» »

Pa je šlo vse rakom žvižgat (udar strele)

Pa je šlo vse rakom žvižgat (udar strele)

«
1
2

OutOfTheBox ::

Nevihta, prišla "na hitro", 2x počilo v razmaku nekaj minut, druga je bila odločilna ker je sosedu nekam v bajto (ali okoli nje) počilo.

Izkupiček:

1. Modem
2. NAS Strežnik
3. TV Komunikator
4. TV

Zadnjič na tem območju skurilo TV 20 let nazaj, se pa udari strel zadnje cajte dost dogajajo. A protinapetostne zaščite dejansko pomagajo 100% ali je tud tam vse v zraku? Kolega je pravil da je njemu pred leti kurilo vsako leto ne glede na protinapetnostno zaščito.

KraitPay ::

Predvidevam, da je prišlo do "poka" preko komunikacijskih kanalov?

skumpl ::

Lahko zavarovalnica povrne nastalo škodo?

gort ::

Zavarovalnica itak, kaj pa hočeš drugega.

OutOfTheBox ::

KraitPay je izjavil:

Predvidevam, da je prišlo do "poka" preko komunikacijskih kanalov?


Pojma nimam. Vse drugo je ok (npr gospodinjski aparati), ampak kar je bilo priključeno na "internet" je šlo (razen tista škatlica za optiko, kjer piše GPON). PWR in GPON sta zeleni.

Nisem sicer še preverjal, upam pa da tudi diskov ni skurilo v NAS-u. (v tem času ni laufal).

Zgodovina sprememb…

Motion ::

A maš internet po bakru?

Glede elektrike pa tristopenska zaščita pomaga.

Pa za info. Če udari blizu in kabli niso zaščiteni ti zna že sama inducirana napetost skurit kak HDMI vhod, mrežno,... Tako da ni dovolj samo staknt kablov iz vtičnice ampak jih je treba tudi iz naprave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Motion ()

mertseger ::

Če gre za indirektni udar in tega nimaš posebej zavarovanega potem lahk da ne bo nič od zavarovalnice. Prenapetostna ni vedno 100% seveda pa mora biti pravilno narejena kar pa tdi ni vedno. Tista na podaljšku ki jo ima večina ne koristi (skoraj) nič. Pa tudi če i ozemljtev v hiši dobro izvedena (sploh stare bajte ki je nimajo) ti tudi prenapetostna ne koristi prav veliko.

IL_DIAVOLO ::

Odkar imam od A1 zascito, ki preko telefonske linije, kabla in elektrike sciti omrezje, nimam tezav.

https://www.a1.si/zascita-pred-nevihto
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

bauci ::

Prednapetosna zaščita žal ni 100%. Meni je pred enim mesecem strela udarila v streho. Na prednapetosni razdelilnik sem imel priklopleno 5 HIFi naprav. Dve mi je skurilo, tri so ostale ok. Mi je pa skurilo tudi dva stikala za luč in 2 zunanji kameri in še par stvari. Zelo selektivno.

OutOfTheBox ::

Motion je izjavil:

A maš internet po bakru?


Optika.

Kar se tiče zavarovalnice, mislim da mora biti posebej zavarovano za udar strele, kar sam nimam.

Motion ::

OutOfTheBox je izjavil:

Motion je izjavil:

A maš internet po bakru?


Optika.

Kar se tiče zavarovalnice, mislim da mora biti posebej zavarovano za udar strele, kar sam nimam.


potem je pršlo po el kablu. Kot so že rekli. Zaščita mora bit pravilno implementirana, da imaš kake možnosti.

sbawe64 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Odkar imam od A1 zascito, ki preko telefonske linije, kabla in elektrike sciti omrezje, nimam tezav.

https://www.a1.si/zascita-pred-nevihto

OP ima optiko, tako da je šlo za indirektni udar.

20 let nazaj je strela udarila nekje 300 m stran proti travniku, a je kljub temu (samo) brezžični telefon crknil.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

OutOfTheBox ::

OutOfTheBox je izjavil:


Izkupiček:

1. Modem
2. NAS Strežnik
3. TV Komunikator
4. TV




Na list dodajam še dvižna garažna vrata ;(( So pa diski v NAS-u preživeli.

Zgodovina sprememb…

delavec44 ::

Nima motor vrat varovalke? Mogoče je samo to skurilo in zamenjaš.

starfotr ::

Samo večstopenjska zaščita v kombinaciji z dobro ozemljitvijo in brezhibno inštalacijo je dovolj dobra in varna rešitev. Nadgradnja je seveda še strelovod.

