» »

filter - dekoder

filter - dekoder

Seadoo ::

Ker je bila tema o lj kablu zaklenjena, morem pač pisat tle.

Nikakor nimam namena odgovarjat prvotnemu sporočilu, rad bi samo povedal moderatorju CaqKa-ju, da dekoder ni nič drugega kot filter. Tudi telefon, pa televizija, pa modem... nisi nič drugega kot filtri!

CaqKa ::

dekoder je v glavnem digitalna stvar... lahko je tudi analogen...
filter pa je ponavadi analogna stvar, ponavadi tuljava če se menimo v elektrotehniških smereh.
imaš tv signal ki ga pelješ na televizijo.
najprej separiraš/sfiltriraš samo frekvence ki zajemajo signal ki ga potrebuješ tako da ostale moteče signale zanuliraš.
potem pa ta prečiščen signal pelješ na dekoder ki naredi sliko razumlijvo tuljavam okoli televizorja ali pa čipkom če imaš lcd.
za prvi del si torej potreboval filter za tadrugega pa dekoder.. dve različni stvari.

premikam v elektroniko ker ne spada sem.

Seadoo ::

>dekoder je v glavnem digitalna stvar
>filter pa je ponavadi analogna stvar
Oboje je lahko ali digitalno ali analogno in je s tehničnega vidika popolnoma vseeno. Dekoder je samo vrsta filtra.

CaqKa ::

ja.. lahko je digitallni ali pa analogni.. jaz sem reko kaki so v večini...

ne odstopam pa od tega da sta to popolnoma različni stvari.

Brane2 ::

Opa.

Prvi pissing contest v "mojem" forumu. Počaščen sem. :8)

Pri tem ne morem bit referenca, niti nočem. Sem bolj levi za slovarje in uradne definicije, sploh pa mislim da je pri elektroniki tud Toporišič brez moči... :D

Pač izrazi nastajajo po potrebi praktično vsak dan, ma kaj - vsako uro praktično, in njihov pomen se dostikrat sčasoma spreminja.

Po moje je tako tudi z dekoderji in filtri. Precej podobno kuri in jajcu.

A ne dajta se motit. Mogoeče bo končni rezultat zanimiv za vse... :))

Kaj sta mela v planu ? Bosta začela s konkretnimi primeri ?

CaqKa ::

jaz sem mel v planu da se boš ti oglasil in razjasnil pojme... :)
zaradi tega sem temo tudi premaknil sem.
torej naju/mene/njega nauči razliko.
moj foter mi je malo prej reko da filter in dekoder ni enako.. da je to zelo velika razlika.

ti lahko iz vina sfiltriraš drobce plute.. ne moreš pa teh drobcev dekodirat ven... :\

Seadoo ::

No ta primer z vinom ni lih najbolj posrečen. Iz vina namreč ne moreš dekodirat nič ven. Če pa ostanemo pri signalih, lahko iz njih sfiltriraš ali pa odkodiraš kar pač želiš.

Pudding ::

filter: potegne iz signala dolocen del
dekoder: spremeni signal v nekodirano obliko

CaqKa ::

seadoo se strinjaš s pudingom? jaz se namreč...

Seadoo ::

Ja sej dokler razpravljamo na teoretičnem nivoju zgleda res tako. A kako so realizirani digitalni filtri in kako digitalni dekoderji? Oboji so namreč realizirani z uporabo množilnikov, seštevalnikov in zakasnilnih elementov. In zato trdim, da je to eno in isto. Resda dosegajo navidez drugačne rezultate, a to je samo stvar koeficientov v enačbah...

Pudding: kakšna pa je kodiran oz. kakšen nekodiran signal? Oboje so ničle pa enke. Filter pa nič ne vleče ven iz signala, le ojača oz. oslabi določene frekvence.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Seadoo ()

Pudding ::

Stvar se kodira za prenos po drugem mediju, zato da se vec in lazje in bolje in... prenese. 1 in 0 so res le to, ampak ce ti recimo neki bere s cdja potem morajo bit te 1 in 0 pravilno zakodirane, da sploh kaj dol dobis, ker se pojavljajo tut napake.
Dekoder pride u kombinaciji z enkoderjem in deluje na sporocilu. Medtem, ko filter deluje na necem, kar je sestavljeno vsaj iz dveh delov.

Pomensko je to popolnoma razlicno, vendar bi lahko sporocilo zakodiral ali odkodiral s filtrom in filtriral z dekoderjem-enkoderjem. Komplexni dekoder, bi ti lahko filtriral sporocilo, ampak mogoce tut skuhal kavo. Zato mu se ne reces kapucino mejker.

slawc ::

eh, ne mores posplosevat stvari na tak nacin, da je oboje sestavljeno iz teh pa teh elementov. Izvedba, vezave in koeficineti so pac zelo pomembni tukaj (podobni primeri: PAL in PLA vezja, krmilnik in regulator, IIR vezja - FIR vezja, ...). Ze ce pomislis da spremenis en sam predznak v enačbi povratne zanke pa namesto ojačevalnika dobiš oscilator...

Matrica je zlo popularna zadnje case. Dekoder uporabis nad tistimi crkami in dobis normalen pogled. Nato jih filtriras in dobis od vseh ljudi samo zensko v rdecem.

Sistem encoder/decoder bi lahko imenovali prevajalni sistem, filter pa sito.
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

All ::

Ok zdej k smo se zjasnl da tisto kar sem iskal ni bil "dekoder" ampak le enostaven "filter", kar upam da ni prepovedana zadeva:D , me zanima če kdo ve kaj o tem filtru na lj kablu.
lahko tut na pvt

BTW.glede na to da je bla tema ob omembi filtra (dekoderja) zaklenjena........kako je z temami kot so :divx, mp3, cd kopiranje, sky star....itd????????

tole bo itaq zaklenen, sam me zanima odgovor moderatorjev

Pudding ::

Mi tle ne vemo za kva se je slo... povej se nm.

CaqKa ::

o tejle stvari tukaj: lj kabel filter
žal sem kot moderator mnenja da je gledanje zakodiranih kanalov ilegala.. sicer bi na forumu moralo tudi mrgolet nekaj tem o odkodiranju digitalne satelitske.. ampak to ne spada v to temo.
če zna kdo na zgoraj podano temo odgovorit se naj uporabniku oglasi preko zasebnih sporočil.

DSmidgy ::

Če to zadevco daš na enteno ... pol je to filter kar on išče (al mogoče shifter določenih frekvenc - al pa kar boje). Tako da program ni zakodiran. Ker naša običajna kablska je analogna.

Če pa on pogrunta da je operater premaknu frekvence za x - jih pomoje on brez kakšnih legalnih zadržkov lahko premakne nazaj - ker to nima nobenega povratnega učinka na kabelski sistem. Mogoče bi kaknšn pravnik to še mogu potrdit ...

Wolfman ::

Mene pa zanima če kdo pozna kakšen dekoder program, s katerim bi ločil, oz. izoliral nek zvok in audio datoteke, podobno kot imajo tisto škatlo, kjer premikajo drsnike gor in dol in tako izolirajo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvočniki k LCD TV (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5310569 (9844) T-Majo
»

Težave s konfiguracijo sistema 5.1

Oddelek: Zvok in slika
71719 (1571) settler
»

S/dif ni digitalnega zvoka na recevierju

Oddelek: Zvok in slika
122243 (1974) link_up
»

Dolby Digital encoding na integrerani zvočni?

Oddelek: Zvok in slika
171740 (1504) dolenc

Dekoder oz. filter za kabelsko tv (Gold Private)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
324348 (3214) Brane2

Več podobnih tem