» »

Klic z moje številke-nisem klical jaz

Klic z moje številke-nisem klical jaz

joze ::

Dopoldan sem doživel nenavadno situacijo, ki me precej bega.
Dobil sem klic s slovenske mobilne številke. Vljuden random gospod, ki ga nimam v imeniku je trdil, da sem ga klical in da me kliče nazaj. Opravičil sem se, ker sem mislil, da sem po pomoti kaj natipkal in sva se poslovila. Nato sem preveril odhodne klice in ugotovil, da nisem klical nikogar.
Čez nekaj sekund drugi klic. Nekakšno roletarstvo, da so dobili klic iz moje številke. Ponovim opravičilo, povem, da se dogaja nekaj čudnega.
Takoj ko odložim, še en klic gospoda, ki je klical prvi. Da je dobil še en klic z moje številke, da se je oglasil in da je dobil nekakšno tajnico. Več ni povedal. Nato se je končalo.
Obe številki sem poguglal, obe najdem z imeni. En model opravlja neke prevoze, drugi je prodajal neko vozilo. Pod odhajajočimi klici nimam njunih številk...
Kako je to mogoče in kaj bi se lahko zgodilo s tehničnega in sociološkega vidika?
Hvala

Tody ::

Neka aplikacija kliče v tvojem imenu mimo aplikacije telefon. Če maš hot gres lahko pogledat spisek klicev vsaj včasih so jih imel

joze ::

Telemach. Bom jutri lahko videl današnje klice. Nisem nič instaliral na novo in tudi pod odprte aplikacije ni nič videt..

netopypy ::

vsak ti lahko pofejka klic iz katerekoli stevilke, vsaj nekoc je bilo tako...

lahko pa se zmenimo za eksperiment, dajte mi stevilko, jaz pa bom poskusal poklicati nanjo iz stevilke 066-666-666...
najprej se moramo dogovoriti za nagrade in kazni :-)

strom_15 ::

bbbbbb2015 ::

joze je izjavil:

Dopoldan sem doživel nenavadno situacijo, ki me precej bega.
Dobil sem klic s slovenske mobilne številke. Vljuden random gospod, ki ga nimam v imeniku je trdil, da sem ga klical in da me kliče nazaj. Opravičil sem se, ker sem mislil, da sem po pomoti kaj natipkal in sva se poslovila. Nato sem preveril odhodne klice in ugotovil, da nisem klical nikogar.
Čez nekaj sekund drugi klic. Nekakšno roletarstvo, da so dobili klic iz moje številke. Ponovim opravičilo, povem, da se dogaja nekaj čudnega.
Takoj ko odložim, še en klic gospoda, ki je klical prvi. Da je dobil še en klic z moje številke, da se je oglasil in da je dobil nekakšno tajnico. Več ni povedal. Nato se je končalo.
Obe številki sem poguglal, obe najdem z imeni. En model opravlja neke prevoze, drugi je prodajal neko vozilo. Pod odhajajočimi klici nimam njunih številk...
Kako je to mogoče in kaj bi se lahko zgodilo s tehničnega in sociološkega vidika?
Hvala


Jaz ti lahko povem, kako je to mogoče iz tehničnega vidika. Zdaj, v core telekom področju nisem že kar nekaj časa, lahko pa ti približno naštejem možnosti.

1) Lažna identifikacija pri SIP trunku
Ko imaš interno telefonsko centralo, to je ponavadi Asterisk: https://www.asterisk.org/

lahko definiraš številko klicočega (ki bi morala seveda ustrezati tvojemu bloku številk). T-2 svojčas ni nič preverjal, lahko si dal notri številko predsednika republike, pa se je prikazala ta kot številka klicočega. Operater, preko katerega kličeš ven, mora (bi moral) kontrolirati, da je številka klicočega res dejansko tvoj dodeljen blok.

Tu se je dalo nenormalno igrati. Iz SIP telefona si poklical ven, lahko si dal svoje ime, firmo in številko klicočega. In si poklical recimo na moj GSM (takrat pri Mobitelu, sedaj je to Telekom Slovenije) in se ti je prikazalo ime firma IN če je odzvonilo, je bila povratno številka klicočega.

