» »

Asterisk VoIP - izkušnje

Asterisk VoIP - izkušnje

«
1
2 3

cryptozaver ::

Ali kdo pozna ali celo dela s to aplikacijo? Zanimajo me izkušnje, komentarji alternative, kritike...

http://www.asterisk.org/

Ice-Heki ::

Delal sem z enim serverjem, kateri je skrbel za 50 telefonov (tudi soft-phone). Stvar deluje bp. Podpora je dobra, sem navdušen.
Kritika - mogoče samo zelo zelo nenavaden grafični vmesnik za administracijo, ki ima velike težave z IE. V operi deluje bp.

cryptozaver ::

Na kateri distri linuxa laufa, in ali na linuxu rabiš laufat X zaradi tega (kakšna GUI administracija ali le prek browzerja) ali ni treba? Kolk je dela z inštalacijo in pripravo gostujoče mašine?

mile ::

trixbox.org

freepbx


ce bi pa rad nastuderal zadeve pa enga debiana + zadnji source iz asterisk.org in ročno popraviš par text fajlov

ne, ne rabiš X-ov za centralo ;)

Ice-Heki ::

Ne rabiš X-a.

Če greš od začetka - potem je fino iti po vodičih na asteriskguru-ju:
pač začneš z namestitvijo debiana, namestitvijo asteriska, konfiguracijo in to je to.
Za dostop lahko uporabljaš Web interface (port :8080 se mi zdi) al pa preko konzole.

Aja - če ga misliš dejansko uporabit za pravo klicno centralo - sepravi tudi za sprejemanje in klicanje, ne samo za interno preko SIP, potem se ti znajo pojaviti težave pri pravilni konfiguraciji sistema, sicer pa več ali manj stvar dela bp.

steev ::

:|

cryptozaver ::

Sem malo eksperimentiral z asterisk in si veliko pomagal s tole literaturo. Je sicer precej obsežna ampak step by step in napisana za RHEL oz CentOS. Tudi na drugih distribucijah bi moralo delat, le da je treba potem temu primerno prilagodit nekaj postopkov.

Priporočen je sistem brez X ker se pojavi konflikt med X in aplikacijo. X-a praktično niti ne rabiš ker se aplikacija kasneje lahko nadzira prek web vmesnika z druge mašine. Dodatno je treba naložit še dva modula (ISDN, PBX) za VoIP je dovolj le asterisk ter cel kup knjižnic (gcc..)

Za enkrat javlja uspešno instalacijo, stestiral pa še nisem.

S katerim VoIP softwerom bi človek tole stestiral? Nekaj free bi blo čisto dovolj, ker ta moment nimam na razpolago kakšnih IP telefonov???

cryptozaver ::

Počasi končujem postavitev asteriska. Skripta na katero link sem prilimal mal nazaj je odličen vodič. Dela je kar dost, saj je treba met gor cel kup enih knjižnic ki zahtevajo svoje knjižnice... se hitro začne človek izgubljat. Tik pred koncem instalacije pa je na 64 strani na hitro omenjen asteriskNOW, iso ene linux distribucije ki ma že vse gor, z GUI web kontrolerjem na vred. A niso mogli tega povedat na začetku? Za tiste ki le testirajo bi jim prihranli velik časa. Postavit asteriskNOW zna vsak ki je že kdaj slišal za linux, postavljat server od nule pa je kar lušten zalogaj tut za iskušene sploh če ne poznaš dovolj TK tehnologij, protokolov in pojmov.

VoIP soft phone sta pa dva in sicer X-lite in zoiper. Obe variani MAC, win, in Linux. Oba podpirata SIP protokol kar je čist dovol za testirat.

AllYazir ::

V zivo imam postavljenih priblizno 50 Asterisk streznikov nekaj od njih tudi High Availability izvedbe.
Lahko samo recem da je super IP PBX. Povezes ga lahko z PRI ISDN, BRI ISDN, voip itak.
Skratka vse spila
Do zdaj sem imel vedno vec tezav z zanesljivostji Amis-ove in tus-eve voip opreme kot s samim asteriskom.

