» »

Yellowstone II.

Yellowstone II.

«
1
2

Lucas ::

Morda bo komu spet zanimivo...

Relativno zadnji podatki glede dogajanja v Yellowstoneu pokažejo, da je bilo v mesecu oktobru 64 potresnih sunkov različnih jakosti. Samo v prejšnjem tednu 28.

Glede na dogajanje pod površjem predvidevajo, da se je strop kaldere v zadnjih nekaj letih dvignil iz 8 na 3.7 km pod površjem, na samem površju pa se je teren nad vrhom kaldere dvignil za cca 1m. Temperature površja na SZ delu parka naraščajo (na nekaterih mestih do 200 st. F = cca 93 st. C), povečuje se št. gejzirjev.

Nekatri ocenjujejo celo, da je 30% verjetnost, da se erupcija zgodi v naslednjih 6 mesecih, po drugih ocenah pa dogajanje bistveno ne presega dogajanja zadjih 50 let.

Je pa tudi res, da pred leti dogajanje ni bilo tako natančno spremljano in meritve niso bile tako točne kot danes.

Je koga strah? :D
I was here...

Highlag ::

Ja sem kake 1/2 leta nazaj gledal oddajo na Discovery chanell-u o kalderah. Strašna stvar tale kaldera. Ko se bo sprožila kaldera v Yellowstone parku gredo ZDA v franže. No pa verjento svet tudi. Upam, da so napovedi napačne.
Strah? Hm tule smo precej oddaljeni od ZDA, tako da mislim ne bomo direktno ogroženi, nas pa bo zasulo s pepelom. Res pa je tudi, da je izbruhu že potekel rok in bi moral že v bistvu izbruhniti tko, da uživejte dokler lahko. :))

Lucas ::

Strah? Hm tule smo precej oddaljeni od ZDA, tako da mislim ne bomo direktno ogroženi, nas pa bo zasulo s pepelom. Res pa je tudi, da je izbruhu že potekel rok in bi moral že v bistvu izbruhniti tko, da uživejte dokler lahko.

Odaljenost od ZDA nima skoraj nobene predosti pred tem dogodkom. NI važno, ali si na Antarktiki ali pa avstraliji v tistem trenutku...prizadeti bodo vsi. Morda je edina prednost ta, da večina ne bi umrla takoj, ampak nekoliko kasneje. To je pa tudi vsa predost.

Namreč...če gre Yellowstone v zrak bo v trenutku izbruhal toliko pepela, zemlje in žveplovega dioksida naekrat, da bo nastopila nuklearna zima, ki bo trajala najmanj 2 leti!!
Pridelek zaradi tega na večini področij ne bo možen, številne vrste, živalske kot rastlinske izumrejo. Verjetno jo človek ne bi dosti bolje odnesel.

Rok izbruhu še zdaleč ni potekel...kaj je nekaj sto ali več let za zemljino aktivnost?
I was here...

Thomas ::

Ko tole izbruhne bo (bi) šel v franže cel svet. 90% ljudi bo (bi) umrlo. Ena velika ledena doba je (bi bila) zagotovljena. 20 let nej še počaka. Potem nam bo ta vulkanček igračka.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Kaj pa lahko v 20 letih naredimo? Tudi če ga naštudiramo do popolnosti.

NoUse4AName ::

Kaj pa lahko v 20 letih naredimo? Tudi če ga naštudiramo do popolnosti

Cez 20 let bo znanost in tehnologija na tako visokem nivoju, da bi nekaj 100% lahko naredili.

Zgodovina sprememb…

R0K ::

Cez 20 let nobeden več ne bo živel na zemlji. IMHO.

