» »

Backup podatkov ni trivialna stvar (fotografije,media,dokumenti,..)

Backup podatkov ni trivialna stvar (fotografije,media,dokumenti,..)

OutOfTheBox ::

Iz teme Pa je šlo vse rakom žvižgat (udar strele) že povedano, mi je udar strele skuril star NAS - podatki so preživeli. Ta NAS sem načeloma uporabljal za šeranje podatkov v lokalnem omrežju, bi pa sedaj ko sem nabavil novo zadevo (qnap), se bolj posvetil backup-u podatkov predvsem fotografij, videjev in dokumentov. Trenutno zadevo mam po backupih, je pa vse povsod (NAS diski, zunanji diski, USB-ji, cloud), in predvsem neorganizirano.

Tisti ki ste resno vzeli organizacijo in predvsem varnost podatkov (pred izgubo), kako ste se zadeve lotili in kako vam služi? Kakšno konfiguracijo v NAS-u uporabljate (JBOD, RAID 0,1,..). Ali delate tudi backupe NAS-a na zunanje diske,..?

Skratka, kako se zadeve lotit da bo urejena in predvsem sigurna z vidika varnosti podatkov?

Hvala

Baja ::

valda raid 1 ali 5, še boljše zfs. kot si sam ugotovil je fajn da imaš offline kopijo. najboljse isti sistem in samo syncas na vsake tolko.

OutOfTheBox ::

Kaj pa recimo ko napolniš HDD v NASu in ga moraš zamenjati z drugim. Res da imaš še kopijo še drugje ampak tudi tisti disk s kopijami se bo napolnil in ga bo treba zamenjat. Napolnjen disk vključno s kopijo spraviš na varno mesto, ampak tudi diski ki dost časa ne laufajo se lahko pokvarijo.

Skratka scenarij, greš pogledat podatke za 10 let nazaj ko veš da jih imaš na disku (in kopiji), in potem noben od teh ne zalaufa.

Tle mi zadeva ne štima - kako ravnat s podatki iz starih diskov. Ajd ena rešitev bi bila cloud, kjer so vsi podatki shranjeni gor, ampak to nekako ubije namen domačega NASa, pa tudi privatnost je vprašljiva (čeprav naj bi nekje lahko šifriral podatke in ključ si lastiš samo ti - iDrive npr).

Zgodovina sprememb…

Baja ::

za offline pravim da najboljse da imas isto raid sistem, ki ga enkrat tedensko recimo priklopiš in posyncas zadeve. takrat tudi vidiš če je offline še zdrav. ko zmanjka placa, kupiš vecje diske, zamenjas v online, z offline arhiva skopiraš nazaj. seveda moraš tudi v offline potem povečati prostor.

to je samo ena od možnosti. vse je odvisno od budžeta in volje. offline kišto v zgornjem primeru lahko tudi preseliš na drugo lokacijo pa syncas preko neta.

ja, kako pa veš da so podatki preživeli?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

johnnyyy ::

Sistem si postaviš tako, da imaš RAID (1/5/6) oz FS ki ti to omogoča (zfs). Če crkne en disk ga zamenjaš, če zmanjka prostora pa lahko v RAID5, RAID6 ali v FSju enostavno odaš disk in povečaš prostor. To je dobro da delaš na obeh straneh. Večina teh orodij dela tudi crc blokov, tako da potem to vržeš v cron in se ti periodično izvaja, da ugotoviš če so slučajno bloki okvarjeni - le te se avtomatsko postavi nazaj.

To je to. Torej poglej si enega od zfs, mdadm, btrfs.

Baja ::

v FSju enostavno odaš disk in povečaš prostor.


a to se je kaj spremenilo zadnje čase? ker kolko sem jaz nazadnje gledal ni blo tako trivialno (če sploh možno) v zfs dodati še en disk in kar povečati prostor.

johnnyyy ::

Baja je izjavil:

v FSju enostavno odaš disk in povečaš prostor.


a to se je kaj spremenilo zadnje čase? ker kolko sem jaz nazadnje gledal ni blo tako trivialno (če sploh možno) v zfs dodati še en disk in kar povečati prostor.

Hudič je v detajlih :D. V ZFS tega ne moreš narediti - lahko pa dodaš dodatne diske v zpool. Je pa trivialno v mdadm.

