» »

Tehnologija leta 2040 (splošno)

Tehnologija leta 2040 (splošno)

«
1
2

OutOfTheBox ::

Moja napoved v segmentu pretoka informacij:

1. Iskalniki kot jih poznamo danes bodo v veliki meri obsolete (bodo pa še obstajali v neki obliki za tistega ki bo želel). Razlog: Nobene potrebe ne bo po zgubljanju časa z iskanjem, če nam AI lahko da relevatne / tekoče rezultate v trenutku
2. Komunikacija z AI (aka ChatGPT in podobni) bo potekala na dnevnem nivoju (kot danes uporabljamo iskalnike), preko voice chat-a in / ali preko misli (med 40 in 50 se bodo začeli prvi ljudje opremljat z "neuralinkom").
3. Z neuralinkom se bodo začeli problemi "odtekanja" misli v splet oz. problem ko bo lahko nekdo opazoval tvoje tekoče misli. V EU bo to težje prodat oz. implementirat.
4. Microsoft bo vodilni v tem segmentu (iskanju oz. providanju informacij) in bo celotni lastnik OpenAI.

Prevoz:

1. Avtomobili bodo večinoma samovozeči, v EU tudi večinoma električni
2. Ker bodo samovozeči, si bodo avto začeli ljudje "najemat" (ex. ob 8:00 me pridi iskat in me pelji do X naslova). To bo ceneje kot si lastiti avtomobil (tudi bolj "zeleno" bo)
3. Uporabo featurjev v najetem avtomobilu boš plačal preko app (npr ogrevanje sedežev)
4. Tisti ki si bodo avtomobile lastili, bodo imeli podoben naročniški model

Horas ::

ne prehitevaj. samovozeči avti če bojo šele po 2050 pamše to preveč optimistično
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dunker ()

Pithlit ::

OutOfTheBox je izjavil:

Moja napoved v segmentu pretoka informacij:

1. Iskalniki kot jih poznamo danes bodo v veliki meri obsolete (bodo pa še obstajali v neki obliki za tistega ki bo želel). Razlog: Nobene potrebe ne bo po zgubljanju časa z iskanjem, če nam AI lahko da relevatne / tekoče rezultate v trenutku
2. Komunikacija z AI (aka ChatGPT in podobni) bo potekala na dnevnem nivoju (kot danes uporabljamo iskalnike), preko voice chat-a in / ali preko misli (med 40 in 50 se bodo začeli prvi ljudje opremljat z "neuralinkom").
3. Z neuralinkom se bodo začeli problemi "odtekanja" misli v splet oz. problem ko bo lahko nekdo opazoval tvoje tekoče misli. V EU bo to težje prodat oz. implementirat.
4. Microsoft bo vodilni v tem segmentu (iskanju oz. providanju informacij) in bo celotni lastnik OpenAI.

Prevoz:

1. Avtomobili bodo večinoma samovozeči, v EU tudi večinoma električni
2. Ker bodo samovozeči, si bodo avto začeli ljudje "najemat" (ex. ob 8:00 me pridi iskat in me pelji do X naslova). To bo ceneje kot si lastiti avtomobil (tudi bolj "zeleno" bo)
3. Uporabo featurjev v najetem avtomobilu boš plačal preko app (npr ogrevanje sedežev)
4. Tisti ki si bodo avtomobile lastili, bodo imeli podoben naročniški model

A si si ravno Minority Report pogledal? Vidim da si precog sicer izpustil (kar je pametna poteza). ;)
Life is as complicated as we make it...

OutOfTheBox ::

A si si ravno Minority Report pogledal?


Ne :) Ampak si mi dala idejo ja.

samovozeči avti če bojo šele po 2050 pamše to preveč optimistično


Bi skorajda težko rekel. Dovolj sposobne samovozeče avtomobile imamo že sedaj (znajo pripeljat od točke A do B z manj nesrečami kot človek). Normalno da se tehnologija še razvija in se še učimo na tem področju ampak 26 let se mi zdi malo huda glede na to da tehnologija je že tukaj.

nokken ::

Pa fuzijo bomo tudi dobili do takrat, kajne? :))

delavec44 ::

Glede na razvoj dogodkov bomo imeli srečo, če bomo imeli elektriko. Jaz mislim, da bo tehnološko in drugače slabše kot je danes. Oz. bo imelo tehnologijo (in privatno vojsko) 1% bogatih, ostali pa barakarska naselja.

