» »

Jedrska nesreča v Černobilu - izkušnje v Sloveniji

Jedrska nesreča v Černobilu - izkušnje v Sloveniji

OutOfTheBox ::

Tisti, ki se spomnite te nesreče 26 Aprila 1986 - a so bili kakšni posebni varnostni ukrepi na območju današnje Slovenije? (npr. omejeno gibanje zunaj, priporočila o nekonzumiranju vrtnih izdelkov, ipd).

Se je v bilokakšni meri čutilo posledice nesreče tudi v Sloveniji?

Tribal ::

Ja... Domači pridelki z vrta se določeni niso smeli uživati. Izhod ven nezaželjen. Pač klasično izogibanje radioaktivnemu vremenu.

V-i-p ::

Pri nas v bloku smo se otroci po balkonih igral ker nismo smeli ven :).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

FrRoSt ::

:))

Sicer ni bilo policijske ure, bila so samo priporočila! ;)

Seveda pa ni bilo toliko pametnjakovičev, kot jih je danes. Ki se praktično spoznajo na vse! :))

Doktorjev iz socialnih omrežij in TikToka. :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

fikus_ ::

Bila so priporocila, npr. da gob ni dobro uživati in še se nekatero zelenjavo,...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kixs ::

Predvsem so ta priporocila prisla po tistem, ko je ze bil prvi "radioaktiven" dez. Koliko je bil res radioaktiven se pa ne spominjam.

Da se gobe ne uzivajo, je trajalo se nekaj let.

srus ::

Bilo je ravno pred prvomajskimi prazniki, pa nam je oblast to prodala kot prvomajski kres posebne vrste. Prvomajskih zborovanj na prostem niso odpovedali, odsvetovane pa so bile gobe, takole za prihodnjih deset tisoč let, leto gor ali dol.

Jure14 ::

"Gob pa solate in paradajza ne jest."
V šoli smo "zatesnili prostore" in preprečili vstop radiaciji: na špranje med okni smo salotejp nalepili.

V čisto prvih dneh, ko se ni še nič vedelo, so v NEK imeli hudo paniko, ker so jim senzorji pravili, da imajo zaposleni povečano radioaktivnost. In to ob vstopu v kontrolirano območje, ne ob izstopu.

Telbanc ::

Rusi so nesrečo prikrivali, radijacija je bla že tle ko je folk veselo kuril kresove. Tko da butasti slovenčki so podihali prvi šus na polno.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

kuglvinkl ::

fikus_ je izjavil:

Bila so priporocila, npr. da gob ni dobro uživati in še se nekatero zelenjavo,...


Solate nismo jedli IIRC. Zato pa kislo zelje.
Your focus determines your reallity

BRBR ::

Mleko s pašnikov je bilo prepovedano oddajat v mlekarne.
Po TV so pa lagali, da se je kadilo. Ene tri dni , da je vse skup nič, pol pa zadržujte se notri.
In ni oblak prispel šele čez tri dni, je bil že tu.

na območju današnje Slovenije

Kar vem, se vmes ni nikamor premaknila, niti skrčila al pa povečala. Andromeda pa nas vmes tudi še ni nikamor premaknila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

dexterboy ::

Spomnim se tudi, da so na glavni Ljubljanski tržnici merili radioaktivnost zelenjave. Ne z aplikacijami na pametnih telefonih, ampak s staro klasiko, Geiger števcih :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

JanBrezov ::

Tudi jaz se spomnim, da je bilo odsvetovano jesti solato z domačega vrta in da par dni otroci nismo bili zunaj.

BRBR je izjavil:


na območju današnje Slovenije

Kar vem, se vmes ni nikamor premaknila, niti skrčila al pa povečala. Andromeda pa nas vmes tudi še ni nikamor premaknila.

Se je povečala na morje (arbitraža meje), a nam nekateri to ne priznajo.

c3p0 ::

Odsvetovali so zadrževanje na prostem. Nabiral sem polže, dober prihodek za podjetnega mladega c3p0-ta. Bilo je kar prazno povsod, lepo vreme, mir. Se dobro spomnim. Morda mi je radioaktivnost vžgala spomin v možgane. Hvala, Černobil.

