» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
22 / 91
»»

Utk ::

Naj reče kdor hoče kar hoče, pod Janšo tega ne bi bilo. Ne ker nas bi on imel kaj posebej rad., ampak ker ga bi odkolesarili iz parlamenta, če bi to dovolil.

starfotr ::

Model, kot verjetno veš, so v elektro energetiki kar dobro zastopani JJ kadri. Od Elesa, distribucij, HSE, Gen. Tako, da ne mi govorit, da pod njim ne bi bilo isto.

connel ::

Saj ne da je bil zakon podpisan pod JJ lol

Utk ::

Zakon je zakon, cene so pa nekaj drugega, da ne govorimo koliko je zdaj drugačna situacija glede elektrike od takrat. Ampak ta nesposobna vlada je preveč zaposlena sama sabo, da bi karkoli drugega lahko naredila.

connel ::

To se pa strinjam, kar se mene tiče so politiki ene same barabe, vsi po vrsti. Če niso bili prej pa postanejo potem, ko so enkrat v sedlu.
Resnično ne razumem kaj je bilo treba uvajat različne bloke in zakomplicirat stvari. Ampak, zakaj bi bilo enostavno če pa lahko zakompliciramo do amena, folk naj se pa jebe.

Mato989 ::

Saj glavno vprasanje ki se meni poraja je zakaj komplicirat

Omreznina bi morala biti fiksna torej vsak prikljucek recimo 20 eur omreznine ali whatever

Poraba pa posebej
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Kvatebrigic ::

Čaki, čaki, a tole v kalkulatorju, ki ga je prilepil en zgoraj drži? Cena presežne dogovorjene moči za 1kW za 15min v bloku 1 je 3,97€?? To zna pa znatno nabiti položnico.
Torej, če se zdaj slučajno sredi januarja popoldne spravim nekaj švasat v delavnici, pol še malo poflexam in zalaufam cirkular in s tem prekoračim mojo dogovorjeno moč v bloku 1, se bo to lahko na položnici konec meseca poznalo tudi 10, 20€? Dobro so nas, na suho. Peče;((

Magic1 ::

Kompliciranje je politična igra. Oni nekaj morajo rešit, tukaj ni dileme. Novega poceni vira elektrike ne bomo dobili v bližnji prihodnosti. Če podražajo na polno brez kompliciranja, so konkretne politične minus točke. Zdaj ti dajo možnost, da omrežnino plačuješ dost podobno, če jim boš šel zlo na roko s porabo. Če ne boš pazil, boš pač plačal, niso oni "krivi". Ceno elekrike so omejili, a spet na tak način, da nas pripravi na konkretno višje cene. Pripravljajo nas, da bo folk gledal na elektriko kot na komoditeto, kar pač EKO elektrika je...

Kvatebrigic je izjavil:

Čaki, čaki, a tole v kalkulatorju, ki ga je prilepil en zgoraj drži? Cena presežne dogovorjene moči za 1kW za 15min v bloku 1 je 3,97€?? To zna pa znatno nabiti položnico.
Torej, če se zdaj slučajno sredi januarja popoldne spravim nekaj švasat v delavnici, pol še malo poflexam in zalaufam cirkular in s tem prekoračim mojo dogovorjeno moč v bloku 1, se bo to lahko na položnici konec meseca poznalo tudi 10, 20€? Dobro so nas, na suho. Peče;((

Že vidim, da si bomo vgradili en modul v el. omarico, kjer boš nastavil tok in se bo alarm sprožil, če ga presežeš:))
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

feryz ::

Magic1 je izjavil:

Kompliciranje je politična igra. Oni nekaj morajo rešit, tukaj ni dileme. Novega poceni vira elektrike ne bomo dobili v bližnji prihodnosti.
Kaj je zate "poceni"?
Če je normalna trenutna proizvodna cena za elektriko okrog 3,5 centa za kilovatno uro, tebi pa jo prodajo za 15 centov, kaj ti pričakuješ? Da ti jo bodo prodajali za 30 centov in bo to še vedno ugodno?
Fak, kako vas nategujejo in pripravljajo na bodoče ropanje!