Highlag ::

Hmm. Ja ko sem rekel, da nismo direktno ogroženi sem mislil na lavo in spremljajoče pojave. :D

ČIst jasno mi je, da če je vse res smo v ..... :D

Double_J ::

Če gre tole v luft jaz preživim. Imam natančno izdelano strategijo. Za ostale me pa skrbi ja.;(

Vikking ::

a niso tud neki pravli, da se lahko zgodi v Yellowston-u podobno oz. še v hujši obliki kot se je zgodili gori Mount Saint Helens.

frenk ::

jest se bom pa v eno vinsko klet zavleku in se uploadal v vinsko mušico, po zimi pa nazaj downloadal vame:D

Thomas ::

10 000 Mount Helens. :|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lucas ::

a niso tud neki pravli, da se lahko zgodi v Yellowston-u podobno oz. še v hujši obliki kot se je zgodili gori Mount Saint Helens.

Ko je šla Sveta Helena v zrak je izbruhala cca 2 kubična km pepela v ozračje...kar je prekrilo področje v radiju 16-32 km.

Ko bo Yellowstone šel v zrak bo izbruhanega preko 1000 kubičnih km pepela v ozračje in v radiju 600 km naokoli ne bo preživelo nič. Nasledjih 600 km pa lahko vsebuje preko 2 m debelo plast pepela, pač odvisno od smeri vetrov.

Pribljižno tako je močna tale reč!
:D
I was here...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lucas ()

Lucas ::

ČIst jasno mi je, da če je vse res smo v .....

Pogojnik tukaj RES ni potreben. Res je!
I was here...

Odin ::

Lukatom, ki pa si dobil te informacije?
Mislim to o 30% da bo izbruhnil nasljedno leto?

Tukaj niso nic omenli to.

Daj nehaj me je kr strah postalo8-O
Bom se ki nazaj prisel v SLO:D

Lucas ::

Sej ni moj namen nikogar strašit, res ne, se mi pa zdi prav, da ljudje vedo za to.
In na tem forumu to lahko izve velik ljudi.

Tistih 30% sem dobil tukaj. Ampak...gre samo za nekatere ocene, to sem tudi povdaril.
I was here...

Odin ::

Ti kr pisi! Nimam nic proti - sem se samo hecal.

Ampak vseeno se mi zdi teh 30% nerealnih.

"According to some, there is a 30% chance that Yellowstone will blow its cork in the next 6 months"
According to some?? Who is that?

Lucas ::

Priznam, tudi meni se zdi možnost da se to zgodi v naslednjih pol leta zelooo majhna:8).
Sem pa že skušal googlat mal okoli, da bi ugotovil...kdo so ti "nekateri". Ni mi še uspelo.

Kar pa ne zmanjšuje problema.:D
I was here...

frenk ::

mah čimprej nej izbruhne...tole povprečno življenje je zanč:D

...koliko pa je možnosti da ta stvar sploh izbruhne in koliko je možnosti da bo izbruhnila kmalu?:\

Thomas ::

Vprašanje je samo KDAJ. Tukaj ni prostora za noben ČE. Samo KDAJ je. Najbrž ni verjetno, da je zadeva na vrsti v tem stoletju. Eno promilo do 1% pa IMHO že. Vsaka potresna aktivnost to verjetnost samo veča. Nimamo nobenega drugega izhoda kot ultratehnologija. Nobenega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frenk ::

aha tako torej:)...iz česa pa je pepel...žveplovi oksidi?...sej mogoče bi pa lahko pogruntal kšno snov, ki je lažja od zraka in je napram temu pepelu tako agresina kot cfc napram O3

Barakuda1 ::

Super vulkan, kot ga tudi imenujejo bo ZAGOTOVO izbruhnil. Glede tega so si vsi enotni.
Kdaj bo do tega prišlo, pa je bolj vprašljivo.
Do sedaj je bil aktiven v dokaj enakih ciklusih in trenutno smo ravno v časovnem ciklusu, ko naj bi "počasi" izbruhnil.

Te cikluse pa se ne da napovedat na 100 ali celo 10 let natačno.

Tako nam preostane le upanje, da se bo to zgodilo potem ko nas več ne bo.