Mi smo potem šli na H.323 trunk (drug protokol) na T-2, tam pa je bila kontrola, da je številka klicočega dejansko tvoja. Iz nekega razloga sta izginila ime in firma.

To se je po moje zgodilo. Morda ima kak operater svojo SIP aplikacijo (ki kliče na SIP treunk od operaterja), ter je nekdo to aplikacijo ali razpakiral in popravil ali na nek način podtika številko klicočega.

Številka klicočega se zapiše v CDR (call-data record) in po CDRjih se vrši obračun. Če si ti na operaterju A1 in nekdo fejka identiteto na Telekomu Slovenija, te to načeloma ne tangira. Če pa si ti na A1, ter nekdo fejka A1 SIP odjemalca, potem pa to je problem, ker se bodo klici zaračunali *TEBI*.

Tako da, pokliči svojega operaterja, ter prijavi napako, da je nekdo ukradel tvojo identiteto. To operterji reagirajo (vsaj ko sm jaz delal, so). Imajo celo fraud prevention službe. Za operaterje je nočna mora, da se nekdo predstavlja kot nekdo drug. Ker to jim podre vse zaupanje v izpiske, v vse.

2) Signalizacija SS7

Vsak operater ima signalni procesor in telefonija laufa preko protokola št. 7 (SS7). Jaz mislim, da to ni realno. Svojčas je Simobil nekaj ponarejal promet (promet iz tujine so prikazovali kot domestic) in takrat so se kontroliralo na signalnih procesorjih +386 (svojčas je to vzdrževal Telekom Slovenije), da to ponarejanje ni mogoče.

3) Nekdo bi skrekal tvoj A5/1 protokol. To so operaterji vpeljali določene "izboljšave", da so zahtevali, da se telefon znova avtenticira na vsake toliko časa. To je veljalo samo za GSM (torej za 2G telefonijo. 3G, 4G in 5G teh pomanjkljivosti nimajo).

4) Napad na bazno postajo
To so se delali predvsem napadi na 2G bazne postaje, s SDRji in OpenBTS. Lahko si si naredil svoj mobilni network (za katerega seveda nisi mel licenco), lahko si snoopal s fake bazno postajo in lahko si se predstavljal z lažno identiteto klicočega. To se je ponavadi delalo takole:

https://www.synacktiv.com/ressources/Tr...

Svojčas so bile SDR bazne postaje naprodaj za male denarje. Zdaj, operaterji pa so se borili proti tem raznim SDR načinom, kako priti noter v mobilno omrežje z lažno identiteto.

5) Ena od zelo nevarnih opcij je, da imaš ti neko aplikacijo, ki si ji dal dovoljenje, da kliče okoli. To prosi izpisek odhodnih klicev, da se ne bi slučajno zgodilo, da boš nekoč dobil debel račun.

Če boš prijavil napako in če bodo operaterji imeli voljo, bodo prišli na sled. Je pa teh opcij že nekoč bilo ogromno.

joze ::

Zaenkrat se ni ponovilo in na izpisku odhodnih klicev teh klicev ni. To najbrž pomeni, da z mojega telefona ni bilo klicano.

Vice ::

Ne rabi bit klic iz tvojega tel.
Mogoče se je samo kakšen nadobuden kerlc malo igral in se zmotil pri vpisu št. Za to ne rabiš veliko filozofiranja rabiš samo en PBX in SBC.

joze ::

Vice je izjavil:

Ne rabi bit klic iz tvojega tel.
Mogoče se je samo kakšen nadobuden kerlc malo igral in se zmotil pri vpisu št. Za to ne rabiš veliko filozofiranja rabiš samo en PBX in SBC.

To sem nekako razumel. Hotel sem samo potrdit, da najbrž ni klical kakšen drug program z mojega telefona. Tudi najbrž nihče ni vdrl na bazno postajo, kar so kot možnost navedli nekateri.
Če lahko povzamem s stališča laika(kar tudi sem):
Gre torej za nekoga, ki je ciljano ali po naključju vpisal mojo številko v nek program in z lažno(mojo) identiteto klical nekoga drugega. Ta nekdo je imel neodgovorjen klic in je klical nazaj. Ker sta obe številki slovenski predvidevam, da ni šlo za poskus prevare z namenom pridobitve materialne koristi, ampak za nekaj drugega.