Kvatebrigic ::

Magic1 je izjavil:


Že vidim, da si bomo vgradili en modul v el. omarico, kjer boš nastavil tok in se bo alarm sprožil, če ga presežeš:))


Nekaj bo treba ja...
Gledam za november na moj elektro... V mesecu sem 2x presegel dogovorjeno moč v bloku 1, 1x za 2kW, 1x za 1kW, obakrat špica za 15 min. Zakaj točno nimam pojma, mogoče se je ravno pečenka pekla, pa pralni laufal, kajvem.. Torej, to bi pomenilo slabih 12€ več konec meseca.

DamijanD ::

Ja jaz bom v HAju naredil notification, da če je uvoz večji od neke meje za več kot par minut, da dobim notification na Telegram

Daniel ::

Te cene za presežene špice se meni ne zdijo realne.

deco16 ::

Kak bo šele zanimivo ko ti naredijo račun po stari dogovorjeni moči pol pa TČ priklopiš in dobivaš penale po 200€ vsak mesec ;)

nekikr ::

Fantje, to je nizka cena za Svobodo! Plešite, ampak pazljivo, da vas kozmični dež ne zadane.

feryz ::

Po mojem bo avtomatika, za navzgor.
Recimo 3x presežna špica, dvignjena obračunska postavka.
Za navzdol je, seveda, ne bo.

Lonsarg ::

U jaz imam poslovno idejo. Ponudnik elektrike lahko ponudi storitev avtomatskega prilagajanje dogovorjene moci ;)

Mato989 ::

Fukjeno... kolesarjev pa ni, ker so sovobdni...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

eventyrer ::

TRIROG je izjavil:

nekdo se je potrudil:
http://plesko.si/elektr/omreznina/


kje pa vidimo kakšna je naša "dogovorjena" moč? Sem gledal kar sem podpisal z gen-ijem in tega podatka ne najdem nikjer. A to je nekaj kar se bomo zdaj dogovarjali ko pride 5 blokov obračunavanja?

Morda ste o tem že debatirali ampak tudi v tej debati ne najdem podatka v 22 straneh debate.

Zgodovina sprememb…

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Fukjeno... kolesarjev pa ni, ker so sovobdni...


A ni bil zakon spisan pod prejsnjo vlado? :))

deco16 ::

Dogovorjeno moč vidiš na položnici baje :)

Mato989 ::

kriptobog je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Fukjeno... kolesarjev pa ni, ker so sovobdni...


A ni bil zakon spisan pod prejsnjo vlado? :))


Spisan je lahko bil kjerkoli je želel... dvomim da je cene penalov postavila prejšnja vlada =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Kvatebrigic ::

deco16 je izjavil:

Kak bo šele zanimivo ko ti naredijo račun po stari dogovorjeni moči pol pa TČ priklopiš in dobivaš penale po 200€ vsak mesec ;)

Ali pa kupiš električni avto>:D

eventyrer ::

deco16 je izjavil:

Dogovorjeno moč vidiš na položnici baje :)


nevem, meni piše kolk je priključna moč, neke informacije o dogovorjeni moči ne vidim na nobeni položnici od meseca maja dalje.

DamijanD ::

Koliko časa imaš že priključek in kakšen števec imaš? Drugače te zadeve vidiš tudi na mojelektro portalu

delavec44 ::

eventyrer je izjavil:

deco16 je izjavil:

Dogovorjeno moč vidiš na položnici baje :)


nevem, meni piše kolk je priključna moč, neke informacije o dogovorjeni moči ne vidim na nobeni položnici od meseca maja dalje.


Na dnu poglej.