Tako kot je rekel že Thomas, nam je po izbruhu ledena doba (prej pa še kaj hujšega) zagotovoljena.

Takrat, ko se bo to zgodilo, je vprašanje ali ne bo imel sreče tisti, ki bo živel v njegovo neposredni bližini.

Tistih 5 do maxsimalno 10 % preživelih (na celem planetu) se bo srečal z resničnostjo, ki bo hujša kot je opisana v "peklu".

Torej upajmo, da se to ne bo zgodilo za časa našega življenja, čeprav je trenutno ta možnost celo večja kot da bi v zemljo treščil kak "mega komet" ki bi nardil isto "pi**rijo.

Barakuda

frenk ::

lahko bi tudi skupi spravl snov, ki ob reakciji s tem pepelom oteži pepel in ga pripelje pod oblake, pod oblaki pa ga lahko spere dež...teoretično seveda:)

Marjan ::

Barakuda:
> upajmo, da se to ne bo zgodilo za časa našega življenja, čeprav je trenutno ta možnost celo večja kot da bi v zemljo treščil kak "mega komet" ki bi nardil isto "pi**rijo

Imaš kak link, da podkrepiš to izjavo?

Barakuda1 ::

Kljub Thomasovim optimističnim in utopičnim pogledom v prihodnost in tehnologijo, se bojim, da če bo ta stvar izbruhnila za časa naših življen (pa še kakšne generacije) NIMAMO ŠANS.

Osebno celo menim, da jih ni prav veliko niti na daljši rok,čeprav so s potekom časa zagotovo iz dneva v dan večje.
Ampak ne zato, ker bomo znali tega "super kolosa" ustavit ali nadzirat, pač pa zato, ker se bomo sposobni prilagoditi, bolje rečeno "prirediti okolje" za čas ki bo potreben.

Če tega ne bo, pol adijo civilizacija in "ameriški način življenja" >:D :( :'(

Barakuda

Barakuda1 ::

Marjan:)

Za vsako zadevo res ni nujen "link". Včasih zadošča celo čist preprosta zdrava pamet in sklepanje.

Zadeva je preprosta.

V naslednjih 20 letih (po znanih podatkih) ni na "obzorju" prav nobenega "super kometa", ki šiba točno v smeri Washingtona z namenom da na tem majcenem planetu ustvar "nuklearno zimo".

Ker pa obstoji možnost, da se tale naš "super vulkanček" zbudi v kratkem, je torej moje sklepanje čist simpl. Kwa pravš. Al mrbit za tkšna sklepanja rabiš kak "link";)

Barakuda

Thomas ::

Če zadeva bruha s periodo 600 tisoč let +- 100 tisoč let - potem je zdaj nekako 1/1000 na stoletje, da izbruhne.

To je taka optimistična varianta.

Česar jest ne vem je to, kako močno in dolgo se vulkani pripravljajo na izbruh. A to rabi zdej 100 let "vidnega ogrevanja" preden eksplodira ali ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Razmišljam, če zadeva je zadosti resna, potem se bom pogovoril s Transhumanisti, da se zadevo da predstaviti Ameriški vladi na takle način:

It's a way out! Manhattan project II toward Singularity.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Česar jest ne vem je to, kako močno in dolgo se vulkani pripravljajo na izbruh. A to rabi zdej 100 let "vidnega ogrevanja" preden eksplodira ali ne.


No, to je to. Tega verjetno ne ve nobeden. Morda je celo bolje, da ne ve.

Če bi namreč to vedeli bi bilo zelo verjetno možno dvoje
- nastala bi panika
- preveč bi se zanašali na to, da se to nas tako ali tako (še) ne tiče.

Žal pa smo tako pred tem, da je možnost izbruha v roku naprimer 1 -10 let med 1/1000 in 100 %

Barakuda

Marjan ::

Barakuda, v nas lahko prileti asteroid čez 15 let, pa se ga danes še nikjer ne vidi.

Verjetnosti ugotavljati pri takih stvareh je hecna, da ne rečem napačna, zadeva.


