» »

Katero prenosno klimatsko napravo - Optimizacija in montaza

Katero prenosno klimatsko napravo - Optimizacija in montaza

m0LN4r ::

Pozdravljeni,

mislil sem z bodocimi kupci prenosne klime deliti moje izkusnje in predlog za montazo.
Jaz nimam opcije montaze klime, vrtanja lukenj v zid ali okna, ker pac najemodajalec, drugic se mi ne splaca za tistih nekaj toplejsih dni in ce se preselis je spet vseskup brezveze.

Moj strosek leta 2020 je bil 250€ in sicer takrat sem dobil tole klimo za ta denar: https://www.mediamarkt.de/de/product/_k...
Zelo verjetno je podobna tejle: https://www.mimovrste.com/prenosne-klim... ali kaksni drugi.

Zunaj imamo dans na juzni strani 37C na terasi in ca. 34 stopinj na severni. Slike sem naredil ob enih.
Nato se mi je zadelo, da grem in zmontiram klimco, da se cez dan ne segreje prevec.



Stanovanje ni tako vroce, ampak se je vseeno segrelo na skoraj 25C



Kako sem jaz "zmontiral" prenosno klimo. In sicer, kot na slikah lahko vidite, sem cev speljal skozi 8cm debel stiropod, ki sem ga pritrdil na okno in med rolete.
Rolete sem se dodatno izoliral z malo pene, ki sem jo imel viska od paketa. Drugace bi tudi tja dal stiropor - mogoce drugo leto.





Najvecjo razliko pa je nardila sledeca sprememba oz. predelava aka upgrade. Te klime imajo ponavadi samo izpuh (izhod) za vroc zrak. Problem je seveda, da ta zrak, ki gre ven ustvari v stanovanju podtlak in ta potem potegne v bajto spet nazaj vroc zrak od zunaj skozi vse mogoce spranje, okna, prezracevalnike ni da ni.

Na zadnji strani klime desno spodaj so spranje, kjer vlece not zrak, katerega piha ven skozi cev in potem ustvari ta podtlak.



Jaz sem to enostavno zadelal, namontiral gor dodatno cev. Zato sta na zgornjih slikah vidni dve cevi. Eno za zrak not, drugo ven, da zrak v tej coni krozi loceno oz. samo zunaj.



Pa ker malo coravo piha in je na drugem koncu stanovanja, ki je podolgovato, sem se malo dodatno usmeril tok zraka.



Pol ure po zagonu, je ze blo dobro stopinjo manj:



Ekola. Upam, da bo komu prislo prav. Pa ne se pustit strasit, da rabte nujno klimo za 2000€, ce pac ni druge opcije, je ni.
Ce jo laufam kako urco dve, gredo temperature ze proti 22, kar mi je pa ze prehladno za poleti.

PS:



Aja, hladim pa ca. 60 kvadratov, razen kopalnice in spalnice podnevi, komot bi slo vec.
Anyway decki in deklice, uzivajte!
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BorutK-73 ::

Jaz sem tudi sprobal to, ampak še vseeno preveč vleka dela klima in ropoče kot kosilnica! Najcenejša split klima je dan in noč proti prenosni. Pri prenosni ne moreš spat, pri split lahko.

IL_DIAVOLO ::

Bosanci montirajo klime.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

sbawe64 ::

A ne voziš ti premium holcvagen golfa 7+ ?
In še sedaj zafrkavaš z nekimi jajci od prenosne klime za 200 EUR.


Kako si rešil kondenz ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

starfotr ::

Naj stane kar hoče, split klime ne bo kupil pa fertik.

sbawe64 ::

Ce jo laufam kako urco dve, gredo temperature ze proti 22, kar mi je pa ze prehladno za poleti.

Ni elektrike ali je predraga za premium nemške plače ?

Si se v exDDR prestavil ?
https://www.spiegel.de/wirtschaft/servi...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

kopriwa ::

m0LN4r je izjavil:


Ce jo laufam kako urco dve, gredo temperature ze proti 22, kar mi je pa ze prehladno za poleti.

Sicer je celotna tema en ogromen smeh, od tega kdo to piše, do "rešitve" problema. Ne seri da ti 60m2 ohladiš za 3 stopinje v urci ali dveh s tole napravo, poleg tega pa se boš ponovno "kuhal" v roku 30min, ko klimo ugasneš.

kriptobog ::

Pa ni tole glasno? Enkrat sem imel nekaj takega za hladit en prostor pa je bolj ropotalo kot hladilo. Ajde vsaj vlago je potegnilo ven.

m0LN4r ::

sbawe64 je izjavil:

A ne voziš ti premium holcvagen golfa 7+ ?
In še sedaj zafrkavaš z nekimi jajci od prenosne klime za 200 EUR.


Kako si rešil kondenz ?