Ales ::

Samo da pripomnim - če bo zlonameren program klical s telefona, tega morda ne bo videti v seznamu klicev. Tak program se bo tudi skušal skriti in ne kar prikazati med zagnanimi programi.

Ne pravim pa, da se to tu dogaja. Ne znam z gotovostjo trditi, kaj bi to bilo, ker je možnosti več...

joze ::

Na MojTelemach pod klici teh klicev ni zabeleženih.

srus ::

bbbbbb2015 je izjavil:

joze je izjavil:

Dopoldan sem doživel nenavadno situacijo, ki me precej bega.
Dobil sem klic s slovenske mobilne številke. Vljuden random gospod, ki ga nimam v imeniku je trdil, da sem ga klical in da me kliče nazaj. Opravičil sem se, ker sem mislil, da sem po pomoti kaj natipkal in sva se poslovila. Nato sem preveril odhodne klice in ugotovil, da nisem klical nikogar.
Čez nekaj sekund drugi klic. Nekakšno roletarstvo, da so dobili klic iz moje številke. Ponovim opravičilo, povem, da se dogaja nekaj čudnega.
Takoj ko odložim, še en klic gospoda, ki je klical prvi. Da je dobil še en klic z moje številke, da se je oglasil in da je dobil nekakšno tajnico. Več ni povedal. Nato se je končalo.
Obe številki sem poguglal, obe najdem z imeni. En model opravlja neke prevoze, drugi je prodajal neko vozilo. Pod odhajajočimi klici nimam njunih številk...
Kako je to mogoče in kaj bi se lahko zgodilo s tehničnega in sociološkega vidika?
Hvala


Jaz ti lahko povem, kako je to mogoče iz tehničnega vidika. Zdaj, v core telekom področju nisem že kar nekaj časa, lahko pa ti približno naštejem možnosti.

1) Lažna identifikacija pri SIP trunku
Ko imaš interno telefonsko centralo, to je ponavadi Asterisk: https://www.asterisk.org/

lahko definiraš številko klicočega (ki bi morala seveda ustrezati tvojemu bloku številk). T-2 svojčas ni nič preverjal, lahko si dal notri številko predsednika republike, pa se je prikazala ta kot številka klicočega. Operater, preko katerega kličeš ven, mora (bi moral) kontrolirati, da je številka klicočega res dejansko tvoj dodeljen blok.

Tu se je dalo nenormalno igrati. Iz SIP telefona si poklical ven, lahko si dal svoje ime, firmo in številko klicočega. In si poklical recimo na moj GSM (takrat pri Mobitelu, sedaj je to Telekom Slovenije) in se ti je prikazalo ime firma IN če je odzvonilo, je bila povratno številka klicočega.

Mi smo potem šli na H.323 trunk (drug protokol) na T-2, tam pa je bila kontrola, da je številka klicočega dejansko tvoja. Iz nekega razloga sta izginila ime in firma.

To se je po moje zgodilo. Morda ima kak operater svojo SIP aplikacijo (ki kliče na SIP treunk od operaterja), ter je nekdo to aplikacijo ali razpakiral in popravil ali na nek način podtika številko klicočega.

Številka klicočega se zapiše v CDR (call-data record) in po CDRjih se vrši obračun. Če si ti na operaterju A1 in nekdo fejka identiteto na Telekomu Slovenija, te to načeloma ne tangira. Če pa si ti na A1, ter nekdo fejka A1 SIP odjemalca, potem pa to je problem, ker se bodo klici zaračunali *TEBI*.

Tako da, pokliči svojega operaterja, ter prijavi napako, da je nekdo ukradel tvojo identiteto. To operterji reagirajo (vsaj ko sm jaz delal, so). Imajo celo fraud prevention službe. Za operaterje je nočna mora, da se nekdo predstavlja kot nekdo drug. Ker to jim podre vse zaupanje v izpiske, v vse.

2) Signalizacija SS7

Vsak operater ima signalni procesor in telefonija laufa preko protokola št. 7 (SS7). Jaz mislim, da to ni realno. Svojčas je Simobil nekaj ponarejal promet (promet iz tujine so prikazovali kot domestic) in takrat so se kontroliralo na signalnih procesorjih +386 (svojčas je to vzdrževal Telekom Slovenije), da to ponarejanje ni mogoče.