Thomas:
> It's a way out! Manhattan project II toward Singularity.

To rabimo! Cool :))

Lucas ::

To, kdaj bo zadeva izbruhnila ne ve praktično nobeden. Lahko čez 100 let, lahko pa čez 10 let...ali pa še prej, ali kasneje. Tukaj se natančno ne da določit. Cikel 600.000 let do sedaj še ni odpovedal.

Dejstvo pa je, da se je kaldera na površju v preteklosti zelo intenzivno dvigovala in spuščala.
Zadnjih 7 let pa se dviguje. Kar se meni zdi zanimivo, je to, da se je po raziskavah Dr. Bruca Corneta strop kaldere (magma) dvignil iz 8 na 3.7 km, pod površjem.

Ko je bila magma 0.5 km pod površjem v primeru Svete Helene, ljudje še vedno niso hoteli verjeti da lahko izbruhne.
I was here...

Lucas ::

Sem pa vesel tega, da do tega trenutka za Yellowstone ve 372 ljudi več.:D
I was here...

Keyser Soze ::

Ah, pretiravati tudi ne gre. Življenje najde svojo pot. In Yellowstone še ne pomeni konca.

Informacije o kalderah v Rumenokamnu

Helenca pa niti ni bila tako huda. Tambora je imela malo hujše posledice.

Da pa so posledice izbruha linearne ali celo eksponente glede na moč izbruha pa zelo dvomim. Kaj bi Rumenokamni pomenil za nas so samo špekulacije. Mislim da močno pretirane. 5-10% preživelih? Tako občutljivi pa menda tudi nismo. Hudiča, kaj pa eskimi, ki vseskozi živijo v polarni zimi? :\

Muha pa slon, pregovor je pa vsem najbrž znan. No ja, mogoče bi zamenjali muho s kakšno kozo. :D

Tipična publiciteta oz. grajenje spektakularnosti okoli stvari, ki to ni?
OM, F, G!

Thomas ::

Ena taka vera, da Mati Narava nas pa ne bo nikoli pomorila ... je neutemeljena in iluzija. NAJBRŽ nas ne "misli" še kar kmalu pokončati - ampak prej kot v naslednjih 600 000 letih bo Yellowstonski vulkan šel v zrak - povsem zanesljivo. In pobil večino živega na Zemlji. To je Mother Nature's way že skozi. A je kdo reku "sonaravni razvoj"?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

Mati narava? Zakaj se je nekateri bojite. Ali je tako grozna? Ali pa smo mi tudi mati narava? En del nje?

Zakaj je potrebno vedno iskati neko nevarnost, da najdemo smisel svojega življenja. Paranoja je globoko v nas.:\
OM, F, G!

Thomas ::

Ja, je grozna. Na milijon let pride nekaj deset ledenih dob, nekajkrat se v tem času življenski pogoji drastično poslabšajo - za veliko večino živih bitij. Narava je zasilna konstrukcija, zato je grozna. Zeleni ji pojejo hvalnice - ampak je traparija to. Mega vulkani so samo ena od periodičnih kataklizem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Barakuda, v nas lahko prileti asteroid čez 15 let, pa se ga danes še nikjer ne vidi.


Mrbit se ga res še ne vid. Ampak, tale naš "zaspanček" lohk teoretično prične "cmert in vpit" že čez pol leta.

V čem je torej napaka moje primerjave.:)

Barakuda

p.s.

Je komu všeč ali ne, ampak ni vse v "linkih"
Sicer pa s tem nehajmo, ker je tema sama po seb zagotovo bolj zanimiva kot pa kvačkanje ktera primerjava je ustreznejša ali sploh pravilna..o.k. :)

Thomas ::

En dober izračun, bi bil cel projekt. Bayesove formule čez celo steno! Toda vredno bi ga bilo izvesti.

