» »

Uporaba Elektronke za old school izgled

Uporaba Elektronke za old school izgled

boset ::

Lp, Ali lahko uporabim elektronke za kakšen drugi namen?
Elektronke mam od Ei Niš radia,
ki se mi ga ne da obnavljat; (preveč elementov je šlo po gobe,
pa še ohišja nimam)
Tip Elektronk: (Em80, EZ80, EL84, EABC80, EF89, ECH81, ECC85)

za začetek sem si zamislil, da bi te elektronke samo osvetlil in jih imel v podnožjih za okras, zdaj ne vem če lahk kr en,
recimo od 6v do 12v Dc trafo gor dam pa bo svetlo al morm kaj drugega naredit? (še dodat porabnik)? Pa kako to zvežem ?

Lp
  • spremenil: boset ()

Pyr0Beast ::

Elektronke imajo načeloma napetost napajanja 6.3 ali 6V ..

Iz njih a lahko narediš marsikaj (ne)uporabnega.
No, mogoče bi jih lahko celo za kakšen amp. uporabil ali pa prodal (nekatere redke so zelo iskane).
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Vse naštete elektronke imajo napetost kurjave 6.3V, tokovi pa so različni:

EM80 0.3A (magično oko)
EZ80 0.6A (polnovalna usmerjevlka - 2 diodi)
EL84 0.76A (izhodna pentoda)
EABC80 0.45A (dioda za AM detektor + duodioda za FM detektor + NF trioda)
EF89 0.2A (VF pentoda - MF ojačevalec za AM in FM))
ECH81 0.3A (trioda + heptoda - lokalni oscilator in mešalka)
ECC85 0.3A (UKV dvojna trioda)

Napetost kurjave (istosmerni ali izmenični tok) naj bi bila 6.3V (+/- 10%).

Stran s pdfji
Sistem označevanja (črke in številke povedo zelo veliko)

Naštete elektronke je mogoče uporabiti za marsikaj zanimivega, domača stran Branka Zupana.

V bistvu so gradnje z elektronkami svojevrsten iziv. Elektronke so izjemno robustne, toda mnogo projektov uporablja nevarne napetostti, čeprav marsikaj dela tudi že z nekaj volti anodne napetosti in bi v primeru, da te zanima kaj narediti z lampami začneš pri njih - malo možnosti za dimne signale in če pošlataš kaj, kar ni pametno, ne bo hudega. Dovolj da se hitro naučiš. da moraš imeti eno roko vedno v žepu, ko šarih po takih napravah.
Nekoč je bil Slo-tech.

boset ::

Hvala
Azrael sem si ogledal linke, sam se ne želim več igrat s tem.
Bom moru študij narest, da bom to lahk uporabil :D

Drugač pa al kdo rabi ta radio za dele ali karkoli.
(vse elektronke delujejo, razen radio je v manjši okvari in seveda brez ohišja)

lp

Azrael ::

Pravzaprav ni treba takoj zgraditi kaj kompliciranega, najprej narediš kako enostavno stvar, tako za felling.

Npr. servisni oscilator (v bistvu gre za multivibrator, ki ima namesto dveh tranzistorjev uporabljeno 2 elektronki, v tem elektronko z dvema ločenima sistemoma).

Zadeva pride prav pri popravilih radijskih sprejemnikov in NF ojačevalcev, saj generira pravokotne impulze frekvence nekje 1kHz. Zaradi višje harmonskih frekvenc (pravokotni impulzi!), se tom sliši vse do ~100MHz, res pa je tam že zelo šibak.



Napravo na slikah sem naredil več kot 22 let nazaj in še vedno dela BP (shemo pa narisal "malce" kasneje). Lampa je lahko ECH81, ECH 83 ali ECH 84 brez vseh sprememb na shemi, Uporabljeni trafo je trafo za zvonec, pač v YU je bila kriza z dobavljivostjo materiala.
Nekoč je bil Slo-tech.

boset ::

Azrael jst mam probleme z shemami jst ustvarjam iz prakse,
mogoč se čudn sliši: velik stvari mi je uspel zrihtat, rekonstrukturirat, dodat več zadev skupaj, včasih vse skup pognat u dim in dišave ampak tak sem se učil (iz napak in neke logike)
skice so mi problem (ne znam brat zadev in jih skup zložit)

Delam na probavanje (čisti loto)

Pyr0Beast ::

Torej praktik in ne teoretik ? [:D]

Najboljš je znat oboje, jaz sam sem marsikaj razdrl, nato pa v kakšnih manualih zagledal omenjeno vezje oz. sistem delovanja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

boset ::

jp, nekaj takega

Azrael ::

Mogoče namig za branje shem.

Shemo je treba obravnavati kot zemljevid, ki ti pokaže pot od a do b in se tako gleda samo del (sklop), ki te zanima, sploh ko kaj popravljaš. Celotne sheme, sploh ko je na njej veliko elementov, ne moreš obravnavati kot celoto, je enostavno preveč, ampak samo po sklopih.

Tudi, če šele gradiš vezje, poskusiš vezje razumenti po delih, saj tako lažje vidiš, kako stvar dela, če dela (nekatere revije in spletne strani objavljajo nepreverjene sheme ali z napačnimi podatki za elemente - strahoten problem za začetnika, ko je vse tako kot piše, stvar pa ne dela ali dela slabo)

Če je shema risana pregledno(večina je, žal pa ne vse) so posamezni sklopi naprave jasno ločeni in takrat ni večjih problemov. Seveda pa pri popravilih prav pridejo (če jih uspeš kje dobiti) tudi servisna knjiga/navodila, kjer soi zbran napotki in opisi standardnih napak/ okvar in njihovo odpravljanje.
Nekoč je bil Slo-tech.

marsovcek ::

boset, imaš ZS.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Združitev Avdio Kanalov (Stereo na Mono)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
173146 (2315) ingange
»

Home Made Osciloskop

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
115165 (4213) Azrael
»

Patent US879532

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
296549 (4537) Azrael
»

dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212882 (2613) stromar
»

Kako Narediti/popraviti napajalno vezje za neonko?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264866 (4574) Azrael

Več podobnih tem