» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
21 / 91
»»

feryz ::

Ja, prvi blok, vsaj moč prvega bloka, boš plačeval tudi avgusta.
Ker je logično da imaš avgusta, ko zunaj kuri na polno, familija pa je na morju, enake potrebe kot januarja.

Utk ::

Sej meni je prav, jaz se bom spomnil znižat prvi blok, marsikdo pa ne. Tudi rumeni cajtngi in Tednik morajo od nečesa živet...

DarwiN ::

Sc0ut je izjavil:

feryz je izjavil:

Se pravi gre omrežnina (samo davek, brez kilovatnih ur) za normalno hišo (14 kW) iz 6.61 EUR na 80,28EUR (4x) oz. 9,28EUR (8x)?
To je pa kar lepa podražitev.


To zdaj tud meni ni jasno. To je cca 400% podrazitev, to nekaj ne štima.

Normalna hiša ne bo imela 14kw dogovorjene moči, ampak okrog 6-8kw..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

feryz ::

Se pravi, če za isti denar dobiš 250 ml jogurt, namesto 500 ml kot prej, se ni podražil?
Verjetno hočeš to povedati.

starfotr ::

Če se podraži en energent, se bodo vsi. Razmerja bodo približno enaka.

Drva so se tudi podražila. Zato, ker se lahko.

In ti sedaj nekaj jokaš, ker se stvari dražijo? Dobro jutro? Ali kaj naj ti rečem?

Magic1 ::

Če mi jamramo, ko nam 400, ali 800€ nič ne pomeni, kako bo bolelo folk na minimalcu. Le teh je pri nas skoraj 50%. Pa oni dostikrat nimajo izolacije in podobne efektivne zadeve.
Magic

GizmoX ::

Utk je izjavil:

Bomo plačevali prvi blok tudi avgusta ko se ne uporablja? Če da, zakaj (in potem bo treba vsak marec it v nižanje prvega bloka), če ne, je treba gledat letno omrežnino, ne pa mesečno.
Na primerjalniku na Agenciji za energijo je bilo napisano, da se 1. blok uporablja le 4 mesece in plačuje le 4 mesece. Vsaj tako Žurnal, ki je edini dostopal do primerjalnika, preden se je ta nepopravljivo pokvaril.
Tako da ja - je treba gledat letno oz. povprečeno na mesec.

V Aktu za obračunavanje omrežnine sicer ni jasno napisano, ali je temu res tako. 8. člen, 3. odstavek:
Za namene obračunavanja omrežnine za prenos in distribucijo po časovnih blokih je koledarsko leto razdeljeno na dve sezoni, v kateri so vključeni meseci, kot je prikazano v Prilogi 2 tega akta.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

starfotr ::

Magic1 je izjavil:

Če mi jamramo, ko nam 400, ali 800€ nič ne pomeni, kako bo bolelo folk na minimalcu. Le teh je pri nas skoraj 50%. Pa oni dostikrat nimajo izolacije in podobne efektivne zadeve.


Luksuz se plača. Saj lahko kupijo in kurijo drva, če so jim ostali energenti predragi.

Lahko pa gredo tudi v cenejše bivališče.

deco16 ::

Plačuje se ga že 4 mesece. Ampak če si v 1 bloku nabil na 13kW boš to plačeval čez celo leto(druge bloke). Kar je po eno strani čudno in nepravično.

Skratka to 1 blok ne sme bit nižji od ostalih, drugi od 3,4,5 itd.

sbawe64 ::

Magic1 je izjavil:

Če mi jamramo, ko nam 400, ali 800€ nič ne pomeni, kako bo bolelo folk na minimalcu. Le teh je pri nas skoraj 50%. Pa oni dostikrat nimajo izolacije in podobne efektivne zadeve.

Če nimajo za kruh naj jedo potico ?!
2020 is new 1984
Corona World order

feryz ::

Kaznovanje za nekaj, kar uporabljaš v skladu z dovoljenjem državnega podjetja? Celo pogodbo morajo vsi podpisati.
Kaj je naslednje, kar si bodo izmislili?

