» »

Še kdo kriv, ker v firmi ni odkril napak drugih?

Še kdo kriv, ker v firmi ni odkril napak drugih?

1
2
»

Phantomeye ::

Ahhh spomini ... dobil sem delo za katero so mi obljubljali ekipo. Na koncu sem delal vse sam. Ko so šle stvari narobe, so nadrejeni s prstom kazali name. Na koncu sem uspešno speljal, oni pa so želi sadove uspeha.

kuall ::

moram priznat, da si ne znam predstavljat, o čem govori tema. na srečo. 8-)

BorutO ::

JH84 je izjavil:

Ko sem začel s službo, sem imel utopična pričakovanja, da več kot bom delal, hitreje bodo nadrejeni opazili mojo pridnost in me ustrezno nagradili. In so me res hitro nagradili, z več dela. Potem sem imel veliko preveč dela in sem seveda naredil tudi kakšno napako, sem bil pa prvi v vrsti jeban. Tisti, ki so pa lepo lagano delali, so imeli pa mir in po možnosti še konkretno večjo plačo. Pa kako sem si vse k srcu jemal.

Pa mi ga je en ponedeljek po praznikih, ko sem poleg vseh nadur še 2 cela vikenda zapored sam bil v hali pa delal, spipalo. Mi je lastnik začel nekaj težit zakaj uno, zakaj drugo. Sem slekel mantl in ga zagnal v steno. Zelo na glas sem mu povedal, da naj gre v pisarno pa mi takoj prinese odpoved...nič ni bilo s tega, smo se pogovorili in sem čez par mesecev dobil povišico.

Je bilo pa hecno, ko sem mu čez kako leto dal odpoved. Smo se lepo razšli, mi je pa rekel, da nisem bil prvi, ki mu je po hali metal mantl.

To je bilo isto pri meni tako … Ko sem šel prvič na teren delat (po tujini), nas je švaba vprašal še prvi dan, če zna kdo od nas švasat (varit - po slovensko?). Vsi tiho, nakar se jaz oglasim. Itak, da znam, saj je moj foter šlosar po poklicu pa ogromno sem mu pomagal, pa tudi kaj sam švasal … super, je rekel … In tako sem še tisto uro dobil varilnik v roke in tako sem najebal cele dneve cel mesec … Šel sem gor kot monter, delal kot varilec. Varilci pa imajo na sploh večjo plačo od monterjev … meni se to ni nikjer poznalo, razen, da mi je že roka skoraj dol padla vsakič po koncu šihta.

Sem iz jeze menjal šiht - spet tujina. Takrat je anglež vprašal, če je kdo, ki se ne boji višine … itak, spet se jaz oglasim. In tako sem bil spet edini v varnostnem pasu spet cel mesec vsak dan v tem, pa delal na takem mestu, kjer si še dol komaj upal pogledati, kaj še le, da sem hodil pa delal tam. In to brez kakšnega dodatnega usposabljanja.

No, potem sem se naenkrat naučil, da naenkrat več po čudežu ničesar ne znam. Kar mi je pisalo v pogodbi, to sem potem vedno znal, za vse ostalo pa sem se delal, kot da prvič slišim za kakšno švasanje ipd …

Danes delam kot strojnik v enem podjetju. Vse lepo in prav, delo obvladam odlično, vsaj direktor je tako rekel … dokler mi šef ne ukaže, da morem z viličarjem dvignit paleto 8m visoko na polico … sem si sam pri sebi rekel, ni problema, izpit imam za viličarja … ampak, ne znam ga vozit. :)

Z leti izkušenj iz dela in kar nekaj menjanih služb, sem se naučil, da je treba delat samo tisto, kar ti piše v pogodbi … tistega, kar ne piše v pogodbi, pa ne znam delat. Zakaj bi luster menjal na firmi, če ga ne znam, oz v pogodbi mi ne piše tega. Znam cel stroj razmonitrat in sestavit nazaj, ne znam pa lustra zamenjat.

Držite se svojih pogodb in zakonov!

Z leti sem se tudi naučil, da firme rade izkoriščajo delavce na 1000 in 1 način. Zato je moj pogoj "po novem" vedno, da še preden pogodbo podpišem, vidim vse kolektivne pogodbe, ki jih ima podjetje. Po zakonu je namreč tako, da mora podjetje imeti prosto dostopne vse kolektivne pogodbe, brez nadzora.

