» »

Shimano vs Decathlon verižnik

Shimano vs Decathlon verižnik

pygmalion ::

Pozdravljeni, imel bi nekaj vprašanj glede zamenjave 7-prestavnega zadnjega verižnika.

Doslej sem že dvakrat zamenjal Shimano verižnik z drugim Shimano verižnikom, kar je bilo precej enostavno (razen da je zelo težko sneti star verižnik).

Tokrat sem nabavil BTwin verižnik pri Decathlonu (made in India) in opazil sem, da so oddaljenosti med posameznimi prestavami manjše - med najnižjo in najvišjo je razlika približno 4mm!

1. Zanima me, ali se Shimano premikalec da nastaviti za drugačen verižnik in ali je to zahteven postopek?

2. Kolikor berem na spletu, naj bi šlo pri BTWin verižniki za Microshift izdelke. Pri BTwin verižniku se mi dopade, da ima ojačano najvišjo prestavo (z najmanj zobci). Kakšne so vaše izkušnje z BTwin rezervnimi deli?

3. Pri vožnji se mi običajno izrabi prav najvišja prestava (z najmanj zobci) in moram cel verižnik zamenjati samo zaradi nje. Ali je to posledica slabega stila vožnje? Mogoče bi moral pogosteje menjati sprednje prestave namesto zadnjih?

energetik ::

1. premikalec? To misliš menjalnik? Ne, razlike med prestavami so standardne glede na število prestav oz. zobnikov na kaseti. Če si ti opazil razliko med razmaki, potem pri tebi nekaj ne štima, si ziher, da primerjaš kasete z enakim številom prestav?

2. BTwin rezervni deli so povsem OK za občasno rekreativno rabo.

3. vedno se bolj znucajo mali zobniki zadaj. Ja, to lahko omiliš z uporabo večjega verižnika spredaj, da imaš potem tudi zadaj na večjih zobnikih. Ampak pri 7-redni kaseti gre za drobiž, pač menjaš bolj pogosto. Pa še to ni treba, če dovolj pogosto menjaš ketno. Če ketna ni podaljšana, se tudi zobje ne bodo obrabljali.
vires in numeris

pygmalion ::

energetik je izjavil:

1. premikalec? To misliš menjalnik? Ne, razlike med prestavami so standardne glede na število prestav oz. zobnikov na kaseti. Če si ti opazil razliko med razmaki, potem pri tebi nekaj ne štima, si ziher, da primerjaš kasete z enakim številom prestav?


Ja, mislil sem menjalnik.

Seveda gre za isto število prestav in isto število zobnikov. Tudi navoj za kolo paše. Samo razdalja med najvišjo in najnižjo prestavo je pri Decathlon verižniku 4mm manjša kot pri Shimano verižniku!

Bi se strinjal, da preredko menjavam verigo. Kakšen nasvet, kdaj jo je treba zamenjati?

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Ko razteg preseže 0,7%!

Glede razmakov, ali imaš kaj zvito ali pa si narobe meril. Ali ti šalta normalno?
vires in numeris

pygmalion ::

energetik je izjavil:

Ko razteg preseže 0,7%!

Glede razmakov, ali imaš kaj zvito ali pa si narobe meril. Ali ti šalta normalno?


Postavil sem en menjalnik poleg drugega, obrnjenega na glavo, in je jasno vidna razlika cca. 4mm.

Ko montiram, je najnižja prestava lepo nastavljena v sredini, najvišja pa preklaplja.

Zgodovina sprememb…

kixs ::

Nabavi istega ali pa kompatibilnega. Ce je fizicna razlika, pac ne bo slo.

Hod menjalnika se je vcasih dal nastimat, ce si sel na vec redni veriznik. Za tvoj problem pa vprasanje. Ce je ozji, mozno da rabi tudi ozjo verigo.

energetik ::

pygmalion je izjavil:

energetik je izjavil:

Ko razteg preseže 0,7%!

Glede razmakov, ali imaš kaj zvito ali pa si narobe meril. Ali ti šalta normalno?


Postavil sem en menjalnik poleg drugega, obrnjenega na glavo, in je jasno vidna razlika cca. 4mm.

Ko montiram, je najnižja prestava lepo nastavljena v sredini, najvišja pa preklaplja.
A lahko ti to malo poslikaš. Na pamet ti ne bo nihče znal odgovorit. Niti tega ne vemo, ali imaš kaseto za našraufat ali sodobno za nataknit. Načeloma imajo vse 7-redne kasete točno enak, standardni razmak med zobniki 5,0mm.


Sicer se pa popravljam - isti menjalnik lahko dela na različnih kasetah, vsaj tam za 7-10 redne sisteme. Npr. jaz uporabljam 9-redni menjalnik na 7-redni kaseti, z ustrezno nastavitvijo omejitvenega vijaka. Seveda pa mora prestavna ročka natančno ustrezat št. prestav kasete.
vires in numeris

pygmalion ::

energetik je izjavil:

pygmalion je izjavil:


Postavil sem en menjalnik poleg drugega, obrnjenega na glavo, in je jasno vidna razlika cca. 4mm.

A lahko ti to malo poslikaš. Na pamet ti ne bo nihče znal odgovorit. Niti tega ne vemo, ali imaš kaseto za našraufat ali sodobno za nataknit.


Verižnik se navijači, spodaj pa je slika. Nisem meril, a razlika je približno polovica oddaljenosti med prestavama (večino z zgornje strani malo pa tudi s spodnje).