3) Nekdo bi skrekal tvoj A5/1 protokol. To so operaterji vpeljali določene "izboljšave", da so zahtevali, da se telefon znova avtenticira na vsake toliko časa. To je veljalo samo za GSM (torej za 2G telefonijo. 3G, 4G in 5G teh pomanjkljivosti nimajo).

4) Napad na bazno postajo
To so se delali predvsem napadi na 2G bazne postaje, s SDRji in OpenBTS. Lahko si si naredil svoj mobilni network (za katerega seveda nisi mel licenco), lahko si snoopal s fake bazno postajo in lahko si se predstavljal z lažno identiteto klicočega. To se je ponavadi delalo takole:

https://www.synacktiv.com/ressources/Tr...

Svojčas so bile SDR bazne postaje naprodaj za male denarje. Zdaj, operaterji pa so se borili proti tem raznim SDR načinom, kako priti noter v mobilno omrežje z lažno identiteto.

5) Ena od zelo nevarnih opcij je, da imaš ti neko aplikacijo, ki si ji dal dovoljenje, da kliče okoli. To prosi izpisek odhodnih klicev, da se ne bi slučajno zgodilo, da boš nekoč dobil debel račun.

Če boš prijavil napako in če bodo operaterji imeli voljo, bodo prišli na sled. Je pa teh opcij že nekoč bilo ogromno.


Ali pa si enostavno v Skypu nastaviš Caller Id na karkoli že hočeš.

Nazz ::

To se mi dogaja zadnje 4 mesece. Na dva dni klic, da vrača klic, čeprav nisem klical. OK, si rečem se zgodi, zadnje tedne pa je to postalo norišnica. Več klicev na dan, po 2 SMS na dan, kaj jih kličem, naj neham klicat etc.

Sem govoril z operaterjem (Telemach) vsaj 5x v zadnjih tednih, so šli ves log klicev in z moje številke preko njihove centrale te številke niso bile nikoli klicane. Pravijo, da gre za phishing, čeprav tega občutka po dvigu klica nimam. Tudi na portalu moj telemach zgodovina klicev, te številke skozi mojo SIM kartico ne grejo.

Telefon je Note 20, številka stara vsaj 25 let. Na telefonu uporabljam default dialer, google messages, gmail, maps in whatsapp (kontakt samo z ženo in starši).

Se da kaj rešit, ali pač začnem številke blokirat?

FireSnake ::

Tvoj operater mora začeti sodelovati z drugimi operaterji. Če jim je.
Analiza bi morala izvirati iz strani klicočega.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Nazz ::

Mi je eden klicocih povedal tocen cas kdaj bi ga naj jaz klical, sem sporocil operaterju, ta je preveril, sva oba na Telemachu - mojega klica njemu ne vidijo.

Dalje se tudi meni ne da poglabljat, pac recem da nimam pojma in adijo.

Kot zakleto, odkar sem napisal prejsni post, se klicev in SMS-ov ni bilo.

fujtajksel ::

Nedavno so prihajali phishing SMSi da so zaklenili plačilno kartico s telefonske številke dejansko pripadajoče NLB...

Nazz ::

Jaz dobivam SMS od random neznanih stevilk, v stilu:

Kaj me klicete? Posljite mi sms ker ne morem govoriti! Lp

Ali pa:

Ne morem govoriti ker sem v sluzbi. Napisite SMS ce je kaj nujnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nazz ()

MrStein ::

Smrdi na scam/nateg.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

matobeli ::

Ma ne, če ga je folk klical in preverjal zakaj jih je nekdo iz njegove številke klical.

Če se ne neha bo treba menjat operaterja in številko. Ampak, če ni bilo težav od 25.8... pol je mel operater nekaj vmes. In ga vseeno menjaj.

Nazz ::

Na stvari je tako, odkar sem napisal post v to temo so se zadeve končale.
Višja instanca pri operatertju je podala izjavo, da _nekdo_ pač preverja številko/e. Kaj točno se je dogajalo v ozadju in kdo je klical/pisal pa mi ni pomembno.