Spet en primer iz zdajšnje firme … Firma je imela izredni sestanek (mene tisti dan ni bilo - dopust) … ko jim je rekel, da morejo ves lanski dopust porabiti konec februarja in da imajo tako napisano v kolektivni pogodbi.
Ko pridem nazaj, mi to pove en sodelavec … in takrat sem se spomnil, da v kolektivni pogodbi takrat tega nisem NIKJER prebral. Sem vprašal direktorja tako neumno, če res moremo vsi porabiti do februarja ves preostali lanski dopust? pa je rekel da ja … sem mu omenil, da je po zakonu drugače … in mi je rekel, da ima po kolektivni pogodbi drugače. Super. Človek je verjetno pozabil, da sem na razgovoru pogledal kolektivno pogodbo. Ko sem mu omenil, če jo lahko vidim še enkrat, ker takrat tega nisem izsledil, pa je takoj neke izgovore začel omenjati in probal preiti na drugo temo. Nato me je med šihtom poklical v svojo pisarno, kjer mi kolektivne pogodbe vseeno ni pokazalo, je pa mi rekel, da bo meni dal izjemo, in bom lahko porabil lanski dopust do konec junija …

Mislim … Saj sploh ne vem kaj bi si naj človek mislil o vsem tem.
Človek bi naj bil vesel, da ima službo? Ko gledaš na to, kako pošten ti moreš biti do njega, on pa do tebe ne (če tudi zakoni enemu in drugemu točno določajo kaj sme in ne sme), potem se na koncu vprašaš, ali se je sploh vredno prepirati z direktorjem za pravico? Je sploh vredno delati v taki firmi? Ali, da sem se jaz izboril za svojo rit (dopust npr) za ostale sodelavce mi je pa vseeno? Zakaj enim reče tako, drugim pa tako?

Dokler bodo ljudje delali za minimalca, vsi tiho, ko se bo kakšen direktor zgovarjal na kolektivno pogodbo, ki bo delavcu bolj v škodo, kot pa v korist itd … tako dolgo bomo še vedno vsi delali za minimalca.

Zdaj boste eni name gledali kot nekega pametnjakoviča, po vsej verjetnosti, drugi pa kot nekoga, ki se ne pusti šefom ipd. V bistvu nisem genij, imam samo 5. stopnjo srednje dokončane, pa tudi dostikrat kaj požrem, ker se mi ne da prepirat s šefom ali direktorjem, pa mu dokazovat. Ampak, ko se pa gre za resen problem - KRAJO ur, dopustov, plače ipd … takrat pa takoj težim z zakoni.
Če sem jaz lahko pošten, da sem vsak dan najmanj 10 minut pred začetkom že na firmi, da grem na malico točno takrat, ko je malica, da sem na malici točno 30 minut ali pa kdaj tudi minuto, dve manj, da svoje delo opravljam natančno, brez napak, da grem v garderobo točno ob končani uri itd, še naj bo on do mene pošten!

dreta ::

Owce se strizejo!

krucymucy ::

Jaz sem vedno kriv za vse, ampak imam to v opisu del.
Na posamezniku pa je ali bo delal na tem da bo tega cimmanj ali pa menjal sluzbo.

FTad ::

JH84 je izjavil:

Ko sem začel s službo, sem imel utopična pričakovanja, da več kot bom delal, hitreje bodo nadrejeni opazili mojo pridnost in me ustrezno nagradili. In so me res hitro nagradili, z več dela. Potem sem imel veliko preveč dela in sem seveda naredil tudi kakšno napako, sem bil pa prvi v vrsti jeban. Tisti, ki so pa lepo lagano delali, so imeli pa mir in po možnosti še konkretno večjo plačo. Pa kako sem si vse k srcu jemal.

Pa mi ga je en ponedeljek po praznikih, ko sem poleg vseh nadur še 2 cela vikenda zapored sam bil v hali pa delal, spipalo. Mi je lastnik začel nekaj težit zakaj uno, zakaj drugo. Sem slekel mantl in ga zagnal v steno. Zelo na glas sem mu povedal, da naj gre v pisarno pa mi takoj prinese odpoved...nič ni bilo s tega, smo se pogovorili in sem čez par mesecev dobil povišico.

Je bilo pa hecno, ko sem mu čez kako leto dal odpoved. Smo se lepo razšli, mi je pa rekel, da nisem bil prvi, ki mu je po hali metal mantl.


Na tem mestu bi rad vprasal, kako potem zahtevati oz argumentirati, da si zasluzis povisico, ce si delal 2x vec kot ostali, glede na to, da na splosno te pridnosti ne upostevajo temvec samo izkoriscajo?

JH84 ::

Ja očitno ti mora počit film in postaviš ultimat, da se stvari začnejo premikati. Takrat ti je tako ali tako vseeno,ali dobiš večjo plačo ali pa greš, win-win.
Seveda največkrat to ni pravi način, in je bolje umirjeno, argumentirano in artikulirano navesti dejstva. A po mojih izkušnjah to ne pelje nikamor, največkart sem dobil samo izgovore in prazne obljube.

Drugače pa lahko ocenim, da v manjših firmah kjer sem bil (do 30 zaposlenih), lastniki in šefi zelo dobro vedo, kdo dela in kdo ne, kdo je nadomestljiv in kdo ne, zato pa tudi ultimati velikokrat uspejo. Ampak zakaj bi dali nekomu več kot je minimalno potrebno, če pa potem za njih (lastnike) ostane manj???

