» »

ZFS vprasanja, za in proti, izkusnje

ZFS vprasanja, za in proti, izkusnje

1 2
3
»

Baja ::

xandros je izjavil:

Postavim si en server, notri bi dal dva ali tri diske v raid.
Kaksna je prednost ZFS, pa kaksne so slabosti?

Najbolje iz osebnih izkusenj.


Pred dobrim letom sem postavil zfs server z 8x3tb diskovja v raidz2. Če nebi gor imel še virtualk, bi lahko praktično pozabil da mašina obstaja. Do zdaj ni bilo nobenih težav (razen kaj sem si sam skuhal :) )

Prednosti: Osebno se mi vidi najvecja prednost, da lahko diske na zfs enostavno prestaviš v drugo mašino, če odpove karkoli.

Slabosti: hmm, nisem našel nič

p.s.: Ravno včeraj mi je mrknil napajalnik v enem NAS-u s petimi diski v RAID5. Sreča da imam 2 identična boxa, drugače se mi niti ne sanja kako bi se lotil reševanja podatkov. Napajalnik ni glih standarden, da bi ga lahko zamenjal. Pravkar se kopirajo tudi podatki iz drugega boxa na zfs, NAS-i pa romajo iz bajte ven :)

jype ::

Baja> Slabosti: hmm, nisem našel nič

Pomnilnik. Za velik ZFS potrebuješ ogromno pomnilnika, ker mora ogromno struktur držati v pomnilniku, da mu ni treba ves čas premetavat glav po diskih. Na 8x3tb polju vsaj 8GB samo za ZFS, če se hočeš jit deduplikacijo pa še precej več. Tako postavitev ti lahko zelo močno pospešita ZIL in L2ARC na SSDju, ki je lahko precej majhen (v primerjavi z arrayem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Baja ::

Ja, res je. RAM-a res nuca, kar zna biti težava za home sistem oz. budget

Sem pa o prednostih in slabostih razmišljal bolj v smeri uporabe in ne toliko v smeri hardware-a

drugače mam notri 32gb ECC, 24Gb namenjenega OI. deduplikacije pa ne izvajam. sem že razmišljal da bi ga skrčil na 18Gb za OI, ampak virtualka freezne, če ji spremenim količino rama, tako da zaenkrat ostaja na 24Gb. verjetno bo tako tudi ostalo, v planu je še en komplet osmih diskov in 32Gb rama :)

zee ::

Hvala za nasvete.

Pri meni bo ob priliki (po poroki anyway) padel en HP Microserver, ki ga kanem naphati z diskovjem in RAM-om, potem pa ZFS (via Debian) all the way. Upam, da bo do takrat ZFS dovolj zrel, da se ga bo dalo uporabljati tudi na / brez kaksnih cudnih carovnij (i.e. tako kot zdaj).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

LuiIII ::

Trenutno postavljam 2x RAID6 s skupno 16-imi diski in 2x240GB SSD predpomnilnika na Windows platformi. To pa zato ker bo ta mašina workstation kjer se krvavo rabi vsak core, drugače bi zadevo dal v VM, ji dal 32GB RAM ter naredil 2xRAIDZ2 in na zadevo pozabil. Tako menim, da je edina pomanjkljivost ZFS ravno to, da ga ne moreš imeti native na Windowsih.

jype ::

LuiIII> Tako menim, da je edina pomanjkljivost ZFS ravno to, da ga ne moreš imeti native na Windowsih.

To je pomanjkljivost Windows, ne ZFS.

LuiIII ::

Pravzaprav imaš prav!
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pokvarjeni podatki pri kopiranju čez mrežo

Oddelek: Pomoč in nasveti
474579 (3185) MrStein
»

HDD - neizbežne napake pri branju (URE)

Oddelek: Strojna oprema
283968 (3323) MrStein
»

Nakup HP Microserverja

Oddelek: Kaj kupiti
193343 (2661) krneki0001
»

Podatkovna dioda

Oddelek: Informacijska varnost
234467 (3843) vostok_1
»

enojno povezan seznam -izpis nazaj

Oddelek: Programiranje
243287 (2827) Randomness

Več podobnih tem