Matejjjjj ::

deco16 je izjavil:

Kak bo šele zanimivo ko ti naredijo račun po stari dogovorjeni moči pol pa TČ priklopiš in dobivaš penale po 200€ vsak mesec ;)


Od kdaj bo to primerjanje blokov z dogovorjeno močjo relevantno, s katerim datumom?

feryz ::

2026 penali.
Omrežnina pa julij 2024. Čeprav verjetno ne bo.

wcpapir ::

deco16 je izjavil:

Kak bo šele zanimivo ko ti naredijo račun po stari dogovorjeni moči pol pa TČ priklopiš in dobivaš penale po 200€ vsak mesec ;)

Boš pa dvignil dogovorjeno moč.

Matejjjjj ::

feryz je izjavil:

2026 penali.
Omrežnina pa julij 2024. Čeprav verjetno ne bo.


najbolj na k.. mi gredo "prispevki" pametnjakovičev, ki se ne opredelijo časovno ampak samo vnašajo zmedo.

eventyrer ::

delavec44 je izjavil:

eventyrer je izjavil:

deco16 je izjavil:

Dogovorjeno moč vidiš na položnici baje :)


nevem, meni piše kolk je priključna moč, neke informacije o dogovorjeni moči ne vidim na nobeni položnici od meseca maja dalje.


Na dnu poglej.


sem ugotovil da mi ne piše zato ker začetk poletka še nismo imeli avtomatskih števcev.

V glavnem po klicu na elektro sem ugotovil da očitno bomo imeli obračunsko moč 3.7 kW. Pozimi čez noč porabimo vsaj 12 kW za ogrevanje. Če se mi vklopi dezinfekcija sanitarne vode se temu prištejeta še približno 2 kW (lahko tudi več, odvisno od tega koliko je ohlajen "bojler"), potem pa lahko prištejemo še kak pomivalni stroj zvečer in pralni stroj zgodaj zjutraj.

Bo še veselica.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

feryz je izjavil:

Po mojem bo avtomatika, za navzgor.
Recimo 3x presežna špica, dvignjena obračunska postavka.
Za navzdol je, seveda, ne bo.
Avtomatika bo samo 1x letno glede na preteklo porabo, tudi za navzdol. Lahko pa boš sam delal 1x mesečno. V MojElektro ti vzame to glih 10 sekund.
vires in numeris

Matejjjjj ::

energetik je izjavil:

feryz je izjavil:

Po mojem bo avtomatika, za navzgor.
Recimo 3x presežna špica, dvignjena obračunska postavka.
Za navzdol je, seveda, ne bo.
Avtomatika bo samo 1x letno glede na preteklo porabo, tudi za navzdol. Lahko pa boš sam delal 1x mesečno. V MojElektro ti vzame to glih 10 sekund.


Hvala za razlago na mestu. Škoda, da se ne da raznih špekulacij ipd brisat iz foruma.

eventyrer je izjavil:

delavec44 je izjavil:

eventyrer je izjavil:

deco16 je izjavil:

Dogovorjeno moč vidiš na položnici baje :)


nevem, meni piše kolk je priključna moč, neke informacije o dogovorjeni moči ne vidim na nobeni položnici od meseca maja dalje.


Na dnu poglej.


sem ugotovil da mi ne piše zato ker začetk poletka še nismo imeli avtomatskih števcev.

V glavnem po klicu na elektro sem ugotovil da očitno bomo imeli obračunsko moč 3.7 kW. Pozimi čez noč porabimo vsaj 12 kW za ogrevanje. Če se mi vklopi dezinfekcija sanitarne vode se temu prištejeta še približno 2 kW (lahko tudi več, odvisno od tega koliko je ohlajen "bojler"), potem pa lahko prištejemo še kak pomivalni stroj zvečer in pralni stroj zgodaj zjutraj.

Bo še veselica.


12kW, zakaj pa tako veliko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

Daniel ::

Verjetno 12 kWh.

DamijanD ::

feryz je izjavil:

2026 penali.
Omrežnina pa julij 2024. Čeprav verjetno ne bo.

