se odrasli nekaj menimo.

Kajnaredit je izjavil:

Tudi sam sem razmišljal, kaj sem storil narobe in kot sem dejal že prej imam čisto vest. To, da imam težave z obema nadrejenima, izpade tako, ker bully na tak način deluje. Ko ima človek moč se pokaže. Z neposrednim vodjem, torej tem mini vodjem, imam težave samo glede zadev, ki mu jih je načrtno naročil vodja oddelka - vse je protizakonito ali pa je postalo, ker dela ni opravil. Vse se začne pri tem človeku.


Pejt v drugo službo.

Naštudiraj tudi možnost odpovedi zaradi mobinga, ker greš lahko s tako odpovedjo takoj stran od firme (ni treba čakati na odpovedni rok) in mislim, da tudi na zavod.


Težava, da greš in si najdeš drugo službo, je predvsem ta, da ti ta služba morda paše, da si vložil v delovni in poslovni proces nekaj, morda si zelo dobro plačan.

Nobene garancije ni, da ne boš srečal mobingatorja tudi kje drugje.

Na vseh usposabljanjih, sicer tega je bilo že dolgo, je bilo rečeno, da se ta problem rešuje tako, da mobingatorju poveš, kaj mu gre, hkrati pa greš po komandni liniji navzgor in poveš, kaj je na stvari.

Praviloma je tako, da sicer noben šef ne mara preveč nekega internega ravsa, vendar vsak dober šef ve, da je mobing toksičen v pizd. materino in da bo nekje nekaj hudo počilo, se končalo s kakšno gospodarsko škodo, nesrečo in podobnim.

Zato dobri šefi vedno pošteno stopijo na management vzvode, ter poskušajo problem razrešiti. Če so dobri šefi, vedo da problema ni možno povsem odpraviti, vendar pa lahko dokaj učinkovito mobingatorja izolirajo ali ustavijo v tračnicah.

Če pa je firma taka, da to vse skupaj ne pomaga, pa res spakiraš kufre in greš. Sigurno se pogledaš v ogledalo in si rečeš, probal sem, ni šlo, jebiga, gremo naprej.

V praksi sem že videl, da je mobingator prišel v oddelek kot novozaposleni, nadlegoval bližnje sodelavce, eni so se pritožili, eni se niso. Mobingator je lepo živel naprej, njemu ni bilo nič hudega. Nato je prvi sodelavec odšel, drugi, tretji in potem so odhajali dobesedno v tropih. Šefica je bila ena taka občutljiva duša, osebno sem videl, da ne bo naredila nič, na koncu je development tim 20 ljudi razpadel, odšlo je 18 ljudi. En Slovak pa dela na daljavo, tako da mu mobingator kaj dosti ne more.

Zgodovina sprememb…

celje ::

tony1 je izjavil:

celje je izjavil:

mogoce pa razmisli v smeri kaj ti pocnes prav oziroma narobe.

imas tezavo z direktnim nadrejenim, prav tako pa tudi z njegovim sefom?

zanimivo,...


Pejt ven iz te teme, tle se odrasli nekaj menimo.

Kajnaredit je izjavil:

Tudi sam sem razmišljal, kaj sem storil narobe in kot sem dejal že prej imam čisto vest. To, da imam težave z obema nadrejenima, izpade tako, ker bully na tak način deluje. Ko ima človek moč se pokaže. Z neposrednim vodjem, torej tem mini vodjem, imam težave samo glede zadev, ki mu jih je načrtno naročil vodja oddelka - vse je protizakonito ali pa je postalo, ker dela ni opravil. Vse se začne pri tem človeku.


Pejt v drugo službo.

Naštudiraj tudi možnost odpovedi zaradi mobinga, ker greš lahko s tako odpovedjo takoj stran od firme (ni treba čakati na odpovedni rok) in mislim, da tudi na zavod.



odrasli… umiram od smeha…

clovek pise: ze prej, pod bivsim direktorjem, sel na dolgotrajno bolnisko, tudi sedaj tezave,… bi se pogajal za visjo placo, tezave z enim - pardon dvema nadrajenima, drugi so ljubljencki, protizakonito,...nastevam naprej?

resno, lahko da mu delam “krivico”… vendar….

po vsem napisanem mu bodo dovolili odditi takoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: celje ()

bbbbbb2015 ::

celje je izjavil:

odrasli… umiram od smeha…

clovek pise: ze prej, pod bivsim direktorjem, sel na dolgotrajno bolnisko, tudi sedaj tezave,… bi se pogajal za visjo placo, tezave z enim - pardon dvema nadrajenima, drugi so ljubljencki, protizakonito,...nastevam naprej?

resno, lahko da mu delam “krivico”… vendar….

po vsem napisanem mu bodo dovolili odditi takoj.