Indirektni udar je pogost pojav in nič takega. Šola za naslednjič.

Magic1 ::

Dostikrat ima elektronika protinapetostno zaščito in skuri le varovalko. Napajalniki dostikrat itak prebavijo 2kV špice brez da trznejo.
Magic

OutOfTheBox ::

delavec44 je izjavil:

Nima motor vrat varovalke? Mogoče je samo to skurilo in zamenjaš.


Ma ne verjamem da je motor šel, verjetno plošča (ki da potem komando motorju). Neki utripa lučka na plošči in pritisk na gumb (za odpret vrata), ne da odziva.

starfotr je izjavil:

Samo večstopenjska zaščita v kombinaciji z dobro ozemljitvijo in brezhibno inštalacijo je dovolj dobra in varna rešitev. Nadgradnja je seveda še strelovod.

Indirektni udar je pogost pojav in nič takega. Šola za naslednjič.


Ja sej načeloma ni panike, do danes ni bilo kakšnih šusov tle blizu, se pa verjetno zadeva spreminja in bo potreba implementirat določene ukrepe. Se bo zrihtal, so pa sitnosti :)

Lih zdej slišim sosede skoz okno, neki paničarijo. Moram it vprašat kaj je njim skurlo ;((

Zgodovina sprememb…

mirator ::

Protinapetostnih zaščit (OutOfTheBox) ni!
Prednapetostnih zaščit (bauci) ni!
So samo prenapetostne zaščite, ki ščitijo pred obratovalnimi prenapetostmi v električnih omrežjih in atmosferskimi prenapetostmi.
Strelovod ščiti pred direktnim udarom strele, prenapetostni odvodniki pa pred indirektnim udarom oz. zaradi induciranih napetosti v el. inštalacijah.
100% zaščite skoraj ni oz. je nihče ne more jamčiti, je pa blizu 100%, če je pravilno izveden strelovod in notranja prenapetostna zaščita I., II. in III. stopnje.

delavec44 ::

OutOfTheBox je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Nima motor vrat varovalke? Mogoče je samo to skurilo in zamenjaš.


Ma ne verjamem da je motor šel, verjetno plošča (ki da potem komando motorju). Neki utripa lučka na plošči in pritisk na gumb (za odpret vrata), ne da odziva.



Saj na plošči je varovalka. Pač laično sem napisal motor, ker je vse v isti škatli.

dronyx ::

Ko sem prebral naslov sem mislil, da je zgorela hiša, štala in kozolec pod katerim je bil parkiran kamper vreden 200.000 €.

blink ::

Jaz imam tole prenapetostno zascito ze 25 let
https://www.le-tehnika.com/sl/izdelek/o...

Koliko to pomaga? Cca. 3x sem v tem casu menjal mini varovalko notri, kaksnega direktnega udara v hiso se ni bilo (brez strelovoda), je pa ze sosedu 30m stran vsekalo v dimnik (brez strelovoda).

blink ::

dronyx je izjavil:

Ko sem prebral naslov sem mislil, da je zgorela hiša, štala in kozolec pod katerim je bil parkiran kamper vreden 200.000 €.


Saj je dovolj da ti skuri zgolj napravo z diskom kjer so pomembne datoteke. Zato je pa dobro imeti se offline backup, ki ni povezan niti na internet niti v elektriko.

OutOfTheBox ::

Sem ravnokar govoril s sosedom - v streho je strela udarila, cca 20-30m zračne linije od nas, šele po tem sem malo bolj opazil da so črepinje korcev tudi po našem dvorišču, travniku,..

Skratka ena nova.

Zgodovina sprememb…

delavec44 ::

Ima katera hiša v radiju strelovod?

OutOfTheBox ::

Sicer z gotovostjo ne morem trditi, sem pa skoraj prepričan da ga nima.

link_up ::

starfotr je izjavil:

Samo večstopenjska zaščita v kombinaciji z dobro ozemljitvijo in brezhibno inštalacijo je dovolj dobra in varna rešitev. Nadgradnja je seveda še strelovod.

Indirektni udar je pogost pojav in nič takega. Šola za naslednjič.



ah daj no...tapravi desci gradijo na 20cm gume pod 20m drevesi. :)
In and Out

OutOfTheBox ::

Zanimivo je da je ruter in optični pretvornik preživel (ONT), GPON luč sveti zeleno, medtem ko sta NAS in modem šla v franže. Eno vprašanje - optiko mi je GVO postavljal, sem pa čist pozabil kdo mi je ONT prišel priključit. Če bi šel tudi ONT, koga bi moral poklicat da to zamenja?