FrRoSt ::

Pri takih "nesrečah", kot je bil npr. Černobil je vse odvisno od vremena, kam in kako zanese radioktivni izpust.
Takrat sevanja sploh še niso merili. Odkrili so ga Švedi, ki so ga zaznali v svoji jedrski elektrarni, potem je pa prišlo na dan in začeli so jo meriti po celi evropi...
Je odvisno tudi od radioaktivnih elementov in njihove razpolovne dobe. Nekateri jo imajo nekaj let, drugi pa tisočletje...
V 60ih letih so opravljali jedrske poskuse na odprtem, na pacifiski otokih in drugje, pa so tudi onesnaževali zemljo z radioktivnim sevanjem...

Glede na situacijo, kot jo razumem, se bomo težko izognili podobni situaciji v Zaporožju. :|
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

link_up ::

solato smo stran zmetali pa po travi nismo hodili. :)
In and Out

AtaŠtumf ::

Odsvetovali so jedenje zelenjeva in pridelkov iz vrta.

Sicer pa za samo nesrečo smo izvedeli kar nekaj dni kasneje.
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

PacificBlue ::

Jaz samega mleka se danes ne pijem, sem se ga takrat "odvadil".
I’m out.
:3

nejclp ::

AtaŠtumf je izjavil:

Odsvetovali so jedenje zelenjeva in pridelkov iz vrta.

Sicer pa za samo nesrečo smo izvedeli kar nekaj dni kasneje.
Sproti so obveščali, prva novica v zvezi s tem je bila, ko so Švedi namerili povišano radioaktivnost in se je samo ugibalo, za kaj gre. Nekaj let nazaj sem tukaj pripopal par screenshotov časopisa, ko je bila tema o seriji Černobil, ni treba nabijat o svinčenih časih, ko naj bi KP odločala o tem, kaj se lahko objavi.

mertseger ::

Jure14 je izjavil:

"Gob pa solate in paradajza ne jest."


V čisto prvih dneh, ko se ni še nič vedelo, so v NEK imeli hudo paniko, ker so jim senzorji pravili, da imajo zaposleni povečano radioaktivnost. In to ob vstopu v kontrolirano območje, ne ob izstopu.


Ne verjamem da je senzor tak občutljiv. V celem obdobju 1986 je slovenec prejel v povprečju 1mSv sevaja, pri nekem povprečnem CT slikanju ga prejmeš npr 8 mSv (kar je sicer kar velika doza). Letna doza je okol 2,5-3 mSv od okolice.

MadMax ::

Prejete doze ne gre enačit s kontaminacijo ki jo nosiš na sebi.
Prva na detektorjih nič ne pokaže (ker jo več ni), druga je pa "vroča".
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

OutOfTheBox ::

Koliko časa pa je bila zadeva aktualna? So bile kakšne omejitve oz. priporočila v veljavi dlje časa?

FrRoSt ::

Zelenjava je šla stran. Gobe pa so odsvetovali, kot da naj bi potegovala radioktivne spojine iz okolice....
Vse je odvisno od vremena oz. gibanja zračnih mas. Menda je tisti radioktivni oblak naredil celo en zakljuj, tako, da se je še enkrat pojavil na nekem slo teritoriju...
Drugače pa imajo vsa živila tudi svojo mejo (radioaktivnosti) ki ne sme biti prekoračena.
Bodo že povedali, ko bo čas, kakšni bodo ukrepi in kakšno bo tveganje. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Gagatronix ::

FrRoSt je izjavil:

Pri takih "nesrečah", kot je bil npr. Černobil je vse odvisno od vremena, kam in kako zanese radioktivni izpust.
Takrat sevanja sploh še niso merili. Odkrili so ga Švedi, ki so ga zaznali v svoji jedrski elektrarni, potem je pa prišlo na dan in začeli so jo meriti po celi evropi...
Je odvisno tudi od radioaktivnih elementov in njihove razpolovne dobe. Nekateri jo imajo nekaj let, drugi pa tisočletje...
V 60ih letih so opravljali jedrske poskuse na odprtem, na pacifiski otokih in drugje, pa so tudi onesnaževali zemljo z radioktivnim sevanjem...

Glede na situacijo, kot jo razumem, se bomo težko izognili podobni situaciji v Zaporožju. :|


Cernobil *je* bila nesreca. Ce pa ti verjames v teorije zarot, je pa to tvoj problem. In ja, Svedi so prvi zaznali povisano stopnjo sevanja, v Jugoslaviji je edino Slovenija merila, Francija pa je trdno zagovarjala stalisce, da fallouta pri njih ni, medtem ko so ga zaznali celo na vzhodni obali ZDA.