Res pa je da ko prvic instaliras vse od zacetka se malo lovis. Jaz uporabljam debian oz ubuntu server.

lp

Ice-Heki ::

AllYazir potem imaš pa z njim že veliko izkušenj.
Bi mi lahko odgovoril na vprašanje: S katerim ukazom vidim trenuten status vseh klientov (sepravi ali kličejo, govorijo po telefonu, sprejemajo klic, so pripravljeni, so odklopljeni) preko Asterisk Managerja (una stvar k po defaultu dela preko 5038)?
Ker ta njihov admin interface mi ni glih kul - pa bi na tak način ubistvu lahko napisal svojo skripto in od koder koli pogledal, kaj se dogaja z domačim telefonom?

AllYazir ::

Imaš 2 moznosti ali se konektas gor z deamonom in parsaš evente ki ti letijo ven in si glede na te evente spreminjas status.
Eventi zgledajo nekako tako

Event: ExtensionStatus
Privilege: call,all
Exten: 223
Context: ext-local
Status: 0

Event: ExtensionStatus
Privilege: call,all
Exten: 250
Context: ext-local
Status: 1

Status codes:
-1 = Extension not found
0 = Idle
1 = In Use
4 = Unavailable
8 = Ringing

Druga moznost pa je da sam naredis poizvedbo ko potrebujes status
http://www.voip-info.org/wiki/index.php...

lp

AllYazir ::

Se nekaj za povezovanje na manager se običajno uporablja wrapper ki boljse obvladuje vec povezav in tudi druge stvari.
Saj je vmesnik ki ga asterisk omogoča do managerja precej nerobusten.

Tako da se za povezavo uporabi asterisk manager proxy drugo ime astmanproxy,

lp

mile ::

show hints ti pokaze status extensnov

mile ::

astmaproxy se ti splača ja, če je maš res par deset AMI povezav na asteriska, potem je res preveč ExtensionState eventov in zna kar obremenit asteriska. Čeprav ta astmanproxy je direkt koda skopirana iz asteriska... pač ti drug proces nabija proc :)

sm spisal par patchov zanjga glede optimizacije

mile ::

@AllYazir

glede tega da vse deluje... zgleda da se nisi uporabljal v produkciji kaj v navezi mISDN-om

pa kasksen DTMF se tudi zgubi med IAX in SIP trankom...

drugače pa deluje lepo, tudi do 60 sočasnih klicev ja :)

cryptozaver ::

Kako in kam bi nastavil dva SIP uporabnika, da se lahko pokličeta prek web-a s softfonom?

Imam neke sample za extension.conf pa se ne znajdem. Rabil bi čist osnovno konfig brez securitya le za test če server deluje... En naj ima npr številko 2000, drugi pa 2001.

Hvala

Zgodovina sprememb…

mile ::

v sip.conf ( oziro v include, ki se klice iz njega) dodaj dva vnosa

[2000]
username=2000
type=friend
secret=1111
qualify=no
port=5060
nat=never
host=dynamic
dtmfmode=info
context=incoming-internal-sip
canreinvite=no
callerid=MihaP testni <620>
mailbox=620
call-limit=2
Callgroup=1
pickupgroup=1


[2001]
username=2000
type=friend
secret=1111
qualify=no
port=5060
nat=never
host=dynamic
dtmfmode=info
context=incoming-internal-sip
canreinvite=no
callerid=MihaP testni <620>
mailbox=620
call-limit=2
Callgroup=1
pickupgroup=1


potem pa v extensions.conf dodas v ustrezen context ( v zgornjem primeru incoming-internal-sip) nekja takega

exten => 2000,1,Dial(SIP/2000,30)
exten => 2000,hint,SIP/2000
exten => 2001,1,Dial(SIP/2001,30)
exten => 2001,hint,SIP/2001

to bi moralo zadostovati

AllYazir ::

@mile

Ne vem zakaj bi uporabljal mISDN ce je se vedno beta. Oz morem priznat da sem ga poskusal uporabit ampak je cisto sranje.
zaptel in bristuff deluje BP.

Pa mISDN je samo driver, zaradi slabega driverja se asterisk ni slabsi. Ce ne dela ga pac ne uporabis.

Glede DTMF-jev se nisem opazil problema.

lp

AllYazir ::

@cryptozaver

mile ti je odgovoril kako se zadeva nastavi v asterisku.

Ce pa zelis klicati preko weba pa moras napisati php stran ki iz parametrov pobere a stevilko in b stevilko in nato kreiras call file v mapo outgoing kjer asterisk caka na call file-e in jih pozene.