Na koncu je pač najbolj pomembno, da veš kaj te lahko doleti in že na začetku izbereš rešitev, ki ti bo povzročala najmanj težav :)

Baja ::

ja, detajli :) tnx za info, bo treba malo pogledat v kratkem kaj je novega. sam sem bolj "konzervativen". mam 4 poole, ko je na najvecjem še plac za podatke z najmanjsega, leti le ta ven, pa notri novi, ki naceloma postane najvecji. tako podatki vedno lepo krožijo po poolih odvisno od potrebe.

johnnyyy ::

Baja je izjavil:

ja, detajli :) tnx za info, bo treba malo pogledat v kratkem kaj je novega. sam sem bolj "konzervativen". mam 4 poole, ko je na najvecjem še plac za podatke z najmanjsega, leti le ta ven, pa notri novi, ki naceloma postane najvecji. tako podatki vedno lepo krožijo po poolih odvisno od potrebe.

Jp :D. No mdadm je precej stara zadeve, btrfs tudi ni nov, kar je bolj frišno je bcachefs. Potrebno se je zavedati, da je vsak ta sistem narejen za neko okolje. Recimo ZFS je narejen za "podatkovne centre" in če imaš +10 diskov se ti ga splača imet. Pri 2 diskih se ti pa bolj splača vzeti btrfs ali mdadm.

Imaš 4 poole ali 4 vdev?

Baja ::

vdevi bodo, ja :)

sirotka ::

Osebno bi raje qnap sistem menjal z Unraidom. Zdaj imaš tudi zfs podporo v poolih, prihaja pa nova verzija, ki bo to podprla tudi v glavnem arrayu. Sicer raje uporabljam v arrayu xfs, 1x parity in 1x disk za podatke, opcija, da diske dodajam, ko mi zmanjka prostora. Prednost je v tem, da gredo diski v spanje ob neuporabi.

Nato imam 2x nvme v zfs mirrorju za vse kar imam inštalirano dodatnega in rabi hitrejše dostope.

Za oddaljeno kopijo uporabljam storadero, 6€ na mesec na TB podatkov, računajo glede na porabo, se pravi, če uporabljaš 1,5TB, ti kasirajo 6€+3€ za pol TB.

Legon ::

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj pa recimo ko napolniš HDD v NASu in ga moraš zamenjati z drugim. Res da imaš še kopijo še drugje ampak tudi tisti disk s kopijami se bo napolnil in ga bo treba zamenjat. Napolnjen disk vključno s kopijo spraviš na varno mesto, ampak tudi diski ki dost časa ne laufajo se lahko pokvarijo.

Skratka scenarij, greš pogledat podatke za 10 let nazaj ko veš da jih imaš na disku (in kopiji), in potem noben od teh ne zalaufa.

Tle mi zadeva ne štima - kako ravnat s podatki iz starih diskov. Ajd ena rešitev bi bila cloud, kjer so vsi podatki shranjeni gor, ampak to nekako ubije namen domačega NASa, pa tudi privatnost je vprašljiva (čeprav naj bi nekje lahko šifriral podatke in ključ si lastiš samo ti - iDrive npr).


Koliko pa dejansko se ti nabere teh podatkov, da moraš menjat diske? A govorimo o kakšni profesionalni rabi al arhiviraš desetine torrentov?

Drugače pa dobri stari 3-2-1 in čim več avtomatizacije. Pri meni imam 2x 4bay NAS na dveh lokacijah (2 drive redundancy). Oba lokalno shranjujeta podatke vsak za svojo lokacijo. Shranjevanje je sprotno, s 3 verzijami datoteke. Enkrat na dan se vrši sync med obema NASoma, enkrat tedensko se naredi kopija podatkov (enkriptana) na cloud. V obeh NASih je 4x16TB in nisem niti blizu kapacitete. Je pa res, da shranjujem res samo podatke, ki imajo neko vrednost (dokumenti, slike...).

Dodatno imajo vse mašine diske v RAID 1.

OutOfTheBox ::

Koliko pa dejansko se ti nabere teh podatkov,


Zaenkrat nisem še menjal diskov, iščem pa sistem za naprej da ne bom že v štartu kaj grozno zafrknil. Drugače pa večina backupa je namenjena fotografijam / videjem, mene in partnerke. Samo jaz imam v cloudu okol 30 jurjev slik in videjev (od leta 2015 naprej, od prej mam po diskih), partnerka nekaj manj. Ta roba ne more bit skoz na cloudu.