Zakaj ne bi potem do 2026 imel dogovorjeno moč na minimumu? če so penali res zastonj?

Utk ::

Ker če spremeniš dogovorjeno moč (kurac je dogovorjena, oni so je določili), boš plačal penale že takoj.

bciciban ::

DamijanD je izjavil:

feryz je izjavil:

2026 penali.
Omrežnina pa julij 2024. Čeprav verjetno ne bo.

Zakaj ne bi potem do 2026 imel dogovorjeno moč na minimumu? če so penali res zastonj?


Verjetno ne bo zastonj oz. je kaka zanka, sicer nima smisla.

Feryz tukaj na veliko špekulira.

Utk je izjavil:

Ker če spremeniš dogovorjeno moč (kurac je dogovorjena, oni so je določili), boš plačal penale že takoj.


Evo, tole :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

energetik ::

DamijanD je izjavil:

feryz je izjavil:

2026 penali.
Omrežnina pa julij 2024. Čeprav verjetno ne bo.

Zakaj ne bi potem do 2026 imel dogovorjeno moč na minimumu? če so penali res zastonj?
Ker - če jo boš spremenil na minimalno, se bodo penali začeli računati takoj. Penali se ne bodo računali le, če ne boš tikal avtomatsko določene moči. Boš pa 2 leti plačeval visoko dogovorjeno moč. Cena za penale je ista kot za dogovorjeno moč (oz. je še faktor 0,9).
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

starfotr ::

http://pv.fe.uni-lj.si/sl/novice/2023/1...

Elektro faks je tudi naredil izračun.

bciciban ::

Penali se ne bodo računali le, če ne boš tikal avtomatsko določene moči. Boš pa 2 leti plačeval visoko dogovorjeno moč.


Kar je po svoje spet nateg, saj do sedaj nihče ni pazil na špice in če imaš doma EV si si zlahka nabil blok 1 na 10+ kW. Torej boš plačeval kot budalo zaradi parih špic.

Skratka kakor koli se obračaš maš rit vzadaj :))

Utk ::

Se bomo pa počutili še malo bolj varne, ker imamo državo, ki tako lepo skrbi za nas z visokimi davki (ja, to ni nič drugega kot davek).

energetik ::

starfotr je izjavil:

http://pv.fe.uni-lj.si/sl/novice/2023/1...

Elektro faks je tudi naredil izračun.
Samo za dogovorjeno moč so izračunali. Za penale se plačuje RMS vrednost 15min odstopanj x 0,9 x tarifa za posamezni blok.

bciciban je izjavil:

Penali se ne bodo računali le, če ne boš tikal avtomatsko določene moči. Boš pa 2 leti plačeval visoko dogovorjeno moč.


Kar je po svoje spet nateg, saj do sedaj nihče ni pazil na špice in če imaš doma EV si si zlahka nabil blok 1 na 10+ kW. Torej boš plačeval kot budalo zaradi parih špic.

Skratka kakor koli se obračaš maš rit vzadaj :))
Sončničarji in EV-jevci bodo zdaj konkretno plačevali več.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Utk ::

Jaz imam špico čez 10 kw, če sem prav izračunal, bom plačal kakih 200-250 več na leto.
Elektrarna je bila narejena, da bo naredila 1400-1500EUR na leto. Zdaj dela 2500, za tolk je šla gor elektrika. Bom preživel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

bciciban ::

Verjetno bodo postali aktualni neki mini hranilniki energije, namenjeni samo za rezanje špic.

Če imaš na dan dve polurni špici, ki bi jih rad porezal za 3kW rabiš vsega 3kWh kapacitete. Oz. recimo 5kWh da ne prazniš do 0.