Poglej malo za navodila po googlu oz voip-info wiki.

lp

cryptozaver ::

Mile je že prav napisal. Najbrž je razumel kaj sem mislil, ker sem napisal narobe. Mislil sem prek interneta ne prek browzerja. Bmom probal, zdele mam server nedostopen ker je remote in poročam...

Hvala za pomoč

mile ::

@AllYazir

se strinjam, PRI oziroma SIP/H323 trunk do T2 dela veliko bolje... sam kaj, ko stranka hoče imeti 4/8 BRA in druge opcije ni

vem ja, da je mISDN samo isdn stack v kernel....samo tudi chan_misdn ni cist bugfree
no skratka, če hočete stabilno centralo, se ga je bolje izognit...

Ice-Heki ::

Thx za nasvete!

somebody16 ::

Pozdravljeni!

Obujam tole temo ,ker se tudi sam zajebavam z Asteriskom. Dodatno imam nemeščen še FreePBX.

Pri t2-ju sem dobil 4 govorne SIP kanale. Server imam pravilno skonfiguriran in lepo pingam njihov SBC. Tudi ukaz "sip show peer t2" vrne status ok. Sedaj pa imam težave z dial planom. Nikakor mi ne uspe klic navzven ali obratno. Prosil bi nekoga, ki mu je uspelo pravilno nastaviti vse potrebno, da bi mi podal primer njegove konfiguracije, da bi jaz lahko razumel celotno sliko in nekako skonfiguriral asterisk za svoj primer. Še nejraje bi videl kaken screenshot konfiguracije vseh potrebnih stvari (trunk, extensions, outbound routes ) v FreePBX-u.

Hvala!

Zgodovina sprememb…

sebek ::

Tudi jaz imam slabe izkušnje z misdn driverjem. Se lahko zaptel uporabi za vse BRI kartice? (imam openvox b410p).
Počasi pričakujem tudi t-2 sip trunke, kako vam kaj deluje? So kaki triki pri samih nastavitvah?

Hvala

wishmaster ::

Malo si bom posodil temo. Na firmi imamo na strežniku nameščenega asteriska. Imamo ISDN linjo. Zadeva v osnovi deluje vredu, že od prej. Problem se pojavi, ko bi od 10 zaposlenih ven klicalo več kot 2. Sem zadevo malo potestiral. Poklical sem se na dva GSMa, na obeh je pisala ista številka. Nekaj sem se igral z call-limit in sem vsaj dosegel, da lahko vsaj dva hkrati kličeta ven. Kolikor sem malce bral na internetu se to nastavlja v extensions.conf. Kanale pa v zapata.conf ? Po pravici ne vem, kje bi začel.
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

Goodwill ::

pozdravljeni.

Jaz sem se nekak odpovedal uporabi kartic za isdn , ter presel na zunanje naprave za pretvorbo IP v ISDN.
Se posebej potem ko sem naletel na ene zelo zanimive specifike na PRA prikljuckih v Avstriji. PRi nas sem testiral na T-2, Tus , Amis trunkih in je zadeva ok..
Zelo zanimivo je spravljat Asterisk na telekomove centrex prikljucke :)
Z samim asteriskom se ukvarjam ze kar nekaj casa in kar se tice razvoja in stabilnosti od versije 1.4 naprej, lahko recem da je vsaj meni zadeva zelo vsec in da postaja se boljsa. Trenutno se pripravljam malo resneje pogledat 1.6 verzijo, ker ima bojda ene zadeve glede cakalanih vrst zelo dobro urjene.Predvsem zadeve , kjer so agenti klicenga centra prijavljeni v vec cakalnih vrstah in delovanje wrapuptime v tem primeru.

Wishmaster, ce potrebujes kaj pomoci , ti rade volje pomagam .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Goodwill ()

maressl ::

Ali mogoce ima kdo kaksne Slovenske prevode tistih voice besed, ko avtomatska tajnica dvigen in rece sedaj po anglesko "you are first in a line" in podobno?
Sej bi sam posnel pa se mi zdi da imam neprimeren glas :)
Sej bi prisli v postev kateri od katerga koli programa... samo da jih poimenujes pravilno.

LP, Mare

cryptozaver ::

Dvomim da je to čist legalno početje...

misek ::

maressl, tukaj imaš nek link naprej za SLO.

