» »

Operacija žolčnika

Operacija žolčnika

boskob2 ::

Zdravo,
kaže da ga mi bojo odstranili. Zanima me če je tu kdo ki so mu ga pobrali ven? Koliko časa ste okrevali, so bile kakšne posledice in koliko časa?

Lep pozdrav.

donvito ::

kriptobog ::

Jaz sem ene dva tedna bolj lezal, potem je bilo pa ok. Kake dva meseca brez naprezanja, potem pa pocasi nazaj v fitnes. Pri hrani moras pa dalj casa pazit, da ne jes mastne hrane. Nekateri dolocenih jedi potem ne morejo vec jesti, jaz hvala bogu nimam teh tezav.

fikus_ ::

Fizično po enih treh tednih ok, moraš pa še dlje paziti pri hrani.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

mojsterleo ::

Moji mami so pred nekaj leti odstranili žolčnik.
Očitno ne najbolje saj se je po tem pojavil pruh(kila) ki malo štrli iz trebuha.
Po operaciji si hitro ok. Boš pa od začetka bolj vegi. Dobre so predvsem lahke salame (prsa in podobno), ribe v pločevinki brez olja (še bolje natur-v lastnem soku), hrenovke brez ovoja z manj maščob ipd. Na splošno manj maščob v vsem. Najbolje kakšna žlica dobrega oljčnega olja ali bučnega npr. na solato. Tudi kakšna otherwise agresivna ali pekoča hrana ni priporočljiva.

boskob2 ::

OK, hvala. Sem malo bolj čudn primer ker nimam bolečinskih napadov (razen 2x pol lega nazaj), na mestu žolča me le tišči. Imam pa bolj svetlo rjavo blato, čudne izpuščaje in suho kožo. Pa psihično sem se začel slabo počutit že pred diagnozo. In če jem mastno hrano imam občutek močnega utripa srca.

Ne vem ali pri nas naredijo HIDA skeniranje? Na ultrazvoku se nekaj vidi in čakam posvet, samo sem bolj na dolgem listu ker ni hude bolečine.

Drugo sem mel pa že vse pregledano in na krvi ni nič drugega razen povišan bilirubin (oba).

A druvi ste imeli vsi bolečino ali tudi kaj zgornjega?

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Meni so žolčnik odstranili tam leta 2003. Takrat sem že kakšnih 10 let vedel, da imam žolčni kamen (ja, bil je en sam, konkreten...), mi je pa takrat kirurg rekel, naj ne silim na operacijo, če mi ne dela težav, ker, ko bodo težave, bom itak prišel naokoli :D:P... In bil je mir do leta 2003, ko sem dobil vnetje žolčnika in pristal v bolnišnici za teden dni, kjer so me lepo filali z infuzijo in konkretnimi antibiotiki (kar v infuzijo so jih vbrizgavali), nisem pa smel nič jest niti pit, samo usta sem si lahko vlažil. Takrat se je v Mb čakalo na operacijo žolčnika več kot 2 leti, jaz sem pa bil na vrsti v mesecu dni. Sem bil zaradi operacije v bolnici 5 dni vse skupaj, dva dni pred operacijo in še dva po njej. Operacija je bila laparaskopska, normalno traja okoli 20 minut, pri meni pa se je kirurginja matrala skoraj 2 uri, to pa zato, ker se vnetje še ni popolnoma pozdravilo, pa kamen oz žolčnik je bil velik, na zgornji meji, ki jo so takrat še delali laparaskopsko. Je že tehtala, da bi prešla na klasično operacijo, a ji je le uspelo žolčnik spraviti v vrečko. Po operaciji sem bil še dva dni v bolnici, ker sem imel nameščeno drenažo, v katero je čez noč nekaj nateklo. Ker je bila zadeva jutro po tem suha, sem lahko šel domov...

Kako dolgo moraš okrevati po operaciji, je odvisno predvsem od tipa same oprecije. Če je zadeva izvedena laparaskopsko (na telesu imaš samo tri drobne reze, ki jih ni treba niti zašiti) brez komplikacij, greš domov naslednji dan po operaciji. V primeru klasične operacije pa je okrevanje precej daljše, dokler se ne zaceli operacijski rez...