Nimam ga oz. gre nazaj v zrak. Nimam take vlage v stanovanju, pa laufam tut sam kake dve tri ure maks.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

energetik ::

Ko sem pred leti še bil v stanovanju brez možnosti montaže splita, sem naredil točno to kar Molnar. Posebej dovod na kondenzator od zunaj. S tem da sem jaz dal odrezat belo vezano ploščo, ki se je natanko prilagodila enemu krilu okna in sem imel tako stalno izvedeno čez poletje.
Ja, zadeva ropota in ima slab COP, ampak deluje in je efektivna. Brez nje smo imeli v stanovanju savno, z njo pa prijetnih 24° pri nizki vlagi. Je pa meni laufala med vročinskimi valovi 24/7.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

m0LN4r ::

kopriwa je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Ce jo laufam kako urco dve, gredo temperature ze proti 22, kar mi je pa ze prehladno za poleti.

Sicer je celotna tema en ogromen smeh, od tega kdo to piše, do "rešitve" problema. Ne seri da ti 60m2 ohladiš za 3 stopinje v urci ali dveh s tole napravo, poleg tega pa se boš ponovno "kuhal" v roku 30min, ko klimo ugasneš.

Ne segreje se tako hitro, razen ce bi odpiral okna. Tla so kr hladna do vecera.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::



Danes sem jo vklopil ob 21:00 - ponavadi na timer do polnoci, pol pa je ze zunaj dovolj hladno, da se ne segreva.

Naslednji dan do 12ih se bajta ne segreje. Pol za kosilo popoldan spet zalaufam, da po kuhanju ohladi nazaj.

To je pa tudi to. Je pa res, da nismo cele dneve v bajti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

kopriwa je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Ce jo laufam kako urco dve, gredo temperature ze proti 22, kar mi je pa ze prehladno za poleti.

Sicer je celotna tema en ogromen smeh, od tega kdo to piše, do "rešitve" problema. Ne seri da ti 60m2 ohladiš za 3 stopinje v urci ali dveh s tole napravo, poleg tega pa se boš ponovno "kuhal" v roku 30min, ko klimo ugasneš.

Brez klime bi blo cez 27 cez 3 dni.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

aborko ::

Predvidevam da ko tole laufa žre tam 1kW (večino za delovanje kompresorja), ta kompresor se fino greje in oddaja toploto v notranji prostor (pri split klimah je kompresor zunaj). Torej če imaš kak balkon bi naslednji upgrade bil, da postaviš zadevo zunaj in samo vpihuješ hladen zrak (in ga po možnosti tudi jemlješ od znotraj, da ne ustvarjaš nadtlaka).

Pa bolj kot temperatura je za občutek vročine pomembna vlaga. Imaš kak graf še za vlago mogoče?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

starfotr ::

A ste vi vsi fiziko gladko prešpricali v šoli?

Temperatura in vlaga sta obe povezani.

m0LN4r ::

aborko je izjavil:

Predvidevam da ko tole laufa žre tam 1kW (večino za delovanje kompresorja), ta kompresor se fino greje in oddaja toploto v notranji prostor (pri split klimah je kompresor zunaj). Torej če imaš kak balkon bi naslednji upgrade bil, da postaviš zadevo zunaj in samo vpihuješ hladen zrak (in ga po možnosti tudi jemlješ od znotraj, da ne ustvarjaš nadtlaka).

Pa bolj kot temperatura je za občutek vročine pomembna vlaga. Imaš kak graf še za vlago mogoče?


Mal se dvigne, ampak ni opazne razlike.
Lahk pa bi dal zadaj cevko gor, cevko pa v flaso.
Drugac pa ja, lahko bi jo dal ven, ampak ce je kaka nevihta nebi blo kul.

PS: Porabo lahk jutr zmerim.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

jernejl ::

Še ena dodatna izboljšava (ki jo sam uporabljam): izolacija cevi.
DIY varianta iz termo vrečke (od 5:17 naprej):

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

darkolord ::

m0LN4r je izjavil:

Najvecjo razliko pa je nardila sledeca sprememba oz. predelava aka upgrade. Te klime imajo ponavadi samo izpuh (izhod) za vroc zrak. Problem je seveda, da ta zrak, ki gre ven ustvari v stanovanju podtlak in ta potem potegne v bajto spet nazaj vroc zrak od zunaj skozi vse mogoce spranje, okna, prezracevalnike ni da ni.

Na zadnji strani klime desno spodaj so spranje, kjer vlece not zrak, katerega piha ven skozi cev in potem ustvari ta podtlak.

