» »

Domači server za ogled video datotek

Domači server za ogled video datotek

Laki_ laik ::

Na duskih imam kar nekaj flmov in ostalih video datotek in slik in bi to rad gledal na tv preko plexa. Zato bi rad vprašal a se za kako zmerno ceno da sestavit strežnik iz starih računalniških komponent ali naj vseeno raje kupim že sestavljen strežnik? Bi pa rad da je čim več mesta za diske.
Hvala
Lp

ginekk ::

najpre vprašanje kaj je zate zmerna cena

Jaz furam strežnik na 15 let stari plati z 2gb rama, zraven pa je ZFS diskovno polje iz 4+2 (redundančna) diskov
tale projekt https://xigmanas.com/xnaswp/

matobeli ::

Plex server lahko inštaliraš tudi na navadnem PCju z windowsi. Če maš dober TV ne rabiš neke blazne mašine ker boš lahko direktno pošiljal stream v TV, če maš pa kaj starejšega bo pa mogoče treba prekodirat, tisto pa rabi malo več moči.

Za kaj več boš moral pa povedat vsaj model TVja in kakšno vsebino želiš gor gledat.

pegasus ::

Zakaj plex? Vsak 10+ let star pc dekodira moderne video vsebine bolje od povprečnega tvja. Samo hdmi kabel potegni od pcja do tvja in si zmagal.

kow ::

Prednost streznika je, da lahko vsebine gledas na vecih napravah, mobilnem telefonu ipd. Ni pa streznik poceni, ker zahteva tudi vzdrzevanje. Ampak ja, ce mu ustreza pc -> tv opcija, je to enostavnejsa resitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

matobeli ::

pegasus je izjavil:

Zakaj plex? Vsak 10+ let star pc dekodira moderne video vsebine bolje od povprečnega tvja.


A si zih?

Mam za HTPC Ryzen 5 4650G in bluray rip pri 4k hdr 10bit hevc ne dela ravno gladko.
Medtem ko tv preko upnpja dela brezhibno.

mihec87 ::

matobeli je izjavil:

pegasus je izjavil:

Zakaj plex? Vsak 10+ let star pc dekodira moderne video vsebine bolje od povprečnega tvja.


A si zih?

Mam za HTPC Ryzen 5 4650G in bluray rip pri 4k hdr 10bit hevc ne dela ravno gladko.
Medtem ko tv preko upnpja dela brezhibno.


Je odvisno od vsebin..

pegasus ::

Ter kako si spimpaš mpv.conf ... saj uporabljate mpv (ex mplayer2), da? Ker kakokoli drugega nima smisla ;)

matobeli ::

tole bi se pa lahko že kot trol post štelo ;)

Nikonja ::

Mater ga komplicirate, on ne rabi strežnik ampak samo navaden NAS.

Ker si očitno new v tem potem definitivno NE zlagat strežnik od starih komponent ker se boš je...l konstanto. Rajš poglej Synology NAS-e, kupi si tistega katerega si lahko privoščiš, kupi enterprise rabljene diske na Amazonu, instaliraj Plex in uživaj. Če se boš odločil za Synology izberi tiste z + na koncu in pazi da imajo Intel CPU, ker ta ima v sebi iGpu kateri precej pomaga pri transkodiranju.

mr_chai ::

Jaz laufam Jellyfin v lxc kontejnerju na Proxmoxu.

Nabavi si kak star NUC, npr tale fujitsu esprimo ebay in poglej malo tutoriale na youtubu za Proxmox, pa si boš lahko naredu svoj NAS, media center, lokalni oblak za fotke iz telefona itd... Velik stvari ti lahko laufa na taki stari mašineriji, če imaš vsaj 8 GB rama.

kow ::

Nikonja je izjavil:

Mater ga komplicirate, on ne rabi strežnik ampak samo navaden NAS.

Ker si očitno new v tem potem definitivno NE zlagat strežnik od starih komponent ker se boš je...l konstanto. Rajš poglej Synology NAS-e, kupi si tistega katerega si lahko privoščiš, kupi enterprise rabljene diske na Amazonu, instaliraj Plex in uživaj. Če se boš odločil za Synology izberi tiste z + na koncu in pazi da imajo Intel CPU, ker ta ima v sebi iGpu kateri precej pomaga pri transkodiranju.


Kaj pa je NAS drugega kot (poceni) streznik.

Invictus ::

No, za sharanje filov rabiš precej manj CPU kot za en strežnik...

Nikonja je izjavil:

Mater ga komplicirate, on ne rabi strežnik ampak samo navaden NAS.

Ker si očitno new v tem potem definitivno NE zlagat strežnik od starih komponent ker se boš je...l konstanto. Rajš poglej Synology NAS-e, kupi si tistega katerega si lahko privoščiš, kupi enterprise rabljene diske na Amazonu, instaliraj Plex in uživaj. Če se boš odločil za Synology izberi tiste z + na koncu in pazi da imajo Intel CPU, ker ta ima v sebi iGpu kateri precej pomaga pri transkodiranju.