Je nekaj postov višje nekdo lepo razložil kako delati...točno tisto za kar si zaposlen na podjetju, ne milimeter levo in ne milimeter desno. Osebno se mi to ne zdi niti približno prav, ampak konja ki vleče, res najbolj tepejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JH84 ()

solatko ::

Kako se doseže boljšo plačo, sem se jaz naučil v Litostroju 1972 leta, ko je na sosednjem rezkalnem stroju (prvi CNC v fabriki) edini znal delat na mašini, je vsake 2 meseca napisal odpoved in jo izročil mojstru, čez dve uri je imel v rokah aneks s precej višjo plačo in je ostal. To je počel kar nekaj časa, potem pa je naredil strojni fax in odšel drugam.

Point je v tem, da imaš velike možnosti, za višjo plačo in izsiljevanje, če stroj, ki ga poslužuješ, obvladaš in ni drugega, ki bi te lahko zamenjal. Takrat lahko dosežeš kar lepo plačo, drugače pa je na DM, kjer lahko to delo izvaja kdor koli po nekaj urah učenja, tam pa pač moraš bit zadovoljen z vsem, kar ti dajo, si pa organiziraš delo tako, da delaš čim manj (kakšne pohitritve določenih operacij, kakšna operacija manj,...) in, če prišparaš vsaj 2 uri dnevno imaš za isto plačo 6 urni delovni dan, win-win.
Delo krepa človeka

korenje3 ::

PreviousUser je izjavil:

Očitno je moje delo, da bdim nad vsem, kar počnejo drugi in da pazim, da ne naredijo napake. Ne, nisem vodja in mislim, da bi vsak moral nositi odgovornost za svoje delo. Sedaj pa obtožujejo mene, ker nisem pravočasno odkril napake drugih. Ima še kdo podobne težave in kako jih rešujete?


Za druge napake nisi kriv, razen če si v verigi. Recimo komerciala -> razvoj -> tehnologija -> proizvodnja. Če se napaka odkrije pri tehnologiji so potem krivi vsi od razvoja naprej, vključno z njihovimi vodji. Glede odgovornosti je pa stvar dogovora.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

korenje3 ::

Vazelin je izjavil:

mitchoo: spominjaš me name včasih. Dosti sekirancije in dosti sem naredil namesto drugih. Noben ni rekel niti hvala.:D Še več, na koncu so celo rekli, da sem se zadnje čase poslabšal, ker nisem bil več pripravljen stiskat za druge.:)) Človek se z leti marsikaj nauči.
Predvsem to, da se mi totalno je*e za morebitni zajeb(e), ki jih naredim. Narediš se francoza, svet gre dalje. ;)

Meni je žal edino to, da nisem kdaj v preteklosti koga "mahnil po glavi". Se moraš zavzeti zase in za svojo dostojanstvo.


To je klasično v podjetjih. Jim daš prst, hočejo roko. Ko nehaš te imajo za največjega sovražnika in začnejo sabotirat.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

louser ::

solatko je izjavil:

Kako se doseže boljšo plačo, sem se jaz naučil v Litostroju 1972 leta, ko je na sosednjem rezkalnem stroju (prvi CNC v fabriki) edini znal delat na mašini, je vsake 2 meseca napisal odpoved in jo izročil mojstru, čez dve uri je imel v rokah aneks s precej višjo plačo in je ostal. To je počel kar nekaj časa, potem pa je naredil strojni fax in odšel drugam.

Point je v tem, da imaš velike možnosti, za višjo plačo in izsiljevanje, če stroj, ki ga poslužuješ, obvladaš in ni drugega, ki bi te lahko zamenjal. Takrat lahko dosežeš kar lepo plačo, drugače pa je na DM, kjer lahko to delo izvaja kdor koli po nekaj urah učenja, tam pa pač moraš bit zadovoljen z vsem, kar ti dajo, si pa organiziraš delo tako, da delaš čim manj (kakšne pohitritve določenih operacij, kakšna operacija manj,...) in, če prišparaš vsaj 2 uri dnevno imaš za isto plačo 6 urni delovni dan, win-win.

Jaz sem si ga zoptimiziral na 3-4 ure na dan.
Pogojujem pa mojo aktivnost čez celotni delovnim z višjim plačilom. Dokler plačila ni, tudi dodatnih aktivnosti ni.

solatko ::

louser - Če si pameten, si lahko len. Podoben trend sem imel tudi sam. Največji problem je potem se delat, da imaš delo, vse drugo je pa super.
Delo krepa človeka
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pustil bom šiht (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10624912 (13204) Steinkauz
»

Izgorelost (burnout) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9916020 (11782) krneki0001
»

Ali lahko delodajalec preveri kandidata za zaposlitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8813687 (10069) harmony
»

Odpoved in daljši odmor od dela (mini penzija) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6411032 (7973) rađo

Več podobnih tem