Mi je pa čudno da nič ne razmišljate o digitalizaciji možganov oz. "Upload" varianta. Serija je kar kul. Tudi tam je naročniški model.

Chalky ::

Nekaj mojih idej:

1. Učenje jezikov bo postalo nepomembno saj boš imel real-time prevajalnik in se boš lahko tako sporazumeval z ljudmi iz celega sveta v svojem jeziku.

2. Potniška letala bodo počasi postala "obsolete" in bodo preklopili na nadzvočna potniška letala. NASA jih testira že nekaj časa in naj bi jih kmalu začeli proizvajati. Potovanje med Londonom in New Yorkom se bo tako skrčilo na vsega 90 minut.

3. Metaverse bo postala del vsakdana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Chalky ()

Miki N ::

delavec44 je izjavil:


Mi je pa čudno da nič ne razmišljate o digitalizaciji možganov oz. "Upload" varianta. Serija je kar kul. Tudi tam je naročniški model.


Ali pa slotechova legendarna "Protokol" tema - tudi po tistem bi lahko posneli serijo.

kow ::

Predolgo casovno obdobje za napovedi.
Do leta 2040 je se dobrih 16 let. Bi kdo znal leta 2007 napovedati kako bo danes? Pametni telefoni, neverjetni fotoaparat v zepu, streamanje, elektricni avtomobili...

Skratka, raje odprite novo temo, kjer boste napovedovali leto 2030. Imate vsaj priblizno nekaj moznosti....

kriptobog ::

kow je izjavil:

Predolgo casovno obdobje za napovedi.
Do leta 2040 je se dobrih 16 let. Bi kdo znal leta 2007 napovedati kako bo danes? Pametni telefoni, neverjetni fotoaparat v zepu, streamanje, elektricni avtomobili...

Skratka, raje odprite novo temo, kjer boste napovedovali leto 2030. Imate vsaj priblizno nekaj moznosti....


Ja v 2007 sigurno, saj si ze takrat imel pametne telefone (prvi iphone je prisel), valda se je vedelo, da bodo z leti samo boljsi. Elektricni avti so bili sigurno ze napovedani, prva Tesla je prisla ze leto kasneje. Streaming? Ja poglej kda jje netflix startal. 2007...

Linko ::

OutOfTheBox je izjavil:

Moja napoved v segmentu pretoka informacij:

1. Iskalniki kot jih poznamo danes bodo v veliki meri obsolete (bodo pa še obstajali v neki obliki za tistega ki bo želel). Razlog: Nobene potrebe ne bo po zgubljanju časa z iskanjem, če nam AI lahko da relevatne / tekoče rezultate v trenutku
2. Komunikacija z AI (aka ChatGPT in podobni) bo potekala na dnevnem nivoju (kot danes uporabljamo iskalnike), preko voice chat-a in / ali preko misli (med 40 in 50 se bodo začeli prvi ljudje opremljat z "neuralinkom").
3. Z neuralinkom se bodo začeli problemi "odtekanja" misli v splet oz. problem ko bo lahko nekdo opazoval tvoje tekoče misli. V EU bo to težje prodat oz. implementirat.
4. Microsoft bo vodilni v tem segmentu (iskanju oz. providanju informacij) in bo celotni lastnik OpenAI.

Prevoz:

1. Avtomobili bodo večinoma samovozeči, v EU tudi večinoma električni
2. Ker bodo samovozeči, si bodo avto začeli ljudje "najemat" (ex. ob 8:00 me pridi iskat in me pelji do X naslova). To bo ceneje kot si lastiti avtomobil (tudi bolj "zeleno" bo)
3. Uporabo featurjev v najetem avtomobilu boš plačal preko app (npr ogrevanje sedežev)
4. Tisti ki si bodo avtomobile lastili, bodo imeli podoben naročniški model


Brez veze nekaj na pamet. Leta 2000 so govorili, da bomo 2020 že letali po zraku in roboti delali vse živo.