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Svojega ponudnika interneta, s katerim imaš sklenjeno pogodbo.

OutOfTheBox ::

Ampak bi skoraj stavil da mi oni (operater) niso takrat prinesli te zadeve (ne bom dal roke v ogenj). A operater (A1 v mojem primeru), vidi da imam vzpostavljen optični signal (tudi če ni modem priključen) ? Vem da je takrat ta ko je prinesel modem, nekoga klical ker se na ONTju ni pokazala zelena luč da so preverjali signal in so potem neki na daljavo rihtal.

Rad bi sam izvedel če je dejansko vse ok z ONTjem, da ne zgubim preveč dni medtem ko čakam na nov modem.

Zgodovina sprememb…

raceboy ::

pomoje je najboljsa zascita UPS. zvezes internetne aparate gor in imas vec moznosti za "prezivet". ce pa imas se baker pa se en najbolj neumen switch po modemu in potem naprej v omrezje.

val46 ::

OutOfTheBox je izjavil:

Ampak bi skoraj stavil da mi oni (operater) niso takrat prinesli te zadeve (ne bom dal roke v ogenj). A operater (A1 v mojem primeru), vidi da imam vzpostavljen optični signal (tudi če ni modem priključen) ? Vem da je takrat ta ko je prinesel modem, nekoga klical ker se na ONTju ni pokazala zelena luč da so preverjali signal in so potem neki na daljavo rihtal.

Rad bi sam izvedel če je dejansko vse ok z ONTjem, da ne zgubim preveč dni medtem ko čakam na nov modem.


Jaz sem isto na A1 in sem doživel enako oziroma podobno zadevo pred par meseci. Skurilo računalnik, dve televiziji, modem, rombo, hišni telefon,...v glavnem, škode za par jurjev.

Kar hočem povedat, da kar je bilo na optiki, mi je prišla GVO rihtat(menjat tisto škatlico, kjer pride optika do modema+preverit optično žico od razdelilne omarice do hiše), modem mi je pa prišel zamenjat tehnik od A1 potem, ko jim je GVO javil, da linija deluje. Sam tolk v vednost, če ti to kaj pomaga.

OutOfTheBox ::

Kar hočem povedat, da kar je bilo na optiki, mi je prišla GVO rihtat(menjat tisto škatlico, kjer pride optika do modema+preverit optično žico od razdelilne omarice do hiše), modem mi je pa prišel zamenjat tehnik od A1 potem, ko jim je GVO javil, da linija deluje. Sam tolk v vednost, če ti to kaj pomaga.


Hvala ti. Se mi je zdelo da za optični pretvornik ni odgovoren operater. A si za pretvornik ki ga je GVO prišel zamenjat, moral kaj plačat?

Kakorkoli, danes mi pošta tako ali drugače prinese nov modem pa bomo videli.

Zgodovina sprememb…

MadMen ::

OutOfTheBox je izjavil:


Hvala ti. Se mi je zdelo da za optični pretvornik ni odgovoren operater.

V vsakem primeru ti kličeš svojega operaterja. Odgovoren je seveda skrbnik omrežja, ampak z njimi ima pogodbo tvoj operater in ne ti.

Dtrader ::

Največji shit pri udaru strel so toplotne črpalke. Če jo imate možnost odklopit iz omrežja kadar so nevihte, to storite. Ne bo vam žal. To naredite tudi pri različnih posegih v električni sistem po hiši. Na toplotni prežge plato, pa je za več jurjev škode. Odklop je vedno najboljša zaščita.
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

OutOfTheBox ::

Koliko so pa električni avtomobili dovzetni za okvaro, če ravno v tistem času avto polniš?

Duhec ::

V posameznih napravah je lahko šla zgolj varovalka, varistor, (ntc) vhodni upor, vse troje ali pa kaj več.
Garancije ti tega ne krijejo, razen, če imaš extra zavarovano. Pokukaj v posamezne naprave kakšno je stanje, z multimetrom pomeriš varovalko, varistor, ntc upor itd.
Če nisi vešč tega potem nesi v prvi (rtv) servis elektronike.
Ti znajo porihtati kar je še smiselno.
http://blackbird.si/

pixelzgaming ::

OutOfTheBox je izjavil:

A operater (A1 v mojem primeru), vidi da imam vzpostavljen optični signal (tudi če ni modem priključen) ?