Trenutno zaradi prostora snemava na 720p (razen pomembne dogodke na 4k), bi pa vseeno rad šel na 1080p za redno uporabo (vsaka nepomembna zadeva itak nima smisla da se snema na 4k).

Drugo in zadnje so poslovne zadeve ampak tistega ni toliko da bi predstavljalo tak problem kot slike.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Jaz imam vedno še 3. backup na zunanjem offline disku, kjer naredim backup recimo 1x na 3 mesece. Ta disk je vedno offline, spravljen v betonski kleti.
vires in numeris

Legon ::

Poglej realno koliko je tega po volumnu in potem dimenziraj diske po temu. Jaz imam digitaliziran celoten foto/video arhiv zadnjih 50 let, plus kar nekaj 4k video materiala zaradi službe, pa se še vedno pogovarjamo o manj kot 10 TB podatkov, ki jih je vredno dolgoročno hranit. Zaenkrat ne kaže, da bi podatki hitreje rasli od kapacitete nosilcev.

Ampak vsak ima drugačne potrebe, tako da moraš pri sebi ugotovit kaj in kako rabiš. Kakorkoli pa obračaš je hranjene na starih diskih, brez sekundarnih kopij in na eni lokaciji precej riskatna zadeva.

kow ::

Naceloma je tudi ZFS overkill za potrebe arhiviranja. Ne pozabi tudi, da je danes 1TB diska cirka 20e oz. se manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Baja ::

načeloma se lahko tudi s kočijo okoli voziš.

kow ::

Ce je bolj smiselno, zakaj pa ne. Kaj tocno ti prinese ZFS, ce arhiviras fotke, pa res ne razumem. Vecji racun za elektriko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Baja ::

proti enemu disku v omari ti prinese redudanco in integriteto podatkov.

pač, če ti je vseeno ali bo disk v omari crknil ali pa ti bodo bad sektorji pojedli podatke, be my guest. če pa želiš arhiv namesto "arhiva" pa je treba v to vložiti nekaj dnarja in cajta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Legon ::

Zakaj primerjat z enim diskom v omari? Smiselno vprašanje je kaj ti prinese v primerjavi z drugimi diskovnimi polji z redudanco? Sploh če nimaš ECC ram.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

Baja ::

ker je kow že v prejšnji temi težil z diskom in njegovo kopijo.

to da rabiš ECC za zfs je mit. https://jrs-s.net/2015/02/03/will-zfs-a...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

kow ::

Ti je ze Legon odgovoril. ZFS je pac overkill za arhiviranje fotk. Tudi, ce se ti nekaj pixlov pokvari, je irrelevantno (ne potrebujes "self healinga", performanca ipd.).
Bolj pomembno je, da je cim enostavneje menedzirati diskovno polje in menjavati pokvarjene diske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Legon ::

Baja je izjavil:

ker je kow že v prejšnji temi težil z diskom in njegovo kopijo.

to da rabiš ECC za zfs je mit. https://jrs-s.net/2015/02/03/will-zfs-a...


Ne trdim, da rabiš ECC za ZFS, je pa souporaba kot berem zadeve smiselna. Samo mi primarno govorimo o domačem okolju, zato te sprašujem kaj so prednosti diskovnega polja kot je ZFC pred alternativnimi rešitvami, če se pogovarjamo o domači rabi? IMO je bolj pomembno kako enostavno je upravljat polje (še posebej na primer menjava obstoječih diskov za večje), koliko je dela s tem ko odleti disk in kako težko je priti do podatkov, če crkne NAS. ZFS ne poznam dovolj dobro, zato me zanima kaj naj bi bila tista ključna dodana vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

Baja ::

to pa je že čisto druga debata. ja, so verjetno enostavnejse resitve, že raid 1 bo za domačo rabo čist dovolj.

kar sem hotel povedati je, da odlaganje podatkov na diske ni nek zanesljiv arhiv, tudi za domačo rabo. pa kot pravi kow, Tb so poceni, kupiš dva diska, nas box, al pa eno low power piksno pa se ne rabiš sekirati da te bo čez par let glava bolela.

drugače menjava diskov v zfs je isto kot v raidu. zamenjas disk, naredis rebuild. lahko mas tudi hot spare. če crkne masina kjer laufa zfs, enostavno diske prestaviš v drugo kišto in importas pool. pri zfs so vsi potrebni podatki na diskih, kar mislim da ne velja za raid.

solatko ::

OutOfTheBox - Ni mi jasno kaj počnete s podatki, da jih naberete za nekaj HDD-jev. Ne delate nič selekcije med fotografijami, spravljate čisto vse posnetke in ne premislite, da nekaj TB slik, niti slučajno ne boste imeli časa vsaj pogledat, kaj šele sortirat in urejat. Zračunajte koliko ste stari, minimalno 10 sekund na sliko in pomnožite s številom slik, koliko let boste arhiv pregledovali?