HotBurek ::

Leta 2040 bo ta brezosebna "pametna tehnologija" tako napredovala, da bo večino folka začel iskat "izhod" iz tega suženjškega paradiža, in bo raje šel nekam ven na sprehod, pol pa na poti domov v nek plac, kjer ročno delajo burek.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Apofis ::

HotBurek je izjavil:

Leta 2040 bo ta brezosebna "pametna tehnologija" tako napredovala, da bo večino folka začel iskat "izhod" iz tega suženjškega paradiža, in bo raje šel nekam ven na sprehod, pol pa na poti domov v nek plac, kjer ročno delajo burek.

Jst že zdej iščem izhod iz te bedarije

Utk ::

Če bo šlo tako naprej kot gre, bomo leta 2040 lahko srečni, če bomo tam nekje kot smo danes...

nokken ::

Za vse nore predloge, ki so bolj v domeni najbolj norih znanstveno fantasticnih filmov... leto 2040 je oddaljeno celih 16 let in 1 mesec. No ce niste stari ravno 12 let, si poglejte koliko je stvar napredovala od 2010 do danes.... ne prav veliko ;) Ne vem od kje vam ideje o nekem kvantnem skoku v naslednjih 16 letih. Razen da so se 3 nove social media platforme, je velika vecina stvari, na dobesedno kateremkoli podrocju, precej podobna kot je bila 2010.

fulk ::

Jaz imam drugo vprašanje.
Kaj torej bomo ljudje počeli takrat? Gledali anime cele dneve?

HotBurek ::

Jedli bolj zdravo hrano, se več gibali in družili, izdelovali bolj kvalitetne izdelke (again), ter zmanjšali pointless nakupe (nekvalitetne robe ali z namenoma hitrega zastaranja/vgrajeno napako) in zmanjšali pridelavo plastike oz. smeti.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Rias Gremory ::

fulk je izjavil:

Jaz imam drugo vprašanje.
Kaj torej bomo ljudje počeli takrat? Gledali anime cele dneve?

Ja, kako kaj? ChatGPT mi bo povedal kaj moram početi!
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

TheTrick ::

Najbolj bo napredovala vojaška tehnologija. Ker bo treba pač glede na stanje v svetu.

PacificBlue ::

AI bo nadomestila vecino delovne sile, delovni procesi se bodo v vecji meri robotizirali.
Vozila se bodo elektrificirala, velik napredek bo tudi pri shranjevanju energije in le uporabi le te med samo voznjo(polnjenje vozil iz cest).

Predvidevam, da bodo ljudje prejemali univerzalni temeljni dohodek, če bo tehnologija delala namesto nas.

KTr1sk ::

Dejansko se ne veselim več prihodnosti, ker leta hitijo prehitro in mi bomo stari. Je pa zanimivo ravno vidim, da obstaja film "Still: A Michael J. Fox Movie (2023)", od igralca, ki je bil glavni lik filma "Back to the Future 1985" in takrat so že mislili, da bodo leteči avtomobili (po letu 2000?), amapak sploh ni tako napredovalo, kot so mislili. Škoda je pa igralca Michael J.Fox nisem vedel, da je bil tako bolan :(.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Miki N ::

KTr1sk je izjavil:

Dejansko se ne veselim več prihodnosti, ker leta hitijo prehitro in mi bomo stari. Je pa zanimivo ravno vidim, da obstaja film "Still: A Michael J. Fox Movie (2023)", od igralca, ki je bil glavni lik filma "Back to the Future 1985" in takrat so že mislili, da bodo leteči avtomobili (po letu 2000?), amapak sploh ni tako napredovalo, kot so mislili. Škoda je pa igralca Michael J.Fox nisem vedel, da je bil tako bolan :(.


Mislili smo, da bodo avti leteči - namesto tega na ulici, kebabi vrteči.

kow ::

kriptobog je izjavil:

kow je izjavil:

Predolgo casovno obdobje za napovedi.
Do leta 2040 je se dobrih 16 let. Bi kdo znal leta 2007 napovedati kako bo danes? Pametni telefoni, neverjetni fotoaparat v zepu, streamanje, elektricni avtomobili...

