» »

PC povzroča težave električni omarici z PLC

PC povzroča težave električni omarici z PLC

Vesoljc ::

Na hiši imam elektro omarico v kateri ždi AM550-TD1 PLC. Decembra 2023 je prišel mojster z elektra, ki je pravil, da jim moje merilno mesto ne sporoča porabe. Na hitro je zadevo pogledal, ter povedal, da zadeva res ne oddaja, ter da se bodo oglasili serviserji. Februarja 2024 sta prišla dva mojstra, ki sta zadevo diagnosticirala ter povedala (mene osebno takrat ni bilo doma), da prihaja do motenj z "notranje" strani, torej iz hiše. Po pretikanju varovalk in lokalnih podaljškov, sta ugotovila, da motnje povroča moj domači server (prižgan 24/7). Ko sta ga odklopila, so motnje (baje) izginile. PC je neki low power celeron, 400w bequiet psu, itd... PC laufa že 4+ let, v začetku leta 2022 je AM550 začel oddajati stanje, zadnje oddano stanje pa je bilo 2023/11.

Kot neuku iz tega foha, mi lahko kdo razloži, kako oz. zakaj naj bi pc povzročal težave?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

starfotr ::

Tvoj PC oddaja lahko konduktivne in/ali sevalne motnje.

Morda jih v preteklosti ni oddajal ali pa so bile vrednosti nižje in ni motilo nikogar.

Pobrskaj po spletu o EMC/EMI.

Najverjetneje je kriv tvoj napajalnik. Menjaj ga s kakovostnim.

Jaz sem 99 %, da je to sestavljen PC po kosih in ne tovarniški PC (HP, Lenovo, Dell...)

Nikonja ::

Zanimivo, če lahko pogruntaš zakaj se to dogaja lahko kar drago prodaš tehnologijo :)

Furbo ::

Meri jo verjetno še vseeno, samo oddaja ne. Ugibam.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

starfotr ::

Tako je. PLC je komunikacija.

Power-line communication @ Wikipedia

A. Smith ::

Se strinjam s starfotrom in Furbotom.

PLC komunikacija poteka na nekem določenem frekvenčnem spektru. Če napajalnik oddaja v omrežje signal podobnih frekvenc, lahko to zmoti PLC komunikacijo do te mere, da ne poteka več.

Slišal sem, da PLC komunikacija deluje samo, dokler so vsi porabniki z EU trga in skladni s tukajšnjimi EMI predpisi. Kitajska elektronika, napr svetilka lahko hitro vse podre.

Najbrž bo še najlažje tisti PC napajalnik zamenjati. Bolj uveljavljene znamke ne bi smele imeti težav s skladnostjo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

int47 ::

Če je prostor, lahko v napajalniku poskusiš zamenjati IEC vtikač z verzijo s filtrom. Pred časom jih je imel JUST na Brnčičevi v LJ precej ugodno.

Drugače pa IEC13 - IEC 14 podaljšek, škatlo, dve uvodnici in nekaj takšnega.

Vesoljc ::

Ja, pc je lastnoročno sestavljen, sem pa zdej preveril točno kateri model je notri:
https://www.bequiet.com/en/powersupply/...

Afaik, bequiet niso glih nek šrot... ali pač... mogoče je pa res oddelal svoje, kupljen je bil 2018, od 2019 pa laufa 24/7
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Daniel ::

BeQuiet je top roba ampak ravno tako se lahko zgodi, da nekaj odpove.

Vesoljc ::

A obstaja kak semi preprost nacin za domaco diagnostiko tega problema?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

starfotr ::

Najlažje je, da naročiš nekoga, da ti pride izmerit. Samo boš plačal.

Predlagam ti, da kupiš filter, kot je omenjen zgoraj. In nekje si sposodiš nov napajalnik.

Probaš dodat filter, če zadeva reši težavo, ok.

Če ne, menjaš napajalnik. Pokliči svoj loklni elektro in naj povedo, če lahko odčitajo po enem ali drugem ukrepu. PLC je sicer precej nezanesljiva komunikacija. Polno problemov je na terenu.

A. Smith ::

Vesoljc je izjavil:

A obstaja kak semi preprost nacin za domaco diagnostiko tega problema?

Lahko neseš kakšnemu elektroniku pogledat, če kaj najde. Včasih na vhodu napajanja kakšen filtrski kondenzator crkne, itd. Če to ne deluje, nekam naknadno namestiti filter, če pa še to ne, pa menjati napajalnik.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

mertseger ::

Mogoče si preberi tole

https://bb.si/f/docs/diplomska-dela/sab...