Po mojem bo referendum. Da se to zakonsko prepove. Če imamo zakon za vse, ga bomo imeli pa še za to.

GizmoX ::

deco16 je izjavil:

Plačuje se ga že 4 mesece. Ampak če si v 1 bloku nabil na 13kW boš to plačeval čez celo leto(druge bloke). Kar je po eno strani čudno in nepravično.

Skratka to 1 blok ne sme bit nižji od ostalih, drugi od 3,4,5 itd.
Če si pozimi dosegal 13 kW v bloku 1, boš verjetno čez preostanek leta tudi dosegal 13 kW v bloku 2?
Meni se zdi sicer malce bolj pošteno, da bi za vsak mesec plačali le tolikšno moč, kolikor so bile velike špice v posameznem bloku. Ampak če bi gospodje hoteli pobrati enak znesek kot sedaj, bi morali ceno na kW še bolj dvigniti - špice bi potrošnike tako še bolj bolele - in bi res kdo kje ponavljal kolesarjenje.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Utk ::

Če si pozimi dosegal 13 kW v bloku 1, boš verjetno čez preostanek leta tudi dosegal 13 kW v bloku 2?

Ne, verjetno ga ne boš. Meni TČ potegne 5-6 kw kot keks. In veš kaj, poleti je ugasnjena. Torej bo treba vsako pomlad nižat drugi blok, jeseni pa nazaj dvignit. Se pravi bom 4 mesece plačeval 50 evrov omrežnine, poleti pa kakih 10. Se pravi, namesto nekih 120 na leto, kolk že je te fiksne omrežnine, bo zdaj 280. Če rečem, da imam 10-11 kw špice. Zakaj delate dramo iz tega, in to celo tisti, ki še 8 kw ne dosežejo?
S tem da imam elektrarno in porabljene elektrike itak ne plačam, če bi plačeval porabljeno elektriko, bi morda bil celo na profitu, ali pa na nuli, ker bi na porabo plačal manj omrežnine.
Po drugi strani se vam je elektrika podražila za 5x toliko, pa ne vidim nobenga referenduma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Saj da ne bo pomote, meni se drugi smilijo. Meni se gladko jebe, ali bo položnica zdajšnjih 14 ali pa bodočih potencialnih 140 ali celo še več evrov.
Elektrarna bo vsak čas zamortizirana (plačana je bila že davno nazaj, sem pozabil takoj naslednji dan, da sem sploh kaj plačal), ceneje bo pa v vsakem primeru kot brez nje.

kriptobog ::

Sj kako porabljate strom lahko pogledate na mojelektro. Sj to je to al ne? 15 min podatki in se vidi kaksne spice imate sedaj ko nihce nic ne pazi.
Meni so naracunali dogovorjeno moc za vse bloke 5.9kW, razen prvi blok valda manj in sicer 5.3kW. Dvignem se prvi blok na 5.9kW pa je reseno. LEtos mi je 2x slo do 6.02, ostalo pa vse pod 5.9, tak oda sem potem safe:


Najmanjsa mozna je pa samo 4.6kW

energetik ::

kriptobog je izjavil:

Sj kako porabljate strom lahko pogledate na mojelektro. Sj to je to al ne? 15 min podatki in se vidi kaksne spice imate sedaj ko nihce nic ne pazi.
Meni so naracunali dogovorjeno moc za vse bloke 5.9kW, razen prvi blok valda manj in sicer 5.3kW. Dvignem se prvi blok na 5.9kW pa je reseno. LEtos mi je 2x slo do 6.02, ostalo pa vse pod 5.9, tak oda sem potem safe:


Najmanjsa mozna je pa samo 4.6kW
Optimum dogovorjenih moči ne moreš kar na pamet določit, si je potrebno preračunat na pretekle podatke. Optimum je, da vseeno plačaš določeno število prekoračitev. Podobno kot pri zakupu pri telefoniji - ali plačaš dražji paket pa imaš potem enote zastonj, ali pa cenejši paket pa posebej plačuješ drage enote. Vsak zase bo to moral pogledat.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

feryz ::