Skratka, raje odprite novo temo, kjer boste napovedovali leto 2030. Imate vsaj priblizno nekaj moznosti....


Ja v 2007 sigurno, saj si ze takrat imel pametne telefone (prvi iphone je prisel), valda se je vedelo, da bodo z leti samo boljsi. Elektricni avti so bili sigurno ze napovedani, prva Tesla je prisla ze leto kasneje. Streaming? Ja poglej kda jje netflix startal. 2007...


Nakladas, ampak saj ti itak vedno.

Chalky ::

Čez 2 leti:

kow ::

Da bo danes imel vsak crnec v lagosu mobilni racunalnik s fotoaparatom (pametni "telefon"), ki bo veliko enostavnejsi za uporabo kot prenosniki, je napovedal natanko... NIHCE.

Napredek je neverjeten... samo ocitno se ne znate vziveti v leto 2007. Se pomnite, da ste takrat cakali v vrstah za karte.. aja, ste pozabili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Chalky ::

1. Lepo bi bilo da bi do leta 2040 imeli leteče ambulante kjer te pride dron pobrati in te odpelje v najbližjo bolnico.

2. Druga stvar ki je danes moteča je pa hoja v trgovino. Če bi dron enostavno prinesel tiste nujne potrebe bi bilo lepo. Preko aplikacije naročiš in plačaš ter čez 10 minut dron pripelje pred vrata oziroma če si v bloku na neko označeno območje pred blokom oziroma novejši bloki bi lahko imeli na strehi kakšen prostor za dostavo. Nekaj podobnega ima oziroma je imel v mislih Amazon pa zdaj ne vem kako je s to idejo.

Moe_Lester ::

Leta 2007 si imel od EVjev GM EV1, ki je bil predrag za prodajo in je z enim polnjenjem naredil dobrih 100km. Danes je najbolj prodajan avto na svetu električen, za isto ali nižjo ceno kot podobno velik in opremljen ICE.

Telefoni so bili, seveda. Ampak kdor je imel takrat N95, iPhona itd. se verjetno spomni, da je bilo to orodje za klicanje in potencialno pošiljanje kratkih sporočil. Danes imaš na telefonu vse, od denarja do šopinga do komunikacije s svetom, službe, navigacije... Leta 2008 sem fural Blackberryja. Ob odhodu v tujino sem moral nujno izklopiti podatke. O navigaciji z live prometnimi informacijami z google mapsi po tujini si lahko samo sanjal.

Cloud in hitre povezave so naredile revolucijo pri delu na daljavo. 2007 je bilo delo na daljavo možno, ampak daleč od tega, da bi bilo dostopno širši množici.

2. Druga stvar ki je danes moteča je pa hoja v trgovino. Če bi dron enostavno prinesel tiste nujne potrebe bi bilo lepo. Preko aplikacije naročiš in plačaš ter čez 10 minut dron pripelje pred vrata oziroma če si v bloku na neko označeno območje pred blokom oziroma novejši bloki bi lahko imeli na strehi kakšen prostor za dostavo. Nekaj podobnega ima oziroma je imel v mislih Amazon pa zdaj ne vem kako je s to idejo.


V dovolj velikih mestih zadeva deluje že nekaj let. Sicer ne pripelje dron ampak tip na električnem biciklu, ampak rezultat je enak.

Chalky ::

Nekaj podobnega in da je vse avtonomno da vsak dron točno ve kam mora dostaviti paket in da nobenih zapletov.

PacificBlue ::

Po eni strani pa ta razvoj tehnologije in umetne inteligence lahko ima posledico rast kognitivne atrofije pri ljudeh. Kar se pa že danes opazi.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

PacificBlue
AI bo nadomestila vecino delovne sile

Potem ali ne boš obstajal ali boš v barakarskem naselju (slumu).

Btw, kdo bo kupoval robo, če jih 99% ne bo delalo ?
Kapitalisti bodo dajali robo zastonj ?

In tudi elektro vozila bodo passe, niti si jih ne boš mogel privoščiti.