Moja taktika je bila vedno iz vsakega dogodka maksimalno 5 slik in to tistih najboljših, vse ostalo gre po nekaj mesecih v koš, tako se mi je pri 70.-ih letih nabralo za nekaj GB slik, kar imam shranjeno na treh koncih in z premeščanjem na novejše medije, tako ni nobene stvari več na VHS, CD in DVD, če prav imam za enkrat še naprave, ki to lahko berejo.
Delo krepa človeka

Invictus ::

Jaz imam za pogledat in uredit cirka 10 let slik, pa ne vem kdaj :)).

Nočem se sploh spravit v to sranje...

PA načeloma brišem sproti, sam zdaj se je pa nabralo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Legon ::

solatko je izjavil:

OutOfTheBox - Ni mi jasno kaj počnete s podatki, da jih naberete za nekaj HDD-jev. Ne delate nič selekcije med fotografijami, spravljate čisto vse posnetke in ne premislite, da nekaj TB slik, niti slučajno ne boste imeli časa vsaj pogledat, kaj šele sortirat in urejat. Zračunajte koliko ste stari, minimalno 10 sekund na sliko in pomnožite s številom slik, koliko let boste arhiv pregledovali?

Moja taktika je bila vedno iz vsakega dogodka maksimalno 5 slik in to tistih najboljših, vse ostalo gre po nekaj mesecih v koš, tako se mi je pri 70.-ih letih nabralo za nekaj GB slik, kar imam shranjeno na treh koncih in z premeščanjem na novejše medije, tako ni nobene stvari več na VHS, CD in DVD, če prav imam za enkrat še naprave, ki to lahko berejo.


Kdo drug kot solatko, da pride moralizirat brez dodane vrednosti. Ja, če se tvoje življenje vrti okg VHS potem res težko nabereš kaj več kot par giga podatkov. Meni že dopust z dronom pride lahko tudi 1 TB, pa še dodatni 1 TB naklofa sin. Potem pa mine par mesecev, da zadevo prepucam in naredim en video in ustrezno kompresiram. Pa vsakič se nabere par posnetkov, ki jih hočem ohranit raw... Tako, da ja odvisno od posameznika se podatki lahko naberejo.

Kot že rečeno vsak zase ve kakšne ima potrebe in temu ustrezno dimenzionira diske. Zdaj gremo pa lahko nazaj na ustrezno temo in pustimo moraliziranje pri strani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

sirotka ::

BTW, če še kdo ne pozna, Immich je top zadeva za arhiviranje slik.

kow ::

sirotka, arhiviranje v kontekstu backupa pomeni nekaj drugega.

energetik ::

solatko je izjavil:

OutOfTheBox - Ni mi jasno kaj počnete s podatki, da jih naberete za nekaj HDD-jev. Ne delate nič selekcije med fotografijami, spravljate čisto vse posnetke in ne premislite, da nekaj TB slik, niti slučajno ne boste imeli časa vsaj pogledat, kaj šele sortirat in urejat. Zračunajte koliko ste stari, minimalno 10 sekund na sliko in pomnožite s številom slik, koliko let boste arhiv pregledovali?

Moja taktika je bila vedno iz vsakega dogodka maksimalno 5 slik in to tistih najboljših, vse ostalo gre po nekaj mesecih v koš, tako se mi je pri 70.-ih letih nabralo za nekaj GB slik, kar imam shranjeno na treh koncih in z premeščanjem na novejše medije, tako ni nobene stvari več na VHS, CD in DVD, če prav imam za enkrat še naprave, ki to lahko berejo.

Ne, jaz ne delam nobene selekcije med fotkami in videi. Je diskovni prostor preveč poceni, da bi tratil svoj čas. Skopiram iz fotkiča in telefona vse, in to je to. Če se kdaj spravimo gledat fotke, pa vržem na ključek izbor določenega dogodka in dam na TV, da gledamo s kavča.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Miki N ::

Mater večkrat sem že pomislil ... kdaj bi bilo dobro tudi kaj natisniti, ker enkrat bodo vsi biti izpuhteli ne nujno iz tehničnih razlogov - nihče se ne bo zajebaval z "administriranjem" teh vaših diskov in kopiranjem ko boste šli v Krtovo deželo medtem ko še dandanes kdaj naključno najdeš desetletja stare "trde kopije", sicer s svojo... patino, nepopolne ampak imajo nek čar.