Vidijo se parametri na ONT (RX, TX, temperatura), kaj druga razen reset porta na daljavo ne gre. Lahko da ti je šel tudi ONT (ETH port), če ne sveti LAN.
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

Zgodovina sprememb…

OutOfTheBox ::

Lan ni svetil ker ni bil priključen v modem. Skratka dobil sem novega in zadeva funkcionira. Moram pa povedat da sem na hotspotu (5G) 2 dni trpel. Dopoldne zanesljivo čez 100MB, zvečer 1MB, niti strani ni odpiral.

:))

delavec44 ::

OutOfTheBox je izjavil:

Lan ni svetil ker ni bil priključen v modem. Skratka dobil sem novega in zadeva funkcionira. Moram pa povedat da sem na hotspotu (5G) 2 dni trpel. Dopoldne zanesljivo čez 100MB, zvečer 1MB, niti strani ni odpiral.

:))


Naj ugibam, A1?

Invictus ::

OutOfTheBox je izjavil:

Koliko so pa električni avtomobili dovzetni za okvaro, če ravno v tistem času avto polniš?

Nafilan v sekundi >:D...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

val46 ::

OutOfTheBox je izjavil:

Lan ni svetil ker ni bil priključen v modem. Skratka dobil sem novega in zadeva funkcionira. Moram pa povedat da sem na hotspotu (5G) 2 dni trpel. Dopoldne zanesljivo čez 100MB, zvečer 1MB, niti strani ni odpiral.

:))

Super, pol predvidevam da si rešil. Za tvoje vprašanje gor pa, nisem jst nič se z GVO menil. Vse, od javljanja okvare pa do konca, sem se le z A1 menil, so pa oni sami že ob javljeni okvari rekli, da bodo poslali tehnike GVO na teren, ker sem jim rekel, da je zgleda prišla strela v hišo po optiki( Kjer je postaljen jašek za optiko ob hiši, je bil udarec v smreko in potem v zemljo, tako da je kovinski jašek v luft vrglo in ga odprlo). Tako da so prvo oni prišli, zamenjali kar je bilo pač potrebno, potem je pa čez par ur prišel še tehnik A1 s modemom in TV komunikatorji ter vse priklopil in testiral. Pa še ni delalo, je bil še ene pol ure na telefonu z tehnično službo, da so končno zrihtali. Nisem pa rabil nič plačat, edino kar sem imel stroška glede tega(če odštejem okvarjene aparate), je bilo 10m UTP kabla do TV v zgornjem nadstropju, ki ga je razfukalo in sem ga moral menjati.

OutOfTheBox ::

delavec44 je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

Lan ni svetil ker ni bil priključen v modem. Skratka dobil sem novega in zadeva funkcionira. Moram pa povedat da sem na hotspotu (5G) 2 dni trpel. Dopoldne zanesljivo čez 100MB, zvečer 1MB, niti strani ni odpiral.

:))


Naj ugibam, A1?



drži. Sicer ne verjamem da bi bilo kaj dost drugače če bi bil Telekom. Ne vem tudi kako majo prioritete v prometu zrihtane, npr loadanje torrentov ipd.

Zgodovina sprememb…

OutOfTheBox ::

val46 je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

Lan ni svetil ker ni bil priključen v modem. Skratka dobil sem novega in zadeva funkcionira. Moram pa povedat da sem na hotspotu (5G) 2 dni trpel. Dopoldne zanesljivo čez 100MB, zvečer 1MB, niti strani ni odpiral.

:))

Super, pol predvidevam da si rešil. Za tvoje vprašanje gor pa, nisem jst nič se z GVO menil. Vse, od javljanja okvare pa do konca, sem se le z A1 menil, so pa oni sami že ob javljeni okvari rekli, da bodo poslali tehnike GVO na teren, ker sem jim rekel, da je zgleda prišla strela v hišo po optiki( Kjer je postaljen jašek za optiko ob hiši, je bil udarec v smreko in potem v zemljo, tako da je kovinski jašek v luft vrglo in ga odprlo). Tako da so prvo oni prišli, zamenjali kar je bilo pač potrebno, potem je pa čez par ur prišel še tehnik A1 s modemom in TV komunikatorji ter vse priklopil in testiral. Pa še ni delalo, je bil še ene pol ure na telefonu z tehnično službo, da so končno zrihtali.


Sem rešil ja, sicer pa hvala. Upam da ne bo več problemov (zdej bom še protinapetostne zaščite nabavil), ampak dobro vedet.