XIIT ::

Zato pa je fajn imeti ločeno privat telefonsko in ne dvigovat neznanim klicateljem.
Glede na to da ima dandanes skoraj vsak telefon dva sim slota, ni nobene ovire za to.
"Only physical beauty is the foundation for a true higher culture of
the mind and spirit as well. Only sun and steel will show you the path."
Beauty is absolutely terrifying to people because it highlights what is ugly.

forplan ::

Kako ste rešili tisti, ki ste omenjali da vas kličejo neznane številke in trdijo da imajo maš klic?

Ta teden so me že 4je klicali kao "nazaj" pa jih jaz ziher nisem klical. Eden mi je prebral da je dobil sms ker ni bi dosegljiv da ga je klicala moja številka.
da se strinjam

Nazz ::

Nismo. Meni se še zgodi 1-2x na mesec, da vračajo klic.

Zadnja situacija; ravno sem končal 20 minutni klic s stranko, me kliče neznana telefonska. Ženska trdi da vrača klic izpred 5 minut.

Ti s časom postane vseeno.

pero50 ::

Meni se to dogaja že cca pol leta. Sem kontaktiral operaterja in so mi pojasnili za kaj se gre:

Pozdravljeni,

Zahvaljujemo se vam za vaše sporočilo. Iz spodnjega bi lahko sklepali, da gre za Caller ID spoofing. Gre za odtujitev prikaza telefonske številke, katera je izbrana naključno.
Spoofing klica žal ne moremo preprečiti, saj običajno klic pride iz tujine. Prav tako tudi ni mogoče prepoznati klica s spoofing številko in ga ne moremo preprečiti.

Nek tip, ki mi je vrnil klic je rekel, da so ga spraševali, če govori rusko ali angleško, ko je pa klical nazaj sem se pa oglasil jaz.

Edina rešitev je menjava tel, številke.

Če imate firmo ste pa še bolj občutljivi na to in to verjetno tudi izkoriščajo za pridobitev zaupanja, ker klicanemu ob vašem klicu kaže vaše ime firme, če imajo na telefonu nastavljeno prepoznavanje tel. št.

Na kratko, če se komu ne da googlat kaj je to:
Zasnova trenutnega telefonskega sistema sega v 90.ta leta, torej je star cca 30 let. Ko nekdo kliče se klicatelju izpiše vaša številka, katero se posreduje ob klicu. Telefon oziroma sistem pa tega ne preverja ali prihaja ta številka res od vas ampak informacijam ki jih dobi slepo verjame. Torej nekdo lahko kliče iz x številka in vnese vašo tel. št. katera se klicanemu tudi izpiše. Ko vas pa prejemnik klica kliče nazaj pa kličejo na številko od katere so bili posredovani podatki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pero50 ()

Nazz ::

Najverjetneje bo res to.
Številka je privat/službena, uradni kontakt firme, objavljena povsod po spletu, pa naj kličejo. Itak sem na telefonu pol šihta.

miteq ::

Mene pa je danes iz 031 številke klical nek tip, ki je govoril polomljeno Slovenščino, in mi nakladal, da svojega kripto računa že dolgo ne uporabljam. Se je v ozadju slišal nek glasen vrvež, verjetno je to bil nek klicni center. Sem mu povedal, da nimam nobenega kripto računa, pa me je hotel prepričat v nasprotno. Sem pokapiral, da je verjetno spam klic iz tujine in mu jebal mater. Tip je nazaj postal nesramen, pa sem ga poslal v tri krasne.
Nenavadno je to, da je vedel moje pravo ime, ko me je poklical. Ne vem, od kod je to dobil. A je to že skoraj kraja identitete ali kaj...

Ko sem kasneje klical nazaj, se je pa seveda javil nek drug starejši gospod, ki ni imel blage veze o vsem skupaj.

A ima smisel kakšnemu organu to prijavit?

Nazz ::

Dvomim. Jaz nisem nič dosegel. Naučiš se živet s tem in včaih stisnit rdečo tipko za končanje klica.

mirator ::

Tudi meni se je pred par dnevi zgodilo isto. Vrnem klic, pa mi klicatelj odgvori, da me 100% ni klical. Mogoče pa je že AI na delu?