Sem šel v Deacathlon in so mi ga brez težav vzeli nazaj. Menda naj bi se to dalo pri prestavah nastaviti, zato bodo pač verižnik uporabili sami.

Vsekakor je dobro vedeti, da ni mogoče zamenjati Shimano verižnik z Decathlon verižnikom brez dodatnih nastavitev.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

To je čudno, moralo bi biti enako za vse 7-redne kasete. Kaj pa če imaš le znucano prestavno ročko in/ali pokrivljene stare zobnike?
vires in numeris

pygmalion ::

energetik je izjavil:

To je čudno, moralo bi biti enako za vse 7-redne kasete. Kaj pa če imaš le znucano prestavno ročko in/ali pokrivljene stare zobnike?


Skoraj 100% sem prepričan, da nič ni pokrivljeno ali znucano. Zdaj sem naročil Shimano verižnik na AliExpressu (cena ista ampak treba čakati dva tedna). Tako kot sem že pred leti dvakrat naročil Shimano verižnik na AliExpressu in so vedno vsi bili identični. Če koga zanima, pa mu lahko shranem stari verižnik, pa se lahko sam prepriča...

Daniel ::

Verjetno ima samo detajle izdelave malenkost drugačne, razmak med zobniki pa je takšen kot mora biti. Delal bi brez problema.

pygmalion ::

Daniel je izjavil:

Verjetno ima samo detajle izdelave malenkost drugačne, razmak med zobniki pa je takšen kot mora biti. Delal bi brez problema.


Sem sprobal. Najnižja prestava je bila veriga v nulo, najvišja pa je preskakovala.

Daniel ::

Mogoče malenkost napačne nastavitve menjalnika? Ker že tako na videz sta verižnika praktično enaka, moralo bi delovati brez problema.

pygmalion ::

Daniel je izjavil:

Mogoče malenkost napačne nastavitve menjalnika? Ker že tako na videz sta verižnika praktično enaka, moralo bi delovati brez problema.


Kot sem že napisal zgoraj, mogoče bi se dalo rešiti z nastavitvijo menjalnika (ne vem kako), ampak samo zamenjava verižnika brez dodatne nastavitve ne deluje v redu.

Daniel ::

YT je poln videov kako se zadevo nastavi. Recimo prvi:



Jaz sem ravno tako menjal zobnik iz 11-34 na 14-34, ker 11 nisem dobil in je bilo treba nastaviti menjalnik. Menjaval pa sem ravno tako zaradi izrabe zadnjega zobnika. In če se prav spomnim tudi moj verižnik ni bil popolnoma enak kot prejšnji, nisem pa primerjal višine.

Če se prav spomnim sem dal ročico v zadnjo prestavo, nato odpel bovden in nastavil menjalnik z vijakom tako, da je gladko tekel v zadnji prestavi. Nato sem spet vpel bovden in napel nastavitveni vijak ravno do meje, ko prične menjalnik premik v nižjo prestavo.

Po potrebi se nastavi še finese z vijaki, glej video.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

kixs ::

Tule je bolj problem rocke (hod rocke), kot pa nastavitev zadnjega menjalnika.

energetik ::

pygmalion je izjavil:

Daniel je izjavil:

Verjetno ima samo detajle izdelave malenkost drugačne, razmak med zobniki pa je takšen kot mora biti. Delal bi brez problema.


Sem sprobal. Najnižja prestava je bila veriga v nulo, najvišja pa je preskakovala.

Izmeri razmake med zobniki, morali bi biti 5,0mm
Starejše 6 rede kasete so imele še 5,5mm. Morda je tvoja stara kaseta taka.
vires in numeris

pygmalion ::

Zaključek zgodbe:

Naročil sem Shimano MF TZ500 verižnik na AliExpressu (https://www.aliexpress.com/item/3298267.... Imel je identične razmake kot obstoječ na kolesu, po zamenjavi nisem rabil namestiti prav ničesar. AliExpressov veružnik je bil celo kakšen euro cenejši je bil od Decathlonovega, a sem ga moral čakati 13 dni. Zdaj bom takoj naročil še enega za rezervo.

Decathlonov verižnik torej ni komaptibilen s Shimano MF TZ500 verižnikom.

energetik je izjavil:

Izmeri razmake med zobniki, morali bi biti 5,0mm
Starejše 6 rede kasete so imele še 5,5mm. Morda je tvoja stara kaseta taka.


Razmiki so 5mm, razen med šesto in sedmo prestavo, kjer je 6mm. Za oba verižnika. Sicer ves čas govorim o verižniku s sedmimi prestavami.

NekdoPach ::

Čist možno, decathlon ima slabše in dražje komponente kot pa neka specializirana (e-)trgovina, jaz pri njih skoraj ne kupujem več. Drugač je pa shimano najboljši glede price/performance.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero kolo (strani: 1 2 3 4105 106 107 108 )

Oddelek: Šport
5368813492 (1375) bm1973
»

A naj kupim gravel bike ali ne? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Šport
696130386 (21554) issak
»

Katere posodobitve naj naredim na svojem MTB kolesu?

Oddelek: Šport
472179 (886) Klamzi
»

Menjalnik na gorskem kolesu (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
566741 (5025) dolenc
»

Kolo - Konec uporabe pogonske verige? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5110269 (5500) s1m0n

Več podobnih tem