To je una standardna "koliko bo sploh ostalo za nami, če bi šli vsi biti v koorac (ne samo slike)". Izginili bi kot duhovi. :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Legon ::

ja, to je definitovno povsem druga debata, ki zahteva svoj čas. Kako svojo "digitalno dediščino" pripravit za potomce. Vse od arhivov podatkov, do raznih spletnih računov, dostopov do 100 različnih servisev, sredstev v kripto/mikro posojilih/online stavnicah...

Drugače kar se tiče fotk, vsakoletno naredimo (to je sicer primarno ženin projekt) fotoknjigo. Torej za vsako leto 1, plus občasno ločeno foto knjigo za posamezne večje dogodke (poroka, roadtrip...). In to so ponavadi tiste slike, ki jih tudi največkrat primemo v roke, sploh z mlajšimi otroci. Druga stvar, ki se je pri nas odlično obnesla je bil digitalni fotoframe, ki je rolala slike. Sploh z otroci, ker nam je vsem ostalo v spominu bistveno več dogodkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

kow ::

Mene zivljenje mojih prednikov pretirano ne zanima. Bolj me zanima zivljenje nasih prednikov v splosnem.

Povsem mozno je, da bo kdo "pripravil" gore digitalnega gradiva, ki ga potem nihce nikoli ne bo gledal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Miki N ::

Ja ti profi naročeni albumi so kar kul, pri nas jih nekateri tudi talajo kot darila sorodnikom in se zdi kar dobro sprejeto.

klemenSLO ::

Miki N je izjavil:

Mater večkrat sem že pomislil ... kdaj bi bilo dobro tudi kaj natisniti, ker enkrat bodo vsi biti izpuhteli ne nujno iz tehničnih razlogov - nihče se ne bo zajebaval z "administriranjem" teh vaših diskov in kopiranjem ko boste šli v Krtovo deželo medtem ko še dandanes kdaj naključno najdeš desetletja stare "trde kopije", sicer s svojo... patino, nepopolne ampak imajo nek čar.

To je una standardna "koliko bo sploh ostalo za nami, če bi šli vsi biti v koorac (ne samo slike)". Izginili bi kot duhovi. :(


To je prava pot kar se tiče fotk.
Prvotno skopiram vs dol s fotiča/telefona.
Potem pregled in brisanje. Tako da ostanejo res tisto kar je ok.
Potem se pa rabil nekaj let :8) da sem si vezel čas in iz si skopiral tiste naj fotke in jih natisnil in dal v album!
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

sirotka ::

kow je izjavil:

sirotka, arhiviranje v kontekstu backupa pomeni nekaj drugega.


Letelo je na urejanje in pregled slik.

energetik ::

Miki N je izjavil:

Mater večkrat sem že pomislil ... kdaj bi bilo dobro tudi kaj natisniti, ker enkrat bodo vsi biti izpuhteli ne nujno iz tehničnih razlogov - nihče se ne bo zajebaval z "administriranjem" teh vaših diskov in kopiranjem ko boste šli v Krtovo deželo medtem ko še dandanes kdaj naključno najdeš desetletja stare "trde kopije", sicer s svojo... patino, nepopolne ampak imajo nek čar.

To je una standardna "koliko bo sploh ostalo za nami, če bi šli vsi biti v koorac (ne samo slike)". Izginili bi kot duhovi. :(

Nič ne bo izginilo, če imaš 2 backupa. Moji otroci bodo zihr znali ohranjati oz. pretvoriti posnetke v morebitne nove formate.

Legon je izjavil:

ja, to je definitovno povsem druga debata, ki zahteva svoj čas. Kako svojo "digitalno dediščino" pripravit za potomce. Vse od arhivov podatkov, do raznih spletnih računov, dostopov do 100 različnih servisev, sredstev v kripto/mikro posojilih/online stavnicah...
Vse poverilnice in seed phrase imam zapisane v hard copy in vgravirane v inox ploščice. Žena in otroci vedo, kje je vse, in z nekaj truda bodo prišli do vsega.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

OutOfTheBox ::

Invictus je izjavil:

Jaz imam za pogledat in uredit cirka 10 let slik, pa ne vem kdaj :)).

