» »

uvoz (skoraj) novega avta iz Madžarske - izkušnja

uvoz (skoraj) novega avta iz Madžarske - izkušnja

št43 ::

Rad bi opisal svojo izkušnjo z uvozom Suzukija S-cross iz Madžarske, morda bo komu v pomoč. Postopek je zaključen, avto je registriran v SI, tako da ni več neznank.

Začelo se je tako, da sem želel kupiti novega S-crossa v SI, vendar nikakor nisem dobil 2WD, vsi dobavljivi so bili samo 4WD, česar res ne potrebujem in se mi ne zdi smiselno (višja nakupna cena, višja poraba, višji stroški vzdrževanja). Potem sem ugotovil, da so na Madžarskem cenejši in sem se lotil pisanja mailov Suzukijevim prodajalcem čez mejo. Imajo neko konkurenčno prepoved prodajati nove avte za izvoz (avto mora imeti po prodaji vsaj pol leta HU tablice), lahko pa prodajo testno vozilo za namen izvoza. Pri enem od trgovcev v Szekesfehervarju sem se pogodil za testnega S-crossa, starega 3 mesece in z dobrimi 2 000 prevoženimi km. Postopek je bil sledeč:

    1. prek maila dogovor glede vozila; lahko se direktno pošlje mail Suzuki trgovcem, nekateri imajo objavljena testna vozila tudi na hasznaltauto.hu
    2. prodajalca je treba obvezno seznaniti, da gre za nakup brez davka (če ima vozilo manj kot 6 000 prevoženih km ali je staro manj kot pol leta) in določiti končno ceno brez DDV; če prodajalec s tem ni seznanjen (večina misli, da to velja samo za pravne osebe) pošljite link do EU lex strani, ki opisuje tematiko
    3. prek maila podpis pogodbe, jaz sem zahteval tudi, da pogodba vsebuje tekst, da avto ni poškodovan ter koliko km ima in datum prve registracije, prejel sem tudi fotografije
    prejmete račun za avto in nakažete denar (seveda v HUF, jaz sem nakazoval preko Wise)
    4. ko ima prodajalec denar bo avto odjavil iz HU prometa
    5. potem greste avto iskat - jaz sem šel z vlakom v Szekesfehervar, ki je dobro prometno povezan, tam podpišete še zadnje obrazce, jaz sem zahteval dvojezično pogodbo še v angleščini; predhodno prosite prodajalca, da vam uredi tudi COC dokument, ki olajša registracijo
    6. zdaj je treba urediti izvozne tablice, najprej seveda zavarovanje zanje - to je mogoče pri zavarovalnicah Generali in Allianz, s tem, da je prvi cenejši (~20 000 HUF, ca. 50 EUR), obiščite najbližjo poslovalnico, ki jo najdete na GMaps, več ali manj jim postopek ni znan, vendar speljejo; nujno pa boste (absurdno) potrebovali madžarsko telefonsko številko za sklenitev zavarovanja (nanjo prejmete neko kodo, ki jo morate potem vpisati pred podpisom zavarovanja) - dobro se je dogovoriti s prodajalcem, da lahko date njegovo številko in vam potem on posreduje to kodo
    7. ko imate še zavarovanje obiščete upravno enoto (Kormányablak + Hazaváró Pont), na vhodu poveste, kaj želite in vam dajo listek, počakate da se vaša številka prikaže na zaslonu in krenete k pultu, katerega številka se prikaže na TV-ju ter tam poveste, da bi radi izvozne tablice, predložite dokumente (odjavljena HU prometna, zavarovanje, osebni dokument in pogodba o nakupu avta), plačate ~15 000 HUF / ca. 40 EUR in prejmete HU izvozne tablice (začnejo se s črko I in na desni imajo oranžno-rdeč pas z letnico)
    8. vrnete so do svojega avta, montirate tablice in oddrvite domov - prek spleta (ali kakorkoli že) kupite še HU vinjeto (obvezno vpišite registracijo z letnico tablice na koncu)
    9. postopek v SI je bil tukaj že velikokrat opisan - homologacija, vloga za DMV in DDV (če je avto mlajši od pol leta ali ima manj kot 6 000 km in je bil zato kupljen brez DDV v tujini) ter plačilo davkov, sklenitev zavarovanja in pridobitev tablic


Stroškovno pridejo izvozne HU tablice ca. 90 EUR (veljajo 30 dni), najkrajša HU vinjeta je 16,60 EUR, javni promet za pot na HU pa tudi ni pretirano drag (jaz sem plačal 23 EUR iz osrednje SI do Szekesfehervarja). Z angleščino se da, čeprav od začetka vsi pravijo, da ne znajo, se potem večina izkaže za čisto dovolj dobre govorce, da se da zmeniti vse, kar je treba. Vsi so bili prijazni in uslužni, čeprav so delali nekaj, kar jim ni najbolj znano.