FrRoSt ::

Kaj imajo pa sedaj teorije zarot tu notri iskati!?? :O
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Gagatronix ::

Ti si dal nesreco v narekovaje.

Mimogrede, prej bi pricakoval sranje takrat ko so Rusi zajeli Cernobil.

Zgodovina sprememb…

FrRoSt ::

Černobil je saniran in bo tako ostal verjetno še nekaj časa.
Zaporožje pa je drug problem! In tudisanacija bo tam glede na razmere veliko težja.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

floyd1 ::

Mi smo bili s sorodniki (tradicionalno) na prvomajskem izletu - ves dan v naravi :( ko je "oblak" šel čez nas. Za nesrečo je ZSSR povedala šele nekaj dni kasneje, ko je njihov oblak že lepo krožil okoli zemeljske oble. Prepozno obveščen je bil ves svet, nimajo tu "YU rdeči" nič s tem.
Nekih posebnih ukrepov (razen zgoraj opisanega glede vrtnin) se ne spomnim, itak smo največjo dozo takrat že pokasirali.

Čisto offtopic in kot dober štos: 10 let kasneje se je na černobil spomnil tudi apple, na svoji "fešti" so talali majice z napisom: Hirošima 45, Černobil 86, Windows 95 :))

V-i-p ::

mertseger je izjavil:

Jure14 je izjavil:

"Gob pa solate in paradajza ne jest."


V čisto prvih dneh, ko se ni še nič vedelo, so v NEK imeli hudo paniko, ker so jim senzorji pravili, da imajo zaposleni povečano radioaktivnost. In to ob vstopu v kontrolirano območje, ne ob izstopu.


Ne verjamem da je senzor tak občutljiv. V celem obdobju 1986 je slovenec prejel v povprečju 1mSv sevaja, pri nekem povprečnem CT slikanju ga prejmeš npr 8 mSv (kar je sicer kar velika doza). Letna doza je okol 2,5-3 mSv od okolice.

Seveda je občutljiv, če so Švedi zaznali 1300km stran to sevanje.
https://siol.net/digisvet/novice/cernob...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

harvey ::

fikus_ je izjavil:

Bila so priporocila, npr. da gob ni dobro uživati in še se nekatero zelenjavo,...

Takratni direktor OI, dr. Rudolf je zatrjeval po TV in radiu, da ni bojazni za kakšna tveganja vezana na dogodek Černobilu in pri nas.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Gagatronix ::

FrRoSt je izjavil:

Černobil je saniran in bo tako ostal verjetno še nekaj časa.
Zaporožje pa je drug problem! In tudisanacija bo tam glede na razmere veliko težja.


Ne, Cernobil je v stanju saniranja. Keep in mind da sta reaktorja 1 in 2 delala do devetdesetih (eden je sel v decom '92, drugi pa mislim da '96), reaktor 3 pa je bil uradno ugasnjen decembra 2000. Decom seveda ni "oh zdej smo pa ugasnil in to je to", ker to so procesi ki trajajo kako desetletje.

Ignalina NPP (Litva), kjer so snemali HBO serijo Chernobyl (primarno zato, ker ima enak tip reaktorjev, RBMK) je sla v decom 2004 in 2009, pa proces ne bo koncan se vsaj 20 let.

Ne sekirajte se zaradi Cernobila, Zaporozja, in ostalega v Evropi. Sekirajte se zaradi tega, da Rusija se vedno goni vsaj 13 do 15 RBMK class reaktorjev.

MisterR ::

Je Rusija edina?

Gagatronix ::

Ja, ker so RBMK reaktorji povsod drugje proglaseni za to kar so. Nestabilni do amena.

Invictus ::

Niso nestabilni, če se ne igraš z nadzornimi sistemi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gagatronix ::

Grafitna moderacija je inherentno nestabilna.

cvalsr ::

Pred Černobilom je v ozračju eksplodiralo nekaj stotin poskusnih jedrskih bomb, pa pod vodo tudi - pa 'nikome ništa'. Smo kar jedli solato in gobe. Če ne veš, pač ne boli. Ampak Černobil - to je pa problem. (Je, za Ukrajino.) Pa Fukušima. Da ne govorimo o uskladiščenih jedrskih odpadkih, ki v okolico ne oddajo praktično nič, ampak ti so najbolj strahovito smrtno nevarni še za milijone let v bodočnost, vse jedrske elektrarne je treba porušit, kenede.