Zdaj čakamo tedvajevce in podobne, da zapopadejo novo modo.
Sicer imate neomejeno gigabitno pipico, ampak glede na to, da kurite povprečno do 50 MBps, velja naročnina za to hitrost in se bo vsak skok nad to brzino nagradil z evrom na računu.
Zakaj ne, če se da? Ko se bo prvi tega lotil, bo šlo naprej kot po maslu. Bodo še ostali poprijeli.

kriptobog ::

energetik je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Sj kako porabljate strom lahko pogledate na mojelektro. Sj to je to al ne? 15 min podatki in se vidi kaksne spice imate sedaj ko nihce nic ne pazi.
Meni so naracunali dogovorjeno moc za vse bloke 5.9kW, razen prvi blok valda manj in sicer 5.3kW. Dvignem se prvi blok na 5.9kW pa je reseno. LEtos mi je 2x slo do 6.02, ostalo pa vse pod 5.9, tak oda sem potem safe:


Najmanjsa mozna je pa samo 4.6kW
Optimum dogovorjenih moči ne moreš kar na pamet določit, si je potrebno preračunat na pretekle podatke. Optimum je, da vseeno plačaš določeno število prekoračitev. Podobno kot pri zakupu pri telefoniji - ali plačaš dražji paket pa imaš potem enote zastonj, ali pa cenejši paket pa posebej plačuješ drage enote. Vsak zase bo to moral pogledat.


Ja cifre, ki so zdaj nastavljene so dolocili sami. Jaz nisem nic spreminjal, ampak glede na podatke bi rekel, da je zadeva kar ok, razen prvi blo bi dvignil iz 5.3 na 5.9.

Gospod ::

koliko časovno za nazaj računajo odgovorjeno moč po različnih časovnih blokih od 1 do 5 pametni števec so mi vgradili konec julija 2023 dogovorjeno moč imam na MOJ ELEKTRO za vse časovne bloke 4,6kW.
Lp.

energetik ::

@kriptobog: Meni so tudi nastavili na podobne, nekih 5,9kW. Po preračunu za zadnji 2 leti, mi je bolj optimalno znižat tam proti 4,5kW.

Gospod je izjavil:

koliko časovno za nazaj računajo odgovorjeno moč po različnih časovnih blokih od 1 do 5 pametni števec so mi vgradili konec julija 2023 dogovorjeno moč imam na MOJ ELEKTRO za vse časovne bloke 4,6kW.

Nazadnje so čekirali in upoštevali porabo nov22-feb23.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Gospod ::

za 30 dni nazaj sem dosegel najvišjo špico 3,816kW v 3 časovnem bloku - 2,888kW v 2 časovnem bloku- 2,196kW v prvem časov nem bloku- 2,124kW v 4 časovnem bloku- 0,16kW v 5 časovnem bloku.
Lp.

deco16 ::

Pojdi se jim pritožit zakaj ti manj kot 4kW ne dovolijo nastavit.

Fora je da s tem hočejo zajet tudi prazne hiše in števce z zelo malo porabo. Ne dajo se oni, lonček je potrebno povsot pristavit.

Gospod ::

deco16 je izjavil:

Pojdi se jim pritožit zakaj ti manj kot 4kW ne dovolijo nastavit.

Fora je da s tem hočejo zajet tudi prazne hiše in števce z zelo malo porabo. Ne dajo se oni, lonček je potrebno povsot pristavit.

Na MOJ ELEKTRO sploh nimam možnosti nastavitve moči.
Lp.

Daniel ::

deco16 je izjavil:

Plačuje se ga že 4 mesece. Ampak če si v 1 bloku nabil na 13kW boš to plačeval čez celo leto(druge bloke). Kar je po eno strani čudno in nepravično.

Skratka to 1 blok ne sme bit nižji od ostalih, drugi od 3,4,5 itd.


Kako prvi blok ne sme biti nižji od ostalih, če so meni naračunali prvi blok 15,1 ostale pa 15,4?

Bostjan_321 ::

Daniel je izjavil:

deco16 je izjavil:

Plačuje se ga že 4 mesece. Ampak če si v 1 bloku nabil na 13kW boš to plačeval čez celo leto(druge bloke). Kar je po eno strani čudno in nepravično.