Drugač pa noro

Nisem pa rabil nič plačat, edino kar sem imel stroška glede tega(če odštejem okvarjene aparate), je bilo 10m UTP kabla do TV v zgornjem nadstropju, ki ga je razfukalo in sem ga moral menjati.

DamijanD ::

Kako pa pride strela po optiki? Mislim a ni kabel v celoti plastičen?

delavec44 ::

OutOfTheBox je izjavil:

delavec44 je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

Lan ni svetil ker ni bil priključen v modem. Skratka dobil sem novega in zadeva funkcionira. Moram pa povedat da sem na hotspotu (5G) 2 dni trpel. Dopoldne zanesljivo čez 100MB, zvečer 1MB, niti strani ni odpiral.

:))


Naj ugibam, A1?



drži. Sicer ne verjamem da bi bilo kaj dost drugače če bi bil Telekom. Ne vem tudi kako majo prioritete v prometu zrihtane, npr loadanje torrentov ipd.


Odvisno od lokacije. Jaz sem imel pri A1 podobne simptome. Telemach gre iz 120 MB/s le na 40 MB/s na 4G. Telekom je boljši ampak dražji.
Promet mora pa biti zaenkrat po zakonu še nevtralen.

DamijanD je izjavil:

Kako pa pride strela po optiki? Mislim a ni kabel v celoti plastičen?


Ne more priti. Po elektriki ji skuri. Že inducirana je včasih dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

val46 ::

Ej, ne me vprašati. Jaz sam vem kam je udarila strela in kaj mi je takrat skurilo.
Tle se lepo vidi, kam je udarilo:
https://imgur.com/GUu5Zid
https://imgur.com/8Tqf5UK

To je pa naredilo z UTP kablom v dozi:
https://imgur.com/Elf8FZS

Tako da, nisem strakovnjak, ampak strela je udarila tam kjer je jašek za optiko pri hiši in mi je skurilo čisto vse, kar je imelo kakršnokoli povezavo z internetom. Zdej, ali je to slučaj ali anomalija, ne vem, vem sam da je zame bila kar realnost.

delavec44 ::

Ok, tehnično po optičnem kablu ne more, zgleda je pa problem drugje in je odvisno od vrste kabla in kakšno zaščito ima.

Although the signals in fiber cables are optical signals, most of the outdoor optical cables using reinforced cores or armored optical cables are easy to get damaged under lightning because of the metal protective layer inside the cable.

val46 ::

No, potem se je kot kaže to pri meni zgodilo. Sej pravim, nism lih stručko za te zadeve, vem pa kaj je blo in kaj vse je skurila strela. Ni pa fajn, ko te ponoči zbudi tak grom, da bi še mrtvega obudil, pol pa ko zjutraj začneš probavat kaj dela in kaj ne, ti gre kar na jok. Kot sem rekel, dva TVja, en stacionarni računalnik, vsi komunikatorji, modem, romba, telefon, nekaj na peči v centralni, pa še par malenkosti. Peč in eno tv sem popravil oziroma so jo popravili, vse ostalo je šlo na kosovne odpadke in je blo treba kupit novo.

delavec44 ::

Sicer se sam jezim, da mi nočejo potegniti optike, ampak me bo pa sedaj precej manj skrbelo ob neurjih, ko bom na 4G. Vse ima dobre in slabe strani.
Baker je pa itak najbolj nevaren.

blink ::

val46 je izjavil:

Ej, ne me vprašati. Jaz sam vem kam je udarila strela in kaj mi je takrat skurilo.
Tle se lepo vidi, kam je udarilo:
https://imgur.com/GUu5Zid
https://imgur.com/8Tqf5UK

To je pa naredilo z UTP kablom v dozi:
https://imgur.com/Elf8FZS

Tako da, nisem strakovnjak, ampak strela je udarila tam kjer je jašek za optiko pri hiši in mi je skurilo čisto vse, kar je imelo kakršnokoli povezavo z internetom. Zdej, ali je to slučaj ali anomalija, ne vem, vem sam da je zame bila kar realnost.


Kaksno povezavo si imel od jaska do hise? Ker po opticnem kablu elektrika ne more iti.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Strelovod - da ali ne?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3710186 (2835) DamijanD
»

Telekom omarica v zasebni hiši in udar strele, pomoč! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7811541 (9084) St235
»

Strela skurila mi vse naprave

Oddelek: Zvok in slika
4910286 (7628) RC37
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
254080 (3391) shintaro
»

Kakšno prenapetostno zaščito potrebujem za LAN?

Oddelek: Kaj kupiti
203728 (2891) meacho

Več podobnih tem