Da boš malo širše razumel problematiko pa napisano je da vsak razume.

janezvalva° ::

a tile iz elektra ne morejo nek svoj filter dat noter v omarico, če hočejo imet svojo "komunikacijo"? zakaj se moraš ti s tem ukvarjat?

MadMax ::

Saj ga lahko.
Ampak jih stane...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

mertseger ::

janezvalva° je izjavil:

a tile iz elektra ne morejo nek svoj filter dat noter v omarico, če hočejo imet svojo "komunikacijo"? zakaj se moraš ti s tem ukvarjat?


Mogoče zato ker si ti tisti ki povzročaš motje pa jih ne bi smel. Zakaj bi drugi za to plačevali.

starfotr ::

janezvalva° je izjavil:

a tile iz elektra ne morejo nek svoj filter dat noter v omarico, če hočejo imet svojo "komunikacijo"? zakaj se moraš ti s tem ukvarjat?


Uporabljat moraš samo delujoče in brezhibne naprave ter ne smeš povzročat motenj v sistem. To je osnova in v dobro vseh.

Ne si grenit življenja z ignoriranjem problema. Ker lahko uporabijo kako pravne ali inšpekcijske postopke.

HolyFuck1 ::

starfotr je izjavil:

Uporabljat moraš samo delujoče in brezhibne naprave ter ne smeš povzročat motenj v sistem. To je osnova in v dobro vseh.

Ne si grenit življenja z ignoriranjem problema. Ker lahko uporabijo kako pravne ali inšpekcijske postopke.


Z njegovega stališča so naprave delujoče in brezhibne. Motnje sistema (brez da sam proizvaja električno energijo) ne bi smele biti možne.

A imaš kakšno pravno podlago za svoje izjave?

kloko ::

"Splošni pogoji za dobavo in odjem električne energije iz distribucijskega omrežja električne energije"

HolyFuck1 ::

kloko je izjavil:

"Splošni pogoji za dobavo in odjem električne energije iz distribucijskega omrežja električne energije"


Hvala! Veliko lažje je vprašati, kot pa da bi sam bredel čez goro naše pravne birokracije.

Besedo "brezhibno" omenita samo 127. ter 128. člen, ki določata odgovornosti operaterju ter uporabniku omrežja.

A so OP-ju dokazali naslednje, al je samo elektro rekel "ne dela, fix it", brez tehnične obrazložitve? Verjetno to lahko naredijo po splošnih pogojih...
SODO mora ugotavljati motnje, ki jih drugim uporabnikom ali SODO s svojim odjemom ali proizvodnjo električne energije povzročajo uporabniki, priključeni na omrežje, na katerem SODO izvaja gospodarsko javno službo. SODO mora od uporabnika zahtevati odpravo motenj, če te prekoračijo vrednosti, določene v predpisih, veljavnih standardih in v teh splošnih pogojih.

Ales ::

Dokazali v smislu, da so izklopili odjemalčevo napravo in je potem komunikacija delovala, to po moje so.

Ali naprava deluje zunaj nekih standardov oz. ima okvaro... verjetno. Tu bi se človek lahko šel zapletati, a po moje nima smisla. Delovanje te naprave je dobro urediti že zaradi drugih odjemalčevih naprav na omrežju.

MadMax ::

Dejstvo je, da ima lahko uporabnik opremo, ki dejansko ustreza vsem potrebnim standardom, le da so omrežne kapacitete komunikacijsko na meji in je dejansko distribucijsko omrežje tisto, ki na priključku ne zadošča paragrafom.
Vsaka naprava sme namreč "oddajati" do dovoljene količine smeti, hkrati pa mora biti zmožna prebaviti določeno količino smeti. Enako velja za elektro omrežje.

Ni torej nujno, da je na določenem priključku omrežje sploh zmožno delovati po zahtevah (požreti smeti enega napajalnika).
"Dokazali" so le, da neka naprava pahne njihov sistem preko meje zanesljivega delovanja.
Za pravi dokaz bi morali trditev konkretno podpreti s pravo meritvijo (validiranim analizatorjem), ne pa po šank-kmečki metodi izklapljanja uporabnikovih porabnikov in spremljanja delovanja PLC komunikacije.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

pametna hiša, stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7617916 (2406) kriptobog
»

Innbox Powerline PLC (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5015476 (14191) ...:TOMI:...
»

Pametni merilniki porabe električne energije množično lažejo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12856786 (37033) link_up
»

Ponudnik elektrike ni kriv za... (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5914525 (11149) treker
»

Luči na dotik se same prižigajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7016485 (14433) St235

Več podobnih tem