Kar ZAGOTOVO vemo je to, da "Mati Narava" je do nas popolnoma brezbrižna. Popolnoma. Če ima izbruhniti vulkan, ki bo Zemljo pahnil v runaway ledeno dobo - bo samo izbruhnil. Kaj, (če sploh kaj) bo preživelo, je pa popolnoma "prepuščeno randomu".

No, ZAGOTOVO vemo tudi, da so obdobja med katastrofami dolga v primeru s človeškim življenjem. Da pa "življenje človeške vrste" ni kratko v tej primerjavi. 70 tisoč let nazaj, je po nekem izbruhu vulkana, preživelo zelo malo ljudi. To vidimo iz naše DNA.

Dokler ne dobimo Zemlje in Sonca in Osončja in še cele Galaksije in še Lokalnega Virgo Coma superklasterja galaksij pod kontolo - NISMO varni.

V divjini je nevarno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Keyser Soze ::

Za tiste boy scoute, ki ne vedo kaj "se skriva tam zunaj" je pa res nevarno v naravi. Če vzameš v obzir dejstvo, da smo mi narava in nič drugega.

Spodnja črta vsega tega je, da je pač treba malo dramatizirati. Saj je to v naši naravi, kajne? Se imamo vsaj o čem pogovarjati, iskati formule, izumljati rešilne bilke, ipd. Ena velika igra, ki ji nihče ne pozna konca. Game Over. (ne Gay Mover):\

Ah, stara, predjamska želja po oblasti, obvladovanju, prevladi. Paranoja.:P
OM, F, G!

Thomas ::

Seveda sem paranoičen, saj nisem nor!*

Potresi, orkani, plimski valovi, vulkani ... je čista stvarnost in nobena iluzija. Apatija Zelenih in njihova "modrost", me sploh ne ganeta, na kakršenkoli način.

--------------
*Slavoj Žižek
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Dokler ne dobimo Zemlje in Sonca in Osončja in še cele Galaksije in še Lokalnega Virgo Coma superklasterja galaksij pod kontolo - NISMO varni.


:\

No pa se dajmo še mal pozabavat z možnimi ne ravno prijetnimi scenariji.

Predpostavmo, da nas bo Super vulkan "prehitel" in res izbruhnil že v (res) bližnji prihodnosti.

Posledice bodo (nam je to všeč ali ne) milo rečeno katasrofične.

Civilizacija kakršno poznamo danes bo le še zgodovina za neke bodoče arheloge (če bodo imeli srečo).

Skupaj s civilizacijskimi dosežki bodo šla v franže tudi v veliki meri vsa dosedaj znana spoznanja in dosežki.
Tehnloški dosežki se bodo pačasi a zanesljivo vrnili za tisočletja nazaj. Človeška vrsta bo začela svojo "novo" dolgo pot, da bi spet osegla sedanjo stopnjo (vsaj tehnološkega) razvoja.

Pot bo morda krajša, kot je bilo to do sedaj, saj se bo vendarle ohranjal del dosedanjih znanj, a čaka nas v takšnem primeru nova tekma s časom.

Kdo bo hitrejši? Človek ali speči Super vulkan. To je zdaj vprašanje in ne katera politčna (ali zelena) opcija ima dnevno-politično bolj prav.

Za preživetje gre in ne za politiko.

Če kdo misli, da je tak scenarij preveč "črn" in ZF, naj mal pogleda po zgodovinski skali. Videl bo da je planet takšne stvari že doživljal.

Če se vulkan zbudi prehitro, morda druge prilike sploh več (vsaj za človeka) ne bo.

Murda (in iskreno upam) pa je to le eden od črnih scenarijev in nič več.

Upajmo, da bo vulkan "spal" še vsaj kakšnih 1000 let, sicer se nam bolj slaba piše.

Barakuda

p.s.

Tokrat sva si s Thomasom glede razmišljanja o konkretnem problemo mnogo bližje kot o marsičem drugem. Kdo bi rekel :)

R0K ::

Kako pa se lahko sploh zavarujemo pred tem. V zaklonišča, z zadostno zalogo hrane, vode in predvsem goriv (lesa mamo itak dost).