Moe_Lester
Na N95 je delal net bp.
Heck, še na n6120 je delal (opera browser).

Tako da ni bil samo za klice, sms-e.

Edino navigacije pa res ni bilo, si moral imeti garmina/TomTom škatlo.
Oz je bila Nokia Maps, za ostale ne vem.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

KTr1sk ::


Jaz sem imel Nokia95 srebrno, obstajale so še črne n95 8gb, zelo so hvalili kamero na teh telefonih.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

sbawe64 ::

https://blog.google/products/maps/look-...
7. Maps goes mobile. Yes, there was a time before smartphones could direct you anywhere and everywhere. Building on several years of work, in November 2007 we released version 2.0 of Google Maps for mobile, available for Blackberry, Palm devices and others. In 2008, our first Android app launched, followed by the iOS app in 2012.



St tema iz 2007
GPS navigacija na Nokia N95
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Moe_Lester ::

Moe_Lester
Na N95 je delal net bp.
Heck, še na n6120 je delal (opera browser).


Kaj je to BP? Lahko si odprl in prebral slo-tech in maile.

Tudi navigacija je obstajala, offline seveda, brez živih prometnih informacij, večinoma vrez turn by turn, z veliko premajhnimi zasloni, da bi lahko normalno uporabljal med vožnjo, slabimi mapami...

Ni point, da ni obstajalo, ampak takrat smo to furali geeki, danes je to nekaj najbolj vsakdanjega.

PacificBlue ::

sbawe64 je izjavil:

PacificBlue
AI bo nadomestila vecino delovne sile

Potem ali ne boš obstajal ali boš v barakarskem naselju (slumu).

Btw, kdo bo kupoval robo, če jih 99% ne bo delalo ?
Kapitalisti bodo dajali robo zastonj ?

In tudi elektro vozila bodo passe, niti si jih ne boš mogel privoščiti.



Napredek pomeni, da ljudje tudi manj delajo in imajo visji standard.
Iz 8 urnega delavnika(izvira iz industrijske revolucije ..8+8+8 rule) se ze danes pojavljajo zahteve po zmanjsanem delovnem casu. Ponekod ze delajo 6 ur ali manj.
Sigurno pa napredek ne bo povsem enak po vsem svetu, ker ponekod se danes zivijo kot v preteklosti. Ali pa je to posledica nerazvitosti, pa tudi vojn.
To se bolj tice razvitega sveta..razen, ce ne bo nekega globalnega konsenza po skupnem sodelovanju brez vmesavanja politike in stremenju k skupnemu dobro.

Sicer pa pravim, da bi UTD resil potrebo po delovni sili, ce bi tehnologija tako napredovala, da bi ljudje delali manj.

kuall ::

Odlicna tema za slo shit vedezevalce, vedezujete se najraje

PacificBlue je izjavil:

Po eni strani pa ta razvoj tehnologije in umetne inteligence lahko ima posledico rast kognitivne atrofije pri ljudeh. Kar se pa že danes opazi.

Pa to ni zarad tehnologije ampak zato ker imajo neumni dost otrok panetni pa malo. Levicarji zakuhali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

OutOfTheBox ::

Kadar "napoveduješ", moraš vedet naslednjo zadevo in sicer:

V kateri fazi razvoja se določena tehnologija trenutno nahaja. Ali je dejansko samo v glavah ljudi ali pa imamo že prve delujoče prototipe.

Če govorimo o samovozečih avtomobilih leta 2040 je zadeva skoraj z gotovostjo možna, ker že imamo tehnologijo ki DANES to omogoča. 16 let je pa za nadaljni razvoj samovozečih avtov, časa na pretek.

Torej z vidika tehnologije JE mogoče. Ali pa tudi dejansko bo, mora biti izpolnjen še naslednji pogoj: Povpraševanje za tehnologijo na trgu. Ali bodo ljudje želeli da jih avtomobili sami vozijo ali ne?

Osebno mislim , da s tem večina ne bo imela problemov. Še vedno boš sicer lahko vozil (leta 2040) avto ročno, ni pa dvakrat za rečt, da bodo zavarovalnine za tak način vožnje večje (ker je nastanek nesreče večji, kot če vozi avto - po trenutno zbranih podatkih).