Poleg tega jim lahko celo nadgradiš RAM in to celo več kot je uradno podprto. Se splača malo poguglat na to temo...

Da daš 30 EUR za nadgradnjo RAM, ni baš strošek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

vres.ales ::

Jaz sem imel plex na HP Z420 z Xeon E5-1650 v2 procesorjem in je počepnil pri tabolšjih 4k filmih čeprav imam 4k ultra hd na mojem LG 65UM7100PLB
Tako, da sem moral zmontirati novejšo kišto, da je to delalo
Tako, da za plex ne priporočam preveč starih računalnikov

Invictus ::

Zakaj bi sploh recodiral filme on the fly?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vres.ales ::

Ker ne gre vse skozi direct play in včasih rabiš

c3p0 ::

Kaj pa je direct play?

kow ::

Verjetno je mislil, ko streamas klijentu originalen, nespremenjen bitstream - direktno beres video vir.

Ponavadi nimas 100% nadzora nad klijenti oz. nosilci videa in se ni mozno vedno izogniti transkodiranju.

Invictus ::

Mislim, da danes ni naprave, ki ne bi prebavila vse.

Zadnje je tako x265 HEVC, moraš imeti res staro kišto, da tega ne prebavi...

Včasih je bolje zamenjati tiste stare device, kot nabavljati nek hud server za njihovo podporo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vres.ales ::

Ja, saj pravim, da ne priporočam preveč starih kišt. Za x265 rabiš vsaj 6 generacijo intela

Klemen86 ::

Jaz imam plex server na QNAP TS-131K, ki je extra low-end po procesorski moči (4-core 1.7GhZ ARM), disk pa je sicer SSD.
V lokalnem omrežju dostopam do serverja z novim T2 Android boxom, prek interneta/VPN pa z eno Philips Android TV (letnik 2021) in i5-4590 z GTX 1030. Na vseh napravah so vse vsebine tekoče, vključno s 4K ripi.
Tisti, ki se vam vsebine na plexu zatikajo (kljub relativno novem hardwareu), bi bilo smiselno, da še enkrat dobro preverite nastavitve klienta in serverja.

issak ::

vres.ales je izjavil:

Ker ne gre vse skozi direct play in včasih rabiš


VLC na Android TVju prebavi vse.

Jaz imam en Pentium G4560, gor Ubuntu server, 3x4TB ZFS, in gor laufam torrente ter sambo (fileshare), so teh vsebin dostopam preko VLCja na Android TVju (Chromecast 4K), in vse deluje brez težav. Pred tem sem imel Pentium J3160, ki je delal enako dobro.

Imam sicer naložen tudi Plex (v dockerju), ampak ga ne uporabljam, ker takoj ko vklopiš podnapise začne transcodati na strežniku, medtem ko VLC vse prebavi brez transcodinga.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

vres.ales ::

Logično, ker je J3160 novejši kot je Intel 6th gen in nima s tem težav.

issak ::

vres.ales je izjavil:

Logično, ker je J3160 novejši kot je Intel 6th gen in nima s tem težav.


S transcodingom je imel hude težave, kot fileshare (samba) pa ne. VLC je vse sam predvajal.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Nikonja ::

Invictus je izjavil:

No, za sharanje filov rabiš precej manj CPU kot za en strežnik...

Nikonja je izjavil:

Mater ga komplicirate, on ne rabi strežnik ampak samo navaden NAS.

Ker si očitno new v tem potem definitivno NE zlagat strežnik od starih komponent ker se boš je...l konstanto. Rajš poglej Synology NAS-e, kupi si tistega katerega si lahko privoščiš, kupi enterprise rabljene diske na Amazonu, instaliraj Plex in uživaj. Če se boš odločil za Synology izberi tiste z + na koncu in pazi da imajo Intel CPU, ker ta ima v sebi iGpu kateri precej pomaga pri transkodiranju.

Poleg tega jim lahko celo nadgradiš RAM in to celo več kot je uradno podprto. Se splača malo poguglat na to temo...

Da daš 30 EUR za nadgradnjo RAM, ni baš strošek.


Glih to, jaz na svojem imam 18GB (2+16) -res je da jih CPU ne more vse izkoristit, ampak razliko potem uporablja za cache tko da je win/win.

Ni šanse da se j... z proxmox, unraid in podobnimi... res je da imaš več opcij, ampak opcij katere 99% ljudi ne rabi - poskusil pol leta, potem vse skupaj prodal in kupil Synology ker nimam neomejeno časa v življenju - plus to da ti NAS box-i pokrivajo vse moje potrebe z minimalno uzdrževanja, vklopiš, naštimaš vse in pozabiš - tega pa ni z DIY serveri, tam pa skooooz nekaj štimaš, kar je fajn če si mula z neomejeno časa, ostali pa imamo ziher kaj bolj pomembnega za počet.