Jaz sem to enostavno zadelal, namontiral gor dodatno cev. Zato sta na zgornjih slikah vidni dve cevi. Eno za zrak not, drugo ven, da zrak v tej coni krozi loceno oz. samo zunaj.
Malo lahko še optimiziraš, če daš ti dve cevi bolj narazen, sicer ti cev za "zrak not" posesa še nekaj vročega zraka iz sosednje cevi

BorutK-73 ::

Najboljše bi bila okenska klima, take kot imajo američani.

starfotr ::

V Evropi nimamo tako glupih oken, kot jih imajo v US.

Poleg tega so okenske klime energijsko neučinkovite in zato so prepovedane.

V-i-p ::

BorutK-73 je izjavil:

Najboljše bi bila okenska klima, take kot imajo američani.

https://www.mixi-caravaning.si/p712-605...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Ales ::

starfotr je izjavil:

V Evropi nimamo tako glupih oken, kot jih imajo v US.

Poleg tega so okenske klime energijsko neučinkovite in zato so prepovedane.

Prepovedane so??

Zakon, odlok?

Da ni v ustavi kje?? :D

Zdaj me pa skrbi, da ne bodo specjalci prišli po m0LN4rja... 8-O

starfotr ::

Daj mi kak link iz EU. Zagotovo boš našel.

Za kupit, ne zakonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

Ales ::

starfotr je izjavil:

Daj mi kak link iz EU. Zagotovo boš našel.

Za kupit, ne zakonov.

Si dejansko za eno samo milisekundo pomislil, da bom šel nekaj iskat po spletu zdaj? :)

starfotr ::

Ali pa ti kontra, da ti bom serviral neke zakone. Sam si jih najdi. Lahko iščeš tudi v ustavi.

Ales ::

Sori, malo sem te hecal z ustavo.

Morda so klime v členu 11, odstavek 7, tik za odstavkom o pravicah snežink na mopedih, ampak prej bo, da niso.

Ne zanima me toliko, da bi dejansko šel iskat karkoli o tem. Me je pa zanimalo, ali imaš podlago za trditve, pa sem skozi kontekst zvedel, da je nimaš.

Kar seveda še ne pomeni, da ne obstaja..!

MIHAc27 ::

Jaz na podtlak nisem pomislil, ko sem isto naredil doma. Pa je bilo vseeno dovolj učinkovito. Bi bilo vseeno za sprobat, če je vhodna cev za zrak v stanovanju, ali je to bolj efektivno (konec konca zajemaš potem tudi hladnejši zrak, ne pa toplega od zunaj). Pa ja, cevi bolj narazen, vsaka da gleda v svojo smer...

Na žalost kjer sem sedaj je razpored sob tako slab, da nobena klima ne pride kaj prav, tako da bom tudi prenosno verjetno kar prodal.

floyd1 ::

Če že imaš čez pol okna nekaj namontirano, potem raje kupiš prenosno split klimo in se ne hecaš še s temi predelavami na napravi. To je bila edina od "prenosnih", ki je delovala tako, kot sem od klimatske naprave pričakoval.

m0LN4r ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz na podtlak nisem pomislil, ko sem isto naredil doma. Pa je bilo vseeno dovolj učinkovito. Bi bilo vseeno za sprobat, če je vhodna cev za zrak v stanovanju, ali je to bolj efektivno (konec konca zajemaš potem tudi hladnejši zrak, ne pa toplega od zunaj). Pa ja, cevi bolj narazen, vsaka da gleda v svojo smer...

Na žalost kjer sem sedaj je razpored sob tako slab, da nobena klima ne pride kaj prav, tako da bom tudi prenosno verjetno kar prodal.

Ce imas vhodno cev not ti vlece iz vseh moznih lukenj vroc zrak not od zunaj, tak da ni fore.
Pa v kopalnici zacne smrdet, ce je bajta dokaj diht in skozi okna bolj malo potegne, vlece tudi skozi druge "luknje" not.

Tolko kolko kubikov zraka pihne ven, ga mora tudi nekje not potegnit.

Jeba je, ko recimo zaradi spomeniskega varstva ni druge opcije ali pa enostavno nima smisla investirat, ce se selis.

floyd1 je izjavil:

Če že imaš čez pol okna nekaj namontirano, potem raje kupiš prenosno split klimo in se ne hecaš še s temi predelavami na napravi. To je bila edina od "prenosnih", ki je delovala tako, kot sem od klimatske naprave pričakoval.

Kje? Kaksno?
Al mislis tiste mini camping zadeve?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera klima (strani: 1 2 3 4118 119 120 121 )

Oddelek: Kaj kupiti
60331172236 (2439) Vanadium

Prenosna klimatska naprava

Oddelek: Loža
214280 (1970) m0LN4r

mini prenosne klimatske naprave (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12219165 (10014) zee
»

Katera je danes najboljša prenosna klima (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7830661 (24823) BorutK-73
»

Eco Cooler vs. Prenosna klima

Oddelek: Loža
2510031 (8772) Okapi

Več podobnih tem