Šmorn ::

Ali lahko kaj naredim, poleg blokade številke? Zadnjič sem dobil klic iz slovenske številke, slovenski jezik, kao da prodaja pomaranče. Danes me je klical nekdo, ene kriptovalute. Isto slovenski jezik.

pero50 ::

Dokler so to enkratni klici, blokada ne bo rešila ničesar, razen blokirala tisto številko, katero potem pokličeš nazaj. Če se pa klici ponavljajo in večkrat iz iste številke potem pa pomaga blokada ja :)

MrStein ::

miteq je izjavil:



A ima smisel kakšnemu organu to prijavit?

Je, toliko da imajo statistiko.
Ker drugače bodo rekli "to se ja preredko dogaja, da bi se s tem ukvarjali".

pero50 je izjavil:

Meni se to dogaja že cca pol leta. Sem kontaktiral operaterja in so mi pojasnili za kaj se gre:

A je to šlo za ponarejeno številko operaterja pri klicu na njihovega naročnika? Ali iz enega operaterja na drugega?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Nazz ::

Po več kot pol leta težav, očitno ne gre za spam/phishing. Karkoli bi nekdo profitiral, da pod pretvezo moje slovenske številke pušča drugi slovenski številki neogovorjene klice, mi ne bo nikoli jasno.

Operater zavrača kakršnokoli odgovornost. Jaz pa tudi :)

Ales ::

Nazz je izjavil:

Po več kot pol leta težav, očitno ne gre za spam/phishing. Karkoli bi nekdo profitiral, da pod pretvezo moje slovenske številke pušča drugi slovenski številki neogovorjene klice, mi ne bo nikoli jasno.

Operater zavrača kakršnokoli odgovornost. Jaz pa tudi :)

Kar ti vidiš je stranski učinek nečesa. Neke tehnične napake ali zlonamernega početja.

Mene bi skrbelo tisto, kar se ne vidi, ne ti neodgovorjeni klici. Ti so le indic, da se nekaj dogaja.

Definitivno je zaskrbljujoče, da operater ne more preprečiti tega ali sploh ugotoviti vzrok, pa naj si bo to neka banalna tehnična napaka ali pa vdor v sistem.

Nazz ::

Evo, končno nekdo, ki je več povedal.

Z moje telefonske je bil klican, govor v ukrajinščini/ruščini. Predstavljal se je kot neka firma iz Novega Mesta, več ga ni razumel. Telemach v logu nima zabeleženega enega samega odhodnega klica iz moje številke, telefona danes nisem uporabljal, sem v bolniški.

Torej neodvisno od operaterja. Na teh Skype, Viber, etc. si lahko nastaviš poljubno odhodno številko?
Kako je sploh možno, da je ista telefonska 2x aktivna v omrežju? Imam aktiven klic in z isto številko kličejo druge?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nazz ()

MrStein ::

> Torej neodvisno od operaterja.

Kaj je neodvisno? Ta drugi je pri drugem operaterju?

Kar lahko narediš, je prijava na SICERT ali podobno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

si-romak ::

Nazz je izjavil:

Torej neodvisno od operaterja. Na teh Skype, Viber, etc. si lahko nastaviš poljubno odhodno številko?
Kako je sploh možno, da je ista telefonska 2x aktivna v omrežju? Imam aktiven klic in z isto številko kličejo druge?

caller id se da nastaviti v skype, normalno, ampak ne brez preverjanja sms...

Lonsarg ::

Caller ID preverja zgolj operater klicatelja. Operatelj klicanega nič ne preverja.

Telefonske številke bi morali migrirati na internetni DNS ('3861234567@eu.phone recimo) in potem tudi uporabiti vse že obstoječe DNS zaščite (reverse lookup in podobno) da bi bila zadeva preverjena kot se spodobi. Ta DNS naslov bi seveda moral biti fizično v lastni lastnika telefonske številke. To bi tudi odprlo precej opcij da se tehnično nasploh stvari izboljšajo, ker to kako se trenutno pri telefoniji peering povezav dogaja je tehnična nočna mora in je praktično nemogoče vstopit kot nov igralec brez miljonov vložka, ker rabiš precej enih peering pogodb. Če bi to slonelo na internetni infrastukturi bi pa magari sam svoj phone server postavil za svojo telefonsko ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

xseki ::

Pred dnevi sem gledal ta video na YT:


Mogoče na tak način kličejo tudi pri nas?