D3m ::

Gagatronix je izjavil:

Ja, ker so RBMK reaktorji povsod drugje proglaseni za to kar so. Nestabilni do amena.


Saj sem tudi jaz gledam serijo.

Ni treba pretiravati. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

Gregor P ::

Odsvetovali so zadrževanje na prostem v času dežja in pa prenehali smo nabirati gobe za kar nekaj let.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Gagatronix ::

D3m je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Ja, ker so RBMK reaktorji povsod drugje proglaseni za to kar so. Nestabilni do amena.


Saj sem tudi jaz gledam serijo.

Ni treba pretiravati. :D


Jaz sem dejansko obiskal tako Pripjat kot tudi samo elektrarno. RBMK je dizajn ki je nestabilen po defaultu, narejen je bil pa zato, da bi lahko sovjetska zveza proizvajala izotope plutonija za jedrsko orozje. Edini tip reaktorjev, ki omogoca replacement gorivnih palic med samim delovanjem. Pa grafitno moderiranje ima tudi svoje probleme ker imas void coefficient izjemno visok v dolocenih situacijah.

Skratka nestabilen dizajn, ki ga je kreirala hladna vojna.

D3m ::

Tisti default so nato popravili.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Gagatronix ::

"Popravili" z RBMK-1500. Dejstvo je, ce uporabljas grafit in boron za moderiranje reaktorja, bos eventuelno fasal izjemno visok zero void coefficient in bo celotna zadeva sla v picko materno.

Grafitna moderacija reaktorjev je nekaj, kar bi moralo ostati v preteklosti.

DamijanD ::

cvalsr je izjavil:

Pred Černobilom je v ozračju eksplodiralo nekaj stotin poskusnih jedrskih bomb, pa pod vodo tudi - pa 'nikome ništa'. Smo kar jedli solato in gobe. Če ne veš, pač ne boli. Ampak Černobil - to je pa problem. (Je, za Ukrajino.) Pa Fukušima. Da ne govorimo o uskladiščenih jedrskih odpadkih, ki v okolico ne oddajo praktično nič, ampak ti so najbolj strahovito smrtno nevarni še za milijone let v bodočnost, vse jedrske elektrarne je treba porušit, kenede.


Eksplozija jedrske bombe je ful bolj "čista" v primerjavi s sranjem Černobila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

Gagatronix ::

To je ze res, ampak vsa jedrska "testiranja" ki so se izvajala pa so vseeno zvisala tzv. background noise kar konkretno.

DamijanD ::

Se strinjam

FireSnake ::

OutOfTheBox je izjavil:

Koliko časa pa je bila zadeva aktualna? So bile kakšne omejitve oz. priporočila v veljavi dlje časa?


Jaz se spominjam, da so nam v šoli rekli, da ne smemo hoditi po travi.
Na šoli je podravnatelj imel števec in je meril copate. Tako je točno videl, kdo je hodil po travi (razlika je bila opazna).

Gobe so rasle, kot nore. Pravili so, da naj jih ljudje ne jedo. Eni čudaki so jih vseeno.

Če se prav spominjam jo je najhuje odnesel Minsk, ker je veter tja pihal. Oddaljenost dobrih 300km.
Ko sem par let nazaj šel tja in je bil v hotelu zrel zelen paradižnik smo se hecali, da je ta iz černobila :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::



I’m out.
:3

feryz ::

Res je, nikoli prej in nikoli pozneje ni bilo toliko gob.
Vse so se pobrale in vse prodale. Žlahtovec si je z izkupičkom od prodaje gob kupil novega Golfa dvojko, dizel seveda. Ta pravi avto v tistih časih.

gozdar1 ::

Jajca domačih kokoši hranjenih z bio hrano z vrta so naredila 180 stopinj in postala jajca kokoši hranjenih samo s krmo. Ne hecam se to je bil dejansko članek v časopisu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Radioaktivnost v začetku meseca

Oddelek: Loža
394850 (3593) slotechar
»

Fukušima - jedrski incident v teku (V) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
25464905 (51202) Pyr0Beast
»

Fukušima - jedrski incident v teku (IV) (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
24571601 (58780) Pyr0Beast
»

Fukušima - jedrski incident v teku (II) (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
398113985 (91323) Pyr0Beast
»

Fukušima - jedrski incident, peti dan (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
380114397 (97256) Keyser Soze

Več podobnih tem