Polnilnice za EV pa že sedaj znajo spremljat porabo celotne hiše in temu prilagajat moč. Dodalo se bo še podporo za časovne bloke in bo pač filanje v bloku 1 minimalno ali pa ga sploh ne bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

Boštjan_Q ::

bciciban je izjavil:

Penali se ne bodo računali le, če ne boš tikal avtomatsko določene moči. Boš pa 2 leti plačeval visoko dogovorjeno moč.


Kar je po svoje spet nateg, saj do sedaj nihče ni pazil na špice in če imaš doma EV si si zlahka nabil blok 1 na 10+ kW. Torej boš plačeval kot budalo zaradi parih špic.

Skratka kakor koli se obračaš maš rit vzadaj :))


Zakaj bi? Pri EVju lahko nastaviš v avtu ali na polninici kdaj se ti fila (torej ne v prvem bloku, ampak v najcenejšem bloku, torej preko noči), prav tako lahko nastaviš moč polnjenja. Če filaš čez noč lahko že z 2 kW v 10 urah nafilaš 20 kWh, kar je za ranga 120 km. Več kot 120 km dnevno naredi samo 2 % Slovencev statistično. Za povprečno kilometrino v Sloveniji čez lahko prideš že z 0,6 kWh (povprečna kilometrina v Sloveniji je 35 km na dan). In to če filaš 10 ur na dan, v bistvu lahko še več, recimo ob štirih prideš domov, ob sedmih zjutraj greš, to pomeni da lahko filaš 15 ur, kar še mnogo zniža potrebne moči filanja. Celo nekdo ki vsak dan naredi 250 km, recimo da se vozi iz Maribora v Ljubljano v službo in nazaj, celo tak ne rabi več kot 3 kW moči polnjenja (45 kWh v 15 urah= 3 kW). EV ima lahko priključno moč manj kot en bojler za vodo in ne pripomore skoraj nič k špicam.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

energetik je izjavil:

starfotr je izjavil:

http://pv.fe.uni-lj.si/sl/novice/2023/1...

Elektro faks je tudi naredil izračun.
Samo za dogovorjeno moč so izračunali. Za penale se plačuje RMS vrednost 15min odstopanj x 0,9 x tarifa za posamezni blok.

bciciban je izjavil:

Penali se ne bodo računali le, če ne boš tikal avtomatsko določene moči. Boš pa 2 leti plačeval visoko dogovorjeno moč.


Kar je po svoje spet nateg, saj do sedaj nihče ni pazil na špice in če imaš doma EV si si zlahka nabil blok 1 na 10+ kW. Torej boš plačeval kot budalo zaradi parih špic.

Skratka kakor koli se obračaš maš rit vzadaj :))
Sončničarji in EV-jevci bodo zdaj konkretno plačevali več.


Izračun prihaja iz laboratorija, ki je aktivno vpleten v posle s fotovoltaiko. Seveda so izračuni namerno narejeni tako uTOPIČno, da gre voda na njihov mlin.

Utk ::

Zakaj bi? Pri EVju lahko nastaviš v avtu ali na polninici kdaj se ti fila (torej ne v prvem bloku, ampak v najcenejšem bloku, torej preko noči), prav tako lahko nastaviš moč polnjenja. Če filaš čez noč lahko že z 2 kW v 10 urah nafilaš 20 kWh, kar je za ranga 120 km. Več kot 120 km dnevno naredi samo 2 % Slovencev statistično. Za povprečno kilometrino v Sloveniji čez lahko prideš že z 0,6 kWh (povprečna kilometrina v Sloveniji je 35 km na dan). In to če filaš 10 ur na dan, v bistvu lahko še več, recimo ob štirih prideš domov, ob sedmih zjutraj greš, to pomeni da lahko filaš 15 ur, kar še mnogo zniža potrebne moči filanja. Celo nekdo ki vsak dan naredi 250 km, recimo da se vozi iz Maribora v Ljubljano v službo in nazaj, celo tak ne rabi več kot 3 kW moči polnjenja.