Kresnik ::

Nazz je izjavil:

Evo, končno nekdo, ki je več povedal.

Z moje telefonske je bil klican, govor v ukrajinščini/ruščini. Predstavljal se je kot neka firma iz Novega Mesta, več ga ni razumel. Telemach v logu nima zabeleženega enega samega odhodnega klica iz moje številke, telefona danes nisem uporabljal, sem v bolniški.

Torej neodvisno od operaterja. Na teh Skype, Viber, etc. si lahko nastaviš poljubno odhodno številko?
Kako je sploh možno, da je ista telefonska 2x aktivna v omrežju? Imam aktiven klic in z isto številko kličejo druge?


Na mainstream storitvah si lahko nastaviš kar hočeš, ampak bodo preverili, če je ta številka res tvoja. Če hočeš na npr. Skypu imet eno naključno številko, boš moral nekako presteči 2FA, s katero Skype preveri, ali je števila res tvoja. če tega ne moreš, bo Janez Pepe dobil potrditveni klic/SMS, ga ignoriral oz. zavrnil in Skype bo tebi zavrnil uporabo te številke.
Ampak ta varovalka je na strani Skype-a. Če bi nekako uspel zaobit ta sistem preverjanja, ja, bi lahko tja napisal kar hočeš.

Problem potem nastane v situacijahm kjer aplikacija/ponudnik ne preveri poljubnega caller IDja. Če najdeš kako tako aplikacijo ali ponudnika, pa res lahko napišeš not kar želiš.

Razlog, da Telemach nima nobenega loga s tvoje številke je, ker tam pa dejansko gledajo vstopni kanal. Ta pa je v tem primeru resnična številka in ne številka zapisana v CIDu. Zato tudi tvoja številka dejansko ni dvakrat aktivna. In tudi razlog, da je povratni klic šel nate (ker je povratni klic šel na resničnega lastnika IDja, ne na tistega, s ponarejenim).

Na zašetku teme imaš članek v Monitor reviji. Tam je super razloženo.

trinitron1 ::

a skype še obstaja?

KTr1sk ::

miteq je izjavil:

Mene pa je danes iz 031 številke klical nek tip, ki je govoril polomljeno Slovenščino, in mi nakladal, da svojega kripto računa že dolgo ne uporabljam. Se je v ozadju slišal nek glasen vrvež, verjetno je to bil nek klicni center. Sem mu povedal, da nimam nobenega kripto računa, pa me je hotel prepričat v nasprotno. Sem pokapiral, da je verjetno spam klic iz tujine in mu jebal mater. Tip je nazaj postal nesramen, pa sem ga poslal v tri krasne.
Nenavadno je to, da je vedel moje pravo ime, ko me je poklical. Ne vem, od kod je to dobil. A je to že skoraj kraja identitete ali kaj...

Ko sem kasneje klical nazaj, se je pa seveda javil nek drug starejši gospod, ki ni imel blage veze o vsem skupaj.

A ima smisel kakšnemu organu to prijavit?

Identično se je meni zgodilo nekje v istem obdobju lani in to dvakrat. Prvič me je dolgo prepričeval in sem na koncu samo odložil/prekinil. Drugič sem pa ga lepo nazaj pozdravil, "ja zdravo midva sva se že pa pogovarjala in dogovorila vse, pa mu ni bilo nič jasno kaj govorim, enako je vedel za moje ime in tudi klical sem nazaj na tisto številko in se je oglasila čisto druga oseba.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nekdo me stalno kliče s številk ... (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
574473064 (808) predi
»

Asterisk VoIP - izkušnje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
11416845 (2492) webbacklink
»

Me spremlja policija / SOVA / mafija?

Oddelek: Mobilne tehnologije
4310074 (7468) kunigunda
»

Gmail odslej s podporo za telefonske klice (v ZDA) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6116333 (14013) Bor H
»

T-2 telefonija krši zasebnost uporabnikov ?! In pravni vidik ?

Oddelek: Omrežja in internet
426748 (5352) ales85

Več podobnih tem