Sicer pa, zakaj veliko ljudi ne verjame - Ker se razvoj odvija tako hitro in se zdi kot da tranzicija sploh ne obstaja oz. se ni zgodila. Danes ni ampak jutri je.

Če torej rečem, samovozeči avtomobili leta 2040 ali leteči avtomobili (aka droni) leta 2040? Veliko bolj verjetni so samovozeči avtomobili (čeprav tudi droni že obstajajo), ampak tle imamo še drugo zadevo - zračni promet, ki bi jo bilo treba zregulirat če bi se leteči droni uveljavili. Do leta 2040 jaz tega ne vidim, je skok prevelik.

Zgodovina sprememb…

2dark ::

OutOfTheBox je izjavil:

Moja napoved v segmentu pretoka informacij:



Prevoz:

3. Uporabo featurjev v najetem avtomobilu boš plačal preko app (npr ogrevanje sedežev)



To imaš že danes. Lp.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

OutOfTheBox ::

Sej maš tudi samovozeče avtomobile danes. Govorimo o mainstream zadevah - da avta brez tega ne bi dobil - da je zadeva praktično samoumevna.

Zgodovina sprememb…

kow ::

O VR/AR govorimo ze desetletja, ampak trenutno smo zelo blizu, da dobimo tehnologijo v vsak dom. Ce gres med ljudi, ti ne bo nihce verjel, ker pac vecina ljudi ni sposobna analiticno premisliti oz. jih to ne zanima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

2dark ::

OutOfTheBox je izjavil:

Sej maš tudi samovozeče avtomobile danes. Govorimo o mainstream zadevah - da avta brez tega ne bi dobil - da je zadeva praktično samoumevna.


Sej pri tesli je to samoumnevno, pa pri kitajski avtih.. samo navajeni ste, da pri nemških doplačaš vse. Jebat ga..

Povprečen Slovenec: AVto pa pes morata bit nemška.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

OutOfTheBox ::

kow je izjavil:

O VR/AR govorimo ze desetletja, ampak trenutno smo zelo blizu, da dobimo tehnologijo v vsak dom.


Drži. Tehnologija (sicer še v povojih) je, ampak mislim da ne obstaja tisti drugi faktor še zanekrat - market appeal (smo videli pri METI). Bo treba predstavit, da lahko nekaj resnega dosežeš z VR, da se bo splačalo ljudem kupit :)

Zgodovina sprememb…

HotBurek ::

To z samovozečimi avti bo veliko odvisno od tega, ali bo software in hardware open source in da boš z nakupom dejansko lastnik vsega.

Ker to, da ti lahko remote iz avta naredijo kup smeti, ker si v državo prešvercal tri plastične slamce, bo en mal odvrnal ljudi v tak nakup. Pa tudi koliko se bo pisalo o tem, kaj vse ti mrhovinarji zbirajo enih podatkov in kako bodo države to reagirale. Jst (vedno) računam na Francijo, da je/bo na teh področjih med prvimi, ki bo take poslovne prakse prepovedala.


To okol "virtualne resničnosti". A ni to že danes v fuzbalu, ko pokažejo VAR situacijo in črto, oz. v oglaševanju (npr. F1) kjer na asfalt "narišejo" nek logotip firme, kar je potem vidno samo preko TV, v resnici je pa tam pač navaden asfalt brez česarkoli.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Moe_Lester ::

Ker to, da ti lahko remote iz avta naredijo kup smeti, ker si v državo prešvercal tri plastične slamce, bo en mal odvrnal ljudi v tak nakup.


Za to ni treba imeti avtonomnega avtomobila. Že 10 let nazaj so remote hackali Forde in Jeepe.

Drži. Tehnologija (sicer še v povojih) je, ampak mislim da ne obstaja tisti drugi faktor še zanekrat - market appeal (smo videli pri METI). Bo treba predstavit, da lahko nekaj resnega dosežeš z VR, da se bo splačalo ljudem kupit :)


Bomo videli kaj bo Apple naredil z Vision Pro. Jaz sem na čakalni listi. Zamenjava velikih monitorjev za očala se sliši precej dobro. Vprašanje kakšna bo izvedba in kako hitro bodo na trg dali napravo za normalno ceno.