Sicer pa. Četudi bo zima. Zakaj bi bila izguba tehnologije tako velika?

Kakšna bi bila po izračunih plast pepela, ki bi se ulegel na površje, ko bi stvari umirile?

Thomas ::

Nisem pa čisto prepričan, da _zdaj_ ne moremo narediti nič. Če bi med Yellowstoneom in Pacifikom zgradili tisoč kilometrov dolg tunel v globini 4 km in 50 (?) metrov premera - no ja, 100 zaporednih desetkilometrskih, ki bi jih lahko gradili istočasno - bi lahko po njem spustili "odvečno" magmo globoko v ocean in razbremenili napenjanje vulkana. Mati Narava bo morala zelo pohiteti, če nas hoče pokončati. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

kwa pa če bi namerno sprožili? oziroma ga "spuščali" po delih/prdcih? :D
a če ga zdej preluknamo zadeva poči al ne?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

kuglvinkl ::

Zakaj hudiča sem hotel točno to kar pravi Thomas predlagat oz. vprašat o možnosti že zgoraj? ...
Your focus determines your reallity

Vesoljc ::

ker znamo razmišljat? :\
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

R0K ::

To da bi ga prevrtali pod Zemljo bi bila tudi zanimiva zadeva :\ . Samo kaj bi lahko prevrtalo do magme je pa drugo vprašanje.

Sicer pa - do izbruha vulkana pride zaradi nakopičenosti plinov. Kaj če bi te pline izčrpali?

kuglvinkl ::

Vesoljc, bolj me skrbi, če je to ena redkih možnosti.
Your focus determines your reallity

Barakuda1 ::

Razna vrtanja in počasno izpuščanje odvečnih plinov menda ne pride v poštev. Tko so vsaj razlagal v enem dokumentarcu (pred kratkim je bil tud na TV Ljubljan)

V čem naj bi menda bil problem.

Do eksplozije (bolj natančno menda celo do implozije) bo prišlo ravno zaradi vdora zunanjega zraka in vode.
Ta naj bi vdrl/a v vulkan ravno zaradi občasnih potresnih sunkov, ki bodo predrli "kapo".

Sledila naj bi najprej kratek izbruh, nato pa naj bi se vse sesulo "vase" (na ogromnih razsežnostih - govori se o "kraterju" ki predstavlja praktično celo področje parka). No, ravno "sesutje" vase menda prestavlja največjo grožnjo.
Stvar bo menda zaradi tega praktično že v naslednjem hipu dobesedno eksplodirala in pol bo, kar bo.

Tko sem vsaj razumel takrat tisto njihovo razlago. Lohk pa da se tud motim. Nenazadnje nisem lih stručko za to:8)


Kakorkoli že, če neč druzga, eno je sigurno.
Upanje umira zmeraj zadnje


Barakuda

Thomas ::

Pritisk 4 km globoko pod Zemljo je nekajkrat višji, kot tako globoko pod morjem. Tok magme v morje bi bil zato zagotovljen. O kakšnem prodiranju vode nazaj ni za govort. Prej bi prišlo morje iz Kopra v Hrastnik, v rudnik ki je pod morjem, kot pa iz Pacifika preko Oregona in Idaha v Yellowstone.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ognjeniki

Oddelek: Loža
332689 (1847) jype
»

NOAA: Hitrost globalnega segrevanja se ne zmanjšuje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18238473 (33157) zmaugy
»

je virtualno videnje filma ˝Dan pojutrišnjem˝ uresničljiva mora??

Oddelek: Problemi človeštva
313766 (2897) Yohan del Sud
»

Izumrtje dinozavrov

Oddelek: Znanost in tehnologija
163356 (3060) Lucifer Tanatos
»

Vulkanček v Yellowstonu

Oddelek: Loža
433032 (2484) Lucas

Več podobnih tem