Klenobo ::

Rabim za IPVoice od ISP kakšen dodaten hardware ali se Asterisk diretno poveže na njihovo centralo preko routerja?
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

somebody16 ::

Dvomim da je to čist legalno početje...


A ni asterisk free oz opensource? Zakaj ne bi smel narediti tega?

Hvala!

Poldi112 ::

Prevodi oz. posnetki odzivnika verjento niso free.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

cryptozaver ::

Posnetki so avtorski se razume.

Znajdi se in prosi kako kolegico s sexy glasom, posnemi jo, ji plačaj drink ali se ji drugače oddolži, ona pa naj podpiše da se odreka pravicam nad posnetki ...

...in problem je rešen ;)

Če pa se misliš it resne zadeve s profesionalnimi glasovi in posnetki pa mi daj PM...

Zgodovina sprememb…

bsslo ::

Nimam čisto prave glede Asteriska. Asterisk lahko uporabljaš le če imaš naročeno ip telefonijo pri enem od ponudnikov? (amis, telemach, siol, itd.)

Potemtakem se asterisk lahko uporabi kot telefonska centrala?

cryptozaver ::

Odkrita ranljivost Asterisk SIP

http://securitytracker.com/alerts/2009/...

Ice-Heki ::

@bsslo: asterisk je telefonska centrala če jo tako skonfiguriraš. Lahko jo uporabiš samo za interne klice (torej znotraj mreže - za to ne rabiš imeti nobene naročnine), če pa želiš klicati na zunanje številke, potem pa rabiš priključek (IP, PSTN, ISDN ...)

bsslo ::

Hvala ice-heki. Mislil sem že, da obstaja nek način za zastonj klicarjenje :)

ABX ::

Trenutno uporabljam 2 Asterisk VOIP serverja.

Jaz sem vse skupaj uredil z AsteriskNOW http://www.asterisknow.org/


Ko pride vem Android in ugotovim kako dela SIP na njemu, jih bom verjetno postavil še več.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

ABX ::

Odkrita ranljivost Asterisk SIP

http://securitytracker.com/alerts/2009/...


Hvala za Info, bo treba sprožit update.

Sicer je zadeva nevarna samo če imaš omogočeno SIP povezavo od zunaj.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Blond ::

Mojstri pozdravljeni !

Imam v SLO podjetje kjer je postavljen asterisk 2x isdn kanala in detlov trunk
Imam pa tudi manjšo pisarno v ZG z dvema aparatoma.
Aparata se povezujeta na asteriska v MB.
Do tukaj deluje vse BP..

Ker pa bi tudi hrvatom rad omogočil cenejše klicanje potrebujem Hrvaški trunk, ki bi ga priklopil na asterisk v MB.

Je že kdo delal kaj takšnega ? Kateri HR Trunk izbrati, da bo najmanj komplikacij ???

LP
Blond

ABX ::

Poglej SIP ponudnike na hrvaški. Ponavadi dobiš zraven tudi vsa potrebna navodila za konfiguracijo Asteriska.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Poldi112 ::

Eno vprašanje za poznavalce - nisem se še poglabljal na tem področju:

Rad bi voip na nekaj lokacijah, od katerih imajo vse internet, različni ponudniki, na eni (tam kjer bi bil server) bi zakupil par cifer pri ponudniku (t2 ali amis) in jih obesil na Asterisk-a, ki bi ga vse lokacije uporabljale. Bi to šlo?

Pa še na eni lokaciji bi imel telefon tudi preko pc-ja, da bi gor obesil microfon s slušalkami (za udoben support).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

ABX ::

Vse se da, vendar je veliko dela. Bo potrebno nekoga plačat za postavitev.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Poldi112 ::

Ni to ravno odgovor ki sem ga pričakoval. Bolj me zanima ali je moja ideja implementacije neumna in kakšna bi bila za moj primer bolj smiselna. Asterisk-a bom že postavil in skonfiguriral, edino nočem že v startu iti v napačno smer.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ABX ::

Ideja je izvedljiva, to kar rabiš je SIP account. Pokliči kako podjetje ki nudi VOIP in ti bojo dali vse potrebne informacije zastonj.

Problem nastane ko želiš kustumizirat VOIP okolje.

