TorrentFreak - Pred 25 leti je tedanji naivni internet močno razburkala izdaja programa Napster, ki je omogočil deljenje avtorsko zaščitenih vsebin na nikoli dotlej videni ravni. Prvega junija 1999 je izšla prva javno dostopna verzija Napsterja, ki je širšo javnost seznanila s formatom mp3. Iznajdba iz leta 1993, ki se je tedaj zdela tehnično zanimiva, a obrobna inovacija, je revolucionirala dojemanje piratstva, konzumiranje glasbe in se danes zrcali v milijarde dolarjev težki industriji pretočnih vsebin.
Format mp3 je prvikrat omogočil digitalni zapis glasbe, ki je brez opaznega znižanja kakovosti bistveno stisnjen. Zgoščenke je bilo možno stisniti v nekaj deset megabajtov, hkrati pa je postalo možno skladbe prenašati po internetu. Naslednji mejnik je bil kanal w00w00 na IRC-u (na omrežju EFnet), kjer so se zbirali nadebudni programerji. Med njimi je bil tudi Shawn Fanning, ki se je prijavil z vzdevkom Napster. Njegov cilj je bil preprost, a velikopotezen: ustvariti omrežje računalnikov, kjer bi lahko delili datoteke in ustvarili veliko bazo. Konkretno: glasbe.
Leta 1999 je tedaj komajda polnoletni Fanning izdal prvo verzijo Napsterja, ki je eksplodirala v popularnosti. Glasbena industrija, ki je tedaj z izdajanjem zgoščenk kovala visoke dobičke in žela visoke marže, se je znašla v škripcih. Vrstili so se izredni sestanki, Napster je grozil, da bo uničil njihovo zlato kokoš. Število uporabnikov Napsterja je raslo in leta 2001 doseglo 26 milijonov, hkrati pa so se kopičile tudi tožbe. RIAA je uspela doseči začasno odredbo za prepoved delovanja omrežja in dve leti po izidu je Napster najprej začasno, nato pa trajno izdihnil, potem ko se je poravnal v večmilijonskih procesih. Kasneje so ga nasledili Kazaa, Grokster, Morpheus, LimeWire in drugi. Tudi ti so bili kratkega veka, saj ima danes protokol za distribuirano deljenje datotek jasnega zmagovalca: torrent.
Založbe pa so ugotovile, da so ljudje pripravljeni plačati tudi za digitalno distribucijo. Medtem ko se prodaja skladb v digitalni obliki nikoli ni zares uveljavila, so pretočne storitve zadetek v polno. Danes se večina glasbe posluša tako.
Včasih sem MLDonkey uporabljal - client za eDonkey/KAD/Overnet/Bittorent/DirectConnect . Zadeva je zgleda še uporabna, celo docker container je nekdo naredil : https://github.com/logicwar/mldonkey . DirectConnect mi je še posebej bil zanimiv za raziskovanje vsebine, se povežeš na hub-e ki so specializirani za neko temo, in se sprehajaš po folderjih od folka, cel kup zadev, razne zbirke - folk veliko truda vloži, dosti dobrih anime serij dol dobil.
Ze leta najboljsi p2p client, z dalec najbolj urejeno skupnostjo.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein
Avtor Kjofola (Christophe Thibault) se je potem pridružil Justin Franklu pri razvoju Winampa za nekaj časa, ko je zgodba z AOL propadla sta pa začela skupni projekt Reaper DAW .
Res je, imam tudi sam nekaj 486 mašin, ena celo z 1x CDROM pogonom, ki imajo datume iz konec 90ih na zadnji strani in celo eno, ki se je uporabljala še leta 2004, če sodim po datotekah na disku.
Jaz sem sicer do leta 2000 naredil preskok iz 386DX40 na pentium ali celo pentium2, ko je foter pripeljal iz službe en odpisan računalnik.
moj prvi takrat se pri mlakarju (mislim, da je to zdej mlacom)... mislim, da je blo 1992.. sx386 16/25mhz 40mb disk.. in mislim da 14" color ekran... prej pa komodor
Oink tracker je bil prava zakladnica glasbe v flac formatu, drugače je bil pa meni najljubši DL iz irca, verjetno se še kdo spomni packetnews iskalnika.
vedno manj je vsebin, ki si jih želim 'pretočiti'...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
Samo omenim, za vse, ki se jim toži po oinku, what.cd,...
Imate na voljo Redacted in Orpheus (malo lažje priti nanj).
Preveril in imata oba neke kvazi intervjuje ki jih je treba opraviti, samo ljudje pišejo da čakajo na to že mesece in še niso na vrsto prišli. Kje so časi ko si se enostavno registriral in je bilo to to
Preden zajamrate o kvaliteti ... to je samo slab posnetek zaslona Macromedia Flash originala, ki je seveda bil v polni vektorski kvaliteti.. samo predvajaj danes to ...