Skratka to 1 blok ne sme bit nižji od ostalih, drugi od 3,4,5 itd.


Kako prvi blok ne sme biti nižji od ostalih, če so meni naračunali prvi blok 15,1 ostale pa 15,4?


Pravilo je da noben naslednji blok ne more biti nižji od predhodnega.

Torej, če je prvi blok 10kW, je lahko drugi 11kW ne more biti pa 9kW.
In tako dalje in tako naprej za vse bloke.

Kar posebaj pojebe tiste s TČ. Recimo jaz imam blok 1 na 7kW ker imam pozimi nekaj špic ali zjutraj ali zvečer.

Zgodovina sprememb…

Gospod ::

Morda bi pa Roberta GOLOBA kot strokovnjaka s tega področja povabili pred kamere, da bi preprostim ljudem razložil zakaj in kako...?
Lp.

Bostjan_321 ::

Če gledam tole stran: http://plesko.si/elektr/omreznina/

me bo mojih 7kW dogovorjene moči prišlo 40,67€ pozimi, in 9,81€ poleti. Trenutno je 9,44€/mesec po novem pa bo 20,1€/mesec (kot mesečno povprečje celega leta)

Torej ubistvu več 110% podražitev samo priključne moči.



Kaj je okvir "Razlika v ceni" ? Razlika med čim in kaj pomeni P in E ?

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Samo če imaš elektrarno. Če je nimaš, boš teh 10 evrov skoraj celih polovil nazaj pri nižji omrežnini na porabo.

Bostjan_321 ::

Utk je izjavil:

Samo če imaš elektrarno. Če je nimaš, boš teh 10 evrov skoraj celih polovil nazaj pri nižji omrežnini na porabo.


Ne razumem napisanega. Kaj bom polovil ?

Utk ::

Omrežnina na porabljeno kwh se bo znižala.

DarwiN ::

Bostjan_321 je izjavil:

Torej ubistvu več 110% podražitev samo priključne moči.

Ja, omrežnina za porabljeno energijo pa se ti bo pocenila za ~110%..

Zdaj pa računaj. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

bciciban ::

Utk je izjavil:

Samo če imaš elektrarno. Če je nimaš, boš teh 10 evrov skoraj celih polovil nazaj pri nižji omrežnini na porabo.


Tole si nekaj zajebal. Če imaš SE, boš to nazaj polovil.

Utk ::

bciciban je izjavil:

Utk je izjavil:

Samo če imaš elektrarno. Če je nimaš, boš teh 10 evrov skoraj celih polovil nazaj pri nižji omrežnini na porabo.


Tole si nekaj zajebal. Če imaš SE, boš to nazaj polovil.

Nič nisem zamešal. Če imaš SE ne boš mogel nič nazaj polovit, ker ne boš nič profitiral od cenejše omrežnine na porabo, ker pač porabe nimaš (vsaj ne kaj dost, tudi če ti naredi premalo).

deco16 ::

Daniel je izjavil:


Kako prvi blok ne sme biti nižji od ostalih, če so meni naračunali prvi blok 15,1 ostale pa 15,4?


Sori sem napačno zapisal drugi del, prvega pa pravilno.

Drugi blok ne sme bit nižji od prvega itd.

Bostjan_321 ::

Fantje pol kurca vas ne razumem kaj pišete. Dajte malo bolj razložit.

Torej na strehi imam SE in elektro pravi da je moja dogovorjen moč 7kW. Glede na kalkulator bom povprečno na mesec plačeval 20,1€ priključne moči namesto sedanjih 9,44€. Ja ali ne ?

Cena omrežnine za porabljen kWh bo pa nižja ? Ja, ne in koliko ?
In zaradi same SE porabim manj kwh kot bi brez. Posledično je že iz tega naslova nekaj ceneje.

Utk ::

Če si si tako izračunal, boš plačeval pač 20 evrov na namesto 9, kaj bi še rad? Odpremo 1919 številko zate?