Tako je shema če poenostavimo.
VOIP provider ---> SIP / Internet --> Tvoj server / telefon
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Blond ::

Poglej SIP ponudnike na hrvaški. Ponavadi dobiš zraven tudi vsa potrebna navodila za konfiguracijo Asteriska.



Ali ima kdo kakšne izkušnje s HR ponudniki ???

Blond
www.galea.si
Odkup, prodaja in obnova nepremičnin
Posredovanje v prometu z nepremičninami

ABX ::

Ne, ampak jaz bi Googlal.

http://www.google.co.uk/search?hl=en&rl...

Zakupi par minut govora pri različnih operaterjih in preveri kvaliteto storitve.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Blond ::

Pozdravljeni mojstri.

Imam težavo in vas prosim za nasvet.
Asterisk in Grandstream 2010 Telefoni z lučkami, BLF (busy lamp field).

Telefoni delujejo BP.
Kadar je telefon v lokalni mreži z asteriskom normalno delujejo tudi BLF lučke na aparatu.
Kadar pa aparat nesem nekam ven v svet takrat pa mi BLF lučke ne delajo. Medtem ko aparati delajo normalno.

Kaj sem pozabil naštimat, da aparat ne dobi podatka ??

Hvala in LP
Blond
www.galea.si
Odkup, prodaja in obnova nepremičnin
Posredovanje v prometu z nepremičninami

Malajlo ::

Kadar pa aparat nesem nekam ven v svet takrat pa mi BLF lučke ne delajo. Medtem ko aparati delajo normalno.

Ne vem za točen port, ampak najbrž moraš še kaj sustiti skozi FW. Mogoče UDP port 2088 (BLF Traffic).

Ah... Velja najbrž tudi za GStream
-How To: Port forward to remote phones [click here]
If one way audio or the message "init load failed" appears when booting the remote phone:

The following ports must be opened on your remote firewall to allow traffic from the WAN to the LAN IP address of your Allworx Phone:

•UDP port 2088 (BLF Traffic)
•UDP port 5060 (sip registration)
•UDP ports 16384 to 16393 (RTP media streams-Audio)

Malajlo ::

Eno vprašanje za poznavalce - nisem se še poglabljal na tem področju:

Rad bi voip na nekaj lokacijah, od katerih imajo vse internet, različni ponudniki, na eni (tam kjer bi bil server) bi zakupil par cifer pri ponudniku (t2 ali amis) in jih obesil na Asterisk-a, ki bi ga vse lokacije uporabljale. Bi to šlo?

Pa še na eni lokaciji bi imel telefon tudi preko pc-ja, da bi gor obesil microfon s slušalkami (za udoben support).

Od T-2 ne boš dobil informacije za SIP account. Ne dajo! Zato grem k InLife, ki mi dajo tudi trunk. Kar se tiče pa ostalih lokacij, ne rabiš nič drugega kot vse cifre prestaviti na InLife in se povezujejo preko VPN (ali pa direkt).
VoIP smo se v naši firmi šli pred nekaj leti in imamo 5 dislociranih lokacij povezanih z VPN, pogovori iz tujine preko WiFi na mobilcih ali pač na notebooku.
Kar se tiče stroškov, niso vezani na tel. številke, ampak na število govornih kanalov. Po potrebi dodaš še enega. Pa še za faks ti dajo opremo, da ne rabiš nobene analogne linije več.

Sicer sem pa nad asteriskom malce razočaran. Vsak popravek za sabo potegne cel kup nevšečnosti (kar je po mojem mnenju večni problem OpenSourcea) in samo popravljaš. Včeraj sem za foro inštaliral 3CX (free) na vitrualca (512MB RAM in Win2003 server...). Po 10 minutah sem se že pogovarjal. Zdaj samo še FoIP zrihtam in je.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Asterisk telefonska centrala

Oddelek: Omrežja in internet
152575 (2044) klemenst1
»

SIP trunk

Oddelek: Omrežja in internet
336408 (4965) #000000
»

IP telefonija

Oddelek: Mobilne tehnologije
212715 (2244) Blisk
»

Telefonija za podjetje

Oddelek: Kaj kupiti
141794 (1174) NeMeTko
»

Kateri VoIP program ?

Oddelek: Omrežja in internet
102261 (2064) mile

Več podobnih tem