Lahko imaš homogen tim, lahko imaš več "klanov", lahko imaš majhna interesna grupiranja, lahko se eden ali več mobingatorjev loti enega, ki ga dojemajo kot šibkega. Ali več njih dojemajo kot šibke.
V službi smo zato, da pač delamo in nekaj zaslužimo.

Vsakdo ima pravico do svojih opažanj, kakšna koli so že pač.

Lahko sodelavec odide in bo poslovni proces razpadel na prafaktorje, lahko pa, da ga bodo poflikali mimogrede in se odhod sploh ne bo poznal.

Načeloma je tako, da je za firmo in poslovni proces najbolje, da se vsi dojemajo kot inkludirane. Ni pa to vedno tako, potem pač človek mora reagirati, kot se mu zdi, da je prav.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

"Temu v managementu rečemo "fair shot overhead", Američani pa "show of force".
Pomeni, da problematičnemu sodelavcu (karkoli je po funkciji) jasno poveš, da je to njegovo početje mobing.

Če so ljudje javno izpostavljeni, skoraj vedno ravnajo zelo zelo iracionalno (maščevalno, ipd.). Zato to poveš tistemu, ki se ga tiče."

Dejansko sem 2 mobingatorja takole postavil v vrsto, ker sem bil v obeh firmah nov, in sam po sebi nisem imel nobene posebne neformalne moči in sem zato moral zraven vmešati še nekoga, ki jo ima. CC na mailu ne vidim kot javno grajo... Najel me je šef, ker misli, da me rabi. Jaz sem tam orodje, kot bi bil bor mašina, in če z orodjem nekdo grdo ravna, mora šef to vedeti.

Zanimivo je, da je prvi mobingator takoj poklical po telefonu (čeprav je bilo zunaj del. časa) in se opravičeval. Nato kak mesec niti ni hodil v mojo pisarno. In si direktnega jebanja ni več privoščil, čeprav je bil generalno še vedno ne preveč prijeten sogovornik.

Ta drugi, očitno bolj problematičen, je tožarjenje šefu zignoriral. On je svetilnik, in ne vidi, da ubija ljudi na obroke. Zanimivo je tudi, da šef, kljub seznanitvi s problemom, ni s problematikom o tem komuniciral. Ko sem s problemom prišel do direktorja (tokrat že z odpovedjo, ker tako to gre pri nas), je ta prvič feedback prenesel nazaj do problematika. Tukaj pa postane zanimivo, problematik je reagiral kot šolarček, ko ga dobiš z roko v marmeladi - v firmi je gledal stran in zardeval. 50 let star dedec, sicer agresiven narcisioid. Ne moreš verjeti.

Skratka, nikakr nisem strokovnjak za osebnostne motnje, morda sem samo konkretno nabasal na 2 strahopetca. Po moje med buliji prav velik delež korajžnih, samih vase gotovih ljudi ni... Ampak, če bo špecanje šefu kaj spremenilo na bolje, potem fajn; če bo šlo na slabše, pa vzameš knjižico. S službo nihče ne bi smel ravnati, kot da je z njo poročen. Če okolje ni človeško, je mnogo bolje iti drugam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

tony1 ::

"Če so ljudje javno izpostavljeni, skoraj vedno ravnajo zelo zelo iracionalno (maščevalno, ipd.). Zato to poveš tistemu, ki se ga tiče."

To se mi zdi konstruktivno ravnanje, če je nekdo slab sodelavec, npr. ne prenaša dela na druge tako, da bi ti lahko korektno nadaljevali, ne prenaša znanja/know-howa, ne prenaša dogovorov s stranko/šefi na ostale člane ekipe... To je nevednost kako biti team player... Takemu človeku manjka predvsem znanja kako delati z drugimi.

Ampak, kar opisuje OP, je pa nasilje. To je vsaj 5 šteng bolj problematično. Nasilneže je treba ustavljati tudi manj lepo in ne samo z gladenjem v smeri rasti dlake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

wcpapir ::

V tvojem primeru gre za kazniva dejanja in ne prekrške in za to se gre sedet.

Pogumno na sodišče, take je treba spravit iz ulic ali pa vsaj prizemljit. Zberi dokaze, sprovuciraj zadevo in do odvetnika.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj bi storili, če bi namesto plačila nadur dobili thank you kartico? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113564 (8694) Furbo
»

Še kdo kriv, ker v firmi ni odkril napak drugih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6110101 (7308) solatko
»

Preobremenjenost delovnega tima (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6311149 (7790) Mato989
»

Neustrezna pogodba o zaposlitvi in izkoriščanje izobrazbene stopnje delavca s strani

Oddelek: Loža
4210081 (8872) solatko

Več podobnih tem