Po odstranivi žolčnika sem dobil zelo poskočno prebavo :D, sem izredno občutljiv na kvaliteto maščob. Drugače pa jem vse...

Nikomur ne želim "napada" žolčnika, zadeva je konkretno boleča...

Jože

IL_DIAVOLO ::

boskob2 je izjavil:

OK, hvala. Sem malo bolj čudn primer ker nimam bolečinskih napadov (razen 2x pol lega nazaj), na mestu žolča me le tišči. Imam pa bolj svetlo rjavo blato, čudne izpuščaje in suho kožo. Pa psihično sem se začel slabo počutit že pred diagnozo. In če jem mastno hrano imam občutek močnega utripa srca.

Ne vem ali pri nas naredijo HIDA skeniranje? Na ultrazvoku se nekaj vidi in čakam posvet, samo sem bolj na dolgem listu ker ni hude bolečine.

Drugo sem mel pa že vse pregledano in na krvi ni nič drugega razen povišan bilirubin (oba).

A druvi ste imeli vsi bolečino ali tudi kaj zgornjega?


Ja prehrano spremeni in morda bi bilo smiselno narediti gastroskopijo, ce vidis spremembo v blatu in bolecine v zlicki. Lahko je bakterija helicobacter pylori.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kopriwa ::

Simptomi kažejo da nima zadostnega odvajanja žolča v prebavni trak. Gastroskopija je daleč od optimalne diagnostike v tem trenutku, kvečjemu kak ERCP. Jaz našemu rednemu zdravstvenemu sistemu ne zaupam dovolj, zato bi ob takih simptomih OPja odšel še samoplačniško na posvet in poskušal priti do hitrejše obravnave, diagnostike in dokončne diagnoze, če ta še ni jasna.
Definitivno pa takojšnja sprememba prehrane, nič hudo mastne hrane in omejitev ostalih živil, ki obremenijo biliarni sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kopriwa ()

ferko2 ::

mojsterleo je izjavil:

Moji mami so pred nekaj leti odstranili žolčnik.
Očitno ne najbolje saj se je po tem pojavil pruh(kila) ki malo štrli iz trebuha.
Po operaciji si hitro ok. Boš pa od začetka bolj vegi. Dobre so predvsem lahke salame (prsa in podobno), ribe v pločevinki brez olja (še bolje natur-v lastnem soku), hrenovke brez ovoja z manj maščob ipd. Na splošno manj maščob v vsem. Najbolje kakšna žlica dobrega oljčnega olja ali bučnega npr. na solato. Tudi kakšna otherwise agresivna ali pekoča hrana ni priporočljiva.


Ok, priznam da se ne spoznam, ampak to sigurno ni dieta, ki bi pripomogla k okrevanju.
Hrenovka, (lahka) salama? To je vse procesirano, hrenovke sploh z ali brez ovoja.
Pri konzerviranih ribah je olje bolj v službi konservansa kot pa okusa, če odcediš je pomoje še vedno boljše kot v lastnem soku.
Zgoraj so posterji rekli da ne mastne hrane, zakaj bi potem olje dodatno jedel? A se moraš izogibat nasičenih in nenasičenih in trans maščob ali so nenasičene v oljčem olju ok? Kaj pa ribje olje na žlico ali samo omega3 tablete?

Tribal ::

Veliko je pomoje odvisno od starosti. Meni so zelo vnetega odstranili letos februarja. Star sem 42 let.
Operacija bila brez težav. Okrevanje hitro, domov po 2h dneh. Doma par dni počivanja. Čez 14 dni že nežno laufal,
čez 1 mesec že futsal igral. Življenje brez je normalno. Kakšen mesec sem se "dokaj" pazil pri prehrani. Težav z želodcem nisem imel, kdaj pa kdaj me malo tišči ampak nič hujšega. Dejansko pa ne jem suhih salam in pa hrenovk tudi ne več. Puranje prsi so top, mlečni izdelki brez težav.
Pivo mi ne naredi dobro. Žgana pijača travarica ali rakija pa nobenih težav.