Končna bilanca je bila: avto je bil skoraj 3 000 EUR cenejši kot bi bil nov v SI (z vključenimi vsemi dajatvami in potnimi stroški) in dobil sem ga 2 meseca prej, kot pri nas.
  • spremenilo: št43 ()

AgJ1 ::

A niso geografske prepovedi prodaja avtov v EU nezakonite?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgJ1 ()

black ice ::

Z angleščino se da, čeprav od začetka vsi pravijo, da ne znajo, se potem večina izkaže za čisto dovolj dobre govorce, da se da zmeniti vse, kar je treba.

Super. Dosti srece z avtom, testnih se ponavadi ravno ne spara.

AgJ1 je izjavil:

A niso geografske prepovedi prodaja avtov v EU nezakonite?

Mogoce je bil samo dobavljiv v "ne vemo tocno roku". Po mojih izkusnjah so prodajalci precej neprilagodljivi glede tistega, kar nimajo ze vnaprej naroceno.*

*YMMV

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

karafeka ::

Vsaka čast.
Mogoče kdaj prav pride cel postopek vedet.
Čeprav malo dvomim, da lahko z angleščino vse korake daš skozi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

Alexius Heristalski ::

Hvala za odličen prispevek. Koliko dni si čakal od oddaje do rešitve vlog za DMV in DDV?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

black ice ::

Alexius Heristalski je izjavil:

Hvala za odličen prispevek. Koliko dni si čakal od oddaje do rešitve vlog za DMV in DDV?

Pomembna informacija je tudi na kateri izpostavi FURSa.

št43 ::

AgJ1 je izjavil:

A niso geografske prepovedi prodaja avtov v EU nezakonite?

Najverjetneje res, ampak so mi trije trgovci odgovorili v smislu, da ne bo šlo. Ko smo skupaj našli možnost za testnega sem se raje odločil za to, kot za ukvarjanje, kaj bi morali, pa ne smejo...

karafeka je izjavil:

Čeprav malo dvomim, da lahko z angleščino vse korake daš skozi.

Dejansko je ključno, da se lahko prek maila dogovoriš v solidni angleščini (ponekod bi šla skozi tudi nemščina verjetno) s prodajalcem. Tu je največ dogovarjanja. Za zavarovanje in tablice bi šlo tudi "znakovni jezik" in kakšna beseda prek google translate-a. Sicer pa so tudi ljudje, ki so po naključju zraven pripravljeni pomagati.

Alexius Heristalski je izjavil:

Koliko dni si čakal od oddaje do rešitve vlog za DMV in DDV?

Vse skupaj 1 teden, s tem, da sem moral še dopolnjevati vlogo za DMV (želeli so še potrdilo o nakazilu) in potem, preden sem prejel odločbo so želeli, da oddam še vlogo za DDV (jaz je prej nisem, ker moraš tja vpisati tudi znesek DMV v vlogo, tako da se mi je zdelo logično, da najprej uredim DMV in se potem lotim DDV-ja, pa so me potem drugače usmerili). S tem, da se nisem zanimal, kje je najmanj za čakat in oddal na lokalni FU. V vsakem primeru imaš izvozne tablice za 30 dni, meni se res ni mudilo, pa sem bil dokaj hitro konec. Če bi se bolj zavzel, bi bil morda v 1 tednu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

uvoz avtomobila (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
19326059 (1023) MrGTO
»

Uvoz novega avtomobila iz Nemčije

Oddelek: Na cesti
247499 (2597) pe3c
»

Uvoz avtomobila iz Nemčije (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6432894 (1921) korenje3
»

Uvoz avtomobila iz tujine

Oddelek: Na cesti
4524373 (4444) benjaminp
»

Uvoz vozila iz tujine

Oddelek: Na cesti
257342 (4831) gegoran

Več podobnih tem