Nočem se sploh spravit v to sranje...

PA načeloma brišem sproti, sam zdaj se je pa nabralo.


Pri meni je zadeva ista. Ko se je nabralo za več deset GB šare, sem začel sproti urejat, imam pa še vedno za uredit za 15 let nazaj :))

Miki N je izjavil:

Mater večkrat sem že pomislil ... kdaj bi bilo dobro tudi kaj natisniti, ker enkrat bodo vsi biti izpuhteli ne nujno iz tehničnih razlogov - nihče se ne bo zajebaval z "administriranjem" teh vaših diskov in kopiranjem ko boste šli v Krtovo deželo medtem ko še dandanes kdaj naključno najdeš desetletja stare "trde kopije", sicer s svojo... patino, nepopolne ampak imajo nek čar.

To je una standardna "koliko bo sploh ostalo za nami, če bi šli vsi biti v koorac (ne samo slike)". Izginili bi kot duhovi. :(


Partnerka tiste najboljše slike že tiska in jih daje v fizičen album. Npr v DM-u majo to zadevo, sam priključiš telefon gor, zbereš slike in ti natisne.

P.S Na iPhonih dostkrat ne dela, zato morš prinest slike na USB ključu.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Fizični albumi so meni brezveze, že od kar lahko na TV priklopiš fotkiča ali USB.
Gledanje fotk s celo družino na 4K TV s kavča je precej boljše kot pa album.
vires in numeris

OutOfTheBox ::

Drži, vsekakor je bolj priročno gledat na TVju. Problem ni drugi kot sicer digitalni faktor - namreč vedno obstaja neka možnost (čeprav minimalna, če se zadeve lotiš pametno), da ti gre vse v franže.

Pri fizičnem albumu maš pa vsaj nekaj tistih slik / spominov iz določenega obdobja (čeprav tudi to ni 100% proof, da se kaj ne bo zgodilo, npr izgubiš). Ne gre se zdej to za printanje na stotine slik, ampak le nekaj izbranih.

Prej sicer partnerka tega nikoli ni delala, odkar se je pa rodila hčerka, noče nič prepuščat naključju ;((

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Je večja verjetnost, da ti zgori bajta s fizičnim albumom, ali da ti hkrati zagorita 2 bajti z identičnimi digitalnimi kopijami? Jaz imam fotke še v 3. kopiji na drugi fizični lokaciji pri mami, in to na DVD-jih. Odporno še proti EMP.
vires in numeris

Legon ::

Vse je stvar preferenc posameznika, meni na kraj pameti ne pade da bi slike gledal na TVju, razen če gre za neko namensko prezentacijo, recimo potovanja, pred večjo publiko. Ko z otroci pregledujemo slike, vedno samo in le papir. Že tako so ekrani vseprisotni, tako da nimam nikakšne želje jih še dodatno poesedat pred TV. S tem, da z manjšimi otroci tudi po uro in več sedimo in listamo foto knjige.

solatko ::

Miki N - Imam album s klasičnimi slikami.

Legon - Zakaj moraliziranje? Če imaš nekaj 10k ali 100k slik, posnetkov,... je to nemogoče v nekaj letih pregledat, če se spraviš pa sortirat pa .... Razmišljat moraš, ko slikaš in to prineseš domov, en izlet ni problem uredit, 20+ let življenja na slikah pa nemogoče, ker enostavno ne živiš dovolj dolgo.
Delo krepa človeka

Legon ::

Se nikoli nisi razumel, tako da ne dvomim, da tudi tokrat ne bos.

moralize:
to make judgments about right and wrong, esp. in a way that does not consider other people's ideas or opinions.

Clovek je vprasal kako uredit back up in ga ne zanimajo tvoje vrednostne sodbe o tem koliko kdo sortira in brise slike. Ravno tako je brezpredmetno da imas ti samo x GB podatkov.

Zdaj pa res nehaj srat po temi in raje kaj uporabnega prispevaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cloud backup - izkušnje (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
819725 (7706) Lonsarg
»

Fizicni vs. software Raid (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
899910 (7084) MrStein
»

Varnostno kopiranje in arhiviranje v malih in mikro podjetjih (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6111136 (9525) borisk
»

Domači server (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6912314 (8577) MrStein
»

ZFS vprasanja, za in proti, izkusnje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
10620338 (18369) LuiIII

Več podobnih tem