Aja operacija je 4 manjše luknjice, tudi pruh je skoraj nemogoče dobiti, če prvih par dni ne delaš neumnosti.

p.s. mastna hrana ni problem, potrebna je kvalitetna hrana. Fast food je no go in tako naprej...

boskob2 ::

kopriwa je izjavil:

Simptomi kažejo da nima zadostnega odvajanja žolča v prebavni trak. Gastroskopija je daleč od optimalne diagnostike v tem trenutku, kvečjemu kak ERCP. Jaz našemu rednemu zdravstvenemu sistemu ne zaupam dovolj, zato bi ob takih simptomih OPja odšel še samoplačniško na posvet in poskušal priti do hitrejše obravnave, diagnostike in dokončne diagnoze, če ta še ni jasna.
Definitivno pa takojšnja sprememba prehrane, nič hudo mastne hrane in omejitev ostalih živil, ki obremenijo biliarni sistem.


Sem že razmišljal o privat, samo ne vem h komu bi šel? Kakšna lista privat zdravnikov ki to obravnavajo?

Drugače pa mi hrana ne dela težav, je pa velik problem koža, ker me srbi in se lušči. Če ne bi imel svetlo rjave barve blata ne bi niti gledal v to smer, menda je lahko koža, srbenje povezano z žolčem. Rad bi diagnozo in potem kaj probal reševat z TUDCA, silimarin... preden mi odstranjujejo organe.

Tribal je izjavil:

Veliko je pomoje odvisno od starosti. Meni so zelo vnetega odstranili letos februarja. Star sem 42 let.


Glede na to da sva isto stara torej ne bom imel težav :)

Kaj pa so bili tvoji simptomi? V glavnem bolečina?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: boskob2 ()

Tribal ::

Sem imel večkrat napade. Zadnji pa ni popustil po tednu dni, ko sem se končno odpravil na urgenco sem bil v parih urah že operiran.
Odkar je odstranjen žolčnik je življenje lepše...

Moj predlog je, ne čakaj in čimprej uredi. Na kliničnem v Ljubljani je bila celotna izkušnja pozitivna in brez bolečin in zapletov.
Da o prijaznosti ne zgubljam preveč besed na hitro povem, da od doktorjev do čistilk vsi prijazni, še najbolj pa sestre.

Največja težava s katero sem se tam soočal je bila spanje, namreč sem navajen na tišino in mir, kar pa tam žal ni. Si na oddelku kjer so bolniki z resnimi težavami in nekako je življenjska izkušnja ko vidiš kako si lahko srečen da se spopadaš s tako enostavno rešljivim problemom.

kopriwa ::

boskob2 je izjavil:


Sem že razmišljal o privat, samo ne vem h komu bi šel? Kakšna lista privat zdravnikov ki to obravnavajo?

Drugače pa mi hrana ne dela težav, je pa velik problem koža, ker me srbi in se lušči. Če ne bi imel svetlo rjave barve blata ne bi niti gledal v to smer, menda je lahko koža, srbenje povezano z žolčem. Rad bi diagnozo in potem kaj probal reševat z TUDCA, silimarin... preden mi odstranjujejo organe.

Posledici nezadostnega odvajanja žolča sta (med drugimi) srbečica in povišan bilirubin. Tudi suha koža, izpuščaji, svetlejše blato, ter zlatenica, če je odvod žolča močno blokiran.
Opcije za samoplačniško pregled, morda diagnostični center Bled, Barsos ali kaj podobnega kjer je gastroenterološka ambulanta dovolj izkušena in ponuja širok spekter diagnostike. Ne oglašujem in priporočam ničesar, ampak za mir v glavi bi si sam želel čim prejšnje diagnoze ob teh simptomih.
Se strinjam, potrebna je diagnoza. Ko se bo pa odpravil problem z odvajanjem žolča (ali so to kamni, pesek) bodo vsi opisani simptomi dokaj hitro izveneli.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Zolcni kamni - diagnoza UZ

Oddelek: Loža
232662 (1487) zee
»

Luskavica (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9911661 (5678) Karen
»

bolečina v predelu trebuha

Oddelek: Loža
3812779 (11018) gddr85
»

Pogoste bolečine v trebuhu...

Oddelek: Loža
4745559 (24143) ThinMan

Več podobnih tem