Zgodovina sprememb…

kow ::

OutOfTheBox je izjavil:


Drži. Tehnologija (sicer še v povojih) je, ampak mislim da ne obstaja tisti drugi faktor še zanekrat - market appeal (smo videli pri METI). Bo treba predstavit, da lahko nekaj resnega dosežeš z VR, da se bo splačalo ljudem kupit :)


Poanta je bila drugacna. Tehnologija se razvija, manjka pa nekaj kljucnih pogojev, da bi bila res uporabna. Ker je ze dolgo znana, je potem enostavno govoriti, da o "tem pa govorijo ze desetletja, da nismo niti blizu" ipd. V resnici pa je lahko masovna uporaba "za vogalom".

fulk ::

KTr1sk je izjavil:

Dejansko se ne veselim več prihodnosti, ker leta hitijo prehitro in mi bomo stari. Je pa zanimivo ravno vidim, da obstaja film "Still: A Michael J. Fox Movie (2023)", od igralca, ki je bil glavni lik filma "Back to the Future 1985" in takrat so že mislili, da bodo leteči avtomobili (po letu 2000?), amapak sploh ni tako napredovalo, kot so mislili. Škoda je pa igralca Michael J.Fox nisem vedel, da je bil tako bolan :(.


Jaz tudi ne. Če bo prihodnost po trenutnih trendih, ne hvala.

---

Ena hipotetična, ampak spet ne toliko čudaška:

Zadnjič je bila novica na ST, da se išče naslednika smartphone-a.
Recimo, da bodo leta 2070 ponujali (vlade&korporacije) nek wearable, ki bo naslednik smartphona. Zadeva bi bila v obliki zapestnice, ovratnice ali nekakšnega headbanda. Prek meni sedaj neznanega principa bo projicirala avdio-vizualne vsebine bistveno bolj subtilno in kvalitetno kot to lahko telefon. Tako kot smartphone bo alfa in omega modernega življenja, vse se bo prek tega gadgeta dogajalo. Finance, socialne, posel, zabava itd.

Bo pa zadeva imela dva feature-ja.
Imela bo smart-lock. Torej pametno fizično ključavnico, ki bo recimo preprečila žeparjem, da ti jo ukradejo. Odklepalo se je bo digitalno.
Imela pa bo tudi integriran "elektro-stimulator", torej napravo, ki bo lahko sprožala električne sunke, jakost katerih bo seveda strogo varovana poslovna skrivnost. Reklamni letaki jo bodo seveda promovirali kot uporabno za preprečevanje zaspanosti med vožnjo. Hitremu prebujanju. Opozarjanju na nevarnosti. itd. Seveda...

Sedaj bi vas vprašal, kdo od vas bo to prostovoljno nosil? Pa bodie iskreni.
In preden rečete, ni šans, ali kaj podobnega, spomnite se na slaba 4 leta nazaj.

delavec44 ::

Spet si me spomnil na Upload. Čip s projektorjem in zvočniki pod kožo vezan na biomarkerje za zaščito in identifikacijo.

Magic1 ::

Jao, jaz sem dinozaver in ne vidim, kje bi lahko prišlo do revolucije v prihodnih 15 letih. Ai že nekaj peša, ev in eko elektrika bo prej pripeljala družbene težave, kot kakšen splošen napredek za večino ljudi. O leteče avtih so sanjali v šesdesetih... Nadzvočna letala, lol.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Chalky ::

Biden je rekel (vem da ga ni vredno resno jemati) da bo v naslednjih 5 letih prišlo do večjega tehnološkega preskoka kot v zadnjih 60 letih. To je rekel na eni izmed konference o "chips act". Strinjam se da lahko Umetna inteligenca in pa super računalniki naredijo izjemno velike preskoke v zelo kratkem času in tega nekateri ne vračunavajo v naslednjo industrijsko revolucijo". Lahko da bo prišlo da tehnoloških premikov ki si jih trenutno še ne moremo predstavljati. Odvisno koliko bo restrikcij in regulacij.