Dej ti nehaj s tem svojim crapom. Ne glede kaj je vprašanje in če je sploh vprašanje, pišeš isto. Nehaj. Raje bi drisko prenašal cel dan kot tebe bral. In to čez vse teme.

Polnilnice za EV pa že sedaj znajo spremljat porabo celotne hiše in temu prilagajat moč. Dodalo se bo še podporo za časovne bloke in bo pač filanje v bloku 1 minimalno ali pa ga sploh ne bo.

Ja...če bi jaz imel zdaj kolk tolk izolirano hišo, bi namontiral elektrarno in vrgel ven toplotno črpalko, grel se bi pa samo na elektriko. Zakaj...ker je električne grelce zelo enostavno regulirat, enako kot pametna polnilnica za avto. Ko bi vžgal indukcijo, bi pač izklopilo gretje za tistih par minut. Nikjer se ne bi poznalo. Mislim da bi lahko zlahka imel vse bloke na minimalni tarifi. Čeprav poraba pa ne bi bila tako nizka.

bciciban ::

Boštjan_Q je izjavil:


Zakaj bi? Pri EVju lahko nastaviš kdaj se ti fila (torej ne v prvem bloku, ampak v najcenejšem bloku, torej preko noči), prav tako lahko nastaviš moč polnjenja. Če filaš čez noč lahko že z 2 kW v 10 urah nafilaš 20 kWh, kar je za ranga 120 km. Več kot 120 km dnevno naredi samo 2 % Slovencev statistično. Za povprečno kilometrino v Sloveniji čez lahko prideš že z 0,6 kWh (povprečna kilometrina v Sloveniji je 35 km na dan). In to če filaš 10 ur na dan, v bistvu lahko še več, recimo ob štirih prideš domov, ob sedmih zjutraj greš, to pomeni da lahko filaš 15 ur, kar še mnogo zniža potrebne moči filanja.


Seveda seveda.
Jaz govorim samo za to kar so nam trenutno dali kot "dogovorjeno moč", ker so nas tu opalili z 10+ kW, ker do sedaj nismo pazili na polnjene avta, kuhanje na elektriko in delovanje TČ.
Bohnedaj da se ti je kaj od tega pokrilo :)

Za naprej bomo že pazili, govora je bilo samo o tem za kako moč smo se "dogovorili" (beri: so nam jo določili).

Boštjan_Q ::

Dej ti nehaj s tem svojim crapom. Ne glede kaj je vprašanje in če je sploh vprašanje, pišeš isto. Nehaj. Raje bi drisko prenašal cel dan kot tebe bral. In to čez vse teme.

Kakšnim crapom? Noben crap ni, samo pravim da NI NUJNO da se EV fila z 10 kW!! Lahko se tudi samo z 2 ali 3 kW, pa še vedno zagotavlja več kot zadost dosega za dnevno uporabo. Če ti to vse že veš, potem je to tvoj problem, marsikdo tega še ne ve in prav je da se mu to pove! Ključna beseda tukaj je pametna polnilnica! Če je ti nimaš, potem ne zganjaj svojih izpadov, pametno polnilnico dobiš že od tisočaka naprej. Ali pa navadna šuko polnilnica, dobiš ob vsakem avtu že ob nakupu, niti ni treba da je pametna polnilnica.

Zgodovina sprememb…

eventyrer ::

Matejjjjj je izjavil:



12kW, zakaj pa tako veliko?


1 kW na uro za poganjanje toplotne črpalke.

bciciban ::

eventyrer je izjavil:

Matejjjjj je izjavil:



12kW, zakaj pa tako veliko?


1 kW na uro za poganjanje toplotne črpalke.


Ampak to je potem 1kW moči.
Poraba je pa 12kWh.

Dogovorjena moč se nanaša na maksimalno moč v kW, ki jo v 15 minutnem intervalu potegneš iz omrežja.
««
22 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37233594 (691) Magic1
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811284 (7809) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817491 (9399) bosmla

Več podobnih tem