Bostjan_321 ::

Utk je izjavil:

Če si si tako izračunal, boš plačeval pač 20 evrov na namesto 9, kaj bi še rad? Odpremo 1919 številko zate?


Samo zanima me ali to drži ali ne.

Ti si potem začel sanjat nekaj o SE...
Jaz sem se potrudil jasno napisat kaj me zanima, če ti ni jasno me vprašaj kaj ni jasno, če ti je pa odgovori ako se ti da.

Brezveznih komentarjev pa ne rabimo.

Hvala.

Utk ::

Seveda sem začel sanjat o SE, ker če je imaš, je to to, če je nimaš, je treba pa upoštevat še novo omrežnino na porabo.

bciciban ::

Utk je izjavil:

Seveda sem začel sanjat o SE, ker če je imaš, je to to, če je nimaš, je treba pa upoštevat še novo omrežnino na porabo.


Omrežnina bo verjetno na vso prejeto energijo ?
Torej če ti SE lokalno pokrije samo 30% porabe, boš še vedno plačal omrežnino za onih 70% energije ne glede na to da imaš pod črto viške ?

Utk ::

Za tiste, ki imajo netmetering, bo veljal naprej, za tiste, ki ga ne bojo imeli, bojo pa plačali na vse ja.

bciciban ::

Utk je izjavil:

Za tiste, ki imajo netmetering, bo veljal naprej, za tiste, ki ga ne bojo imeli, bojo pa plačali na vse ja.


Torej nič omrežnine za prejeto energijo če si v netmetering shemi?

wcpapir ::

Omrežnina za prejeto delovno energijo se bo računala, kot si napisal zgoraj.

cirecire ::

TRIROG je izjavil:

nekdo se je potrudil:
http://plesko.si/elektr/omreznina/


A mi lahko kdo pove kaj v tej tabeli pomeni postavka "Omrež. P+E in E"?

Goran's Blog ::

Ma kaj s to novo omrežnino in višanjem cen dobaviteljev dobimo kaj več ?
Ne vem pri telefosnkih operaterjih nam nabivajo Gb prenosov če ne druzga, kaj dobimo pa tukaj razen prsta u ri* ?

DarwiN ::

Kaj pa pridobiš, ko podražijo žemljice?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

GizmoX ::

cirecire je izjavil:

TRIROG je izjavil:

nekdo se je potrudil:
http://plesko.si/elektr/omreznina/


A mi lahko kdo pove kaj v tej tabeli pomeni postavka "Omrež. P+E in E"?

Omrežnina za moč + energijo in elektrika (sicer ne vem, pri katerem dobavitelju).
Prišteješ še prispevke (DOT, EUč, SPTE in OVE), pa mesečno nadomestilo in trošarino, ter prideš do mesečne položnice. 0,003EUR/kWh + 0,90EUR/kW + 1EUR.
Morda bo pa avtor prispevke še dodal v orodje.
Orodje zgleda konsistentno z mojimi izračuni.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

Gospod ::

Občutna podražitev
Lp.

GizmoX ::

€/kWh z DDV          |    VT   |    MT   |    ET   |
---------------------+---------+---------+---------+
90% regulirana       | 0,14396 | 0,10004 | 0,11956 |
10% Gen-i	     | 0,19874 | 0,17678 | 0,18776 |
10% Petrol	     | 0,20002 | 0,18050 | 0,19026 |
10% Elektro energija | 0,20739 | 0,18055 | 0,19397 |
Za Gen-i so preračunane 90%/10% potem VT 0,14944; MT 0,10771; ter ET 0,12638.
Če ne bi bilo 90% regulacije, bi lahko dali take cene - tako pa morajo podražitev dati x10, da pridejo do istega učinka.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Lonsarg ::

Ko bo konec te regulacije bodo pa znižali na 0.16 in bodo največji carji, čeprav bo efektivno dražje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

delavec44 ::

Redne cenike bodo še bolj napihnili potem pa sprožali tožbe proti državi za razliko zaradi regulacije.
««
21 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37233606 (703) Magic1
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811286 (7811) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817491 (9399) bosmla

Več podobnih tem