Recimo Amazon ima že zdaj preko 1 milijon robotov, sicer gre predvsem za tiste ki so na tleh in premikajo palete vendar zdaj že testirajo tiste ki so bolj kreativni in lahko opravljajo tudi bolj zahtevna dela v skladišču.



Ko bo umetna inteligenca napredovala do te mere ko bo lahko robot sestavil robota se bo šele začelo. V praksi to pomeni da bi imel lahko Amazon tudi 10 milijonov zaposlenih ali pa še več in da bi ZDA postale proizvodnja velesila nekajkrat večja kot v času med prvo in drugo svetovno vojno. Mislim da bi potem postal problem da bi imeli premalo tovornih ladij da bi vse to lahko izvažali. Mene zanima če bo prišlo do tistega kot ga je dožive Britanski imperij ko so ujeli industrijsko revolucijo in ko je lahko tako majhen otoček skoraj zavzel več kot pol sveta. Bomo videli če se bo še kdaj zgodil tako močan preskok, takrat so recimo na Kitajskem pobirali riž z rokami medtem ko so Britanci delali v tovarnah in tako bili 100x bolj produktivni. Nekaj podobnega bi se lahko zgodilo z roboti, če bi jih recimo začeli masovno proizvajati in če bi vsak robot lahko sestavil svojega robota, to je v bistvu force multiplier. Tako bi ameriška delovna sila kar naenkrat lahko poskočila za par 10 če ne kar par 100 milijonov. ZDA imajo velik problem v borbi s Kitajsko saj ima Kitajska preko 750 milijonov delovne sile kar je 2x toliko kot imajo ZDA prebivalcev. Če pa ZDA izpopolnijo umetno inteligenco in če začnejo proizvajati robote lahko vse skupaj nadoknadijo in ravno na to računajo Američani. Problem je ker so Kitajci precej blizu in ne zaostajajo dovolj da bi lahko Američani dominirali, nekateri celo pravijo da je Kitajska v prednosti.

Tesla počne nekaj podobnega in sicer preko Optimusa kjer naj bi robot že gradil druge robote.


To pomeni da bi lahko ZDA postala daleč najbolj produktivna država na svetu. To tudi pomeni da je lahko delovna sila praktično neomejena vendar bo prej potrebno izpopolniti AI.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Chalky ()

OutOfTheBox ::

Preskok je bil že narejen. Eden največjih je AI (če primerjamo z izumom letala 100 let nazaj, letalo temu za kar se bo AI vse uporabljal ne pride niti do gležnjev).

Naslednji preboj na področju zdravstva je tudi že bil narejen - mRNA tehnologija.

Chalky ::

Mene predvsem zanima če bo nekdo naredil preskok kjer bo imel popolno dominacijo tako kot jo je imel Britanski Imperij ki je zavzel pol sveta kljub temu da so bili sami velikost enega majhnega otočka. To jim je omogočila industrijska revolucija kjer je bila produktivnost tudi do 200x večja od ostalih držav. Kaj takega si danes težko predstavljamo predvsem zaradi globalizacije. Ali lahko ZDA naredijo tak preskok? Ali bodo Kitajci tisti ki bodo naredili ta preskok? Ameriški generali že nekaj časa govorijo da tisti ki bo prvi izpopolnil AI bo imel ogromno prednost skozi 21 stoletje. Neprestano poudarjajo da bo naslednjih 5-10 let ključnih in da se v tem obdobju lomi tekma za dominacijo. Trenutno se mi zdi da ZDA ne vodijo dovolj proti Kitajski da bi lahko prišlo do takšnega scenarija kot med industrijsko revolucijo. Morda se pa motim?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je humanoidna robotika prava stvar (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
793181 (403) codeMonkey
»

Kompromis: po 2035. bo v EU dovoljen tudi nakup avtomobilov na ogljično nevtralno gor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1049487 (5109) WizzardOfOZ
»

AlphaZero igra šah, go in šogi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6820003 (16178) nevone
»

Uber v Pittsburghu začel testirati samovozeči taksi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15729383 (24905) M.B.

Več podobnih tem